Bábätko po týždniPrvý rok

Vaše bábo má 14 týždňov

 redakcia   08.02.2014   0

Vo veku 14 týždňov sa dieťatko začína pretáčať na bok, hrkúta si, rado pozoruje ľudskú tvár. Komentujte pred ním všetko, čo robíte, tak u neho podporíte vývoj reči. S vašou pomocou sa postupne naučí vnímať rozdiel medzi dňom a nocou.

Ako vaše dieťatko rastie na začiatku 4. mesiaca

Držanie hlavičky

Keď dieťatko leží na brušku, jeho hlavička je pomerne vysoko. Polohovaním na bruško napomáhame precvičovaniu vzpriameného držania hlavičky, aj posilňovaniu rúk. Túto polohu, ktorá je východzia aj pre plazenie a lozenie, bábätko každým dňom zdokonaľuje.

Poloha na brušku napomáha aj tráviacej sústave, posilňuje sa aj črevo, čo sa hodí pri zvládaní refluxu.

Určite si už aj vaše dieťatko objavilo ústočká.

Pretáčanie na bok

Na začiatku 4. mesiaca sa dieťatko začína otáčať nabok. Niektorým deťom sa podarí otočiť aj na bruško, ale je to skôr výnimka. To znamená, že je treba zvýšiť vašu pozornosť a dieťatko nenechávať samé bez dozoru dospelej osoby.

Samostatné pretáčanie ale upozorňuje aj na nový rozmer: dieťa potrebuje svoj hrací priestor, veľkú deku či koberec, ideálne v miestnosti, kde sa "žije." Deky nemusia príliš hrať farbami, ani hračkami, aby dieťa nebolo prepodnetované. Najviac je pre bábätko jeho rodič, ktorý bude ležať s ním a vidieť jeho svet z jeho bábätkovskej perspektívy.

Keď pretáčanie nejde, netrápte sa. Všetko má svoj čas. Nič neurýchľujte. Podporiť bábätko však môžete - veľa cenných rád prináša terapeutka Anna Sedláčková aj v článku: Obdobie 4. - 6. mesiaca

Čo už vníma 14-týždňové bábo

Začiatkom 4. mesiaca vzájomné uchopovanie a chytanie ručičiek prestáva byť náhodné a postupne sa stáva zámerným. Pokiaľ dieťa ešte samo nevie uchopiť hračku, snažte sa, aby dieťatko chytilo hračku stredom dlane.

Záujem o zvuky narastá a prejavuje sa otáčaním hlavičky.

Bábätko začína postupne rozlišovať známe tváre svojich rodičov od cudzích ľudí. Najviac zo všetkých hračiek sa mu páči ľudská tvár. Zo začiatku si všíma najmä kontúry tváre, neskôr oči, nos, ústa a napokon aj celú tvár.

Ako komunikuje 3,5 mesačné dieťatko

Mrmlanie a brblanie sa postupne mení na „hrkútanie“. Dieťatko vydáva samohlásky ako napr. aaaa, oooo, aguu a pod.

Začína byť viac komunikatívnejšie a aj jeho reakcie sú, dá sa povedať, intenzívnejšie, čo sa prejaví napr. úsmevom. Dieťatko sa učí najprv situáciu a vnemy k nemu vysielané vnímať a až v ďalšom období bude vedieť na ne aj verbálne odpovedať.

Ak budete komentovať, čo robíte napr. pri kŕmení, prebaľovaní alebo kúpaní môžete prispieť k rozvoju reči svojho dieťatka. Ako na „to“ od začiatku: Dieťa sa učí rozprávať...

Potreba spánku

V tomto období môžeme pozorovať určitú pravidelnosť v dennom režime. Predlžuje sa čas aktívneho bdenia, aj čas nočného spánku.

Aby ste podporili nočný spánok, snažte sa o to, aby dieťatko videlo rozdiel medzi dňom a nocou. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte a v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo, rozprávajte minimálne a potichu, robte nevyhnutne nutné úkony. Ak napr. po nočnom dojčení hneď nezaspí, to neznamená, že ho musíte nosiť a uspávať na rukách. Pokojne si ľahnite, dieťa priviňte a spite ďalej.Aspoň sa o to pokúste, dieťa nemusí zaspať hneď. možno sa pohrá s vašou rukou, s vašou tvárou a potom zaspinká.

Zaujíma vás, či takto malé deti majú mať režim?


Veľa informácií naraz?

Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised