Ako zorganizovať tábor pre najmenšie detičky

Mgr. Eva Poláková 0
klbko tabor 1

Plánovanie tábora

Tábor je treba začať plánovať najneskôr tri mesiace pred uskutočnením, kvôli rezervácii ubytovania je vhodné aj skôr.

Dôležitý je termín tábora, finančné náklady, spôsob dopravy do tábora, príprava záväzných prihlášok, kedy bude uzávierka prijímania prihlášok a finančnej zálohy…

Ubytovanie

Dôležitá je vzdialenosť chaty od bydliska: netreba ísť ďaleko, na oddych stačí celkom blízke rekreačné miesto.

Dôležité je:

  • existencia spoločenskej miestnosti – na prípadný program v nepriaznivom počasí,

  • jedáleň s dostatočným počtom miest na jedenie,

  • celková kapacita ubytovania,

  • rozdelenie izieb podľa počtu lôžok, najideálnejšie je jedna rodina – jedna izba. (Možné sú aj takzvané detské izby – pre deti školského veku rozdelené podľa pohlavia.),

  • sociálne zariadenia – koľko kúpeľní, toaliet, ako sú vzdialené od izieb…

    Preverte, či na chate budete ubytovaní sami, či tam bude aj iná skupina. Rozmyslite si, či máte záujem o ubytovanie všetci spolu – jedna veľká chata, či po rodinách v menších chatkách – všetko má svoje výhody i nevýhody. Nezabudnite na písomnú objednávku. Malý darček pre chatára môže pozitívne ovplyvniť vzťahy.

Okolie

Je dôležité poznať okolie chaty: les, lúky, miesto na táborový oheň, potok, jedenie v prírode, slnko/tieň, kosenie lúk, kvety – alergie, susedov, hranice pozemku, nebezpečné miesta – cesty, skaly, štrk, priekopy….

Miestne vybavenia

Preverte si, aké sú v blízkosti obchody, možnosti nákupu najmä potravín, bufet, kde je najbližší lekár, nemocnica, lekáreň, pošta, kostol, železničná či autobusová zastávka, kde sa dajú kúpiť pohľadnice, suveníry…

Cieľ tábora

Najprv si treba dať odpoveď na otázky:

  • Čo znamená tábor pre deti?

  • Čo znamená tábor pre mamy?

  • Čo znamená tábor pre otcov?

  • Prečo chcú s nami ísť?    
  • Je možné, že odpovede na tieto otázky vám dajú konkrétne mottá na jednotlivé dni. Ak budete mať jasno v spoločných cieľoch, bude to prispievať k zmenšeniu alebo vyriešeniu konfliktov.

Program

Pri tvorbe programu sa riadim heslom: Nie pre mamy a deti, ale s mamami a deťmi! To znamená, že do tábora nejdem ako organizátor pre iné mamy, ale s inými mamami a deťmi ako partnermi. Tábor nie je miesto, kde budú mamy a deti zamestnané po celý týždeň. To však neznamená, že netreba mať pripravený program, práve naopak, čím je program lepšie pripravený, naplánovaný, tým budeme môcť pracovať spontánnejšie, voľnejšie.

Pri tvorbe programu je dôležité dať si jeden motív, námet, ktorý bude sprevádzať všetky aktivity počas celého týždňa. Napr. Indiáni, Farebný tábor, Z ríše chrobáčikov, Rozprávková krajina, Dopravné mestečko… Druhou úlohou je pripraviť spoločne na každý deň aktivity, hry, súťaže vo všeobecnosti: Súťaž rodín, Deti proti dospelým, Hľadanie pokladu, Stopovačka, Cesta rozprávkovým lesom, Súťaž v kreslení na chodník, Vyrábanie darčekov, Táborová Superstar… A poslednou časťou je rozdelenie jednotlivých úloh. Je lepšie, ak jednu aktivitu si vezmú na starosť dve maminky. Potom sa dá od nich vyžadovať, aby si danú aktivitu pripravili počnúc motivačným príbehom, cez priebeh aktivity až po vyhodnotenie a odmenenie. Samozrejme potrebujú mať naporúdzi vždy vedúceho tábora, ktorý má určitú predstavu o celom priebehu tábora a vie byť najmä začiatočníkom v organizovaní aktivít nápomocný.

Kto by mal byť na tábore

Je veľmi dobré, ak na tábore je okrem „duše“ tábora aj lekár, ak máme k dispozícii auto so šoférom, šoférkou, ak na tábore je niekto, kto má sklon ku prírodnému štýlu života, vie viac o orientovaní sa v prírode, o využívaní prírody v prospech človeka, je fajn, ak na tábore je niekto, kto vie spievať či hrať na hudobnom nástroji a hlavne niekto, kto má v zásobe kopec hier. 

Keď počasie nevyjde, alebo čo nezabudnúť

Počasie sa nedá naplánovať, a preto sa treba dobre pripraviť na týždeň plný dažďa. Veď čo ak …?

Preto nezabudnite gitary, táborové spevníky, lopty (volejbalová, futbalová), rozprávkové knihy, video s kazetami (naozaj na týždeň upršaných dní), fotoaparát, papier (baliaci, krepový, farebný, výkresy…), písacie potreby (fixky, ceruzky, perá, vodové farby, kriedy, gumy, temperky…), sviečky, lampióny, baterky, rádio + CD, meracie pásmo, stopky, modurit, plastelína, balóniky, šijacie potreby, vedro, predlžovačku, rozdvojku, budík, darčeky, nožnice, lepidlo, špagát, spinky, obálky, turistickú mapu, lekárničku, lego, hračky do piesku, lietajúci tanier, švihadlá, gumu na skákanie, bedminton, repelent, fenistil,…

Čo je dôležité

Rozvrh dňa – kedy budíček, raňajky, obed, večera, nočný kľud kedy sa začína. Návštevy v tábore – sú oprávnené pochybnosti o účele a počte návštev. Poriadok v tábore – zamyslieť sa nad bodovaním poriadku. Porady v tábore – mali by byť nevyhnutnou súčasťou každý večer so zameraním na nasledujúci deň. Kultúra stolovania – každá rodina si prináša svoje zvyky, je dobré v prvý deň si dať určité spoločné zásady. Nástenka tábora. Pieseň dňa. Menovky na dvere. Táborová hymna. Večerníčky. Služby detí: zvolávač, bodovacia služba, poriadková služba, služba hračiek….

Prínos tábora

Tábor je vo väčšine prípadov vyvrcholením celého roka spoločnej práce v centre. Mamy a ani deti si nepamätajú témy či činnosti z jednotlivých dní z roka, no práve zážitky a skúsenosti z tábora sa najviac zachovávajú v pamäti.

Počas hodín strávených pár dní spolu sa naozaj odhalia vlastnosti, ktoré sme dovtedy nevideli. Počas týchto chvíľ sa dostanú na povrch rodinné väzby a vzťahy, ktoré v bežnom živote nemáme možnosť spozorovať. A spoznať manželov našich kamarátok, dať možnosť našim mužom spoznať, s kým to počas roku trávime v centre toľko času – to sú poznania, ktoré vytvárajú skutočne pozitívne a hlboké vzťahy.

Tak hor sa do prípravy krásnych zážitkov pre mamičky a detičky. Stojí to za to!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár