Internet aj do kuchyne: Telefonovanie trochu inak

Ing. Silvia Kočišková 0

Predstavte si svoj počítač ako telefón, ktorý vám umožňuje zadarmo hovoriť s kýmkoľvek, kdekoľvek na svete. Nepredstaviteľné? Ale možné! S programom Skype.

Skype [čítame: skajp] je malý program, s ktorým môžete volať komukoľvek inému, kto má na svojom počítači nainštalovaný taktiež Skype. Nezáleží pritom, či sa nachádza vo vedľajšom dome alebo na opačnej pologuli. Rozprávať sa môžete tak dlho ako len chcete a nebude vás to stáť ani korunu.

Možno si teraz v duchu vravíte, že nič nie je zadarmo, že v tom musí byť nejaký háčik. Verte, nie je. Možno vás odrádza predstava nejakého šialene technického a náročného programu, s ktorým by ste museli pracovať. Verte, nemusíte byť žiaden počítačový „maník“, aby ste to zvládla. Používanie aplikácie Skype je jednoduché a v tom je jeho sila. Podľa štatistík „skajpuje“ (čiže telefonuje cez Skype) už viac než 100 miliónov ľudí po celom svete. Toto číslo veľa vraví o užívateľskej prívetivosti a jednoduchosti programu.

Skôr než sa podrobnejšie pozrieme na Skype, povedzme si, čo je k telefonovaniu cez internet potrebné. Okrem funkčného počítača to je kvalitné pripojenie do internetu – najlepšie širokopásmové. Tak ako pri bežnom telefonovaní, ani tu sa nezaobídete bez mikrofónu a slúchadla. Ak ich nemáte zabudované priamo v počítači, zakúpte si samostatné – ideálne sú náhlavné súpravy, tzv. headsety. Ich cena sa pohybuje od 200 Sk vyššie podľa značky výrobcu.

K tomu, aby ste sa stala Skypistkou stačí málo: stiahnuť si program zo stránky www.skype.com (stránka má aj českú verziu), nainštalovať ho na svoj počítač a zvoliť si užívateľské meno a heslo. Nemusíte sa pritom obávať, že budete stresovaná nejakými technickými termínmi a požiadavkami, Skype sa postará o všetko sám. Svojím vzhľadom pripomína Skype známe ICQ.

Keď máte program nainštalovaný a zvolené vlastné užívateľské meno, môžete si vytvoriť zoznam svojich komunikačných kontaktov pre rýchle vytáčanie. V prípade, že vaši známi už Skype využívajú, ľahko ich nájdete v zozname užívateľov. Pri každom svojom kontakte vidíte, či je alebo nie je zrovna pripojený na internet. Ak je online, môžete mu zavolať. Kliknete na meno v zozname kontaktov, počkáte na spojenie a keď dotyčný či dotyčná hovor príjme, môžete veselo komunikovať.

Že ste sa ocitla v úlohe príjemcu hovoru cez Skype, spoznáte podľa klasického “crrrn crrrn”, ktorým vás program upozorní na prichádzajúci hovor. Je iba na vás, či volanie prijmete alebo odmietnete. Svojho klienta Skype si môžete nastaviť tak, že povolíte prijímanie hovorov len od určitých kontaktov, čiže osôb, ktoré poznáte.

Zaujímavou možnosťou je hromadné telefonovanie, t.j. hovor s viacerými užívateľmi naraz. Stačí si vybrať užívateľov, s ktorými sa chcete rozprávať a malá súkromná konferencia sa môže začať. Prostredníctvom Skypu môžete viesť aj textový chat či posielať a prijímať súbory.

Skype ponúka aj ďalšie služby, ktoré však už nie sú zadarmo. Môžete volať z počítača na pevné linky a mobilné telefóny po celom svete (SkypeOut). Môžete získať skutočné telefónne čislo, na ktoré vám budú volať známi (SkypeIn). Hovor prijmete v aplikácií Skype. A môžete si tiež zriadiť hlasovú schránku, ktorá pre vás príjme odkazy, keď ste zaneprázdnená alebo nie ste práve pripojená na internet.

Existujú aj iné programy, ktoré prenášajú hlas medzi počítačmi, ale kvalitou prenosu ich Skype predčí. Počet jeho užívateľov rastie neuveriteľne rýchlo. Pripojte sa aj vy k veľkej komunite Skypistov. Veď prečo nevyužiť všetko, čo internet ponúka? O to viac, keď ide o zmysluplnú službu, ktorá šetrí váš rodinný rozpočet.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár