„Pozri! Ako silno mi drží prst!“, chváli sa hrdý otecko mamičke známym úchopovým reflexom bábätka, ktoré je čím ďalej, tým viac vnímavejšie na rôzne zvuky, predmety a tváre. Rado sa zapája do komunikácie „brumkaním“ a možno Vám venuje prvý úsmev.
Ako vaše dieťatko rastie Ležanie na chrbte zostáva stále najčastejším „pohybom“. V polohe na brušku má hlavičku väčšinou naboku. Paže sú obvykle pokrčené a ručička zovretá v päsť. Pohyby ruky môžeme rozvíjať tak, že mu hladíme ručičku , dieťatko po chvíľke ručičku otvorí a mamička mu vloží do dlane prst. Niekoľko krát zopakujeme uchopenie a uvoľnenie rúčky. Zaujíma vás, čo hovoria tabuľky o raste a priberaní?
Čo už vníma Dieťa začína sledovať pohyb hračky nielen pohybom očí, ale aj hlavou. Pozerá sa na hračku alebo tvár, ktorá je v jeho zornom poli. Reaguje na zvuky a sústredené ich vníma. Má záujem o svoje okolie. V 6. týždni Vás môže Vaše dieťatko prekvapiť prvým úsmevom. Obvykle je to reakcia na tvár matky. Obdobie šestonedelia nazývame tiež obdobie vylaďovania . Dieťatku treba dopriať veľa pokoja. Pre jemnú stimuláciu jeho vývinu odporúčame:
Veľa dotykov Očný kontakt Čas na hranie, kedy je dieťa bez plienok, s bosími nôžkami, s voľnými rúčkami Aké sú jeho komunikačné schopnosti Plač zostáva stále pre dieťatko prostriedkom na vyjadrenie pocitov a potrieb. Zvuky hlasu u 6. týždňového dieťaťa sa podobajú skôr na samohlásky, pričom sa môže objaviť jemné „brumkanie“. Pre rozvíjanie „brumkania“ je dobré:
Postarať sa o dobrý fyzický stav a dobrú náladu (uspokojenie základných biologických potrieb). Podnecovať ho k najrôznejším aktivitám (umožníme dieťatku sa na niečo pozerať, niečo počúvať). Odpovedať na jeho „brumkanie“ (kontakt s dospelou osobou, ktorá sa mu venuje). Ako sa vyvíja reč u dieťatka? Tu sú základné informácie z pracovne logopedičky.
Potreba spánku V tomto období sa zväčša začína meniť potreba spánku dieťaťa. Viacej sa v ňom ako rodičia vieme orientovať.
Dieťa však ešte len začína svoj rytmus bdenia a spánku prispôsobovať rytmu striedania dňa a noci (cirkadiánnemu rytmu), čo by malo viesť k postupnému predlžovaniu spánku v noci (v 6. týždni dieťa v noci prespí cca 5 – 6 hodín – prvý nočný spánok).
Cirkadiánny rytmus sa definitívne objavuje a ustaľuje v 4. mesiaci života dieťaťa. Je nereálne očakávať, že vaše dieťa v tomto čase prespí celú noc.
Kým dieťatko spí… Aj vy ste už nasadli do dennodenného kolotoča, papania, spinkania, prebaľovania a podobných záležitostí, ktoré treba vybaviť okolo dieťatka?
Každá mamička si napokon nájde svoj systém, aby to fungovalo tak, ako má. Aby boli všetci spokojní, teda všetci u vás doma – nie všetky príručky a odporúčania “zvonka”. Okolo dieťatka a domácnosti môžete mať niektoré dni slušný “frmol” a veľmi rýchlo vysvetlíte partnerovi, že “materská” rozhodne nie je dovolenka.
Aj preto si treba vedieť oddýchnuť, hoci riad nie je umytý. Skúste na chvíľu zrelaxovať, sadnúť si, vyložiť unavené nohy a zobrať si čo i len na pár minút niečo na čítanie. Či si zvolíte lavičku v parku alebo pohodlné kreslo v obývačke je úplne jedno.
Veľa informácií naraz? Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.
Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.
Loading...
Ten mejlik mi uz tri mesiace chodi, je to naozaj skvele , Dakujem