Bioetika. Je pre nás otáznikom, alebo výkričníkom?

MikSa 14

V Taliansku, a azda aj v iných krajinách, ktoré sledovali posledné udalosti v tejto krajine, sa rozpútala obrovská verejná diskusia o eutanázii a jej dôsledkoch pre rodinu a celé ľudstvo, keď sa tak povediac pred očami všetkých odohrala dráma jednej rodiny, v ktorej otec Beppe Englaro desať rokov žiadal úrady o povolenie odpojiť od výživy svoju 38-ročnú dcéru Eluanu, ktorá po dopravnej nehode v roku 1992 upadla do kómy. Jej otec sa pritom odvolával na výrok svojej dcéry tesne pred nehodou, keď navštívila priateľa v kóme, a kde sa vyjadrila, že by nechcela žiť v podobných podmienkach.

Talianka Eluana bola 17 rokov vo vegetatívnom stave – v kóme a po rozhodnutí súdu na žiadosť jej rodiny jej začali znižovať prísun vody a živín, nakoľko sa tento prípad (je to to správne slovo?) dostal až pred najvyšší súd, ktorý rozsudkom z 13. novembra právne povolil jej odpojenie od výživy. Talianske zákony totiž neriešia prípad pacienta, ktorý nie je spôsobilý vykonať vlastné rozhodnutie. Preto aj väčšina nemocníc v Taliansku odmietla ukončiť Eluanin život a lekári si uplatnili právo na výhradu vo svedomí, nakoľko išlo o život pacienta a všebecne o úctu k ľudskému životu ako takému a aj preto, lebo „s ľudským životom nik nemôže disponovať“, ako to vraví aj talianska ústava.

Eluana zomrela eutanáziou

Eluanu nakoniec prijala nemocnica “La Quiete” (Pokoj) v talianskom meste Udine, ktorá vyhlásila, že Eluanu prijíme, aby tam zomrela…a Eluana Englarová tam nakoniec po postupnom znižovaní prísunu jedla, vody a liekov, zomrela 9.2.2009, skôr ako všetci očakávali. Správa o smrti Eluany zasiahla ako blesk členov talianskeho senátu, ktorý práve rokoval o návrhu nového zákona, ktorý by zrušil rozhodnutie súdu a zastavil by už začaté obmedzovanie prísunu výživy.

V tejto situácii možno totiž už hovoriť o skutočnej eutanázii – zastaviť prívod vody a živín je prerušením životných funkcií ľudskej osoby, odhliadnuc od jej fyzickej situácie a zdravia. Takže tieto funkcie v nijakom prípade nemôžu byť považované za liečbu, či nezvyčajné lieky, ale ako absolútne nezmieriteľné. Telo Eluany ešte bude podrobené pitve.

Myslím, že tento príbeh jednej rodiny a ženy v stave, keď je úplne odkázaná na pomoc, lásku, starostlivosť a dlhodobú opateru iných musí byť pre nás všetkých veľkým zamyslením sa nad otázkami o živote a smrti, o ľudskej dôstojnosti a základnej hodnote života, ktorý je výsostným právom každého človeka.

Hľadať cestu s úctou k životu 

Keď tu už Eluana (a mnohí iní) nie je, mnohí sa snažia pokojne uvážiť a nájsť cesty k úcte k životu, k pozornosti voči slabším a tým čo potrebujú našu pomoc. Je to na nás, aby sme sa stali všímaví voči utrpeniu a bolesti druhých, aby sme si navzájom uľahčovali utrpenia v rodine i naokolo a aby sme takto spoznali tú úžasnú hodnotu, ktorou život je.

Ak totiž skončíme tak, že dovolíme zabíjanie, alebo usmrtenie seba samého ako legitímne terapeutické riešenie, je čas, aby sme sa zamysleli, či nezničíme seba samých, či ľudstvo nestojí nad veľkou priepasťou a má už len krôčik do nej skočiť. Kam vlastne smerujeme?

Eugenika, šľachtenie ľudí

V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť eugeniku – sociálno-filozofický a dnes vedecký smer, ktorý sa snaží o dosiahnutie čo najlepšieho genetického fondu človeka, o tzv. šľachtenie ľudského pokolenia, kedy by sa mali rodiť (a plodiť deti) len tí – po všetkých stránkach – najlepší jedinci. Ide o snahu „utvoriť“ čo najlepšieho človeka, bez chýb a genetických závad. (Pozn. O podobné sa počas vojny pokúsil Hitler, keď chcel vytvoriť čistú nemeckú rasu, čím tento smer úplne zneužil.) V súčasnosti sa v súvislosti s eugenikou spája genetika a hovorí sa o novej eugenike, kde sa hľadá napr. gén zločinnosti, gén homosexuality atď. Bioetické otázky v súvislosti s eugenikou sú najmä vo vzťahu k in vitro oplodneniu (výber len tých naj spermií a vajíčok, zásahy do genómu vajíčok, zygot) a preimplantačnému genetickému testovániu embryí; viaže sa na tehotenstvo, keď sa v prenatálnej diagnostike snažia odhaliť a potlačiť dedičné choroby a chyby plodu.

Ale kto z nás môže určiť, ktoré ľudské vlastnosti sú tie najlepšie a ktorý a koho život je najhodnotnejší? Svet sa dnes zmieta v bioetickej neistote….v neistote o hodnote života.

V Poľsku o oplodení “in vitro”

V Poľsku sa diskutuje v týchto dňcoh na tému bioetiky v súvislosti s novým návrhom zákona, ktorý ponúka manželským párom možnosť oplodnenia „in vitro“, teda v maternici. Na toto sa však podľa neho môžu použiť maximálne dve embryá, pričom distribúcia či uskladnenie zvyšných embryí sa s výnimkou extrémnych prípadov zakazuje. Návrh tiež zakazuje klonovanie ako aj využívanie embryí na vedecké či terapeutické účely, či na tvorbu hybridných (ľudsko-zvieracích) organizmov. 

V Číne sa klonujú ľudské embryá

V Číne vyklonovali 5 ľudských embryí. Podľa Li Jianyuana, ktorý viedol výskumný tím, štyri embryá zobrali z povrchu fibrocysty od zdravých darcov, zatiaľ, čo piaty získali z bielych krviniek od pacientov trpiacich na Parkinsonovu chorobu. Ako ďalej Li Jianyuan poznamenal, v klonovaní bude jeho výskumný tím pokračovať naďalej. Pokúsiť sa chce o vyklonovanie kompatibilných orgánov, ktoré by transplantovali pacientom so srdcovými poruchami.

Kórea a selekcia podľa pohlavia

Kórejci sa obávajú, že hoci od roku 1987 existuje v krajine právna norma, na základe ktorej lekári nemôžu prezradiť tehotnej žene pohlavie dieťaťa viditeľné na sonografických záberoch, ústavný súd v Soule sa snaží tento zákon vyhlásiť za neústavný a preto sa ľudia obávajú, že po tomto kroku narastie počet potratov na základe pohlavia plodu (rozumej dievčat.) Kórejskej spoločnosť sa vyznačuje svetovým rekordom v počte potratov a najnižšou pôrodnosťou na svete.

Vo Veľkej Británii sa v legislatíve snažia presadiť limit 24 týždňov od počatia pre vykonanie potratu.    

…a mohli by sme pokračovať

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Big Grins Manžel s manželkou sa rozprávajú o eutanázii. Manžel vraví:

     

    “Keby som sa ja niekedy dostal do stavu, žeby môj život závisel od nejakých prístrojov a pil by som len voľajakú tekutinu z fľašky, ta ťa veľmi prosím, aby si tie prístroje odpojila a tie fľaštičky odstránila, lebo ja v takých podmienkach žiť nechcem.”

     

    A manželka bez slova vstala, vypla počítač a vyliala mu nedopité pivo do záchodu.

  2. Teda Milan1, ja už dlho premýšľam, ako stíhaš toto všetko monitorovať…. Stíhaš to popri práci? V noci spíš alebo miesto toho prispievaš do diskusií? Necháp to zle, mne nevadí nič z toho, čo píšeš a tiež sa mi zdá, že si v obraze…. Mne len príde, že ťa to musí stáť kopu času…. Môj manžel si vždy, keď má čas, zapne blog a diskutuje odušu. Zdá sa mi, že s tým zabije dosť času, ale taký široký okruh tém nemá…. vďakabohu smile

    1. Máš pravdu, stojí ma to veľa času, zase na druhej strane neraz vidím, že týmto spôsobom sa dá meniť verejná mienka a že v budúcnosti bude mimoriadne záležať na tom, aby ľudia boli schopní diskutovať, odolávať manipuláciám a počúvať sa navzájom.Neobávam sa, žeby ľudstvo zakapalo na hranice technologického rozvoja, tam nemá limity, obávam sa, že to skôr nezvládne zo spoločenskej stránky – stačí schopný demagóg a masy ľudí sa navzájom povraždia…Preto sa treba učiť počúvať navzájom,vymieňať si názory, argumentovať – to beriem ako veľkú výhodu demokracie, informovaných ľudí nejde tak ľahko obllbnúť.
      Inak, aj manželka tu na babetko písala a potom vyhlásila, že je to zbytočné, zabitý čas, znechutili ju urážlivé reakcie – čo chápem. Ale my sa vyvažujeme, ja som optimista

  3. Viem, tazka tema, ale patri k zivotu….

    1. Nadej umiera po smrti alebo nadej umiera posledna…..stale je este nadej, ze aj clovek v kome sa z nej dokaze prebrat.

    2. Nedokazala by som “odstranit” moju 75-rocnu staru mamu, len preto, ze je uz stara achora a nie je “vykonny jedinec”…je to predsa len ta osoba, ktoru lubim a ktora ma ma rada a preukazem jej snahu, lasku, uctu, starostlivost pokym je tu a azda aj potom.

    3. Ak je niekto telesne slaby, postihnuty, neznamena to, ze jeho zivot nie je hodnotny ( o tom by rodicia postihnutych deti vedeli napissat cele pribehy). Sme tu predsa este aj my ostatni….my mame byt tou pomocnou rukou, my musime stat za zivotom a konat co najviac pre zivot, zachranovat mnohe zivoty a potom hadam zachranime aj ten nas vlastny.

  4. ja som za umele oplodnenie. ved preco si nepomoct k babatku ked to inak nejde? je to dieta ine nez ostatne? ked takto odmietame vydobitky techniky mozeme sa vratit do jaskyne 🙂 co sa tyka eutanazie tak ja som za a aj moj manzel.. keby sa mu stala smrtelna nehoda a ostalo by mu len vegetovat na pristrojoch a bola by u nas moznost eutanazie, nevahala by som ho dat odpojit, lebo viem ze je to jeho zelanie. neraz sme to preberali a poznam jeho stanovisko, viem ze by to nikdy nechcel..

    toto je ale moj nazor, moje vyjadrenie, nikomu ho nevnucujem…

  5. pysime sa tym, aki sme civilizovani a pritom sme primitivni divosi, ktori v jednej z nabohatsich casti sveta, nechaju bezbranneho cloveka umriet od hladu a smadu

  6. hmmmm…. nasim znamym sa prd 3 mesiacmi narodilo dieta. Je tazko postihnute…. Rodicia sa napriek vyraznym vadam viditelnym uz na prvom UZV rozhodli, ze si ho nechaju. Obdivujem ich, ale… nechapem. Ja by som si poskodeny plod nikdy nenechala. A keby som mala zit 17 rokov v nemocnicnej posteli v kome? Nie… V prirode maju prezit vzdy iba ti najsilnejsi a najzdravsi jedinci. Ani tazko chori ludia by nemali mat deti, podla mna … Len my, civilizovani ludia ideme proti prirode. Priroda ma vsetko vyriesene najlepsie. A tak to ma byt. Ludstvo nema degenerovat, ale vyvijat sa.

    1. Čistý fašizmus.
      Inak chudák Louis Pasteur, bol síce silne veriaci a celý život sa snažil pomocť trpiacim, likvidovať choroby – aby niekto v 21 storočí napísal, že prežiiť majú iba tí najsilnejší a najzdravší…
      Načo sa snažil ?
      Veď tí ktorím pomáhal neboli ani najsilnejší, ani najzdravší…

      1. v tom pripade su fasistami aj vsetky matky, ktore isli na potrat z dovodu poskodenia plodu. Aj vsetci lekari, ktori neposkytnu liecbu, lebo ide o 75-rocnho cloveka (na SK uplne bezna prax), su fasisti.

          1. v ziadnom pripde NIE SOM fasista a ni nikdy nebudem. Pisem iba, ze by som si nikdy nenechala vazne postihnuty plod. Pre niekoho porusenie nabozenskych zasad a vrazda. Ale priviest na svet taketo dieta, kto by sa on postaral po nasej smrti? Ustav? Povazuje snad niekto takyto ustav za adekvatny rodinnej starostlivosti? A s tymi starsmi ludmi: mjej znamej dedko dostal porazku v 82 rokoch. Lekar ho prezrel a neposlal na nasledne vysetrenia. Az po to, co zaurgoval priatel znamej-lekar a vynadal mu, lekar mu dal urobit vsetky vysetrenia, ako mal a ako by bol dal urobit cloveku mlademu. Dedko vsak aj tak o rok zomrel. Prestal prijimat potravu a rozhodol sa odist. Mal ho nejaky lekar dat na pristroje s umelou vyzivou? Kolko takych ludi by malo byt v sucasnych nemocniciach? Kto by to zaplatil? Slovaci? Uz teraz niet penazi na najzakladnejsie vysetrenia. A co take rozvojove krajiny, kde denne zomiera obrovske mnozstvo deti na podvyzivu? Tazko hodnotit, odsudzovat, sudit. Ale obvinovat ma z fasizmu? Nehnevajte sa, ale… to je uplne o inom. Btw som veriacim clovekom tiez. Mozno ma trochu rozhadzalo ta sprava od znameho, ze sa mu narodilo postihnute dieta. Ako by si sa rozhodol ty, Milan? Si muz a takto rozhodnutie absolvovat nemusis. Ale byt zenou: musis sa on starat celozivotne, aj ked ta partner opusti a zostanes sam. den, noc, 24 hodin, do konca zivota. Aj ked ho milujes. A po tom, co sa pominies, kto sa on postara? Stat? Nie, realita je taka, ze sa on nikto nebude chciet starat a pojde do ustavu.

          2. Kde sú Tvoje vety fašistické : “V prirode maju prezit vzdy iba ti najsilnejsi a najzdravsi jedinci. Ani tazko chori ludia by nemali mat deti, podla mna ..”
            Sorry, toto skús povedať napríklad mladým diabetikom od mala až do konca života si pichajúcim 3- 4x denne inzulín, bez ktorého by neprežili.A oni žijú, pracujú, zakladajú rodiny, majú deti, tešia sa zo života . Nie sú najzdravší, ale asi by sa ohradili, keby si niekto dovolil tvrdiť im, že nemajú právo na život a právo mať deti.To je fašizmus….Možno si sa len zle vyjadrila…

  7. Tazka tema. Ja si vazim zivot, ale otazkou je, ci umele prideziavanie pri zivote nie je proti boziemu planu. Rovnako, ako sa prska na asist. Reprodukciu ze je nerirodzena, aj umela vyziva a pristroje na udrz zivota su umele…

Pridaj komentár