Nové slovenské animované rozprávky

ovce.sk 3

Rozhovor s režisérom Jaroslavom Baranom o projekte ovce.sk

Prečo sa deťom páčia animované rozprávky?

Realita okolo nás je až príliš zložitá a prekombinovaná. To, na čo sme už dávno zabudli, je úprimnosť, prirodzenosť, priamočiarosť.

Svet rozprávok je jednoduchý a spravodlivý, nie je deformovaný argumentáciou špičkových právnikov, ktorí vás vysekajú aj z toho, keď otrávite Snehulienku. Každé úsilie v rozprávke je odmenené úspechom, ak je vaše konanie čisté. Skúste si predstaviť, že by to fungovalo aj v reálnom živote. Rozprávky sú o skutočných hodnotách. Dávajú nám pocit istoty a stabilitu hodnôt. Preto ich majú rady nielen deti, ale aj všetci dospelí, ktorí snívajú o lepšom svete.

Prečo sa na Slovensku prestali kresliť animované seriály?

To je otázka pre kompetentných, ktorí zodpovedali za rozdeľovanie finančných prostriedkov pre animovanú tvorbu alebo pre tých, čo riadili Slovenskú filmovú tvorbu na Kolibe.

Pozemky majú pre niekoho väčšiu hodnotu ako národné filmové dedičstvo a naša povinnosť zanechávať tvorivý odkaz v každom období. Zachovať národné cítenie, kultúrnosť a prispieť do zrnka každodennej múdrosti, to je základný pilier spoločnosti. Dnešné deti po pätnástich rokoch pauzy v animovanej tvorbe na Slovensku sú odrazom nevšímavosti zo strany dospelých.

V čom je základ úspechu alebo neúspechu rozprávky?

Všetko je v ľuďoch. Každá profesia pri výrobe rozprávky je dôležitá a nedá sa podceniť. V príbehu rozprávky je to vtip, láska a nezlomná viera vo víťazstvo dobra.

Nie je použitie oviec, baču, salašu zastarané pri príbehoch o modernom internete pre projekt ovce.sk?

Vypnite svoj celostenový super špičkový televízor, zavrite oči a započúvajte sa do prírody. Mám dojem, že ten zvuk len tak ľahko neprekoná žiadna moderná technika. Prirodzenosť a úprimnosť príbehov, kde hrajú hlavnú rolu zvieratká nikdy nezostarnú. Druhá vec je že použiť reálne obrazy o pedofílii, groomingu a podobne, tie by však deti mohli až príliš šokovať. Musíme si sadnúť k deťom na zem, zodvihnúť kocku a až vtedy vstúpime do sveta, ktorému deti dôverujú.

Koľko ľudí sa podieľalo na tvorbe rozprávok a ako dlho to trvalo?

Od marca do septembra sa na tvorbe podieľalo okolo 40 ľudí. Celý tím projektu Zodpovedne.sk, eSlovensko o. z., Ministerstva vnútra SR, Unicefu. Ruku k dielu pridali aj pracovníci T-Mobile, SK-NIC. Veľkou oporou pre nás bola Nataša Slavíková z Ministerstva kultúry SR.

Kam by ste medzi svoje práce zaradili seriál OVCE.sk?

Celý svoj život som zasvätil tvorbe pre deti. Po premiére OVCE.sk môžem projekt spokojne zaradiť k tým, ktoré si naozaj našli cestu k deťom. Som staromódny, ale urobiť niekomu radosť ma naozaj napĺňa skutočným uspokojením. Je to zdroj mojej chuti do práce a do života.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som asi 2x nahodou natrafila na tieto rozpravky a velmi sa mi pacia smile …je to vtipne a poucne…

    P.S.Rytmus nerobi hudbu pre deti, ktorym je tento projekt urceny, takze nevidim dovod, preco by to nemal robit prave on.

    1. Rytmus nerobí hudbu pre teenedžerov, ktorým je ten program určený ? Zaujímavé, čo sa dnes človek nedozvie
      Pozri si tú Marcelu Alzin, tá práve preto nebola s jeho účasťou v programe nadšená…

Pridaj komentár