Je vzdelanie pre lektorku cvičenia mamičiek s deťmi dôležité?

Mgr. Martina Kucháreková/ PR 0

Mnohé ženy, ktoré sa zaujímajú o prácu lektorky cvičenia s deťmi, sa nás pýtajú, kde sa dá urobiť nejaké vzdelanie ako podklad pre túto prácu a či je vôbec nutné. 

Pre inšpiráciu a aby ste si urobili vlastný názor, vám ponúkame rozhovor s PhDr. Janou Dubovskou, ktorá sa cvičeniu mamičiek s  deťmi venuje vyše 6 rokov v štúdiu tanca, pohybu a osobného rozvoja ŠancaTanca

Ako ste sa dostali k vzdelávaniu v Baby Clube KENNY?

Pred viac ako šiestimi rokmi, keď som bola na MD s mojou vtedy 16 mesačnou dcérou som hľadala nejaké aktivity pre nás, kde by sa malá mohla zabaviť a ja by som stretla iné mamy na MD. Tak trochu vyjsť z denného stereotypu, ktorý zakúsi každá mama, ktorá je doma sama s malým dieťatkom. V meste, kde sme bývali, sme ale nič také nenašli.  …a zrazu som stála pred výzvou začať pracovať s maminami a detičkami. Tak som sa do toho pustila: najprv inštinktívne, vychádzala som z vlastných potrieb a potrieb mojej dcéry, ktorá mi v tom výdatne pomáhala svoju zapálenou spontánnosťou a prirodzenou láskou k pohybu, svoju hravosťou. Časom začal záujem o takéto cvičenia rásť, nakoľko v tom čase v BA takéto niečo robilo len pár ľudí. Počet mojich skupín sa rozrastal a ja som časom pochopila, že ak chcem túto prácu robiť dlhodobo a dobre, len s inštinktom nevystačím. Začala som vnímať širšie súvislosti pohybového rozvoja detí v jednotlivých vývinových štádiách, interakcie medzi matkou a dieťaťom, medzi mnou a deťmi, potrebovala som inšpiráciu a nejaký širší základ odborných informácií a zručností, ktoré mi rozšíria možnosti práce s deťmi či mamičkami. 

Tak som chvíľku surfovala po internete a našla som Kurz pohybového vzdelávania detí predškolského veku, čo bol vtedy pilotný projekt OZ BabyFit, ktorý cvičenia pre mamy s deťmi v tom čase robili ako jediný na Slovensku už 10 rokov. Absolvovala som ho a veľmi veľa som ním získala, teoreticky, vnútorne aj prakticky a najmä – potvrdila som si, že smer, ktorý som si inštinktívne zvolila, je celkom správny. 

Získala som Certifikát: Pohybové vzdelávanie detí predškolského veku, akreditovaný MŠ SR. Prešli dva roky a znovu sa vo mne objavila potreba postúpiť hlbšie a posunúť sa ďalej. Veľmi som túžila rozbehnúť tiež cvičenia pre bábätká, na čo som ale v tom čase nemala potrebné odborné znalosti a zručnosti. Opäť starý, dobrý internet… 

Našla som BC KENNY, ktorého zakladateľkou a metodičkou je známa odborníčka a zakladateľka svetoznámej metódy plávania s dojčatami, známou ako Abeceda potápania, pani Eva Kiedroňová. Už v tom čase mal BC Kenny sieť zariadení po celých Čechách, v ktorých cvičili a plávali s bábätkami takmer od narodenia. Zistila som, že ponúkajú možnosť absolvovať licenčný lektorský kurz s veľmi širokým, kvalitným a skutočne podrobným programom zameraným na cvičenie a plávanie dojčiat a batoliat. 

Ako prebiehal kurz? 

V tom čase bol rozdelený na 5 sedemdňových stretnutí, ktorých ťažiskovým obsahom bol podrobný psychomotorický vývin (PMV) a jeho odchýlky a podrobná metodika plávania a cvičenia s deťmi od 0 – 3 mes., 3 – 6 mes., 6 – 9 mes., 9 – 12 mes., 1 – 3 roky a to aj v praxi na sále a v bazéne. Okrem toho ešte metóda správnej manipulácie s bábätkom ( známa ako „Nežná náruč rodičov“, ktorú nájdete v knihe s rovnakým názvom), prvá pomoc, základy somatológie a pediatrie. Keďže celý licenčný kurz (tých 5 týždňov) v tom čase bol veľmi drahý, absolvovala som vtedy len dva týždne priamo v Třinci , v centrále BC Kenny pod lektorským vedením pani Kiedroňovej – časť kurzu pre vekové kategórie od 0 do 12 mesiacov. Neskôr som si doplnila víkendový Kurz manipulácie s bábätkom pre odborníkov pracujúcich s novorodencami a dojčatami, v presvedčení, že keď získam nejaké peniažky navyše, isto ich investujem do ďalších cyklov kurzu. Získané vedomosti som s nadšením aplikovala v mojej praxi a cibrila si  svoje „odborné oko“  a zručnosti s každým novým bábätkom. 

V mojich kurzoch som dychtivo a s radosťou pozorovala, ako teória funguje v praxi a veľmi ma to posúvalo v mojej osobne rovine a pevne verím, že sa to prejavovalo aj v kvalite mojich kurzov. Prešli ďalšie dva roky a znova som pocítila vnútornú potrebu oprášiť to, čo mi možno v prúde času zapadlo kdesi do vzdialenejšieho šuflíka :-). 

Zistila som, že forma licenčného kurzu sa značne zmenila, trochu zredukovala – stal sa časovo aj finančne dostupnejší. Nakoľko som už veľkú časť kurzu absolvovala, vyšli mi BC Kenny v ústrety a mohla som ho znovu absolvovať v celku od začiatku a dokončiť si jeho zvyšok. V apríli 2011 som získala Certifikát lektora plávania a cvičenia dojčiat a batoliat a detí predškolského veku , akreditovaný MŠaTV ČR, uznaný aj MŠ SR. 

Čo ste sa tam naučili? 

Najmä komplexnú metodiku plávania a cvičenia s dojčatami a batoľatami (podrobné prípravy na hodiny, popis a tréning jednotlivých aktivít) a to ako teoreticky, tak aj odzeraním v rámci náhľadov, ich analýzy a tiež veľa hodín praxe priamo na sále alebo v bazéne. 

Kurz ma veľmi obohatil v základoch PMV v jednotlivých vývinových obdobiach: ako prebieha PMV, aké sú jeho odchýlky, ako s nimi pracovať a ako hľadať vnútorne súvislosti medzi konkrétnymi aktivitami (metodikou) a PMV, ako ho správne podporovať a stimulovať. 

V neposlednom rade mi veľa dala samotná manipulácia, ktorá je pri vhodnej kombinácií a aplikácii poznatkov o PMV, sama o sebe je dobrým vodítkom na vytvorenie základného programu pre cvičenia s bábätkami.

Bolo pre vás v kurze niečo nové, prekvapujúce?

No, v rámci obsahu vlastne všetko :-). Prekvapilo ma najmä to, ako podrobne a do hĺbky majú v BC Kenny prepracovaný PMV a metodiku a pochopila som, že je to vlastne práca na celý život, pokiaľ sa človek skutočne chce v tom kvalitne orientovať a že tento a asi každý kurz ešte z vás odborníka neurobí. Je potrebné pracovať s deťmi v praxi a neustále si vedomosti a zručnosti obnovovať, aktualizovať a prehlbovať jednotlivé súvislosti. Sú to skutočne roky práce s konkrétnymi ľudskými bytôstkami, kopa pozorovania a vnímania, neustáleho prehodnocovania toho, čo robíte…

Aké najčastejšie chyby robia mamičky pri manipulácii s malými bábätkami?
resp. čoho sa majú vyvarovať?

Treba povedať, že každá maminka sa dotýka svojho dieťatka v tom najlepšom úmysle a najlepšie, ako to v danom čase dokáže. Dotýka sa ho a narába s ním s nesmiernou láskou a nehou a to je pre dieťatko to najdôležitejšie a najvyživujúcejšie. Preto konkrétne odporúčania nebudem len tak „predhadzovať“- mimo kontextu, bez vysvetlenia a argumentov. Aj tak to potom vyznieva nedôveryhodne a a akoby z odstupu…

Pravdou však je, že z dlhoročných pozorovaní, hodnotení a odborných výskumov sa zistilo, že malé bábätká sú veľmi vnímavé a veľmi silno reagujú aj na ten sebamenší podnet určitým daným spôsobom, čo je dôsledkom a fyziologického fungovania organizmu na reflexnej rovine.

Preto by malo byť v záujme každého rodiča mať vedomosti o tom, ako prebieha PMV dieťatka, čo  je pre neho v tom ktorom vývinovom štádiu vhodné, na čo je a nie je zrelé a čo od neho možno, či nemožno očakávať. V tejto súvislosti si aj uvedomovať, že všetko, čo s dieťatkom robíme a ako to s ním robíme, je súborom podnetov, ktoré spúšťajú reflexné reakcie, ktoré môžu dieťa v PMV podporiť alebo naopak pomýliť, či až brzdiť.

Okrem toho, niektoré bábätka prichádzajú na svet s rôznymi disproporciami a problémami, ktoré môžu byť dané buď genetikou, alebo vznikli počas vnútromaternicového vývinu, či rôznymi neočakávanými okolnosťami počas pôrodu. Nejaké takéto skryté, väčšie či menšie problémy si na svet prináša takmer každé dieťatko. Sú to rôzne disharmónie svalového napätia, zvýšená dráždivosť nervového systému, ktoré majú širokú škálu niekedy veľmi dramatických, inokedy skoro nebadateľných prejavov, ktoré sa ale vždy nejako prejavia na postupe PMV a celkovom prospievaní a prejavoch  bábätka. Faktom ostáva, že vhodnou a správnou manipuláciou vedia rodičia predísť či dokonca pomôcť odstrániť radu problémov (zaostávanie vo vývine či jeho nesprávnemu priebehu,  zvýšenej dráždivosti, problémami so spánkom a zaspávaním, trávením, nervozitou, nedostatočnou schopnosťou udržať pozornosť, ADHD, ploché nohy, skolióza, lordóza a rôzne problémy v oblasti pohybového aparátu, či nervového systému a i …).

Doporučili by ste kurz v Baby Clube KENNY aj iným?

Určite áno.

Prečo?

Hádam všetko, čo som doposiaľ o kurze spomínala, hovorí jednoznačne  ZA! :-). Ale hlavne pre jeho obšírnosť a prepracovanú metodiku a PMV a ešte sa mi páčilo a bolo veľmi obohacujúce, že lektori kurzu sú ľudia, ktorí denne pracujú s tým, o čom hovoria a tak je ich prednes veľmi podnetný.

Viac informácií o kurzoch v ŠancaTanca nájdete na www.sancatanca.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár