Staráme saDenný režim a návyky

Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie

 Anna Veselá   25.11.2020   0

Pediatri odporúčajú rodičom, aby s deťmi chodili na prechádzky, aj keď padnú teploty pod nulu. A to z prozaického dôvodu: pretože to posilňuje imunitu a organizmus je odolnejší voči vírusom a infekciám.

Shutterstock

 

Zdravotná prechádzka v mraze

Pobyt vonku počas chladných zimných dní môže byť zdravému dieťaťu iba na úžitok. Nemali by sme sa báť ani väčších mrazov. Hoci kratšia polhodinová prechádzka, ale môžeme ju nazvať "zdravotnou."

Deti do 4 rokov sú najviac náchylné podľahnúť chorobám z prechladnutia, v priemere ochorejú asi 6 x do roka. Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.

Samozrejmosťou je vhodné oblečenie, ktoré dieťa chráni pred vetrom a chladom. Pozor by sme mali dať na tvár a ruky, ktoré sú najcitlivejšie na chlad a tiež hlavu a nohy (ako hovorievali naše staré mamy "od nôh a hlavy najskôr prechladneš).

 

Nebabušiť ani v mrazoch

Najčastejšou chybou, ktorú robia rodičia, je babušenie. Namiesto toho, aby sme dieťa obliekali ako do skafandra, skúsme viacej vrstiev - ako cibuľu - v chladnom oblečení určite tielko (bavlnený materiál), tričko s dlhým rukávom, mikinu a bundu. 

Ak sa rozhodujete, či nepridať ešte niečo navyše -  všímajte si aj to, ako je dieťa aktívne. Pokiaľ iba sedí v kočíku alebo sa nechá ťahať na sánkach, bude mu treba o jednu vrstvu viac, ako dieťaťu, ktoré sánky ťahá samé.

Prehriate byty, málo spánku

Deti často babušíme aj doma, keď v prekúrených bytoch obliekame deťom pod tepláky ešte aj pančuchy "pre istotu," no je to zbytočné. Odsledujte si správnu bytovú teplotu: 23 ° vnútri by malo byť maximum, inak už smerujeme k prehrievaniu.

Ak chcete, aby boli vaše deti zdravé, okrem pobytu vonku za každého počasia (aspoň pol hodinku denne), sa postarajte aj o ich spánkový režim, pretože dostatok spánku sa tiež podpíše na imunite dieťaťa. Deti do predškolského veku by mali spať najmenej 10 hodín denne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised