Chceli by ste spomaliť, mať viac času na seba a svojich blízkych? Internet ponúka veľa možností ako ušetriť čas. Mnohé z nich už poznáte. Viete, že nemusíte ísť hneď do banky, keď chcete zadať nový príkaz na inkaso. Že nakupovať sa dá aj pohodlne, bez stresov, v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Alebo že inzerát na predaj kočíka podáte aj bez toho, aby ste vytiahli päty z domu. Dnes vám prinášame ďalšie tipy, ako zvládať niektoré každodenné úlohy s internetom rýchlo a ľahko.
Potrebujete zistiť, kedy ide prvý ranný spoj do susedného mesta? Zabudnite na listovanie v tučných a neprehľadných cestovných poriadkoch i na vyčkávanie na informačnej telefónnej linke prepravcu. Vyhľadať autobusový či vlakový spoj môže byť záležitosťou niekoľkých sekúnd. Stačí navštíviť webovú stránku www.cp.sk. Stránka zhromažďuje informácie o vlakovej, autobusovej a leteckej doprave. Zadajte odkiaľ, kam a kedy potrebujete cestovať a stránka vám okamžite zobrazí vyhovujúce spoje. Na stránke nájdete aj cestovné poriadky MHD v 30 slovenských mestách.
Chystáte sa cestovať vlakom? Nemusíte merať cestu na stanicu, aby ste si vopred zabezpečili lístky. Urobte to cez internet. Železnice SR ponúkajú na svojej stránke www.zsr.sk online nákup cestovných lístkov na vybrané vlakové spojenia. Proces kúpy lístka nie je zložitý – vyberiete si vlakové spojenie, vyplníte údaje o počte a type cestujúcich (dieťa, občan nad 70 rokov atď.), zadáte potrebné osobné údaje, zvolíte spôsob platby (TatraPay alebo SporoPay) a zrealizujete úhradu. Po zaplatení vám systém vygeneruje internetový doklad, ktorý si vytlačíte a po nastúpení do vlaku predložíte sprievodcovi. Ten overí všetky dáta a vydá vám riadny cestovný lístok. Ale pozor, kúpiť lístok na vlak cez internet si môžete najneskôr 24 hodín pred odchodom vlaku.
Potrebujete sa zorientovať v cudzom meste? Na internete sa nachádzajú aj mapy. Mapu Slovenskej republiky a podrobné mapy slovenských miest nájdete na adresách mapy.zoznam.sk a mapy.atlas.sk. Môžete v nich vyhľadávať nielen ulice, ale aj rôzne objekty – zdravotnícke zariadenia, úrady verejnej správy, školy, banky a bankomaty, nákupné centrá, reštaurácie i zábavné podniky. Ukážu vám, kde sa nachádzajú autobusové zastávky i vlakové stanice. Hľadaný objekt či ulicu si môžete na mape označiť a potom si mapu vytlačiť alebo poslať e-mailom. Možno vám príde vhod aj merač vzdialenosti, s ktorým poľahky zistíte vzdialenosť medzi ľubovoľnými dvoma bodmi, ktoré na mape označíte (zoznam.sk).
Kedy ordinuje môj zubár? Ktorá lekáreň má otvorené aj v nedeľu? Odpovede na tieto otázky i mnohé ďalšie vám dá informačný portál www.zzz.sk. Obsahuje zoznam zdravotníckych zariadení vrátane kontaktov, ordinačných hodín, oznamov (napr. o neprítomnosti lekára) a informácií o zmluvných poisťovniach. V zozname sa v súčasnosti nachádza viac než 1300 ambulancií zo 195 nemocníc, všetky pohotovosti a cez 1200 lekární. Nechýbajú ani údaje o hospicoch, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti a o veterinároch. Na portáli sa taktiež dozviete všetko potrebné ohľadne poplatkov v zdravotníctve, zmenách v legislatíve aj o zdravotnej starostlivosti v ostatných krajinách EÚ.
Na interne rýchlo vyhľadáte aj telefónne čísla a poštové smerové čísla. On-line telefónny zoznam bytových i firemných staníc sa nachádza na adrese telefonny.zoznam.sk. Nájdete tu aj potrebné smerové čísla pre volania do zahraničia a čísla pre núdzové volania. O poštových smerový číslach informuje na svojich internetových stránkach Slovenská pošta – www.posta.sk.
Internet za vás nevyperie, nevyžehlí ani nenavarí. Ale v nejednej situácii vám môže ušetriť drahocenný čas. Potom je už len vás do čoho resp. koho získané minúty a hodiny investujete. Bude to rodina, deti, priatelia alebo vy sama?