MúdrostiRiešime dilemu

Nástrahy materstva nespočívajú iba v priberaní. Pozor si treba dať aj na toto

 Petra Kováčová   05.10.2020   0

Materstvo je jedným z najkrajších období v živote ženy. Okrem radosti však prináša aj kopec starostí a rôznych nástrah. Pocit osamelosti a priberanie na váhe sú len špičkou ľadovca s čím sa musia čerstvé mamičky vysporiadať.

Shutterstock

 

Obdobie pred a po narodení dieťaťa býva takmer výlučne prezentované, ako niečo jedinečné a krásne. Menej často sa spomínajú všetky tie menej príjemné veci, ktorými si žena musí počas materstva prejsť. To je samozrejme škoda.

Len pokiaľ nebude čas spojený s vynosením a starostlivosťou o dieťa prezentovaný iba ako prechádzka ružovou záhradou, bude možné prejavovať matkám úctu, akú si zaslúžia.

Fyzická únava a nedostatok spánku

Odborníci sa zhodujú, že človek by mal spať aspoň osem hodín denne. To je v prípade matiek väčšinou čistá utópia. K bábätku je potrebné vstávať niekoľkokrát za noc. Prebaľovať, kŕmiť, uspávať. Stále dookola.

Čerstvá matka tak najmä prvé mesiace trpí výrazným nedostatkom spánku. Výsledkom je potom fyzická únava a neochota robiť nič, čo nie je nevyhnutné.

Spánková deprivácia však má za následok celú radu ďalších negatívnych dopadov. Pri nedostatku spánku ľudský mozog inak reaguje na emočné podnety. A tak situácie, pri ktorých by ste oddýchnutá len mávli rukou, končia neraz konfliktom.

Spánok má vplyv aj na konzumáciu jedla a chudnutie. Čím menej človek spí, tým viac má tendenciu jesť a zároveň konzumovať nezdravé jedlá.

Shutterstock

 

Hádky a kritika

Obdobie materstva je neraz spojené aj s častejšími hádkami. Môže za to hneď niekoľko faktorov. Jednak už spomínaný nedostatok spánku, kvôli ktorému riešime situácie inak, než by sme mali. Potom stres. Čerstvá matka je v neustálom strese kvôli svojmu bábätku, ktoré vyžaduje permanentnú pozornosť a starostlivosť.

Zdrojom hádok sú aj samotní oteckovia. Tí neraz ťažko nesú, že svoju polovičku už nemajú len pre seba a že kvôli dieťaťu skončili na druhej koľaji. Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na okolie. Teda najmä rodinu a iných príbuzných, ktorí najlepšie vedia, ako sa máte o dieťa starať a svojimi radami nešetria vždy, keď sa stretnete.

Samota

Starostlivosť o bábätko si vyžaduje veľa času. Keď si však matka vytvorí svoj vlastný rytmus, vznikne čas premýšľať aj nad inými vecami, než je dieťa. Výsledkom je potom neraz pocit samoty. Tento stav je pochopiteľný. Väčšinu času strávi mamička sama so svojim dieťaťom medzi štyrmi stenami.

Situácia býva horšia, pokiaľ sa rodina presťahuje na nové miesto, kde matka nikoho nepozná a rodina je ďaleko. Ak ju teda náhle prepadne pocit osamelosti, nemá za kým ísť.

Niekedy nepomôžu ani výdobytky techniky, ako je mobilný telefón. Myšlienky o samote prichádzajú neraz doobeda, teda v čase, keď sú všetci v práci a jednoducho sa nie je s kým porozprávať.

Čas na internete

Internet a smartfón sa veľmi rýchlo stali najlepším kamarátom mamičiek. Vo chvíľach, kedy bábätko spí alebo sa o neho stará otecko, umožňuje veľmi rýchlo prísť na iné myšlienky. Kontrolovanie nových príspevkov na sociálnych sieťach alebo písanie si s kamarátkami pomáha zabudnúť na každodenné starosti.

Potom sú tu však aj ďalšie, menej pozitívne spojenie internetu a mamičiek. Ide o rôzne internetové stránky a fóra, kde sa matky snažia rozšíriť svoje vedomosti o starostlivosti a výchove detí.

Na tom by nemuselo byť nič zlé. Často sú však tieto fóra založené len na dohadoch a názoroch ľudí a nie na faktoch. To môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Na čerstvé mamičky číhajú na internete aj nástrahy, ktoré môžu mať neblahé následky okrem zdravia aj na financie a celkový pokoj v rodine. Podľa odborníka Daniela Dolejšího z projektu oficialnekasina.sk je v zahraničí dokázané, že matky na materskej majú vyššiu tendenciu k hraniu hazardných hier.

Tento rok došlo k legálnemu spusteniu online kasín aj na Slovensku. Zároveň môžeme posledné mesiace sledovať zvýšenú reklamnú aktivitu v tejto oblasti.

Shutterstock

 

Priberanie

Priberanie je samozrejmosť, ktorá sa spája s tehotenstvom. Veľa mamičiek sa snaží po pôrode zhodiť kilá navyše, ktoré získali počas predchádzajúcich deviatich mesiacov. Neraz sa však stane, že hodnota na váhe nie a nie klesnúť. V takom prípade však netreba byť na seba hneď prísna.

Najmä prvé mesiace po pôrode je chudnutie veľmi náročné. Súvisí to už so spomínaným nedostatkom spánku a s celkovou životosprávou.

Akonáhle však bábätko podrastie a stane sa o čosi samostatnejšie, príde čas povenovať sa sama sebe, upraviť svoj jedálniček, začať sa v rámci možností viac hýbať a zhadzovať nadbytočné kilá.

Obdobie tehotenstva a po pôrode so sebou prináša veselé aj menej úsmevné situácie. Želáme vám preto nech prevažujú tie prvé, nech na obdobie materstva môžete spomínať s radosťou. A ak aj príde nejaký čas nepohody, vedzte, že nepotrvá večne a čoskoro skončí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised