InternetujemeInternetujeme

Internet aj do kuchyne: Keď chytíte vírus

 Ing. Silvia Kočišková   27.06.2007   0

„Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch,“ vravievala mi kedysi stará mama. Dnes to platí dvojnásobne, a nielen pre ľudí. Rôzne nebezpečenstvá a „nákazy“ sa nevyhýbajú ani počítačom.

Stačí chvíľka nepozornosti, či ľahkovážnosti a môžete mať problémy s funkčnosťou počítača, v horšom prípade dokonca prísť o všetky svoje dáta. A na to stačí tak málo: otvoriť súbor priložený v podozrivom e-maili a „vpustiť“ tak do počítača vírus. Ten sa tam celkom potichučky a nenápadne, bez vonkajších prejavov udomácni a začne svoju „záškodnícku“ činnosť.

A vy, nič netušiac, chcete spustiť nejaký program, s ktorým ste ešte včera bez problémov pracovali, no dnes ho nie a nie otvoriť. Alebo proces, ktorý inokedy trvá vášmu počítaču sotva pár sekúnd, sa dnes vlečie už niekoľko minút a stále žiaden výsledok. Alebo je váš počítač zrazu hyperaktívny a aj keď ste od neho nič nechceli, stále vykonáva nejakú činnosť. Naviac dokáže byť vírus taký „šikovný“, že si pokojne prečíta e-mailové adresy z vášho adresára a sám sa na ne rozošle... a vaši známi sa len čudujú, čože im to posielate za zvláštne správy.

 

Nič príjemné, však? Oplatí sa preto dávať si pri práci s e-mailom pozor, pri troške ostražitosti sa dá počítačovým vírusom ubrániť. Tu je niekoľko rád, ako na to:

 • Neotvárajte e-maily a hlavne ich prílohy, ktoré ste dostali neočakávane od cudzích ľudí a na prvý pohľad vyzerajú nedôveryhodne.

 • Buďte opatrná aj pri otváraní e-mailových príloh od známych a priateľov, hlavne ak vyzerajú nezvyklo, napríklad kamarátka vám z ničoho nič píše po anglicky a pod.

 • Buďte ostražitá pri súboroch s príponami .exe, .vbs, .pif, .bat a nikdy ich neotvárajte, ak si nie ste 100%-ne istá, že neobsahujú vírus.

 • Nainštalujte si na počítač antivírový program a nezabúdajte ho často a pravidelne aktualizovať.

 • Skúste sa s požiadavkou antivírovej ochrany obrátiť na svojho poskytovateľa internetu. Dnes už mnohí ponúkajú ochranu pred vírmi a kontrolu e-mailových správ ešte predtým, než sa dostanú do vašej schránky.

  Tak, ako reálny svet, aj ten elektronický je plný kadejakých zlomyseľníkov a záškodníkov. Ak sa však budete mať na pozore a nepodceníte možné hrozby, len tak ľahko si na vás neprídu :-)

   

 • Odosielam Váš hlas...
  Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Najčítanejšie
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  Náš TIP
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised