Detská rečDetská reč

„Povedz mama“, alebo čo robiť keď dieťatko nehovorí alebo hovorí zle

  23.01.2017   0

Každý rodič, špeciálne my mamy, netrpezlivo čakáme na prvé slová nášho dieťatka.  Keď prvýkrát povie slovo „mama“ uroníme slzičku, zapisujeme a smejeme sa na každom ďalšom slove, ktoré náš malý poklad povie.

Ale čo ak dieťatko rastie a stále toho veľa nenahovorí, alebo hovorí tak, že mu nerozumiete ani vy? V takom prípade potrebuje pomoc. A vy ako rodič tiež.

Milí rodičia, predstavujeme vám Lucinku Pusinku.

 

Ak patríte k tým šťastným rodičom, ktorých dieťa sa naučilo hovoriť bez akýchkoľvek problémov možno ani netušíte, aké obrovské množstvo detí má v dnešnej dobe problémy s rečou či výslovnosťou. 

Dôkazom sú obsadené termíny u logopéda, učitelia upozorňujúci na vysoký výskyt detí s poruchami reči v škôlke a dokonca aj v škole. To, aká je reč dôležitá netreba zdôrazňovať.

Dieťatko ktoré sa nevie vyjadrovať máva zvyčajne problémy v kolektíve, neskôr s odpovedaním v škole a celkovo má ťažší život ako dieťa, ktoré hovorí pekne a čisto. Ak teda nejde všetko tak ako má, ako mu môžete vy ako rodič pomôcť?

Navštíviť pediatra

To, že niečo nie je v poriadku zvyčajne zbadá každý rodič aj sám. Iné deti už dávno rozprávajú a to vaše takmer nič, alebo veľmi nezrozumiteľne?

Všade čítame, že každé dieťatko je iné, že treba počkať a nestresovať, takže

kedy je ten správny čas, aby ste sa obrátili na odborníka?

Pri pravidelných návštevách pediatra si sám lekár preveruje, ako sa vyvíja jeho reč. Ak sa nevyvíja uspokojivo, býva to spravidla sám pediater, ktorý navrhne zhruba vo veku 2,5 roka dôkladnejšie vyšetrenie. 

Nezľaknite sa.

Lekár mu skontroluje jazýček, či nemá prirastenú uzdičku, následne môže doporučiť  úplne bezbolestné vyšetrenie sluchu, aby sa ubezpečil že dieťa dobre počuje. Ak nie sú známe iné, vážnejšie faktory a diagnózy, ktoré by mohli vplývať na vývin reči, pošle vás s dieťatkom k odborníkovi.

 

A sme u logopéda

Logopéd je odborník na učenie a trénovanie výslovnosti a reči. Nerieši len zajakávanie a ráčkovanie. Väčšina logopédov ktorí sa venujú deťom učí deti správnu výslovnosť hlások, spájanie slov do viet a množstvo iných vecí súvisiacich s rečou.

Na prvom stretnutí ako rodič dostanete dotazník, alebo absolvujete pohovor. Následne logopéd formou hry preverí skutočné schopnosti dieťatka rozprávať a určí diagnózu.

A začína sa dlhá cesta, výsledkom ktorej bude to najkrajšie čo si všetci rodičia v takejto situácii želajú: pekná a čistá reč detí.

Kde je problém?

Znie to jednoducho, ale nie je. Problémom je, že stretnutia u logopéda trvajú zvyčajne 20-30 minút. Pre vyťaženosť a tiež vzhľadom na nadstavenia zdravotných poisťovní vás môže logopéd prijať cca 1-2 krát do mesiaca. A to je príliš málo. Dieťatku to nestačí.

Ďalšou komplikáciou môže byť, ak dieťa s logopédom nespolupracuje. Jednak kvôli inej, pridruženej diagnóze, alebo si skrátka nevedia nájsť k sebe cestu. Stretnutia u logopéda preplače, nechce trénovať a tým sa stáva celá terapia úplne zbytočná. Vtedy o to viac vystáva otázka: ako môžem ja, ako rodič pomôcť môjmu dieťatku?

 

Ako môžem pomôcť?

Tak teraz ste už naozaj na dobre ceste. Chcete pomôcť, čo je skvelé. Ale neviete ako. Veď nie ste odborník na logopédiu. Opakovať dieťatku hodiny a hodiny nejaké slovo ktoré chcete aby sa naučilo tiež nepomáha.

Pri deťoch, ktoré majú problémy s výslovnosťou je totiž zvyčajne problém v ohybnosti jazyka a jeho nadstavení pri každej hláske.

Viete kde má byť jazyk pri vyslovovaní hlásky „k“?

Alebo ako si pomôcť aby sa naučilo správne sykavky, alebo „r“?

 

Lucinka Pusinka pomôže dieťatku aj vám

Ak naozaj riešite problém s rečou vášho dieťatka, prípadne chcete včas podchytiť jeho správny vývin, máme pre vás dobrú správu. Nie ste na to sami.

Okrem doporučených stretnutí s logopédom môžete veľmi jednoducho trénovať s dieťatkom aj vy doma.

A pomôžu vám DVD Lucinka Pusinka.

Tieto nahrávky vznikli pred 2 rokmi, keď ich autorka riešila rovnaký problém. Jej syn mal diagnózu oneskorený vývin reči a hoci vďaka škôlke a logopedičke robil obrovské pokroky, bolo potrebné, aby s ním trénovala aj doma.

Po tom, ako si naštudovala techniky ako dosiahnuť správne vyslovenie hlások, dlhé mesiace večer čo večer vymýšľala hry, ktorými by motivovala svojho syna k trénovaniu.

To, že ide správnou cestou počula denne z úst svojho synčeka, ako aj pri konzultáciách s logopedičkou.  A keďže chcela pomôcť aj iným deťom a ich rodičom, využila svoje kreatívne schopnosti a v úzkej spolupráci s logopédmi vznikla Lucinka Pusinka.

DVD Lucinka Pusinka

Tieto nahrávky sú určené pre všetky deti, ktoré sa ešte len učia rozprávať, alebo ktoré majú problémy s výslovnosťou.

Každé z troch DVD obsahuje veľmi dôležitú rozcvičku jazyka a trénovanie hlások, ktoré by dieťa malo bezpečne ovládať v 3., 4., či 7. roku.

Tak ako rozcvička, aj jednotlivé cvičenia sú robené zábavnou formou, deti majú pocit že sa hrajú, naučia sa krátke piesne, vypočujú rozprávky. Pre rodičov je pri každej hláske veľmi zrozumiteľnou formou vysvetlené, ako podchytiť správne vyslovenie hlásky a ako s dieťatkom pracovať.

Autorka doporučuje trénovať vždy len 1 hlásku. Tým vám nebude práca s dieťatkom  trvať dlhšie ako 20 minút denne, čo je v podstate aj limit, aký sa vie dieťa sústrediť na trénovanie.

Takže si pustíte rocvičku a potom vyberiete jednu hlásku, ktorú budete trénovať. Tú si môžete zopakovať 2-3 krát, podľa toho ako dieťatko spolupracuje.

 

Výborné výsledky, vďační rodičia a pedagógovia

Od uvedenia DVD Lucinka Pusinka na trh už prešlo 15 mesiacov. To, že sa stali tieto nahrávky neuveriteľnou pomocou rodičov, logopédov, učiteľov v materských školách či dokonca špeciálnych škôlkach a školách svedčí obrovské množstvo ďakovných mailov a správ na sociálnych sieťach.

Po počiatočnej nedôvere zo strany logopédov nastala situácia, kedy oni sami doporučujú rodičom trénovať doma za pomoci týchto DVD.

Škôlky žiadajú živé stretnutia Lucinky Pusinky s deťmi (pozn.: živé vystúpenia nie sú možné)., rodičia dajú často vedieť že sa ich dieťatko naučilo povedať „r“ či inú hlásku.

Lucinka Pusinka sa tak stala najlepším kamarátom detičiek, ktoré chcú pekne a čisto rozprávať a ich rodičov, ktorí im chcú pomôcť.

DVD Lucinka Pusinka je možné zakúpiť na www.lucinkapusinka.sk , alebo vo vybraných predajniach.

 

  • Naučím ťa vyslovovať správne slová ba aj vety 
  • Našu školu s písmenkami majú rady všetky deti
  • Naučím ťa vyslovovať, správne špúliť pusinku,
  • Rozhýbeš si jazýček, pozeraj na Lucinku

 

Viac o DVD Lucinka Pusinka si môžete prečítať na:

www.lucinkapusinka.sk

alebo blogu Čo dokáže mama

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised