Detská rečRozprávky

7 evergreenov do detskej knižnice

 MikSa   26.11.2018   0

Dobrou knižkou je ťažko niečo pokaziť. Pekná kniha poteší väčšinu detí, aj tie najmenšie. Kniha je dar s „relatívne dlhšou trvanlivosťou“, ba dokonca tie najlepšie prežili celé generácie. Toto sú detské evergreeny, ktoré by mohli viesť rekordy v ich čítaní a kupovaní hádam aj niekoľko desaťročí.

shutterstock

Môj macík

Kto by si nespomínal na krásny príbeh „Moj Miska“ – Môj Macík, ktorý v ruskom podaní vyšiel v roku 1952 v Moskve a ktorý veľmi dobre prebásnila Mária Rázusová-Martáková ešte v roku 1953?

Náš Macík je knižka pomerne vyblednutá, polepená, s detskými packami na každej strane a známkami nie vždy umytých rúk, ale nevymenili by sme ju za nič na svete. Nedávno vyšla aj v novom šate s kresbami p. Kellenbergera.

 

Môžem len vrelo odporúčať do každej detskej knižnice, v našej rodine ju vedia všetky staré mamy a mamy akosi prirodzene naspamäť. Je vhodná od 2 rokov (my sme ju „recitovali“ už od jedného:-)). A propos, škoda, že dnes sa už na detských knižkách neuvádza vek, kedy je pre dieťa vhodná. Myslím si, žeby nám to uľahčilo výber kníh pre deti.

 

Maľovaná abeceda

Ďalším bestsellerom je Smrekova Maľovaná abeceda, ktorá vyšla už s rôznymi ilustráciami (dokonca aj od japonského maliara!), ale najlepšia verzia isto bola tá stará s platňou.

Tiež viem tie básničky naspamäť dodnes a to aj s príslušnou intonáciou z onej platne. Deti sa tieto básne naučia veľmi ľahko, aj keď ešte netušia, čo to vlastne tá abeceda je. Je vôbec niekto na Slovensku, kto by nepoznal a nemal rád tú najznámejšiu - „Adam v škole nesedel“?

Čačky hračky

Obľúbené básne napísala deťom aj Krista Bendová, dnes sú známe najmä pod titulom Čačky hračky a ak sa nemýlim, existuje táto zbierka básní pre deti aj vo vreckovej verzii, veľmi malom formáte (odporúčam na cesty a dlhšie trate:)

Cez básne pani Bendovej, ktoré sú deťom veľmi blízke, lebo sa týkajú ich najužšieho života, predmetov a ľudí, ktoré deti obklopujú si deti dobre poohýbajú jazýček. Básne sú jednoduché, kratučké s melodickými a rytmickými prvkami, ľahké na zapamätanie. Samozrejme, musíte ich spolu „čítať“ aspoň 100-krát. Z básní už dlhé roky vedie „Padla hruška zelená“.

O psíkovi a mačičke

Len ťažko by bolo nespomenúť veselé Rozprávanie o psíkovi a mačičke od K. Čapka s nezabudnuteľnými autorovými kresbami. Čo tí dvaja všetko navyvádzali! Ak chcete môžete si dokonca urobiť aj takú malú zbierku: Rozprávanie o mačičke a psíkovi vyšlo nielen knižne ale aj na CD nosičoch a nájdete ho aj na detských obrázkových drevených kockách. Kniha je vhodné aj ako čítanie na dobrú noc, lebo v knižke nevystupujú žiadne príšery a draví vlci a medvede, ako je to vo väčšine slovenských ľudových rozprávok.

 

 

Tým tiež nič neuberám na kráse a čare, ba dávam im svoj hlas, hoci sa dnes proti nim zdvihla vlna protestov, že sú morbidné. Ale neporozprávate svojim deťom O červenej čiapočke? O kozliatkach a vlkovi? Alebo už máte svoju „mierovú“ upravnú verziu? Hihi…

Krtko

K našim rozprávkam (dovolím si to tak povedať, hoci autor je zo susednej Českej republiky) patrí neodmysliteľne Krtek-Krtko na tisíc spôsobov od Zdeneka Milera, hoci svoju pôvodnú dráhu začal v TV, presadil sa aj v knihách (ak nerátam nálepky, plyšáky, kocky, tričká, skladačky a čojaviemčoešte. Milé kreslené posatvičky si ľahko získajú srdce každého dieťaťa a priateľstvo a príbehy o zvieratkách ožijú v detských mysliach. Odporúčala by som okrem leporelových krtkových kníh aj tie väčšie, ktoré majú už viac textu, aj keď nemajú tvrdé stránky a to predovšetkým pre choré de titul (resp. ak je dieťa choré, čítajte mu) Ako krtko vyliečil myšku.

Trojrozmerné knižky

Zábavné knižky pre deti sú aj priestorové rozprávky, ja ich volám trojrozmerné ako napr. Tri prasiatka, Snehulienka, Škaredé káčatko, Pinocchio, samozrejme, vhodné až cca od 3 rokov, aby ich deti po prvom čítaní nezdemolovali úplne. Dnes sú novinkou aj knihy so stránkami vo forme puzzle alebo s nálepkami, takzvané interaktívne. Pre tých najmenších možno odporúčať mäkké knižky, ktoré sú určené aj do vody alebo na tzv. ožužlávaciu fázu :) vývoja v čítaní kníh a knihy so zvukovými efektami typu ako robia zvieratká alebo dopravné prostriedky (, kde sa rodičia väčšinou tešia, keď sa vybije baterka a je konečne ticho). Zaujímavosťou je, že sa tieto knižky vedia rozozvučať samé pri nesení v ruksaku.

 

Medvedík Medík

Rada by som upozrnila aj na titul, hoci nie úplne najnovší, Medvedík Medík - krátke rozprávky (márne v nej listujem a hľadám rok vydania...nič.) Táto kniha sa nám páči, pretože hlavnými protagonistami príbehov sú Macko Medík a jeho Ocko (teda nie mamička, ako je to zvyčajne), ktorý ho poteší keď je búrka, ktorý mu prinesie teplé kakao, ktorý ho vezme na kolotoče a nájde ho, keď sa stratí, skrátka je vždy nablízku, tak ako má správny tato vždy byť.

 

 

Akú knihu majú v zozname Naj vaše deti?

Viete, že už dvojročné dieťa vníma jednoduchú rozprávku a trojročné už pozná vyše tisíc slov?

Pekné detské čítanie praje MikSa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised