Ste pripravení na odplienkovanie dieťaťa?

Anna Veselá 0

Pýtate sa, kedy je dieťa pripravené na nočník? Aké sú znaky toho, že môžeme začať nacvičovať prechod od plienky k suchým “gaťkám”? No teraz príde protiotázka, ktorú možno nečakáte: A ste na odplienkovanie pripravení aj vy? Niektorí moderní psychológovia radia začať proces odplienkovania u rodiča: v jeho hlave.

Shutterstock

Sú pripravení rodičia?

Kým pôjdeme nacvičovať chodenie na nočník, klinická psychologička Becky Kennedy vraví, že by sme sa mali najskôr spýtať samých seba niekoľko otázok. Napríklad:

 • Ako zvyčajne reagujeme na to, keď niečo veľmi chceme a zrazu sa nám to nedarí?
 • Ako sa máme s tým, keď niečo nemáme pod kontrolou?
 • Ako som na tom s neporiadkom, so špinou?
 • Čo vo mne vyvoláva predstava, keď uvidím na dlážke alebo nebodaj na koberci mláčku?
 • Prípadne zbadám, že v nepozorovanej chvíli chytí moje dieťa do rúk vlastné exkrementy a začne ich natierať na stenu? Rozdýcham to? Čo už nie?

Je pre mňa odplienkovanie „téma?“

V neposlednom rade, je téma odplienkovania témou, ktorej sa prikladá v našej rodine nejaká dôležitosť?

 • Cítim tlaky, napríklad od babičiek, ktoré krútia hlavou, prečo má moje dieťa ešte plienku? Keď ony nás posádzali na nočník ledva sme začali sedieť?
 • Do akej miery ma nahlodáva názor staršej generácie, že sme zaiste iba neschopné maminy, ktoré sa nevenujú deťom, lebo inak by už dávno chodili na záchod?
 • A ako veľmi sa viem postaviť za seba a za svoje dieťa, za skutočnosť, že keď na to dieťa bude pripravené, prestane nosiť plienky?

Je dieťa pripravené?

V odbornej literatúre sa uvádza, že dieťa si začína uvedomovať potrebu vyprázdňovania okolo 18. – 24. mesiaca života. Dôležitejšia než vek, je však podľa psychologičky Márie Kopčíkovej zrelosť dieťaťa. Pokiaľ na dieťa budete naliehať príliš skoro a ono nepochopí, čo od neho chcete, môžete byť obaja zbytočne frustrovaní.

„Osobne si myslím, že okolo odplienkovávania netreba robiť zbytočný cirkus. Nemalo by sa stať „témou“ v rodine. Môže to potom dopadnúť tak, že trojročné dieťa síce hodiny presedí na záchode, ale potrebu následne urobí do plienky, ktorú mu matka ešte stále poskytne. A v podstate sa akoby teší z toho, že upútalo pozornosť, že sa „zase rieši.“

Prečítajte si aj:

Znaky, že je dieťa pripravené na nočník

Doktorka Becky Kennedy vymenúva tieto znaky pripravenosti k prechodu z plienky na wc, pričom nie všetky musia byť splnené naraz:

 • Dieťa je schopné porozumieť jednoduchým pokynom
 • Jeho plienka zostane suchá aspoň dve hodiny
 • Jeho plienka zostane suchá aj po spánku
 • Istá pravidelnosť a predvídateľnosť pri vyprázdňovaní
 • Záujem o záchodové “aktivity,” záujem o nočník
 • Dáva najavo nespokojnosť, keď má na sebe špinavú plienku
 • Je schopné porozumieť slovám ako kúpeľňa, wc, nočník, rozumie aj slovám, ktoré označujú časti tela
 • Javí sa, že sa správa ako “veľkáč,” viac samostatnejší
 • Komunikuje o tom, čo chce alebo čo potrebuje, či už slovne alebo bez slov

Znaky, že nie je dieťa pripravené na nočník

 • Vaša mama alebo svokra povedala, že už je najvyšší čas, aby dieťa chodilo na nočník
 • Vaši kamaráti práve začali odplienkovávať dieťa podobného veku
 • V nejakej múdrej knižke sa písalo, že vaše dieťa by už malo byť v tomto veku pripravené
 • Máte z toho nepríjemné pocity úzkosti a strach, že to dieťa ešte nezvládne
 • Dieťa je rovnako staré ako vy, keď vás rodičia odplienkovali
 • Dieťa je rovnako staré ako vaše ostatné deti, keď ste ich odplienkovali

Prečítajte si aj:

Máte na odplienkovanie teraz čas?

Ak sa naozaj chcete pustiť do procesu odplienkovania, budete na to potrebovať aspoň tri dni. Tri dni ideálne v domácom prostredí, ktoré dieťa pozná, kde ho nebude nič rozptyľovať. Znamená to nerobiť si nejaké plány mimo domova, návštevy, stretávky s kamošmi a podobne.

Potrebujete sa naplno sústrediť na dieťa. Aby ste sa naučili vypozorovať znaky blížiacej sa potreby dieťaťa, aby sa mu úspešne (včas) podarilo sadnúť na nočník alebo wc, aby ste minimalizovali “nehody.”

Pokiaľ máte plný diár, veľa termínov, ste zaneprázdnení, nesústredení, rozptýlení, potom len ťažko dokážete venovať pozornosť dieťaťu. Vaše dieťa nedostane takú podporu, akú potrebuje a budete obidvaja frustrovaní. O to viac, ak sa to kvôli rušivým vplyvom a celkovej nepohode bude zbytočne predlžovať.

Radšej tri dni pokojne doma, ako dva rozlietané týždne neúspešných pokusov. Pozrite sa na to aj z perspektívy dieťaťa. Doma mu dokážete vytvoriť stabilitu, zázemie. Dieťa sa cíti v bezpečí, aby mohlo zvládnuť taký veľký krok.

Má dieťa na nočník teraz čas?

Stabilné obdobie sa však týka aj iných zmien, napríklad nového súrodenca. Vtedy môže i staršie dieťatko, ktoré je odplienkované, začať znova „bábätkovať“ a „plienkovať.“ Psychologička Mária Kopčíková píše: „Je to spôsob, ako sa vysporiadava s tým, že už nemá 100% pozornosť a s niekým sa o ňu musí deliť.“

Upozorňuje napríklad na obdobie vzdoru, ktoré nepomáhajú privykaniu na nočník: „Dieťa s hnevom odmieta skoro všetko, vrátane sedenia na nočníku a môže sa znovu začať pomočovať.“

A niekedy má dieťa obdobie „ja sám,“ začne plienku odmietať, hoci hygienu ešte nezvláda. To môže byť pre rodiča únavné, ale pre dieťa je to veľký krok a treba ho oceniť, odporúča psychologička.

Pripravení znamená aj byť dôslední

„Ak už začnete, buďte dôslední a vytrvalo pokračujte,“ radí psychologička Mária Kopčíková. „Nenechajte sa odradiť nehodami a ani za ne dieťa nekárajte.“

Aké dôležité zásady ešte spomína?

„Sledujte signály dieťaťa – zvyčajne, keď ho tlačí na stolicu, zastaví svoju momentálnu činnosť, postojí akosi stuhnutejšie, môže stisnúť nožičky, môže sa utiahnuť niekam, kde ho nevidno.

Nenúťte dieťa sedieť na nočníku, ak samo nechce. Môžete si sadnúť k nemu, čítať si knižku alebo sa rozprávať. Pokiaľ tam sedieť nechce, počkajte nejaký čas a opäť sa k nočníku vráťte. Medzičasom vyskúšajte použiť WC.

Dávajte dieťa na nočník po prebudení zo spánku, alebo ak už má dlhšie plienku suchú a myslíte, že potreba by mohla čoskoro prísť.“

Ďalšie rady psychologičky nájdete v článku Kedy začať odplienkovávať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár