Novorodenec v kocke

Mária Kopčíková 0

Niežeby ste ho mali dostať v kockatej podobe. Len tému novorodeneckého obdobia sme pre vás spracovali (dúfame) tak, aby ste poľahky našli všetko dôležité, čo sa vám v prvých dňoch po narodení vášho drobčeka a možno aj niekoľko dní predtým, môže zísť.

Novorodenec

Novorodenecké obdobie trvá od pôrodu až 28 (podľa niektorých zdrojov až 45) dní po ňom. Pre matku i dieťa je pôrod pomerne náročná záležitosť a obaja potrebujú mať dostatok času a pokoja na adaptáciu.  Novorodenca klasifikujeme podľa dvoch parametrov:

Podľa dĺžky tehotenstva

  • Predčasne narodený, nedonosený novorodenec (narodený pred 38t.t)
  • Termínový novorodenec (narodený v termíne)
  • Prenášaný novorodenec (narodený po termíne pôrodu)

Podľa pôrodnej hmotnosti

  • Fyziologická novorodenecká hmotnosť (eutrofický novorodenec)
  • Novorodenecká hmotnosť, viac ako 4000g (hypertrofický novorodenec)
  • Nízka pôrodná hmotnosť, menej ako 2500g (hypotrofický novorodenec)

Prvé minúty a dni ešte v nemocnici

Veľa sa v posledných mesiacoch hovorí o tom, ako má vyzerať popôrodná adaptácia novorodenca. Hovoria o tom, matky, lekári, aktivisti. Ak vás zaujíma ako by tento čas mal vyzerať, kliknite.  Tehotnosť trvá 280 dní, o predčasnom pôrode hovoríme pri ukončení tehotnosti skôr ako pred týmto termínom. Každé nezrelé dieťa je dieťaťom rizikovým, ktoré môže mať rôzne ťažkosti – hovoríme mu hranične nezrelý novorodenec. 

Nielen pre tieto detičky, ktoré sa narodia trochu skorej, je dôležité kolostrum – prvé mlieko. Maminy ho často podceňujú a povedia: „kým som mala len to kolostrum …“ Nie je to „len“ kolostrum, ale PRÁVE kolostrum. Mame sa tvorí počas prvých dní toľko kolostra, koľko ho bábätko potrebuje, ale dieťatko ho častokrát dostane len vtedy, ak je dobre prisaté. Je to jediná vhodná potrava pre dieťa.

V čase, ktorý s dieťatko ešte zvyčajne trávite v nemocnici, sa môže objaviť novorodenecká žltačka. Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Hladinu bilirubínu zdravotníci priebežne sledujú a až ak dosiahne tzv. vysoké pásmo, odporúčajú pristúpiť k niektorým opatreniam, napr. fototerapii.

Novorodenecké sestry by vás mali poučiť o ošetrovaní pupčeka (pupočného pahýľa). Najlepšie sa pupočník hojí sám a tak, ako sa každému individuálne hoja ranky, tak aj našim drobcom trvá rôzny čas, kým sa kýptik pupočníka osuší a definitívne odpadne, zvyčajne sa tak udeje medzi 10 – 14 dňom po narodení.

V prvých dňoch je veľmi dôležité sledovať stolicu novorodenca. Stolica je u novorodencov a dojčiat dôležitým znakom správnej výživy a dobre fungujúceho tráviaceho systému. Niektorí rodičia sú však prekvapení tým, ako stolica vyzerá a ako často sa s ňou dá stretnúť.

Prvé dni doma

Po prepustení z nemocnice sa doma musíte usadiť, nabehnúť na nejaký systém fungovania s dieťatkom – a to trvá nejaký čas. Od toho máme aj názov šestonedelie – niežeby ste mali šesť týždňov ležať v posteli, ale oplatí sa oddychovať, dať dostatok času sebe aj dieťaťu.

Zrejme už budete mať pripravenú výbavičku, pokiaľ nie – dajte zoznam chýbajúcich vecí otcovi alebo babičke bábätka a vy to už ďalej neriešte.

To, čo ale riešiť budete, resp. mali by ste, je servisovanie základných potrieb novorodeniatka. Najzákladnejšou je jeho výživa – ideálne dojčenie. Všetko dôležité sa dozviete napr. tu. Maminy často tiež riešia kvalitu svojho mlieka a svoj jedálniček v ranom šestonedelí.

Ďalšou vecou, ktorú by ste mali sledovať, je udržiavanie telesnej teploty novorodenca.  Veľmi často sa budúci rodičia pýtajú, ako majú svoje novorodeniatko obliekať, aby mu nebolo teplo či zima, či má nosiť čiapočku aj v lete. Ako to teda s telesnou teplotou a jej udržiavaním je? Prečítajte si v našom článku.

Hygiena

Pokiaľ by ste mali pochybnosť o tom, či vaša starostlivosť o genitálie u dievčatka alebo u chlapčeka je správna, spýtajte sa na to vášho pediatra.

U bábätka sa môžu objaviť potničky a zapareniny , pretože pokožka novorodenca sa od pokožky dospelých v mnohom líši. Je oveľa priepustnejšia a náchylnejšia na poškodenie. Pokožka bábätiek je veľmi tenká, málo odolná najmä voči bakteriálnym infekciám. Čokoľvek, čo na pokožku dieťaťa dáte, akoby ste mu podali „per os“ – teda ústami, dostane sa mi do tela. Buďte teda opatrní pri výbere vhodných prostriedkov na ošetrovanie pokožky dieťatka – v princípe nepotrebujete nič iné, len kvalitný za studena lisovaný olej, gázové štvorce a jedno kvalitné mydlo.

Zavinovačka?

Dieťa sa po narodení prirodzene chúli do polohy, v akej bolo v maternici. Ak je dieťa uložené do perinky, leží tam pohodlne a príjemne a je schopné sa uvoľniť, rozložiť ťažisko a hlavičku ľahko zaborenú do perinky dokáže udržať v osi s hrudnou kosťou a stydkou sponou.

Pre zaspávanie novorodenca je dôležité pohodlie, teplo, pocit istoty a bezpečia. V prvých týždňoch, zvlášť ak ide o prvý pôrod, môže zavinovačka pomôcť tiež pri neistote, ako dobre uchytiť bábätko. Manipulácia s ním je jednoduchšia a pokojnejšia. 

O týždeň pokračujeme ďalšími novorodeneckými súvislosťami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár