Ako naučiť dieťa na nočník za tri dni?

Saša/redakcia 0

Naučiť dieťa chodiť na nočník za tri dni môže znieť ako sci-fi príbeh. A veď aj je – ale nejako treba začať. Julia Fellomová prišla s trojdňovým plánom, ktorý môže poslúžiť ako vhodná inšpirácia. 

Foto: Isifa

 

Túto trojdňovú bojovku berte skôr ako prvý výstrel do tmy – ktorý môžete vyskúšať a neskôr zopakovať.

Neexistuje totiž „správny a jediný“ spôsob, ako dieťa naučiť chodiť na nočník.

Pre vás bude správny ten, ktorý bude fungovať

Na začiatok je dôležité ujasniť si zopár vecí:

  • nezabudnite, že odúčanie od plienok závisí od viacerých okolností a najmä – každé dieťa je iné.
  • použitie tejto, alebo inej metódy pre odplienkovanie neznamená, že vaše dieťa musí po troch dňoch chodiť iba na nočník.
  • za najväčší „úspech“ považujeme, keď dieťa po nácviku použije nočník častejšie, ako spraví potrebu do plienky. Samozrejme, aj k nehodám ešte bude ešte prichádzať nejaký ten čas.

Samotné odplienkovanie totiž spočíva nielen vo vyprázdnení, ale aj v schopnosti vyzliecť si nohavice, spodné prádlo, potom umyť a osušiť si ruky a podobne. S tým všetkým musí rodič dieťaťu pomáhať a učiť ho to postupne.

Foto: Isifa

Nočníkové mecheche s americkým WAU

Julia Fellomová, učiteľka v materskej škole v San Franciscu, ktorá svoj program odúčania od plienok učí rodičov formou krátkych prednášok, tvrdí, že ideálne funguje pre deti od veku od 15 mesiacov do približne 28 mesiacov.

Američania sa nezaprú, ale zase fantázii sa medze nekladú a aj pri deťoch platí, že šťastie praje pripraveným.

Samotnému odúčaniu podľa Fellomovej predchádza približne mesačná príprava v podobe brávania dieťaťa do kúpeľne (toto si môžete rovno odfajknúť – hádam neexistuje rodič, ktorý bol pri malých deťoch na toalete v priebehu dňa sám).

Ďalej by ste mali rozprávať dieťaťu, čo na toalete robíte, aby potom rozumelo, čo od neho vlastne požadujete. Môžete ho upozorniť na vylučovanie u domácich zvieratiek.

Doporučuje zakúpiť niekoľko nočníkov a nechať po jednom v každej miestnosti v dome.

Bonusom pre dieťa okrem pochvaly, je nacvičiť si špeciálny nočníkový tanec – ktorý dieťaťu predvediete, keď pôjde na toaletu aj niekto z rodiny, aby pochopilo, že je to naozaj niečo špeciálne.

Dokonca som sa dočítala, že môžete pred dieťaťom použiť nočník aj vy – čo si osobne neviem predstaviť, vzhľadom k istej obmedzenej nosnosti plastového nočníka….

Foto: Isifa

Deň prvý

Na nacvičovanie si vyhraďte celé tri dni. Nočníky už máte rozmiestnené po byte?  Môžete začať.

Ráno, hneď po zobudení, vyzlečte dieťatku plienku (pozor – toto odúčanie hovorí iba o dennej plienke – nočná plienka zostáva) a nechajte ho behať po byte od pol pása dole nahé.

Dieťaťu treba dávať veľa piť – aby ste mali čo trénovať.

Počas prvého dňa nechoďte s dieťaťom von – respektíve niekam, kde nebudete mať nočník a budete mu zakladať plienku.

Ostro sledované dieťa

Pozorujte ho a keď sa vám bude zdať, že sa chystá na potrebu – šup posadiť na nočník.

Dokonca aj keď už začne cikať – rýchlo ho premiestnite na nočník (preto tie nočníky majú byť všade) a nahlas vychváľte (ak máte nacvičený tanec, tak teraz je vraj tá vhodná chvíľa).

Chváľte, spievajte, tancujte aj vtedy, keď sa do nočníka podarí dostať len pár kvapiek.

Keď sa vyciká vedľa, nekričte ale ani nepovedzte, že je to v poriadku – jemne pripomeňte, že TO, čo práve utierate, patrí do nočníka. 

Fellomová tvrdí, že keď sa dieťa približne 10-krát trafí do nočníka – dôjde mu, o čo ide a začne používať nočník samo.

Pred spaním dieťaťu oznámte! (nepýtajte sa ho), že je čas na nočník. Potom mu dajte plienku – ale až keď je už v postieľke.

Foto: Isifa

Deň druhý

Počas druhého dňa robíte to isté, čo ste robili včera (sledujete dieťa) – akurát s tým rozdielom, že poobede sa vyberiete na odvážnu expedíciu von

Dieťatku nedáte spodné prádlo ani tréningové nohavičky, iba voľné tepláčiky a hneď ako sa doma vyciká (či už sa to podarí do nočníka, alebo nie), beriete ho von približne na hodinku.

Dodržiavaním tohto systému odchodu z domu naučíte dieťa spraviť potrebu vždy pred odchodom – doslova „na povel“.

Cieľ je dostať sa von a naspäť domov bez nehody. Nechoďte nikam autom, prejdite sa iba v blízkosti domu a pribaľte si náhradné oblečenie.

Brať so sebou cestovný nočník je v tomto prípade ešte priskoro, ale môžete to vyskúšať – tvrdí Fellomová.

Foto: Ingimage.com

Deň tretí

Platí všetko ako počas prvého a druhého dňa – dieťa je celý deň od pol pása nahé, dostáva veľa piť, nemáte žiadny iný program, ako sledovať dieťa a posadiť ho na nočník – akurát tretí deň je to s tým rozdielom, že pôjdete von aj doobeda.

Opäť dieťa skúsite dať vycikať, respektíve hneď po vycikaní ho vezmete von – bez spodného prádla – iba v teplákoch.

Nepresiahnite dobu pobytu vonku, najviac jednu hodinu.

Tri dni za nami – čo teraz?

Pokiaľ sa vám počas týchto troch dní podarilo dostať dieťa na nočník aj s vycikaním, pokračujte nasledujúce tri mesiace v podobnom režime – doma ho necháte behať vyzlečené a vonku len vo voľných teplákoch, radí Fellomová.

Tréningové nohavičky či spodné prádlo počas procesu odúčania nedoporučuje používať – tvrdí, že u dieťaťa môžu evokovať pocit založenej plienky.

Na poobedné a nočné spanie ju však dieťaťu podľa nej treba dať.

Foto: Isifa

Keď sa nedarí

V prípade, že dieťaťu počas týchto troch dní vôbec nevadí, keď mu moč steká po nohách, alebo si to ani nevšimne – Fellomová radí zastaviť skúšanie a počkať 6-8 týždňov. Potom skúsiť znova trojdňovku odúčania.

Rovnako radí skončiť s „odplienkovávaním“ pri menej ako 75-percentnej úspešnosti.

Čas, kedy je dieťa na nočník pripravené fyzicky i mentálne je, ako sme už povedali naozaj individuálny.

Doporučení na vhodný čas, kedy začať, je neúrekom. Znaky údajnej pripravenosti „byť bez plienky“ nemusia vždy korešpondovať s realitou…treba sa len vyzbrojiť trpezlivosťou, nakúpiť tepláčiky do zásoby a neriešiť nič nasilu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár