MúdrostiRiešime dilemu

10 naj pláží pre rodiny s deťmi v Chorvátsku

 Kika/redakcia   05.07.2021   0

Rozmýšľate, kam na dovolenku s deťmi do Chorvátska? Aké destinácie v Chorvátsku sú fajn pre deti, prípadne kde v Chorvátsku sú piesočnaté pláže?

Chorvátsky portál pre rodinu Klokanica.hr, zostavil list top 10 jadranských pláži pre deti, pričom riešil najmä, ako má vyzerať ideálna pláž pre dovolenku s deťmi v Chorvátsku?

Chorvátsko, dovolenka s deťmi
iStock

 

Najlepšie chorvátske pláže pre deti

Dostupnosť. Čím väčšia vzdialenosť pláže od miesta, kde sme ubytovaní, tým menej bodov v rebríčku. V prvom rade by teda naša pláž mala byť dostupná. K vode predsa potrebujeme premiestniť kamión prepotrebných záležitostí :)

Vstup do mora. Možno niektorí z nás sú vysadení na piesok, iným sa pozdávajú kamienky, no zvlášť dôležitý je vstup do mora. Ideálny pre deti je pozvoľný: dlho, predlho nič, iba plytké more. V tomto prípade platí, čím väčšia vzdialenosť od brehu do hlbokej vody, tým lepšie.

Tieň. A na ostatok treba ešte dostatok prirodzeného tieňa v okolí, a máme malý vodný raj bez ďalších atrakcií.

Hľadá sa ideálna pláž pre rodinnú dovolenku

V rebríčku top 10 chorvátskej webstránky pre deti sa ocitli pláže, ktoré by uvedené kritériá mali spĺňať.

Mnohé z nich majú aj medzinárodné ocenenie - Modrú vlajku - a teda, „spĺňajú prísne štandardy v oblasti kvality vody, bezpečnosti, environmentálneho vzdelávania a informovanosti, vybavenosti službami a environmentálneho manažmentu.“

Poďme si tie naj pláže pre deti predstaviť.

1. Zaton, Zadar

Zaton pri Zadare je destinácia, v posledných rokoch vrelo odporúčaná rodičmi. Vyhovuje tiež relatívna blízkosť od slovenskej hranice (z nášho hlavného mesta do Zadaru máme približne 700 km).

Zaton, Zadar, Chorvátsko
foto: Zvonko Kucelin, via klokanica.hr

 

Na Zatone nájdete aj piesok, aj kamienky, spokojní by mali byť všetci, vrátane nerozhodných :)

Okrem plytkého mora a borovicového lesa, kam sa môžete uchýliť do chládku, ponúka Zaton aj množstvo aktivít pre rodičov a deti. Ale treba tiež povedať, že vstup na populárnu pláž s Modrou vlajkou nie je bezplatný.

2. Veli žal, ostrov Lošinj

Na pláži Veli žal na Lošinji taktiež povieva Modrá vlajka. Toto medzinárodné ocenenie dostala pláž Veli žal ako prvá na ostrove Lošinj, ktorý je sám o sebe vyhľadávanou turistickou destináciou. Vravia o ňom, že je jeden z najvoňavejších ostrovov v Chorvátsku.

Lošinj, Chorvátsko
foto: TZ Grada Malog Lošinja

 

Okruhliaková kamienková pláž s pozvoľným vstupom do mora sa nachádza v Slnečnej zátoke. Je obkolesená hustým borovicovým lesom. Pláž je vybavená sprchami, kabínkami na prezlečenie, slnečníkmi.

Nájdete tu aj vstup do mora pre osoby so zníženou pohyblivosťou. O bezpečnosť sa starajú plavčíci.

3. Dražica, Biograd na Moru

Ďalšia pláž, ktorá si zaslúžila pre čistotu mora a kvalitu služieb Modrú vlajku.

Biograd na Moru, Chorvátsko
foto: TZ Biograd na Moru

 

Kamienková pláž, pozvoľný vstup do mora, na pozadí borovicový les, a viac ako dosť zábavných atrakcií pre deti aj dospelákov.

Opäť raz plus, pokiaľ ide o vzdialenosť zo Slovenska, keďže Biograd na Moru je len pár kamienkov dohodiť zo Zadaru.

4. Rajska plaža, Rab

Piesočnatá Rajska plaža, o dĺžke približne 2 kilometrov, sa nachádza na severnej strane ostrova Rab, v mieste Lopar.

Rab, Chorvátsko
foto: lopar.com

 

Piesok, plytké more, pozvoľný vstup do mora, čo viac pre deti. Sprchy, kabínky, rôzne zábavnosti, v blízkosti športové centrum. Aby sa nezabudlo, ako inak, aj táto pláž nosí Modrú vlajku.

 

»»»»»» Chorvátsky portál 24sata zverejnil rebríček favoritov family friendly pláží. Prečítajte si aj 20 najlepších pláži pre rodinnú dovolenku v Chorvátsku.

 

5. Sakarun, Dugi otok (Zadarsko okružje)

Pláž Sakarun nájdete na Dugom otoku (Dlhý ostrov), v jeho severnej časti, v blízkosti majáka Veli rat.

Dugi Otok, Chorvátsko
foto: dugiotok.hr

 

Biely piesok, krištáľovo čisté more, všade naokolo borovicový les. Dlhá je približne 800 metrov, more je veľmi plytké ešte 250 metrov od brehu. Možno sa sem zviezť aj turistickým vláčikom obďaleč z dedinky Božava.

Na pláži je aj „kafić,“ kde sa môžete občerstviť. Hoci táto pláž je bez Modrej vlajky, odporúčam z osobnej skúsenosti ako jedno z najlepších kúpaní v Chorvátsku vôbec.

6. Slanica, ostrov Murter

Ostrov Murter, podobne ako Pag, má tú výhodu, že sa naň netreba vylodiť trajektom, veď stačí prejsť cez most. A už máte o kúsok inakší pocit z dovolenky, lebo ste nezostali na pevnine. Okrem toho, ste na skok od národného parku Kornati.

Murter, Chorvátsko
foto: Igor Turčinov, via klokanica.hr

 

Táto pláž, ktorá sa nachádza v rovnomennom meste ostrova Murter, je z časti piesočnatá, kým iná časť je umelo vybetónovaná a skalnatá. Pláž je ale veľmi príjemná pre deti, pretože má dobrý vstup do mora, ešte 30 metrov od brehu je voda plytká.

V bezprostrednej blízkosti pláže sa nachádza detský park a iné atrakcie pre deti a dospelých.

7. Soline, ostrov Hvar

Prekrásna kamienková pláž sa nachádza v oblasti Vrboska, na severnej strane „levanduľového“ ostrova Hvar, ktorý má mimochodom prívlastok najslnečnejší v Chorvátsku (a už sme vám ho aj predstavili v našom dovolenkovom tipe).

Hvar, chorvatsko
foto: Žarko Piljak, via klokanica.hr

 

Čisté more, dobrý vstup do mora, borovice všade navôkol – to všetkou ju robí veľmi populárnou medzi rodičmi s malými deťmi.

8. Punta rata, Brela

Nechýba v žiadnom rebríčku naj top pláží v Chorvátsku, dokonca sa zvykne vtesnať medzi 10 najlepších pláží na celom svete, na čo sú, ako inak, Chorváti veľmi hrdí.

Brela, Chorvátsko
foto: Goran Stanzl/PIXSELL, via klokanica.hr

 

Drobné kamienky, pozvoľný vstup do mora, husté borovicové lesy ponad pláž, opäť raz veľmi obľúbená u rodičov malých detí.

9. Vela Pržina, ostrov Korčula

Vela Pržina je najväčšia prírodná piesočnatá pláž v Lumbarde na južnej strane ostrova Korčula. Možno budete mať šťastie a stretnete chorvátsku spevácku legendu, Olivera Dragojevića, ktorý je korčulanským domorodcom.

Korčula, Chorvátsko
foto: korcula-info.com

 

Pláž je otočená smerom na otvorené more s výhľadom na ostrov Lastovo. Záliv je chránený od vetrov.

Čistučké more a jemný piesok, plytká voda a postupné vchádzanie do mora - zase raz všetky body nazbierané, aby bola populárnou „children friendly“ plážou.

10. Vučine, polostrov Pelješac

Kamienková pláž sa nachádza v zátoke Žuljana na južnej strane polostrova Pelješac.

Pelješac, chorvátsko
foto: TZ općine Ston

 

More je veľmi čisté a plytké a na pláži má aj dostatok tieňa. Podľa tvrdenia mnohých je to jedna z najlepších pláži na južnom Jadrane (pochvaľujú si najmä potápači).

Ako sa vám pozdávajú? Poznáte? Podeľte sa s vašou skúsenosťou a poraďte ostatným rodičom.

Náš tip - 

Prečítajte si, kam za pieskovými plážami v Chorvátsku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 62 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised