Internet aj do kuchyne: Keď chytíte vírus

Ing. Silvia Kočišková 0

„Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch,“ vravievala mi kedysi stará mama. Dnes to platí dvojnásobne, a nielen pre ľudí. Rôzne nebezpečenstvá a „nákazy“ sa nevyhýbajú ani počítačom.

Stačí chvíľka nepozornosti, či ľahkovážnosti a môžete mať problémy s funkčnosťou počítača, v horšom prípade dokonca prísť o všetky svoje dáta. A na to stačí tak málo: otvoriť súbor priložený v podozrivom e-maili a „vpustiť“ tak do počítača vírus. Ten sa tam celkom potichučky a nenápadne, bez vonkajších prejavov udomácni a začne svoju „záškodnícku“ činnosť.

A vy, nič netušiac, chcete spustiť nejaký program, s ktorým ste ešte včera bez problémov pracovali, no dnes ho nie a nie otvoriť. Alebo proces, ktorý inokedy trvá vášmu počítaču sotva pár sekúnd, sa dnes vlečie už niekoľko minút a stále žiaden výsledok. Alebo je váš počítač zrazu hyperaktívny a aj keď ste od neho nič nechceli, stále vykonáva nejakú činnosť. Naviac dokáže byť vírus taký „šikovný“, že si pokojne prečíta e-mailové adresy z vášho adresára a sám sa na ne rozošle… a vaši známi sa len čudujú, čože im to posielate za zvláštne správy.

Nič príjemné, však? Oplatí sa preto dávať si pri práci s e-mailom pozor, pri troške ostražitosti sa dá počítačovým vírusom ubrániť. Tu je niekoľko rád, ako na to:

Tak, ako reálny svet, aj ten elektronický je plný kadejakých zlomyseľníkov a záškodníkov. Ak sa však budete mať na pozore a nepodceníte možné hrozby, len tak ľahko si na vás neprídu 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár