O mladých rodinách v Rusku

Mgr. Anton Čulen 0

Rozhovor s Ferdinandom Špánikom, ktorý pôsobí v Sibírskej oblasti Ruska.

Ako žijú mladé rodiny v Jakutskej oblasti, kde pôsobíte?

Tu, v Jakutskej oblasti, nie je veľmi dobrá situácia v rodinách. Spôsobuje ju v nemalej miere najmä nadmerná konzumácia alkoholu. Muži sa ženia spravidla dosť mladí, a to už ako 18 – 20 roční. Ale vo väčšine prípadov svoje manželstvo ani nelegalizujú a žijú iba tak. Na druhej strane to má aj výhody, lebo manželstvá sa tu rozpadajú už po troch mesiacoch a v tom lepšom prípade po pol roku.

Dnešný trend je väčšinou taký, že dievča má pomer s mužom a keď náhodou otehotnie a príde na svet dieťa, nechce muža, lebo je to iba na záťaž, keď pije. Tak poznám veľa slobodných mamičiek, ktoré žijú samé s dieťaťom.

Veľmi časté sú aj také prípady (tu sa používa pri mene a priezvisku aj otcestvo – otcovo meno), že matka ma viac detí a to každé s iným otcestvom.

Akú predstavu majú o rodine mladí ľudia? Ako vnímajú vzťah muža a ženy?

Momentálne pôsobím v Jakutskom hlavnom meste Jakutii a do najbližšieho mesta je to po nie práve udržiavaných cestách až 550 km. Mladí ľudia preto nemôžu cestovať a navzájom sa poznávať. Aj tento handicap vplýva na ich ťažké osudy a aj z tohto dôvodu nepoznajú iný model rodiny a iné vzťahy ako tu a nevedia ani to, čo je to láska. Ako keby na tvrdosť ich osudov vplývali aj tvrdé Sibírske podmienky.

Prednedávnom sme študentom prvého ročníka strednej zdravotnej školy premietali film o láske dvoch mladých ľudí. Študentom sa to veľmi páčilo a boli doslova zaskočení, ako sa dvaja ľudia dokázali mať radi a to aj napriek tomu, že dievča bolo choré na leukémiu. Mnohí jednoducho nechceli veriť, že môže existovať aj takýto vzťah medzi mužom a ženou. Po filme sa rozvírila diskusia a takmer každý z nich prejavil úprimnú túžbu po takomto nádhernom partnerskom vzťahu. Tak, ako uviedli, tu v meste sa to nedá, lebo mnohí za vzťahom hľadajú iba uspokojenie svojich žiadostivostí.

K rozhovoru som si ďalej prizval i Svetlajanu Sveta – študentku z Ruska. Akú úlohu zohráva žena v ruskej rodine?

Teraz aj u nás badať tendenciu, kedy ženy vo veku od 20- do 24 rokov si kladú za cieľ vybudovať veľkú kariéru. Väčšina žien v Rusku sa veľmi stará o svoje deti a má veľa práce v domácnosti. Ruská matka je veľmi starostlivá a po návrate z práce sa z celej sily venuje prácam v domácnosti, ako sú varenie, pranie a upratovanie.

Koľko u Vás trvá materská dovolenka?

Materská dovolenka je v Rusku dva roky.

Ako pomáhajú muži ženám?

Ruská rodina je klasická patriarchálna rodina, ktorej hlavnou postavou je muž. Dnes sa ale už pomerne často stáva aj to, že muži pomáhajú ženám pri varení a starajú sa o deti. Iná situácia býva v mestách a iná na dedine. Obrovské rozdiely sú aj jednotlivých častiach Ruska. U nás, na Urale, sú pomerne dobré pomery v rodine.

Koľko detí má priemerná Ruská rodina?

V súčasnosti má Ruská rodina spravidla len jedno dieťa a štát rodiny moc nepodporoval. Tohto roku však prezident V. Putin podpísal zákon, na základe ktorého by každá rodina mala dostať na novonarodené dieťa 32 000 rubľov. Tento krok považujeme za dobrý a určite to prispeje k zlepšeniu sociálnych podmienok v rodine.

V mene čitateľov internetového portálu rodinka.sk vám ďakujem za rozhovor.

Mgr. Anton Čulen

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár