SOS – uplakanček pôrodnici

Mária Kopčíková 1

Ďalší polozúfalý telefonát. V posledných týždňoch sú nejaké premnožené, ale asi to bude tým že ten júl je „najrodivejší“ mesiac … no, chabý pokus o vtip.

„To dieťa len plače a stále chce byť na prsníku“

Zdroj: ingimage.com

Moja odpoveď je stále rovnaká – je to možno úplne normálne, treba skontrolovať dojčenie, treba zistiť, či dieťa dobre pije.

A áno, novorodenec pije často a má prirodzenú potrebu byť pri mame – či už na prsníku alebo v jej blízkosti. Pravdepodobne nebude spokojný odložený v postieľke.

Stres v pôrodnici a nátlak zo strany personálu

Minulý týždeň som počúvala podobný príbeh niekoľkokrát:

„To ti bol strašný tlak. Myslela som si o sebe, že som odolná a len tak ma niečo nerozhádže. Ale toto bola sila. Jednak ti každý povie niečo iné, každá sestra radí inak a potom ťa ešte doktorka zjazdí, že si urobila niečo, čo ti odporučila posledná sestra. Keď som odmietla večer malého dokŕmiť „aby nebudil celé oddelenie“, tak mi sestra ráno s výčitkou v hlase povedala, že som bola jediná matka, ktorá dieťa odmietla dokŕmiť.“

Nuž áno, osobne vnímam podporu dojčenia a podporu matiek ako takú v našich pôrodniciach za slabú. Zároveň vnímam, že personál, ktorý tam pracuje, je v pomerne vysokom strese z množstva práce, ktorú má. No i tak som presvedčená, že čo sa týka podpory dojčenia a rešpektu k matkám, je to o ľuďoch a nie o množstve práce.

Zdroj: ingimage.com

Na mňa sa obracajú ženy, ktoré majú nejaký problém s dojčením, takže opakovane počúvam, ako dostali úplne nesprávne informácie, ako boli smerované zle, či si vypočuli negatívne komentáre od sestier k nejakému svojmu rozhodnutiu – napr. mať dieťa u seba v posteli.

Tak teda pre budúce mamy – niekoľko informácii, ak vaše dieťa bude nespokojné a bude často plakať

 Deti plačú – plač je každodennou súčasťou života novorodenca a jeho  rodičov. Je to jediný komunikačný nástroj, ktorý v tomto čase dieťa má.  Dieťa nevie inak ohlásiť, že mu je príliš teplo, že ho bolí bruško, že je mu  ťažko z neprimeraného množstva podnetov, ktoré ste mu dopriali. 

Prečítajte si: Pomoc, ono plače!

 Bol u vás podporený proces bondingu? Mali ste šancu byť so svojim  dieťatkom v tesnom kontakte tesne po pôrode a prvých hodinách? Prof.  Matějček a Langmeier v publikácii Počátky našeho duševního života už v  roku 1986 popísali dôležitosť procesu pôrodu a popísali, prečo je dôležité, aby dieťa bolo po pôrode s matkou v nepretržitom kontakte.

Dieťa má totiž tesne po pôrode neobyčajný potenciál, ktorý mu umožňuje počuť, vidieť a dokonca pohybovať sa v rytme slov povedaných matkou. Pre mamu je niekoľko hodín po pôrode (cca12) veľmi dôležitých, správa sa ku svojmu dieťaťu veľmi otvorene a citlivo, pokiaľ má možnosť s ním po pôrode ostať osamote. Žiaľ, nie je tomu tak, keď je dieťa separované a nie je umožnená spoločná prítomnosť.

Je preto dôležité, v prípade, že proces bondingu u vás nebol podporený na pôrodnej sále, aby ste sa k nemu vrátili ako náhle to bude možné. Aby ste si i na šestonedeľnej izbe urobili svoje súkromie (ide to na izbe s ďalším matkami a deťmi, je to skôr mentálne súkromie, než fyzické) a venovali sa len sebe a svojmu dieťaťu.

Ak to ešte netušíte, tak si prečítajte, prečo je bonding taký dôležitý.

 Je dojčenie v poriadku? Ako prvé, ak dieťa plače a chce byť často na  prsníku, vidia mamy príčinu v hlade, v nedostatočnom príjme mlieka.  Áno, to sa často v pôrodnici deje, že dieťa nie je dobre prisaté, že nepije  dosť mlieka. S tým následne súvisí počínajúce stresovanie: „Mamička, dieťa vám nepriberá, musíme ho dokŕmiť…“ Tieto vety obvykle prichádzajú skôr, než kontrola priloženia dieťaťa, jeho dobrého prisatia. 

Je dobré vedieť, ako zistíte, či má vaše dieťa dobrý príjem mlieka.

 V horúcich dňoch je to peklo a deti plačú, resp. sú nespokojné z toho  že je im príliš teplo. Nepoužívajte preto perinku, dieťa sa môže ľahko  prehriať. Aj malý novorodenec môže ostať len v košieľke alebo bodynku –  najmä ak je vonku 30°C a v izbe na oddelení šestonedelia ešte o ďalších 10 stupňov viacej …

Zároveň pri vysokých denných teplotách deti potrebujú piť často – v materskom mlieku je veľa vody, takže dieťa nepotrebuje vodu z fľašky, ani čaj, ale nemali by ste ho obmedzovať pri kojení. To znamená, že v horúcich dňoch dieťa môže na prsníku naozaj stráviť hodiny a hodiny – neznamená to, že je hladné, ale že si tam priebežne dopĺňa tekutiny a zároveň stabilizuje svoju telesnú teplotu.

Neplatia teda žiadne odporúčania, že dieťa máte kojiť len 10 minút a tiež nie je správne, ak vám sestrička odporučí dodržiavať akékoľvek intervaly medzi kojeniami. 

Novorodenec nemá dobre rozvinutú termoreguláciu. Ako mu pomôcť udržať telesnú teplotu?

 Pokojne si dieťa dajte k sebe do postele. Pravdepodobne bude oveľa  pokojnejšie. Zároveň dojčenie v polohe ležmo vie byť veľmi komfortné a  viete pri ňom dobre oddychovať. Moja skúsenosť je však taká, že ženy  často po návrate s pôrodnice nevedia kojiť ležmo, nevedia si vhodne priložiť bábätko. 

Ako na to? Ako dobre dieťa nakojiť poležiačky?

Ak dieťa kojíte ležmo a ono pri dojčení zaspí, netreba ho prekladať do postieľky a zbytočne ho prebrať. Ak ho necháte spať pri sebe, pravdepodobne bude spať lepšie, každý pohyb ho totiž môže zobudiť a bude si vyžadovať ďalšie uspávanie.

 Nezrelá nervová sústava a reflexy – tie malé drobčiatko veľmi  ovplyvňujú. Vnímame rozdiel u detí narodených napr. na hranici 37. a 38.  týždňa tehotnosti a deťmi narodenými v 41. týždni. Tie prvé môžu maž  oveľa ľahšie výbavné nepodmienené reflexy, ktoré napr. ovplyvňujú ich spánok. Najčastejšie skloňovaný je Moorov reflex.

Ak u dieťatka pozorujete strhávanie sa, prudké rozhadzovanie rúčkami, je vhodné ho zavinúť. Pozor na horúce dni – vtedy na zavinutie nepoužívajte perinku, postačí len obyčajná látková plienka. 

Chcete o novorodeneckých reflexoch vedieť viac? Prečítajte si náš článok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. K odporúčaniu mať dieťa pri sebe v postelli a kojiť ho tak…

    Úplne súhlasím, ale v nemocnici to veľmi nejde. nemocničné postele sú úzke, vysoké, otvorené na oboch stranách + k tomu unavená mamina, ktorej sa ťažko pretáča… ale treba tých pár dní v nemocnici prečka a potom doma si kojenie ležmo aj pohodlie spoločného spania užívať.

Pridaj komentár