V prvom roku života by malo vaše dieťatko absolvovať u detského lekára tzv. ročnú prehliadku.
Ako bude prebiehať?
V zásade sa veľmi nelíši od ostatných návštev v poradni, len hneď na začiatku si uvedomíte, že vaše bábätko už nie je „až také“ bábätko a odvtedy, čo ste tu boli prvýkrát, poriadne povyrástlo. Ako prvé vás o tom presvedčí meranie výšky, obvodu hlavy, hrudníka a váhy.
Meranie
Nazrime spolu do rastových tabuliek pre jednoročné deti:
- Obvod hlavy
Pre dievčatká sú hodnoty rozmerov obvodu hlavy od 43 do 49 cm, pre chlapcov 45 až 49 cm. Obvod hlavy sa meria centimetrom v najširšom mieste – nad obočím a ušami. Tento údaj o správnom raste býva v prvom roku života často presnejší než dĺžka dieťaťa. - Výška
Priemerná výška ročných dievčatiek je 68 – 79 cm, chlapci bývajú o niečo vyšší, hodnoty sú medzi 69 – 81 cm. Dĺžka sa tiež meria centimetrom, najlepšie v ľahu na stole, od hlavy po pätu. Nožička dieťaťa má byť vystretá. - Hmotnosť
Priemerná hmotnosť dievčatiek sa pohybuje medzi 7,5 – 11,5 kg, chlapci zvyknú vážiť o trošku viac 8,5 – 12,5 kg. V prvom roku života by sa malo dieťa vážiť aspoň raz za mesiac, pretože prírastok hmotnosti je dôležitým ukazovateľom zdravého vývinu dieťaťa.
MočTak ako v 1. polroku, aj v prvom roku sa vyšetruje moč dieťaťa. Výsledky rozboru nám predovšetkým ukážu, či v tele dieťaťa sú alebo nie sú prítomné baktérie alebo zápaly. Problémom pre mnohých rodičov ostáva známe „ako dostať detský moč do skúmavky.“ S chlapcami je to o niečo jednoduchšie…
Vitamín D
Dôležitý bude aj naďalej, a to až do druhého roku života. Vitamín D, sa u nás podáva v kvapkách, mamičky ho poznajú pod názvom Vigantol. Ak vám tento „liek“ chýba, nechajte si naň predpísať recept.
Dojčenie
Lekár sa vás pravdepodobne opýta, či ešte dojčíte, resp. ako dlho ste dojčili. Prvý rok býva prelomový, dojčenie sa väčšinou ukončuje.
Psychomotorický vývoj
Pediater sa bude zaujímať o to, či začína dieťa robiť samostatné kroky a či začína rozprávať. Mamičky vedia zväčša presne, kedy ich dieťa urobilo prvý samostatný krok a prvé slová majú zapísané hlboko v srdci (aj v denníčku).
Liečba
Lekár si tiež vedie záznamy o vážnejších chorobách, odchýlkach dieťaťa od normy a liečbach počas 1. roku života dieťaťa. Všetci sa snažíme pričiniť o to, aby dieťatko bolo zdravé a aby sme mu umožnili dobrý vývoj po všetkých stránkach.
Odporúčania
Váš detský lekár vás ďalej môže poučiť napr. o správnej výžive, o sledovaní zraku vášho dieťaťa (škúlenie, zabiehanie očí) a pod.
Návšteva v poradni
Ak je dieťatko v poriadku, teda ak môžete byť hrdí na vaše krásne a zdravé dieťa, najbližšie pozvanie do poradne bude po 15. mesiaci a 1 dni veku dieťaťa na tzv. „očkovanie do ramena“.
Dieťa u lekára
Niekedy je ťažké vysvetliť ročnému dieťaťu, ako sa má správať v ambulancii, že sa „tety doktorky“ nemusí báť a že to všetko, čo sa tam deje, deje sa len preto, aby bolo zdravé a šťastné. V tom ich ako rodičia máme uistiť a ísť príkladom, aby sa z návštevy lekára nestala „nočná mora“. Pomocnú ruku nám dávajú zväčša aj krásne vyzdobené čakárne a ambulancie s peknými hračkami.
Nechajte si posielať mejlík
Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.
Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.
Osobne sa mi nepaci sugestivita tejto pasaze:
Dojčenie
Lekár sa vás pravdepodobne opýta, či ešte dojčíte, resp. ako dlho ste dojčili. Prvý rok býva prelomový, dojčenie sa väčšinou ukončuje.
—formulacia vyznieva, ze je to bezny a spravny standart, pricom WHO odporuca pokracovat v kojeni do 2. roku veku dietata zo zdravotneho opodstatnenia
Zijem v Nemecku a mam 7,5 mesacneho synceka. Tu nam na polrocnej prehliadke vzorku mocu nebrali, ani sa nikde neviem docitat, zeby to bolo zauzivane pri rocnej prehliadke.
V clanku sa mi nepaci formulacia “tzv. ockovanie do ramena”. Clanok je pre dospelych, preco nie je konkretne pomenovane, o ake ockovanie ide?