Ošetrovanie pupčeka novorodenca

Mária Kopčíková/M. Kohutiarová 0

Jedna z vecí, ktorú riešime pri starostlivosti o novorodeniatko, je hojenie pupočného kýptika – zvyšku pupočnej šnúry.

Keď sa dieťatko narodí a prestriháva sa pupočná šnúra, na strane bábätka sa bud podväzuje chirurgickou niťou alebo sa svorkuje špeciálnou svorkou. Ostane tak asi 2 cm kúsok pupočníka, ktorý v krátkom čase začne schnúť a scvrkávať sa, až niekedy medzi 6. – 10. dňoch po narodení odpadne.

Shutterstock

Starostlivosť o pupočník

Odporúčania, ktoré môžete dostať v pôrodniciach i od pediatrov sa veľmi rôznia. Niekde na ošetrovanie odporúčajú 60% lieh, inde odvar z repíka alebo materské mlieko.

Iní pediatri, ktorých vyjadrenia sme našli na webe, zase silne odmietajú lieh, odvar z byliniek, či materské mlieko, pretože kožu príliš sušia, či môžu zvýšiť riziko infekcie …

Tak si potom vyberte…

V zásade ale platia tieto odporúčania:

Kým pupočný kýpeť neodpadne, treba ho udržiavať v čistote a suchu. Teda okolie pupka treba niečím čistiť a dopriať tomuto miestu po očistení vzdušný kúpeľ, ideálne aj slnečný – pri prebaľovaní nechať dieťa chvíľu bez plienky a položiť ho na také miesto, kde na neho dopadá denné svetlo.

Na ošetrovanie nepoužívajte mydlá, ani žiadne čistiace emulzie. Budete sa musieť rozhodnúť sami, či na očistenie okolia pupku použijete lieh, materské mlieko, odvar z repíka alebo čajovníkový éterický olej.

Pri všetkom platí – s mierou! Ak si vyberiete éterický olej, treba ho rozriediť v destilovanej či prevarenej vode a nedávať priamo na kožu. Pupok stačí ošetrovať 2x denne, netreba pri každom prebaľovaní.

iStock

Čistenie robte veľmi jemne. Hoci sa hovorí, že v pupočníku nie sú žiadne nervy a dieťa tam nemôže cítiť bolesť, predsa len niektoré deti reagujú veľmi citlivo.

Na čistenie používajte gázové štvorce. Ukazujú sa vhodnejšie než vata, či vatové tyčinky. Vatové vlákna sa zvyknú v okolí pupka zachytávať a nejdú potom odtiaľ poriadne dole.

Kým nie je pupočník zhojený, nemali by ste dieťa čvachtať pri kúpaní vo vode. Teda neodporúča sa deti kúpať do tohto času vo vedierkach. Ak dieťa budete kúpať vo vaničke, tak by tam malo byť len toľko vody, aby sa po vložení dieťatka pupok nedostal pod vodu.

Ide o to, aby sa zvyšky kože, potu, mázku, pri kúpaní neusádzali v okolí nezhojeného pupka. Oplachovať vodou teda áno, ale celotelový kúpeľ nie.

Všetko o kúpaní bábätiek >> >>

Čo ak pupočník mokvá?

Niekedy aj pár týždňov po odpadnutí zvyšku pupočníka vyteká z pupku sekrét, ktorý môže byť krvavý. Je to úplne prirodzené. Krvácanie prejde. Ranku po odpadnutí pupočníka treba dôkladne čistiť.

iStock

Pokiaľ by sa vám zdalo, že pupočník mokvá, nemajte obavy – niekedy môže byť vlhký. Ak nemá pahýľ pupočníka nepríjemný zápach, je všetko v poriadku. Zápach totiž znamená nejakú infekciu.

Podľa potreby stačí niekedy antiseptický prípravok alebo je nutná antibiotická liečba. Tú však zváži pediater, ktorého by ste v tejto situácii mali vyhľadať.

Vystupujúci pupok

Aj keď kolujú kadejaké tradičné „metódy“ proti vystupujúcemu pupku, nedajte na ne – žiadna minca prelepená na pupku, ba ani leukoplast na ranke nemajú čo hľadať!

Vyčnievanie pupčeka bábätka je dané stavom jeho brušných svalov po pôrode, po čase svaly zosilnejú a pupok sa dostane sám tam, kam patrí.

Inšpirované: Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství, přirozený porod.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár