Matka podnikateľka

JUDr. Soňa Glezgo 12
Žena podnikateľka

Na samostatne zárobkovo činné osoby, (alebo tiež podnikateľky, prípadne živnostníčky) sa ustanovenia zákonníka práce nevzťahujú.

  • Môžem ako podnikateľka ostať na materskej dovolenke?

  • Materská dovolenka je voľno z práce. Keďže nieste zamestnaná, nemožno hovoriť o materskej dovolenke. Po splnení podmienok vzniká nárok na zodpovedajúce peňažné dávky.

  • Mám ako podnikateľka starajúca sa o narodené dieťa nárok poberať materské?

  • Podmienkou vzniku nároku na materské je, že ste nemocensky poistená. Ak povinnosť nemocenského poistenia nevzniká priamo zo zákona, čo závisí na výške príjmu ( príp. výnosu) z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti, je potrebné poistiť sa dobrovoľne. Podmienkou aj v tomto prípade je, aby nemocenské poistenie trvalo v posledných dvoch rokoch pred pôrodom najmenej 270 dní, pričom nemusí ísť o nepretržité trvanie doby poistenia.

  • Čo v prípade, že sa dobrovoľne nemocensky nepoistím?

  • V takom prípade nárok na materské nevznikne.

  • Musím pozastaviť podnikateľskú činnosť, ak chcem poberať materské?

  • Od 1.1.2004, už zákon neviaže nárok na materské na absenciu výkonu zárobkovej činnosti, z ktorej vzniká nemocenské poistenie, ale na platenie poisteného na nemocenské poistenie v správnej výšky a v zákonom ustanovenej lehote. Preto povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na materské aj počas výkonu zárobkovej činnosti, na rozdiel od zamestnankyne, ktorej nevznikne nárok na materské, ak bude vykonávať zárobkovú činnosť, resp. mať príjem z pracovného pomeru, z ktorého vznikol nárok na materské.

  • Som živnostníčka a zároveň som aj zamestnaná v pracovnom pomere. Nemocenské poistenie si platím z oboch činností. Ako je to s materským v takom prípade?

  • Nárok na materské sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

    Ak vznikne nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, materské sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky materského z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na materské. Materské sa vyplatí len jedno.

  • Aká je výška materského?

  • Výška materského je 55% denného vymeriavacieho základu.

    Vymeriavacím základom na platenie poistného na nemocenské poistenie povinne nemocensky poistenej osoby je polovica pomernej časti základu dane z príjmov dosiahnutých vykonávaním jej podnikateľskej činnosti, nemôže byť nižší ako je výška minimálnej mzdy (k 1.9.2005 je to 6500 Sk).

    Denný vymeriavací základ na určenie výšky materského je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

    Pokiaľ by išlo o podnikateľku, ktorá nie je povinne nemocensky poistená, takáto fyzická osoba sa môže dobrovoľne nemocensky poistiť a vymeriavací základ na platenie poistného si potom určuje sama. Vymeriavací základ však nemôže byť nižší ako je suma mesačnej minimálnej mzdy.

  • Čo keď mám materské nižšie ako je rodičovský príspevok?

  • V tom prípade si môžete na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o dorovnanie rozdielu do výšky rodičovského príspevku.

  • Kto vypláca materské samostatne zárobkovo činnej osobe?

  • Sociálna poisťovňa.


    Považujete tieto a podobné otázky za dôležité, a chcete sa v oblasti „rodičovstva“ lepšie orientovať? Objednajte si našu knižku
    PRÍRUČKA PRE RODIČA ZAČIATOČNÍKA,
    ktorej spolutvorcom je aj autorka tohto článku. Prichádza na trh vo svojom aktualizovanom vydaní a s platnou legislatívou k 1.1.2007.


     

     

  • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
    Loading...

    Komentáre k článku

    1. Od 1.1.2006 som zamestnaná a zároven od 1.8.2006 som aj SzČO. Zamestnávatel za mna riadne odvádza sociálne poistenie a za seba, ako za SZČO neodvádzam. V akej výške mi bude vyplácaná materská.? Je potrebné platiť za seba, ako za SZČO sociálne poistenie, alebo je výhodnejšie pozastaviť si živnosť? Nie som vydatá a podlľa zákonníka mi vychádza nárok na materskú 37 týždňov. Potom môžem požiadať o rodičovský príspevok? V akej výške mi bude vyplácaníýa ako to bude ďalej s odvodmi do zdravotnej a sociálnej poistovne? Dakujem

    2. Od 1.1.2006 som zamestnaná a zároven od 1.8.2006 som aj SzČO. Zamestnávatel za mna riadne odvádza sociálne poistenie a za seba, ako za SZČO neodvádzam. V akej výške mi bude vyplácaná materská.? Je potrebné platiť za seba, ako za SZČO sociálne poistenie, alebo je výhodnejšie pozastaviť si živnosť? Nie som vydatá a podlľa zákonníka mi vychádza nárok na materskú 37 týždňov. Potom môžem požiadať o rodičovský príspevok? V akej výške mi bude vyplácaníýa ako to bude ďalej s odvodmi do zdravotnej a sociálnej poistovne? Dakujem

    3. Nikde som zatiaľ nenašla zmienku o to či už má nárok SZČO – matka ( rodič) ktorá má deti vo veku do 10 rokov nárok na OČR. Matka – (rodič)zamestnanec mala tento nárok vždy, ale z vlastnej skúsenosti viem, že matka- SZČO do roku 1999 !! NIE !! Zmenilo sa to už alebo stále platí, že si opateru chorého dieťaťa majú SZČO financovať sami. ( t.j. od Sociálky nedostane ani korunu a odvody si musí zaplatiť za celý mesiac ) Prosím napíšte mi. A ozvite sa mi prosím na môj e-mail redi@redi.sk ak máte také isté skúsenosti ako ja.

    4. ked som bola podla zakona prihlasena do soc.poistovne no neplatila som nemocenske poistenie pretoze som nemusela,kedze som nemala taky prijem,tento rok som podla danoveho priznania uz platitelom poistneho a chcem mat dieta a ist na matersku dovolenku ,na ake prijmy mam a nemam narok,platit poistne som zacala az od jula 2006,budem rada za podrobny vyklad pretoze v soc.poi. mi povedali,ze kedze som nemusela platit poistne ale bola som zaregistrovana budu mi matersku pocitat podla danoveho priznania za posledne obdobie.

      dakujem

    5. Som na materskej dovolenke a 6.4.2006 sme zalozili s.r.o.,v ktorej som ako konatelka.Chcela by som vediet,ci mozem preberat matersky prispevok nadalej a ako to bude s odvodmi.Musim platit sama za seba? Pred podnikanim, vlastne pred materskou dovolenkou som bola zamestnana nepretrzite od 15.7.2002.Preto bolo dobre vediet ci mam platit sama odvody aby som neporusila zakony a nemala by som pokuty.Nasa s.r.o. este nie je cinna,zatial mame len spolocensku zmluvu a zivnostnensky list pre pravnicku osobu.Ak mam platit ja alebo sa dobrovolne poistit tak od ktoreho datumu vznikla povinnost na platenie poistneho?

    6. dobry den.chcela by som sa spytat ci pocas materskej dovolenky je mozne vykonavat zarobkovu cinnost.Ak ano do akej vysky a za akych podmienok aby som neprisla o rodicovsky prispevok.dakujem

    7. dobrý deň. prosím vás, akú sumu môžem zarobiť popri mateskom príspevku? som aj zamestnancom, ale mám možnosť (ako umelec) občas pracovať v dabingu alebo niečo odmoderovať. dane som zatiaľ vždy priznávala aj z týchto činností (teda v marci). do trvalého pomeru sa zatiaľ nechystám, som na mateskej len 4 mesiace, ale občasný zárobok pomôže.ďakujem

    8. Som SZČO, neplatím do soc.poisťovne,nemala som taký príjem. V septembri sa narodí dieťatko. Môžem pokračovať ako SZČO a soc. poisťovňa mi bude platiť tých4.450,-Sk príspevok v materstve?Od 1.júna 05do 31.1.06 som bola ešte v trvalom pracovnom pomere.Ďakujem

    9. Dobrý deň!

       

      Prosím Vás o radu. Do 30.11.2005 som bola dlhodobo nezametnaná tak som si k 01.12.2005 založila živnosť. Som vydatá 5 rokov a nemám deti. A teraz ke´d som začala sama podnikať som zostala tehotná. Chcem sa Vás opýtať či ako živnostníčka budem poberať materský príspevok?

      Alebo či mám zrušiť živnosť a vrátiť sa opäť na ÚP čo vôbec nechcem. Rada by som si platila nemocenské poistenie aby som mohla dostávať materskú. Za Vašu odpoveď Vám už teraz pekne ďakujem.

       

      Marcela

    10. Ja som sa chcela spytat, ci si musim priplacat nemocenske poistenie, ak som v trvalom pracovnom pomere a zaroven popri tom som zivnostnicka. Moj prijem zo zivnosti za minuly kalendarny rok bol dost nizky, okolo 30 000, a ani v tomto roku vyrazne nepresiahne tuto sumu. Pri podavani danoveho priznania som bola informovana, ze do socialnej poistovne za tychto okolnosti nemusim platit nic. Ako je to zo zdravotnou poistovnou, musim si este priplacat nejake nemocenske? V aprili 2006 nastupim na MD, budem mat s vybavovanim materskeho kvoli zivnosti nejaky problem? Ja sama zakonom nerozumiem, to o neplateni do soc. a zdravotnej poistovne, ak prijem nepresiahol sumu cca 70 000 (uz si to presne nepamatam) som vycitala v novinach a na danovom mi to potvrdili. Moja dalsia otazka – mozem pocas MD pokracovat v zivnostenskej cinnosti, alebo musim zivnost pozastavit?

    11. Siska, správne.
      Tento článok bol napísaný dávnejšie, k 1.10. sa zmenila výška minimálnej mzdy na 6900 Sk.
      Prípadné otázky na mňa konkrétne položte prosím do právenj poradne, zodpovedané budú za predpokladu, že nejde o podnikateľské poradenstvo ale o okruh vymedzený v úvode poradne.

    12. Ak som to spravne pochopila ako SZČO mozem fungovat a nemusim pozastavovat zivnost aj pocas poberania materskeho prispevku. To by bolo fajn, lebo planujem si kupit auto na leasing a nevedela som ako to bude, ked porodim a vlastne niekolko mesiacov zostanem doma s dietatkom.

    Pridaj komentár