Obrátili sme sa na rodičov detí vo veku 8. – 16. mesiacov s prosbou o vyplnenie dotazníkového testu TEKOS 1: Gestá a slová.
Po vytvorení dotazníkového testu sme sa pustili aj vďaka Vašej pomoci do zbierania dôležitých dát.
Ak ste si našli čas a test vyplnili, pomohli ste nám pri vytváraní hraníc normy. Znamená to, že v jednotlivých mesiacoch sme zistili podľa Vašich odpovedí koľko slov hovoria chlapci a koľko dievčatá, aké gestá používajú slovensky hovoriace deti, ako sa hrajú a tiež aká je ich úroveň porozumenia reči dospelého a pasívna slovná zásoba, ktorú chápu, ale zatiaľ neprodukujú.
Zapojili sa rodičia zo všetkých krajov Slovenska, rôznych povolaní, všetkých úrovní vzdelania, žijúcich na vidieku i v mestách.
Spolu sa nám podarilo zozbierať 610 odpovedí rodičov, na základe ktorých Vám chceme ponúknuť aj prvé fakty. Často u maminiek kolujú mýty viažuce sa k vývinu reči. Na základe nami získaných dát sme sa na ne pozreli bližšie. Ako je to teda naozaj?
1. Mýtus – prvé slovo deti hovoria, keď majú rok
Slovensky hovoriace deti priemerne začínajú produkovať prvé slová už vo veku 10 mesiacov. Je to teda skôr ako obvykle očakávame.
2. Mýtus – prvé slovo je mama
Boli sme zvedavé, aké typy slov deti začínajú produkovať. Je to naozaj pomenovanie mamy? Z rodičovských odpovedí sme sa pokúsili zostaviť akýsi rebríček top 10 najfrekventovanejších slov, ktoré uviedli rodičia v dotazníkovom teste. Slovo mama naozaj „obhájilo“ svoje prvenstvo. Posúďte sami:
- 1. Mama
- 2. Hav (pes)
- 3. Otec, tato, tata
- 4. Ham / jedlo
- 5. Brm / tú, tí (auto)
- 6. Mňam
- 7. Pápá
- 8. Pes /havo
- 9. Stará mama / baba, babka
- 10. Bác / bum, koník (klopanie jazykom).
3. Chlapci hovoria neskôr ako dievčatá
Porovnali sme aktívnu slovnú zásobu, to znamená slová, ktoré deti hovoria, u chlapcov a u dievčat v jednotlivých mesiacoch. Zistili sme, že neexistuje štatistický rozdiel medzi oboma pohlaviami. Chlapci, podobne ako dievčatá sa teda vyvíjajú z pohľadu vývinu reči rovnako. Nie je teda dôvod ospravedlňovať chlapcov, ak sa nám zdá, že stále nehovoria a spoliehať sa na fakt, že chlapci začínajú rozprávať neskôr.
Len pre zaujímavosť na záver:
19 % detí je vychovávaná bilingválne, alebo sú deti vystavené vo svojom prostredí cudziemu jazyku. Zaujímavé je, že rodičia slovensky hovoriacich detí uviedli rôzne cudzie jazyky a nepotvrdil sa nám preferencia jedného jazyka ako napr. maďarského jazyka, alebo anglického jazyka.
- Priemerne produkujú slovensky hovoriace deti v 16. mesiaci asi 40 slov a približne rovnaký počet gest.
Test komunikačného správania (TEKOS 1), vytvoril tím lingvistiek, logopedičiek a psychológ z Prešovskej Univerzity a Komenského Univerzity. Má slúžiť širokej verejnosti – rodičom, ale i odborníkom ako pediatrom, logopédom, špeciálnym pedagógom, psychológom na identifikovanie detí s rizikovým vývinom reči.
Jednoducho ide o prvý skríningový nástroj na hodnotenie vývinu reči u nás na Slovensku, ktorý môžu rodičia vyplniť z pohodlia svojho domova, hlavne ak si nie sú istí, či reč ich dieťatka je primeraná jeho veku. Tento projekt bolo možné realizovať aj vďaka finančnej podpore Agentúry pre vedu a vývoj na Slovensku.