Európska starostlivosť o matku

Kveta Škvarková 4

V záujme zrovnoprávnenia podmienok žien v štátoch Európskej únie sa porovnávali podmienky, v akých nastupujú budúce matky na materskú dovolenku. Zákony v západných európskych štátoch sa v tomto smere viac menej zhodujú, ale v detailoch sú odlišnosti zaujímavé.

Tak napríklad v susednom Rakúsku platí, že žena má osem týždňov pred aj po pôrode úplne zakázané pracovať. V Belgicku majú matky maximálne 15 týždňov dovolenky, z toho povinne nesmú pracovať týždeň pred a osem týždňov po pôrode. Dánsko zaručuje žene 28 týždňov dovolenky, musí ju nastúpiť štyri týždne pred a povinne na nej zotrvať dva týždne po pôrode. Zaujímavé je to vo Fínsku, kde je stanovená podpora, ale nie dĺžka dovolenky. Žena má nárok na peniaze najneskôr 30 dní pred pôrodom až do obdobia 75 dní po ňom. Materská dovolenka tam nie je povinná, žena smie pracovať už dva týždne po pôrode, ak ide o ľahkú prácu, ak ju schváli lekár a žena ju chce vykonávať.

Vo Francúzsku platí materská dovolenka šesť týždňov pred a 10 týždňov po pôrode. Zákonný zákaz práce je osem týždňov, z toho najmenej šesť po pôrode. V Nemecku majú ženy až do šiestich týždňov pred pôrodom pracovať výslovne na vlastnú žiadosť, úplný zákaz práce trvá až do ôsmich týždňov po pôrode. Podobne, iba s menšími obmenami, je žena pred i po pôrode chránená aj v Grécku, Nórsku i v Portugalsku. V Taliansku má žena zakázanú prácu dva mesiace (pri ťažkej práci až tri mesiace) pred a tri mesiace po pôrode.

Vo Švédsku je nepovinná materská dovolenka sedem týždňov pred aj po pôrode. Dojčiace matky majú nárok na dovolenku počas celého dojčenia. Vo Veľkej Británii musia matky z nároku 14 týždňov vybrať si pred pôrodom najmenej dva týždne, robotníčky vo fabrikách až štyri týždne.

_______________________________________

Tento článok a mnoho iných cenných rád od A do Z nájdete v májovom čísle mesačníka KOMPAS. Objednať si ho môžete na adrese kompas@kompaspress.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Slavka, lepsie to nieje ani vo Svajciarsku, materska dovolenka je tu „az“ 3 mesiace. Potom rob co chces. Bud zostanes doma – nedostanes nic, alebo ides do prace a dieta teda neviem kde…

  2. pridam aj trosku o spanielsku ktore sa nespomina,je to neviem ,moj nazor je ze je to strasne,tak ze robit moze az do porodu-chce povedat ze rano robis poobede rodis,narok na matersku-styri mesiace,ak chces tak sa vratis do roboty,mozes aj na styri hodiny kde das male neviem,do troch rokoch dietata dostavas 100eur.mesacne,ja viem na slovensku je to peniaz tu s prepacenim…,rodinne pridavky nepoznaju,jasle dieta musi chodit,ja som rodila v 1983 este na slovensku za komunistov ale nemozem sa stazovat brala som dva roky matersku tak ze som sa mohlo venovat synovi,tu si musia hladat opatropvatelky a tiez na to nema kazda rodina -tak ze neviem mne sa do zda dost biedne co sa tyka materskej tejto krasnej krajiny.A ESTE NIECO -nocne smeny normalne ako keby sa nic nedialo

Pridaj komentár