Veľa detí – veľa darov alebo Ako žijú ľudia v Indonézii

Mgr. Anton Čulen 5
Indonezia

Na otázky odpovedá John Mite, študent Trnavskej Univerzity v Bratislave, pochádzajúci z ostrova Flores v Indonézii.

V akom veku si mladí ľudia v Indonézii zakladajú rodinu?

Ľudia u nás vstupujú do manželstva približne vtedy, keď má muž okolo 25 a žena 22 rokov. Hlavnou podmienkou manželstva je, aby minimálne muž mal robotu, s ktorou môže zabezpečiť živobytie svojej budúcej rodiny.

Aký je život na Florese?

Flores, odkiaľ podchádzam, je jediný ostrov v najväčšej moslimskej krajne sveta, Indonézii, kde najviac, okolo 90 percent obyvateľov, tvoria katolíci. Len málokto z nich môže kvôli peniazom pokračovať v štúdiu na vysokých školách. Za všetko musia platiť rodičia a štipendium sa nedáva jedna radosť ako tu, na Slovensku. Je určené len pre nadaných študentov z ekonomicky slabých rodín.

Ľudia napriek tomu málu, čo vlastnia, majú kde bývať a svoje základne potreby dostanú často od prírody, z toho, čo vydá zem. Praktizujú kresťanstvo. V súčasnosti je Flores ostrov, z ktorého pochádza mnoho misionárov, ktorí pôsobia vo všetkých kútoch sveta. Zachovaná je aj miestna kultúra, ktorá je na jednej strane silno patriarchálna, ale na druhej strane prináša hodnoty, ako sú jednota príbuzenstiev, solidarita, spolupráca a pokoj v danej kmeňovej spoločnosti.

Nájdu sa aj v Indonézii viacdetné rodiny?

Pravdaže. Vďaka tomu sa Indonézia so svojimi viac ako 222 miliónmi obyvateľov nachádza v rebríčku najľudnatejších krajín sveta na štvrtom mieste – hneď po Číne, Indii a USA. V minulosti platila stará zásada: banyak anak, banyak rejeki – veľa detí (prináša) veľa darov. Môžem to potvrdiť ako svätú pravdu, ak hľadím na skutočnosť, ako si tam bratia a sestry vzájomne pomáhajú a ako sa tam deti pekne starajú o svojich rodičov v ich starobe, keďže vidieť u nás dom dôchodcov nie je veľmi bežné. A ak vôbec existuje, tak je záležitosťou bohatých ľudí a nájdeme ho len vo veľkých mestách. V posledných tridsiatich rokoch sa čoraz viac propaguje program o plánovanom rodičovstve slávnym heslom: dua anak cukup – dve deti nám postačia. Ide tento program celkom dobre, ale nájde sa tam aj dnes mnoho rodín, ktoré majú viac ako dve deti. Rodinu bez detí si na Florese len ťažko predstaviť… Deti sú prijímané ako dar od Boha a koruna manželstva.

S akými problémami zápasia mladé rodiny v Indonézii, resp. na Florese?

Všeobecne môžem povedať, že s realitou chudoby. Na lepšiu budúcnosť musia mať otec a matka určitú tvorivosť, aby našli vhodnú pracú. Byť štátnym pracovníkom, či už na úradoch, v školách alebo inde, ešte mnohí pokladajú za najlepšiu možnosť. Tam človek dostane plat pravidelne, má potrebné poistenie a dôchodkové zabezpečenie. Práca v inej oblasti je neistá a človek môže byť kedykoľvek z roboty prepustený.

Mnohí mladí otcovia z Floresa odchádzajú z ostrova za prácou. Väčšinou do Malajzie. Mamičky s deťmi ostávajú doma a verne čakajú na ich návrat i poslané peniaze. Samy musia doma živiť a vychovávať deti, a o to ťažšie v prípade, keď peniaze od otca nedostávajú pravidelne…

Bežne vzniká problém, keď vstúpia ľudia do manželstva v príliš mladom veku. Vtedy mladá rodina býva u rodičov a väčšinou je od nich závislá. Keďže štát rodinám finančne neprispieva, takéto rodiny veľmi ľahko ovláda psychický i ekonomický tlak, ktorý je sociálne ťažko znášateľný.

Aké výhody poskytuje štát ženám na materskej dovolenke? Aká dlhá je materská dovolenka v Indonézii?

Ak hovoríme o materskej dovolenke, tak to sa týka len tých žien, ktoré pracujú ako štátni pracovníci alebo vo veľkých firmách. Štát podľa zákona poskytuje možnosť na materskú dovolenku, ktorá trvá tri mesiace (jeden a pol mesiac pred pôrodom a rovnako aj po pôrode). Lenže v skutočnosti to zamestnávatelia nedodržiavajú. Mnohokrát ju z rôznych dôvodov skrátia napr. iba na jeden a pol mesiaca. Stalo sa, že firmy prepustili z práce vydaté ženy, keď sa dozvedeli, že sú tehotné. Nespravodlivosť!

Ako vidíte budúcnosť rodiny v Indonézii?

Rodina má budúcnosť, keď otcovia a matky zodpovedne vykonávajú svoje poslanie pre spoločné dobro manželov a keď dobre vychovávajú svoje deti. Je nenahraditeľné byť otcom a matkou svojich detí. A to napriek vplyvu modernej skutočnosti, kde au-pair vykonáva úlohu matky a kravské mlieko nahrádza materské mlieko. To predsa nie je ono!

V čom si môžu naše mladé rodiny zobrať príklad z vašich?

Myslím si, že každá matka sa musí snažiť byť matkou pre svoje deti na sto percent, pre svoje deti vydá zo seba všetko. Pamätám si na jednu pesničku, ktorú indonézske deti spievajú rady v škôlkach svojim mamičkám. Znie takto:

Láska mojej mamičky je taká úžasná,

Láska, ktorá daruje a netúži prijímať;

je slnkom, čo žiari na svet.

Príklad z Indonézie pre slovenskú rodinu? Asi žiadny. (smiech) Nechcem navrhnúť, aby slovenské mamičky vyhodili všetky kočíky a nosili radšej deti v náručí alebo na chrbte kdekoľvek a kamkoľvek idú – ako to odjakživa robia chudobné mamičky na Florese. Podstatná vec je, aby deti zakúsili bezpečie a blízkosť svojich rodičov. A to si niekedy vyžaduje, aby sa vzdelaná a na kariéru zameraná žena stala práve kvôli dieťaťu „domácou paňou z Floresa“, ktorá sa finančne spolieha len na príjem otca.

Slovenské deti rady spievajú pieseň Moje malé svetielko chcem, aby svietilo. Podpora a darujúca láska otca a matky je nutná, aby to svetlo naozaj svietilo.

Foto: www.spitzerbild.de

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nepovazujem sa nejakeho dobreho cloveka. Myslim si, ze som dost egoisticka osoba. Takze skacu viaceri 1, 20m . Rodinne vztahy su dost spletita zalezitost. Ak matka chce, aby jej deti mali dobre vztahy napr. so svokrovcami a ona ich nemusi, tak musi drzat hubu, kvoli detom. Ak jej na tom nezalezi, tak nemusi…. . Zivot je o kompromisoch – kompromis znamena : drzat hubu- ide o to, aby obidve strany boli na tom rovnako. Deti su vzdy NASE a nie jeho alebo jej . Myslim si, ze je to v rukach zeny (jej osud), ako to vsetko ukociruje. Niekedy je vsak toho vela a potom musi robit veci, ktore predtym robit nechcela. – z toho je potom zacarovany kruh. A potom reci, ktore Ta dvihaju zo stolicky. Dik za pokec.

  2. Mas ciastocne dobry odhad 🙂 Moje dieta je naozaj este malicke (15 mesiacov) a nastastie zdrave, nepotrebujuce zvlastnu starostlivost. Tak sa mi mozno lahko hovori. Ale veru okrem partnera nemam nikoho, na koho by som sa mohla obratit a snad aj preto som taka bojovna 🙂 Zivot celkom pod kontrolou nema asi nikto, prekvapenie – take ci onake – si vzdy najde cesticku. Len povazujem za tragediu, ked sa zena (teraz nemam na mysli nikoho konkretneho) vzda a povazuje za svoj osud, ze len „len“ matka musi trpiet (obetovat sa) a este aj pri chlapovi drzat hubu a krok. Takze – Tvoj chlap ma skakat 1,20 m od stastia, ze si taka skvela matka a venujes sa aj JEHO detom bez toho, aby on musel cosi cvakat. Niekedy skutocne staci na zlepsenie zivota nenechat si skakat po hlave 🙂 Tak sa drz a bojuj. Nevyhras vsetko, ale aj to nieco stoji za to! To za dobrotu na zobrotu zial plati.

  3. Suhlasim s tebou aj ja som sa pred 4 rokmi rozhodla slobodne a dobrovolne, len zivot sa so mnou trosku zahral. Bohuzial mam dieta, ktoremu sa treba venovat a nie je to jednoduche. Tiez som sa rozhodla a kedykolvek to rozhodnutie mozem zmenit. Paci sa ma tvoja bojovnost, s ktorou si myslis, ze mas zivot pod kontrolou. Drzim ti palce. A myslim si, ze tvoje dieta je este malicke ….. .a mas poruke vela ludi, na ktorych sa mozes obratit. Si sebestacna a nepotrebujes pomoc. To je ten rozdiel, ktory si nepostrehla. Ale mozno to tak nie je. Aj tak ma tvoje slova vratili o par rokov dozadu.

  4. No, mna zase clanok nenadchol. V Indonezii to tak moze byt, u nas by to predsa len malo byt trochu inak. Ja som tiez vzdelana matka na materskej, ale nemusim veru nic (tym nechcem povedat, ze nic nerobim) S mojim dietatom som doma, lebo som sa tak rozhodla (teda rozhodli sme sa dvaja) a uzivam si kazdy den. Preco sa mam hned stavat do pozicie trpitelky a nahovarat si, ako som sa obetovala?! Nase dieta je skutocne darom, ked dostanete do daru zlaty prsten, to tiez trpite? (ja teda nie, asi som divna) A kariera nie je zajac, neutecie. Spokojne ma tych par rockov pocka. Deti su nasou buducnostou a je nasou povinnostou pripravit ich do zivota. Mozno v tej snahe nebudeme uspesni, ale to tiez patri k zivotu. Ale ked citam, ako zena MUSI (nieco vydrzat), otvara sa mi noz vo vrecku. A muz, ktory by mi povedal (naznacil, dal najavo atd), ze mam byt ticho, lebo on zaraba, by si musel bleskovo hladat dobreho stomatologa. To su co za blbe reci?!!!!!

  5. Ten clanok, bol pre mna balzamom pre dusu. Som matka, ktora je s dvoma detmi na materskej, patrim k tym vzdelanym a samostatnym. Ale prave mam obdobie pochybovania o sebe, ci som urobila spravne, ze sa zo mna stala Floresanka. Preslo to do stadia, akejsi nespravodlivosti sveta, ze ja to musim… . Musim byt ticho , lebo zaraba muz. Je to tazke poznanie. Obetovat sa nezistne- to som dovtedy nepoznala. Obcas zavidim, to sebavedomie tym „uspesnym“, ktore sa neobetovali. Viem, ze v zivote su uspesne a menej uspesne obdobia a uspesnost tohoto obdobia sa ukaze az v dalekej buducnost. Ten clanok ma utvrdil v tom, ze deti su velka hodnota, ktora casom rastie ako uroky v bankach. Je to siahodlha a riskantna investica , ktora sa niekomu vrati aj s urokmi a niekto bude na nej casom velmi stratovy. A ak nieco ma naozaj vyjst, tak potom, je za tym vela prace. Nic totizto nepadne z neba len tak.

Pridaj komentár