Staráme saDenný režim a návyky

V akej polohe má spať bábätko?

 Mária Kopčíková   22.09.2020   0

Pred krátkym časom ma na sociálnej sieti prekvapila krátka info o tom, že spánok malého dieťaťa na poloboku je škodlivý, priam jeho život ohrozujúci.

Má spať na chrbte, boku či brušku?

Shutterstock

 

Táto informácia ma prekvapila, pretože 11 rokov učíme budúcich rodičov na kurzoch, že dieťatko by bolo vhodné na spánok ukladať práve do tejto polohy, pretože tak to kedysi dávno učili nás ľudia, ktorí pracujú s pohybovým vývinom detí a tiež naša pediatrička. A v tejto polohe – teda na poloboku – spávali aj moje deti.

Pátrala som teda, čo píše literatúra. Zrejme ako pri väčšine tém sa však názory rozchádzajú a odporúčania nájdete rôzne. Poďme sa pozrieť na možné výhody či nevýhody rôznych polôh na spánok úplne najmenších detí.

V zásade sa bavíme o troch polohách, na chrbte, na brušku a na boku (pre mňa presnejšie na poloboku s naklonením dozadu).

Spánok na brušku

Táto poloha je odborníkmi jednoznačne neodporúčaná, nakoľko štúdie ukazujú, že pre deti spánok v tejto polohe znamená zvýšené riziko SIDS. 

Poloha na brušku nie je jediný rizikový faktor pre SIDS.?

Argumenty PROTI spánku na brušku sú takéto:

 • Táto poloha môže spôsobovať tlak na čeľusť dieťaťa, čo môže negatívne ovplyvňovať dýchacie cesty a dýchanie bábätka.
 • Dieťa v polohe na brušku nemusí mať dostatok čerstvého vzduchu, akoby dýcha dookola ten istý vzduch.
 • Dieťaťu hrozí nebezpečenstvo zaborenia tváričky a dusenie, ak spí na brušku na mäkkom matraci.
 • Bábätko môže vdychovať mikróby z matraca.
Shutterstock

 

V akých prípadoch malé deti môžu spať na brušku?

V istých prípadoch aj lekár odporučí, aby dieťa rodičia na spánok ukladali do tejto polohy. Jedná sa najmä o deti s ťažkým refluxom alebo s určitými malformáciami horných dýchacích ciest, ako je Pierre Robinov syndróm, ktoré vedú k akútnym prípadom nepriechodnosti dýchacích ciest.

Ak hrozí nebezpečenstvo zvracania, odporúča sa dieťa polohovať práve na bruško. Zároveň veľa rodičov malých bábätiek uvádza, že práve v tejto polohe ich deti spia „najlepšie a najdlhšie“.

V tomto prípade je potrebné, aby rodičia zabezpečili tvrdý matrac a aby v postieľke nebolo nič, do čoho by si dieťa mohlo zaboriť tváričku.

Spánok na chrbte

Odborníkmi najčastejšie odporúčaná poloha na spánok, nakoľko z výskumov vyplýva, že výrazne znižuje riziko SIDS, nakoľko pri nej sú dýchacie cesty voľné.

Shutterstock

 

Spánok na chrbátiku však tiež prináša isté riziká. Ak sú bábätká polohované len a len na chrbátik, vzniká riziko „zležania hlavičky“. Teda nesprávneho formovania lebečných kostí. Odporúča sa preto: 

 • Pamätať na polohovanie na bruško, keď je dieťa bdelé.
 • Ak sa objaví zležanie hlavičky, dávať pozor, aby bolo dieťa polohované v čase bdenia na opačnú stranu.
 • Minimalizovať čas, ktorý dieťa trávi v autosedačke.
 • Meniť polohu dieťatka v kolíske či postieľke, aby sa za vecami a ľuďmi bolo nútené otáčať z rôznych strán (napr. raz ho otočím hlavou ku stene, potom nožičkami ku stene).

Polohujte vaše bábätko, predídete zležaniu hlavičky.

Spánok na boku

Kým väčšina detí, ktoré sú ukladané na spánok na chrbátik, či na bruško ostávajú v týchto polohách, deti uložené na bok sa zvyknú pretočiť. Väčšina z nich sa otočí z boku na chrbátik. Prevrátenie na bruško by mohlo byť nebezpečné s ohľadom na SIDS.

Dr. Sears na svojej stránke uvádza, že v súčasnosti sa väčšina medicínskych autorít zhoduje na tom, že obe polohy na spánok – na chrbte i na boku – sú pre dieťa bezpečné.

Shutterstock

 

Aby bol spánok dieťaťa na boku bezpečný, je vhodné urobiť aj tieto opatrenia: 

 • Dieťatko ukladajte na spánok na tzv. polobok, teda mierne naklonené dozadu.
 • Spodnú rúčku dieťaťa povytiahnite mierne dopredu. Spodné rameno bábätka bude slúžiť ako akýsi stabilizátor polohy a zabráni dieťatku prevrátiť sa na bruško.
 • Môžete použiť polohovacie pomôcky – kliny alebo valčeky, prípadne zrolovaný uterák alebo deku. Nepoužívajte však len oporu za chrbátikom, to môže dieťa nútiť prevaliť sa z boku na bruško. Ako potrebný sa javí skôr predný klin, teda niečo, čo umiestnite dieťatku pred bruško. Nemalo by to však vyť nič, čo bude príliš obmedzovať pohyb dieťatka. Dieťa musí mať voľné dýchanie a istú slobodu pohybu.
 • Ak je vaše dieťa v období, kedy zvýšene sliní alebo má nejaké ochorenie dýchacích ciest spojené so zvýšenou tvorbou hlienov, môže byť poloha na boku nápomocná. Hlien sa zhromažďuje v dolnej časti líc a v polohe na bok pravdepodobne vybehne z úst von skôr, než by dieťaťu zabehol späť do zadnej časti krku. Čo sa stane v polohe na chrbátiku. Ak teda má dieťa kašeľ, soplíky, počujete sťažené dýchanie, skúste na spánok bočnú polohu.

Čo ak sa v spánku dieťa pretočí samo

Shutterstock

 

Budúcich rodičov učíme, že majú dieťa polohovať na spánok dovtedy, kým sa dieťa nezačne otáčať samo. O tohto času je to už zväčša mimo vôle nás rodičov. Dieťa síce môžete uložiť na chrbátik, ale prídete o hodinku bábo skontrolovať a bude otočené na boku.

Detičky sa učia pretáčať z chrbátika na bruško okolo 4. – 6. mesiaca života. Niektoré to zvládnu aj skôr, pamätám si, že môj syn to urobil ako trojmesačný, práve v spánku a veľmi ma vtedy vyplašilo, že som ho našla spiaceho na brušku. Je to však úplne prirodzená súčasť zdravého vývinu dieťaťa. 

Načo je komu monitor dychu? Je aj pre spáčov na brušku?

Ak sa dieťa v spánku otočí z chrbátika na bruško alebo na bok, nechajte ho spať v tejto polohe. Dieťa to urobí len ak sú jeho svaly dostatočne silné. Ak sa dieťa dokáže samo otočiť, je to dôkazom toho, že jeho vnútorné orgány sú silné a riziko, že by sa napr. v polohe na brušku mohlo niečo stať, je minimalizované.

Spracované s použitím: webmd.com, askdrsears.com, solen.sk, neurologiepropraxi.cz.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised