MúdrostiAkčná matka

Na dovolenke s malými deťmi si oddýchnete lepšie ako za slobodna

 Gréta Čierna   10.06.2019   0

S prvým dieťaťom zasiahne matky šialený entuziazmus. Veríme, že dokážeme udržať dokonalú domácnosť, vychovať superdieťa, každé narodky upiecť koláč ako od cukrárky.

Veríme, že čo sme robili dovtedy, budeme robiť s dieťaťom ešte lepšie, plnohodnotnejšie, úžasnejšie. Napríklad cestovať.

shutterstock

 

Kinedryl a lego

Isto sa aj na vás hlavne teraz pred letom valí kopa tipov na výlety s deťmi. Lebo dovolenka s deťmi je ÚŽASNÁ. Tá naša minuloročná bola teda zrejme mimo všetkých motivačných článok od kolegýň mamičiek.

Za slobodna si do kufra balíte čo? Plavky, lebo budete sedieť celý deň pri bazéne. Sandále na nenormálne vysokom opätku, lebo si večer vyrazíte niekam von. Jeden mini opaľovák, nech vám frajer natrie chrbát.

Čo balíte s deťmi? Celý šatník – musíte počítať so sibírskymi zimami aj saharskou teplotou. Áno, aj v prípade, že idete na Oravu.

Opaľovacích krémov balíte aspoň desať. Musíte minúť tie minuloročné, tie, čo ste dostali k časopisu, aj nový z lekárne, čo stál pol výplaty.

 

Namiesto sandálok si beriete hnusné, zdravotne aj esteticky závadné crocsy, ktoré nevyzujete celú dovču.

A samozrejme, bez kinedrylu, kriku "mami, je mi zle" a celej stavebnice lega, ktoré budete spod sedačky vyberať ešte v decembri, akoby dovolenka ani nebola.

Očakávania verzus realita

Kedysi som si predstavovala, že celú rodinnú dovolenku sa budem čľupkať s dieťaťom v bazéne, spoločne si budeme rebelsky máčať nosy v zmrzline a celé dni sa vlastne len premojkáme a presmejeme.

No jasné. Návštevu v aquaparku pochopili naše decká tak, že si na pol dňa vytipovali ten najstudenší bazén v areáli. Usadili sa v ňom a trpezlivo sa hrali na prelievanie vedierok. 

„Poďte,“ vravím a hlas mi škrípe od falošnej trpezlivosti, „je tu tobogán, vírivka, mexické vlny...“

 Prečítajte si aj: Deti na palube lietadla

 

Ani sa nehli. Nakoniec zaplatiť si stovku za mrznutie v detskom bazéniku je proste dobrá investícia. Všetci nadávajú na tropické horúčavy, len vy máte nohy ako cencúle.

Namiesto krému po opaľovaní zháňate na noc vlnené ponožky. Keď si to okolo mňa šinula dvojica, ktorá trúsila vtipy o saune, z ktorej sa vracali, vychutnala som si pravý pocit dovolenkovej sebaľútosti.

Podvečerná zmrzlina? Des. Jednu kôpku necháme hneď pri pokladni. Druhá je na šatách, klobúku, v topánkach aj mojej kabelke.

Kým utieram decká vlhčenou utierkou, moja odmena mi steká po rukách a lepí mi kornútok na ruku. To mám na pamiatku miesto magnetky.

Čo s deťmi na dovolenke vlastne robiť?

Turistika? Niektoré decká hej, našim stačí aj obehnúť Štrbské pleso. Múzeá a galérie? Odkedy naša staršia bozkávala v Tricklandii papierovú žabu a mladšia na Oravskom hrade testovala exponáty, som rozpačitá.

shutterstock

 

Gastoronomické hody? Sme rodina, ktorá môže vojsť len niekam, kde majú detský kútik. Jeho obsah potom deti nosia na náš stôl, aby vytočili čašníkov, prevádzkara, iné deti a ich rodičov.

Z halušiek potom vyťahujem puzzle a kávu miešam bábikinou nohou, čo je pôžitok, pre ktorý pokojne pocestujem až do Tatier.

Takže nakoniec skončíme v mekáči, v duchu odsudzujeme spolustolovníkov s bucľatejšími deťmi a tešíme sa, že na jedlo nemusíme čakať dvadsať minút. To by našim malým dovolenkárom stačilo, aby obrátili podnik hore nohami.

Či už teda cestujeme po európskych metropolách alebo sa trepeme autom s pokazenou klímou pozrieť Trenčiansky hrad, nakoniec zakotvíme na detskom ihrisku.

Dovolenka s deťmi či dovolenka pre deti?

Dve hojdačky, pieskovisko a zabudnutá lopatka. Kým my s mužom sedíme na lavičke, ťukáme do telefónu alebo pohľadom plašíme holuby, deti si užívajú svoju vlastnú dovolenkovú idylku.

 Prečítajte si aj: Hádanky o počasí

 

Bosé nohy zabárajú do pochybne udržiavaného piesku a je im jedno, či sú práve v Tatranskej Lomnici alebo niekde v Petržalke.

Minúty sa vlečú neskutočne pomaly, slnko sa opiera o nalakované drevo lavičky a krpci s krikom a nadšením pobiehajú medzi šmýkačkou a rozheganým kolotočom. My rodičia mlčíme, cítime, ako sa nám spomaľujú myšlienky a prežívame  zdravú letnú nudu.

Deti sa hrajú, občas pobijú, hádajú, udobrujú. Proste rozvíjajú komunikáciu a upevňujú vzťah, lebo na to sa dovolenky vymysleli. Až budete plánovať tú tohtoročnú, odložte itineráre, príručky a vypnite wifi na mobile.

Na dovolenke si najviac užijete to sladké ničnerobenie a nudu, o ktorom v celoročnom zhone počas roka len snívate.

Verte, tak ako vy si bezdetní dovolenkári naháňajúci sa za zážitkami určite neoddýchnu. Aj víno za odmenu, keď decká večer konečne zaľahnú, bude chutiť o voľačo lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised