Venujte hodinu našej Zemi

Margaréta Gregorová 11

V posledných 15 rokoch stúpla spotreba elektrickej energie o 40%. Že to má dopad na životné prostredie, je nespochybniteľné. Mnohým z nás nie je ľahostajný stav našej planéty a v sobotu 28.marca 2009 to môžeme ukázať celému svetu.

O  20.30 miestneho času sa môžete pripojiť k iniciatíve Earth Hour (Hodina  Zeme) a to veľmi jednoducho: vypnite svetlá!!! Nasledujúcich 60 minút si pri svetle sviečok môžete užívať romantické chvíle s partnerom, alebo rozprávať sa s deťmi (tými, čo už dávno nespia 🙂  ) o ekológii a našej Zemi.

Earth Hour sa začala v roku 2007 v Sydney, keď 2,2 milióna domácností a firiem vyplo svetlá na jednu celú hodinu. V roku 2008 sa myšlienka rozšírila do celého sveta a zapojilo sa 50 miliónov ľudí. Na hodinu prestali svietiť aj také pamiatky ako Golden Gate v San Franciscu, Koloseum v Ríme, Coca-Cola billboard na Times Square v New Yorku či Opera v Sydney.

Tento rok sa iniciatíva pod záštitou Svetového fondu na ochranu prírody (WWF alebo World Wildlife Fund) šíri celým svetom ďalej s cieľom zapojiť do akcie 1 miliardu ľudí. Myšlienku podporil aj generálny sekretár Organizácie spojených národov, zapojiť sa majú aj egyptské pyramídy, Akropola v Aténach, Empire State Building v New Yorku……..

Tento rok je akcia prezentovaná  ako svetové voľby. Nezáleží na tom, z akej krajiny pochádzate, ale z akej planéty. A to sme tu hádam všetci z našej modrej 🙂 Ak vypnete svetlá, volíte Zem (Vote Earth), a nie globálne otepľovanie. Výsledok volieb bude prezentovaný na Svetovej konferencii o globálnych klimatických zmenách v Copenhagene 2009 (Global Climate Change Conference in Copenhagen 2009).

Pripojte sa aj vy a venujte 60 minút našej Zemi.

Ak chcete, aby vaša účasť bola aj započítaná, môžete sa zaregistrovať na www.earthhour.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. prečo toľká irónia? lebo takýto symbolický akt je podľa mňa len “čistenie svedomia”, vypnem na hodinu svetlo a mám blažený pocit, že ako som prispela k záchrane našej modrej planéty

     

    podobne ako keď hodím drobné do kasičky na záchranu zvierat, ale v pohode nosím kožuch

     

    našej planéte by viac pomohlo, keby sme sa vzdali mikrovlnky a umývačky riadu napríklad, keby sme nemali v rodine dve autá, ale len jedno alebo žiadne, keby sme nenakupovali tovar zabalený v štvorvrstvových obaloch a podobne

     

    a čo konkrétne očakáva táto symbolika od našej vlády?

    1. Ja akosi predpokladám, že kto vypol svetlo, ten aj skutočne niečo robí v bežnom živote.
       
      Alebo robiť začne, vždy sa dá začať…
       
      A naša vláda? Nuž nebolo by od veci podporovať alternatívne zdroje energie………..

      1. Momentálne SR hradí cca 7% všetkých energií z alternatívnych obnoviteľných zdrojov energie / pozor nielen elektrickej energie / teda zdroje – vodné, geotermálne, veterné, slnečné a biomasa . Potenciál vodných zdrojov je už takmer vyčerpaný, veternej a slnečnej zanedbateľný, geotermálna a biomasa majú suverénne navyšší potenciál, ale ani všetky alternatívne zdroje dokopy nie sú schopné hradiť ani 20 % celkovej spotreby energie Slovenska. Tak neviem, čo tu pomôže rozvoj alternatív, skôr rozširovane jadrových zdrojov , napokon, tie už teraz hradia cca 50 % spotrebovanej elektrickej energie Slovenska a ak sa prejde z automobilov spalujúcich benzín na elektromobily, bude potreba elektrickej energie rapídne narastať.

      2. Nezmyselná akcia
        Nezmyselná preto, lebo najprudší rozvoj má momentálne Čína a India a vysvetlite im, že sa majú zamyslieť nad tým, ako ďalej zo spotrebou zdrojov energií…
        India má vzrásť zo súčasných 1,1 miliardy ľudí na 1.6 miliardy v r. 2050 , predbehne Čínu a úplne logicky jej obyvatelia budú chcieť dosiahnuť životnú úroveň euroatlantickej civilizácie.
        Nájde sa niekto, kto im povie, že nesmú, lebo príroda to nevydrží ? V Číne sa otvára v priemere každý týždeň jedna uhoľná elektráreň…

  2. veď ja proti tomu nič nemám, ako symbolický akt prečo nie

    my si doma robíme večery bez telky už roky

     

    ale v skutočnosti to nepocítia vlády, len spoločnosti, čo prevádzkujú elektrárne

     

    chcela by som vás vidieť, keby vám dodávateľ elektriny odpojil elektrinu z dôvodu problémov len na pár dní ako by ste ich trávili s deťmi pri sviečkach a varili na otvorenom ohni pred panelákom

    1. ??????????????
       
      prečo toľká irónia? Keď sme sa pripojili k akcii, neznamená, že chceme variť na ohni. A keby sme boli odpojení, asi by sme inú možnosť ako večery pri sviečkach s deťmi nemali.
       
      A máš pravdu, že vlády to nepocítia, ale má ich to trochu zobudiť. A elektrárne kvôli tomu určite neskrachujú.

  3. Dik za clanok, vdaka tomu sme dnes mali s detmi krasny vecer pri sviecke a rozpravali sme sa aj o tom, co mozme robit my u nas doma…

     

    Ja to vnimam ako dobry dovod na zamyslenie sa nad nasim fungovanim, nad vyrabanim a kupovanim zbytocnosti, nad mrhanim, neustalym rastom ekonomik, nad hospodarskou krizou, nad dobrovolnou skromnostou. Ale ta sa asi nenosi…

    1. Zuzka, krásne. myslím, že aj to je odkaz tejto akcie: trochu sa zamyslieť. Teším sa, že článoček mal odozvu.

  4. podla mna je dolezity tento akt ako symbol, ako prejav, ze chceme k teme nieco urobit, povedat. ….nie ze by sme nejako sialene usetrili elektinu….

    1. Ja si tiež myslím, že to nie je o šetrení elektriny (aj keď, aj to nie je zlé). Je to odkaz vládam, že “obyčajným” ľuďom sa niečo robiť chce, nech teda začnú konať aj ony.

Pridaj komentár