Ženy používajú na svoju hygienu rôzne upravené „pH mydlá“, takže logicky by to tak malo byť aj u dievčatiek. Mydlo by malo byť neparfumované, ideálne vyrobené z rastlinných olejov… Ale znovu opakujem – čistá tečúca voda je základ.
Možno vám vaše mamy odporučia používanie rumančekového odvaru. Kedysi sa naozaj často odporúčal. Rumanček ako taký je liečivá bylina, vo všeobecnosti pôsobí protizápalovo. Avšak pozor, ak chcete skúšať, skúšajte opatrne. Stále väčšia populácia detí naň reaguje alergicky. Silne tiež vysušuje pokožku.
Ingimage Tip z lekárne Dr. Max :
Najmä v situáciách, keď sa ocitneme s bábätkom mimo domu a máme sťažený prístup k našim obvyklým hygienickým štandardom, sú neoceniteľným pomocníkom vlhčené utierky.
BEBELO WET WIPES (80 ks) sú mäkké detské vlhčené utierky s pantenolom na mimoriadne šetrné čistenie citlivej detskej pokožky. Vyvážená receptúra s pantenolom upokojuje a chráni pokožku pred vysúšaním. Viac informácií získate na www.drmax.sk .
Špongie a rukavičky na umývanie… Sú výborné – ale nie pre deti! Potešia sa im rôzne roztoče a baktérie a iné potvory, ktoré potom pri umývaní „nechtiac“ môžete preniesť na telo svojho dieťaťa.
Okrem toho, myslím, že i vám by bolo lepšie, ak by sa vás niekto dotýkal holou dlaňou, ako rukou v rukavici, nech je akokoľvek hebká. Takže – vyhoďte to .-). Resp. ani to nenakupujte.
Ako na to… Správnou starostlivosťou o dieťatko – dievčatko predídete mnohým problémom. Typicky dievčenské sú napríklad rôzne zlepenia či zrasty sliznice pošvového vchodu alebo pyskov ohanbia (odborne synechie).
Aby ste sa vyhli problémom, odborníci odporúčajú pri každodennom kúpeli jemne od seba oddeliť pysky ohanbia a vyčistiť okolie vchodu do pošvy. Medzi pyskami sa nachádzajú zbytky moču a niekedy aj stolice. Treba ich odstrániť.
Okrem toho je tam smegma – belavý povlak, maz. Môže vyzerať aj ako malé biele hrudky. Jemne ho zotrite prstom, (ak nezmizol pri oplachovaní), nesnažte sa ho ale odstraňovať nasilu (či dokonca pomocou nechtov!).
Ak sa vám zdá, že je povlak veľmi silný, prípadne ak zapácha, je načase vybrať sa k lekárovi a požiadať o ster. Takisto v prípade, že má vaše dievčatko veľmi silný výtok…
Zapareniny… Aby ste sa vyhli zapareninám , tak namiesto pravidelného „kyckania“ preventívnych mastičiek udržujte pokožku pod plienočkou v suchu.
Po každom prebalení a umytí jemne uterákom alebo plienkou osušte všetky záhyby a skryté miestečka. A nezabudnite občas vystaviť zadoček na slniečko a na vzduch. Ten prospieva najviac.
Ingimage Problémy… A malé dievčatká naozaj môžu mať problémy podobné dospelým ženám. Môžu mať výtok , ale aj opuchnuté či červené rodidlá. Vyskytnúť sa môžu aj podráždené miesta, zápal, či silný belavý povlak. A čo je veľmi nepríjemné, i u malých dievčatiek sa môže vyskytnúť mykóza.
Krvácanie z pošvy… Občas sa to stane. Niekedy medzi tretím až piatym dňom po pôrode, občas krvácajú z pošvy. Nemusíte sa obávať, v tomto období je to spôsobené ženskými hormónmi. A znamená to, že vaše dieťatko pije dostatok materského mliečka.
Ako píše Ingeborg Stadelmann: „môžete si byť istý, že jej pohlavné orgány fungujú.“
Ešte nepríjemnosť A ešte na jednu nepríjemnosť vás musím upozorniť. Škrkavky a mrľa detská sa dokážu presťahovať až do pošvy. Predpokladám že ak máte ešte bábätko, ktoré „nejedáva piesok”, tak sa tomuto problému zrejme vyhnete, ale nič nie je isté. Tieto nepríjemné červíčky môže totiž domov doniesť starší súrodenec zo škôlky či školy a nechtiac nakaziť pol rodiny i s bábätkom.
Loading...