Vaše bábo má 2 týždne

redakcia 0

Z pôrodnice ste prišli konečne domov. V starostlivosti  o nového človiečika sa Vám vynára more otázok. Väčšinu z nich Vám zodpovie Vaša pediatrička, ktorá by vás mala navštíviť doma.

Shutterstock

Po prepustení z pôrodnice

Ak je všetko v poriadku, boli ste prepustená z pôrodnice, odovzdali ste vašu prepúšťaciu správu pediatrovi, ktorého ste si vybrali.

Podľa dohovoru s pediatrom príde buď k vám domov alebo si vás pozve do ambulancie, prípadne môže prísť k vám iba zdravotná sestra vášho pediatra.

Počas prvej návštevy by mal pediater nielen zhodnotiť zdravotný stav dieťaťa, ale tiež prebrať s vami starostlivosť o novorodenca a zodpovedať otázky, ktoré vám napadli od prepustenia z pôrodnice.

K starostlivosti o novorodenca patrí aj:

ošetrovanie pupčeka,

prvé kúpanie,

správne menenie plienočky,

polohovanie na bruško, vrátane polohovania, ktorým predídete zležaniu hlavičky bábätka,

podávanie vitamínu K a D.

Ideme do poradne

Pri odchode z novorodeneckého odelenia ste dostali Zdravotný preukaz dieťatka, obsahujúci aj Očkovací preukaz,  s ktorým budete navštevovať preventívne prehliadky a očkovania v ambulancii pediatra.

Najbližšia bežná prehliadka vás čaká v 4. týždni života bábätka.

Shutterstock

 

Kedy ísť s bábätkom prvýkrát von?

Odporúčania pediatrov znejú – môžete ísť von na 7 -14 deň. V lete už na siedmy deň, v chladnejšom počasí desiaty – štrnásty. To všetko, samozrejme, za podmienky, že je bábo zdravé a so zohľadnením aktuálneho počasia.

Potrebné je dieťatko na takúto zmenu pripraviť, postupne ho privykať od prvého dňa doma. Obliecť ho a dať do kočíka na balkón či k otvorenému oknu – prvé dni len na niekoľko minút, postupne čas predlžovať.

Tip: Užitočné informácie nájdete v článkoch:

Kedy ísť von a ako sa obliecť?

Ideme von s jesenno-zimným novorodencom

Keď sa bábätko narodí v zime

Aké sú komunikačné schopnosti bábätka?

Jednou z najdôležitejších činností je tzv. zrkadlenie. Je to niečo, čo akosi prirodzene robí každý, kto má vo svojej blízkosti bábätko. Pozorne sa díva na jeho tváričku a zopakuje takmer všetko, čo bábätko spraví, zvuky, ktoré vydáva apod. Skrátka s ním komunikuje. Je to dôležité, aj keď dieťatko ešte „nerozumie“ tomu, čo mu hovoríme.

Bábätko nerozoznáva takú širokú škálu pocitov ako dospelý človek. Nepozná radosť, smútok, bezmocnosť, veselosť a pod. Pozná len pocit spokojnosti a nespokojnosti.

Aj pomocou zrkadlenia a pomenovania pocitov („To je radosť, že!“, „Jojój, teraz sme smutnučkí.“) ho učíme pocity rozoznávať a odlišovať. Je dôležité, aby mamička bola vnímavá k celej škále pocitov dieťatka.

Shutterstock

 

Riešte problémy s kojením

Aby sme predchádzali problémom s dojčením, je dobré vedieť, ako vyzerá správne prisatie dieťatka k prsníku. 

Hlavné zásady sú:

  • Dieťa obopne perami nielen bradavku, ale i veľkú časť dvorca (samozrejme záleží to od jeho veľkosti).
  • Bradavka smeruje k detskej hornej pere.
  • Brada dieťaťa sa dotýka prsníka.
  • Asymetrické prisatie je správne, ak má dieťa v puse viac dvorca zachyteného spodnou perou a menej vrchnou perou.
  • Telo a nôžky dieťatka by mali byť pritlačené k telu matky.
  • Hlavičku dieťatka iba podopierame, netlačíme k prsníku.
  • Dieťa musí mať veľmi otvorené ústa – to docielime tak, že mu bradavkou prejdeme po hornej pere.
  • Dieťa prikladáme skôr než začne plakať alebo kričať! Ak dieťa plače, má jazyk dvihnutý dohora a prisatie nie je možné!
  • Všetko o dojčení nájdete v článku Dojčenie v kocke .

A čo vaše telo?

Svaly panvového dna sa počas tehotenstva roztiahli. Pri pôrode možno nastalo ich natrhnutie alebo prerušenie (nástrih hrádze). V každom prípade je nutné ich posilniť. Svaly panvového dna sú veľmi dôležité pre ovládanie močenia a vyprázdňovania. Svaly podporujú orgány v oblasti panvy (močový mechúr, maternica) a okrem toho hrajú nezanedbateľnú úlohu pri dosahovaní orgazmu.

Dôležitá je prevencia poklesu orgánov a pevnosť svalov zvyšuje sexuálne uspokojenie ženy a jej partnera. Cviky na posilnenie svalov panvového dna môžete začať cvičiť dva až tri týždne po pôrode alebo hneď ako hrádza prestane byť bolestivá.

Nechajte si posielať mejlík pre vaše bábätko!

Veľa informácií naraz?

Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť. 

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár