Druhá materská po rodičovskej dovolenke

Gabika Hetešová 53
rodina na ulici

Vážená pani ministerka, milé maminy.

Rada by som v rámci projektu „Poďme meniť veci“

navrhla ďalšiu tému na spoločnú diskusiu – a to výška materského príspevku po nástupe na materskú dovolenku ihneď po rodičovskej dovolenke, resp. zo zamestnania po dobe kratšej ako 270 odpracovaných dní.

V súčasnosti som na rodičovskej dovolenke (od 15.8.2004) a postupne plánujeme ďalšie bábätko. Na materskú dovolenku som išla zo zamestnania, teda som stále považovaná za zamestnanca. Popri rodičovskej dovolenke som niekoľko dní pracovala prostredníctvom personálnej agentúry na personálny leasing v inej firme, akou je môj zamestnávateľ. A pretože som si chcela byť istá, či môj krátkodobý pracovný pomer nebude mať vplyv na môj prípadný budúci materský príspevok, žiadala som personálnu agentúru, aby mi zistila všetky skutočnosti s týmto súvisiace.

Mojej žiadosti sa v agentúre ujala jedna veľmi milá pani, ktorá ma po niekoľkých dňoch intenzívneho telefonovania a korešpodencie so sociálnou poisťovňou informovala o nasledovnom:

Môj ďalší pracovný pomer nebude mať vplyv na výšku materského či rodičovského príspevku, ALE – v prípade, že by som nastúpila na materskú dovolenku, mám nárok už iba na rodičovský príspevok (ktorý poberám aj teraz) a nie na materský. Je to preto, lebo od 1.6.2005 sa zmenil zákon a ženy, ktoré idú poberať rodičovský príspevok už nie sú nemocensky poistené v sociálnej poisťovni – môj zamestnávateľ mi dal od 1.6.2005 prerušenie poistenia, a ja som povinná sa nahlásiť do sociálnej poisťovna ako poistenec, za ktorého platí poistenie štát. To teda znamená, že sa mi od 1.6.2005 už nepočítajú dni poistenia na nárok na materskú. Ak by som teda šla na materskú dovolenku, nespĺňam už podmienku poistenia minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch a teda mi nevzniká nárok na materský príspevok. (§48 ods. 1 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení).

(V minulosti to bolo tak, že mamičky, ktoré otehotneli počas rodičovskej dovolenky prestali po narodení dieťatka dostávať rodičovský príspevok a začali opäť po dobu 28 týždňov dostávať materský príspevok. Jeho výška bola odvodená od výšky posledného platu v zamestnaní.)

Bolo mi doporučené, aby som sa v prípade, že sa chystám na materskú dovolenku, prihlásila dobrovoľne na nemocenské poistenie – ale pozor – musí to byť minimálne na 270 dní (t.j. 9 mesiacov) pred odchodom na materskú.

A ešte jeden postreh – aj v prípade, že by som sa rozhodla prihlásiť dobrovoľne na nemocenské poistenie, a chcela dostať materský príspevok – vtedy hovoríme o dokonalom plánovaní rodičovstva, pretože, podľa zistených informácií, nemocenské poistenie sa nedá doplatiť spätne a teda v prípade, že zistím, že som tehotná (cca 5 týždňov po otehotnení), nemám uz reálne šancu platiť príspevky tých minimálne 270 dní a teda prídem o nárok na materskú – nehovoriac o tom, že deti sa nemusia rodiť presne v 40.týždni.

Takže mám v podstate na výber – platiť si poistné minimálne 9 mesiacov vopred a modliť sa, aby sa moje dieťaťko nevypýtalo na svet predčasne, alebo si začať platiť nemocenské a modliť sa, aby sa mi podarilo otehotnieť v dohľadnej dobe a nie o rok či dva J.

Nárok na materskú podporu teda pravdepodobne nemajú ani mamičky, ktoré sa síce po rodičovskej dovolenke vrátili do zamestania, ale neodpracovali minimálne 270 dní. Tu by som tiež rada vedela, či je rozdiel vo výške materského príspevku, ak sa opätovne zamestnajú v tej istej firme, z ktorej odchádzali na predchádzajúcu materskú dovolenku alebo v inej firme – iný platca poistného – a ak pred odchodom na ďalšiu materskú dovolenku odpracujú menej ako 270 dní.

Musím ešte podotknúť, že je takmer nemožné telefonicky získať zo sociálnej poisťovne jasné stanovisko, a že každý zamestnanec má na vec iný odborný názor.

Nakoniec sme však obdržali písomné stanovisko/vysvetlenie – príloha.

Chcela by som Vás, pani ministerka, požiadať o komplexné vysvetlenie celej tejto záležitosti a skúsiť nájsť také riešenie, ktoré povzbudí maminy, aby chceli mať ďalšie detičky a nemuseli mať pritom stres z toho, že dostanú niekoľkonásobne menší príspevok ako predpokladali (rozdiel medzi materským a rodičovským príspevkom je v prípade žien, ktoré mali v zamestnaní príjem vyšší ako je súčasný maximálny vymeriavací základ 23.738 Sk/mes. takmer 3-násobný).

S pozdravom

Ing.Gabriela Hetešová

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja mam uplne inu informaciu priamo zo socialnej poistovne. Ze sa nemusim pripoistovat, ze ak som stale v stave zamestnancov – co som… bude mi vyplacana materska. Pokusim sa to najst a ked to najdem, napisem to tu.

  2. Ahojte mamicky,niektore ste zhanali novelizaciu stareho zakona z roku 2003. Mne sa to podarilo najst http://www.zbierka.sk/ciastka.asp, ide o zakon 310/2006, kde platnost nadobuda od augusta 2006 a paragraf 48 a 49 sa zobera prae co zahrna obdobie 270 dni poistenia. Nepotesim vas,pretoze paragfraf 49 sice hovori,ze zaratava sa do tohto obdobia aj obdobia neplatenia poistneho z dovodu cerpania rodicovskej dovolenky,ale …….posledna veta na konci tejto novelizacii znie,ze prave tento paragraf nadobudne platnost az v januari 2008

  3. Zabila som tri hodiny z mojho nocneho spanku vyhladavanim aktualnych info na internete, co sa tyka tohoto problemu. Od Soc. poistovne, kde som si stiahla formular na dobrovolne poistenie, vyplnila ho,…potom som vsak zapochybovala, ci to bude ucinne…az po novelizaciu zakona 310/2006 na NR SR, bola vraj schvalena a uverejnena v Zbierke zakonov s platnostou 26.5.2006. Nepodarilo sa mi vsak najst uz uplne znenie novelizovaneho zakona … je to asi komercna zalezitost a pokial nie som niekde registrovana , asi sa k tomu nedostanem.

    Nenajde sa nikto, kto by konecne priniesol svetlo do tejto tmy? Od aprila sa to uz predsa muselo niekde vyriesit… a co pani ministerka, jej odpoved, …. a co Gabika Hetesova… bola na stretnuti s Radicovou? Ako dopadlo. Ospravedlnujem sa, ak mi nieco uniklo pocas poslednych mesiacov.

  4. najnovsie som sa dozvedela, ze vyplacanie materskej sa viaze nato, ci je zena zamestnana, nie na to poistenie, tak mam z toho riadny chaos… budem patrat dalej…

  5. Roxxi, zakon schvalili v tretom citani, mal by ho podpisat uz len prezident. A myslim, ze uz aj podpisal, pretoze som to kdesi pcula.

    Len neviem, ci si spravne tu vetu vysvetlujeme… urcite sa budem informovat v socialnej poistovni.

  6. ahojte, to, co tu spomina emma, som nasla aj ja: http://www.nrsr.sk/main.aspx. Ked kliknes na NAVRH ZAKONA, § 293i ods. 2 hovori: „Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na nárok na materské sa započítava aj obdobie od 1. júla 2005 do 31. júla 2006, počas ktorého bolo prerušené povinné nemocenské poistenie zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a povinné nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)“. Skusim niekde zistit, ci tento zakon naozaj schvalili.

  7. ALe ved v prilohe tohto listu, co poslali Gabike, jasne pisu, ze sa moze dobrovolne poistit. Mne zasa priamo v SP cez telefon tiez povedala, ze sa mozem poistit. ALe tiez mi povedala, ze mozem pockat na novelu… parlament ju schvalil koncom aprila a ucinna by mala byt od 1. augusta 2006. Nie som pravnik, ale z toho navrhu som usudila, ze obdobie od 1.7.2005 do 31.7.2006 sa bude zaratavat do obdobia 270 dni na ucel vypoctu materkseho. Takze… si myslim, ze kto ma termin po auguste… si nemusi doplacat.

    Ale, to by som si chcela overit s nejakym pravnikom… v parlamente nikoho nemam 🙁

    Mozte si to pozriet na http://www.nrsr.sk , schodze – harmonogram a tak.

  8. ahojte,

    dnes som volala s pani Tatrajovou z oddelenia nemocenskeho poistenia (tel. 02/ 5026 2308) ohladne dobrovolneho platenia poistneho. moja situacia je taka, ze od 28/8/2004 som na RD a na druhu matersku by som mala nastupit v polovici oktobra 2006 (termin porodu koniec novembra). cize dobrovolne by som sa mala platit nejake tri mesiace, aby som mala splnenych 270 dni. LENZE pani Tatrajova mi povedala, ze nema vyznam sa poistovat dobrovolne len na tri mesiace, pretoze ide o iny druh poistenia ako som bola poistena pred 07/2005 a tieto dve poistenia sa dokopy nedaju scitat, a musela by som si dobrovolne doplatit celych 270 dni v kuse, co uz samozrejme nestihnem. ja som v tom zakone nic take nenasla, tak neviem co je pravda, ale kedze je toto info priamo zo SP, asi si sama nakoniec nic platit nebudem.

  9. elza, nezavidim ti, naopak, sucitim.

    Je to otrasne, ze tehotne zena ma len jednu moznost: zavesit sa na tatina dietata a financne ho cicat, cicat, cicat. Pojem „nezavisla zena“ treba rovno odlozit do najvacsej skrine, najblizsie 3 roky ho nebudeme potrebovat 🙁

  10. Na poslednej výpomocnej „návšteve“ u mojej dcérky, ktorá je na MD s dvojičkami/ nar. 4.11.05/ a má 2,5 ročného syna /28.11.2003/ som sa dozvedela šokujúcu správu. Jej zamestnávateľ mal kontrolu zo soc. poisťovne a ju vyzvali vrátiť materské príspevky, ktoré jej boli vyplácané a zostatok jej pozastavili, z dôvodu, že nebola platičom do soc. poisť. /270 dní/.

    Napadá ma množstvo otázok, prečo jej ich priznali, keď nemala nárok, kto to mal vedieť, keď je ten zákon taký diskriminujúci, prečo sa s tým niečo nerobí, z čoho má vrátiť tie peniaze, keď zákon diskriminuje aj dvojičky. Je zázrak , že vôbec žijú z jedného platu s hypotékou na byt. Napadá má absurdná otázka, nebudú tehotné ženy nakoniec platiť tomuto štátu, aj za to, že sú tehotné?!!! To sú pre štát také úspory, keď štát ušetrí na poistení matiek na mat. dov? „Niekto“ môže dlhovať sociálnej poisťovni milióny a čo sa udeje???

    Toto má byť podpora rodiny? To si majú mladí ľudia, ktorí chcú dieťatko najprv naštudovať všetky zákony a novely s tým súvisiace /v ktorých sa zdá sa nevyznajú ani tí, ktorí sú za to platení/, aby zistili, či môžu alebo nemôžu mať dieťatko. Som z toho všetkého pobúrená a znechutená.

    Vie nám niekto poradiť, čo s tým???? SOS!!!!!!!

  11. Zdravim Marhulu, idem poreagovat na tvoje dotazy.

    1. Nie, nie som chlapsmile Deti mam aj odrastenejsie, aj menej, ale tato tema ma tiez bytostne zaujima, nakolko ani pre mna nie je vylucene, ze sa ma opat bude osobne tykatsmile

    2.Co sa tyka pupocnikovej krvi, prave na zaklade dotazov nasich citatelov sme rozbehli na babetko.sk Poradnu o pupocnikovej krvi, kde mame nastavenych lekarov aj inych odbornikov zo spolocnosti EUROCORD/ CEPTRA, ktore sa na Slovensku tejto parkete venuju. Takze akukolvek otazku staci polozit do poradne, vyuzite to.

    3.K teme – ci toto da niekto precitat ministerke – Tento clanok napisala Gabika na zaklade vyzvy nasej redakcie „PODME MENIT VECI,“ sucastou ktorej je moznost odkomunikovat si svoj problem/navrh priamo s pani Radicovou na spolocnom pracovnom stretnuti. Jedno sa uz odohralo, dalsie nas caka o par dni. Autorka tohoto clanku na stretnuti 100% bude.

  12. Mozem potvrdit, v SP sa mi stalo presne to iste ako pise Barbara. Este ich clovek musi presviedcat, ked chce platit a o zakone nemaju ani potuchy. A najradsej posielaju k niekomu inemu.

    Inak Masa, asi budes mat pravdu, treba to s tym platenim premysliet a az potom zazmatkovat. Vdaka za nazor.

    Mimochodom, ak tento portal neprispeje k serioznej debate o tychto zavaznych skutoctnostiach, aspon nam posluzi na vzajomnu vymenu informacii.

  13. ahojte, pripojim moju dnesnu skusenost zo soc.poistovne (zahradnicka ul., ba, okienko 8). po odstani si polhodinovej rady som prisla k okienku s tym, ze sa chcem prihlasit ako dobrovolny platitel, upozornila som pani ze som na rd a ze chcem platit iba to, co potrebujem k vyplacaniu materskeho prispevku. reakcia damy za priehradkou – ved za vas plati stat, vy sa nemusite prihlasovat. ja ze za mna nikto neplati a ze sa chcem poistit. ona – a boli ste pred tym zamestanana?, ja ze ano, ona – tak to musite vybavovat pri zavodoch, ja ze nie, ved odtial ma poslali prave k jej okienku……. velmi tazka komunikacia, ked niekto nechce pochopit co od neho chcete. chvilami som nevedela ci sa mam smiat alebo plakat…. nakoniec som predsa len vyfasovala papier ktory mam vyplnit a priniest naspat….

  14. Ja si este dovolim jednu poznamocku:

    Toto, co piseme, nie je jedina absurdita tohto zakona. Dalsou je fakt, ze ja, kedze nemam narok na matersku, si MUSIM SAMA platit odvody do SP. Cize: som 6 az 8 tyzdnov pred porodom. Nepracujem, lebo nevladzem. Nemam narok na matersku. Nedostavam ani korunu. Ale: z toho NIČ, co (ne)dostavam, si MUSIM PLATIT odvody. Minimalna ciastka je okolo 2,000,- Sk-neviem presne. Ja som sa takto stala neplaticom, lebo som si myslela, ze tie prve dni som na materskej. Omyl, nebola som. Takze, zenska s bruchom, plať!

    Mne len zavolala panicka zo SP (a este som jej vdacna, ze mi zavolala), ze som medzera v zakone a teda neplatic. A povedala mi: zastavte sa! Pytam sa, ci sa to neda pisomne (mesto je 20 km od nas). Odpovedala mi, ze da. Tak jej hovorim, ze nech mi teda posle list. Povedala, ze ona nemusi. Fajn. Som z toho jelen. A neplatic. Ukamenujte ma!

  15. …. si myslím, ze by nám mohla pomoct aj sprava, vedenie ci ako to mam nazvat portalu BABETKO.SK a upozornit pani ministerku na tuto diskusiu.

    Alebo ze by aj tento spravoval chlap (alebo zena s odrastenymi detmi) a je im to jedno?

    Uz davnejsie tu bol prispevok o pupocnikovej krvi, kde viacero mamiciek vyjadrilo pochybnosti – co sa tyka pravneho osetrenia skladovania tejto krvi. Redakcia tam napisala, ze bude diskusia s kompetentnym clovekom, ktory odpovie na nase otazky. Doteraz nic podobne nebolo. Teraz sa zas objavil clanok o tom, ake je uzasne vyhodne dat si zamrazit pupocnikovu krv – ale – pre istotu sa tam neda reagovat. Ved co keby zas nejake mamicky rypali….

    Takze mi to pripada tak – mozeme si tu pisat kolko chceme, prd je nam to platne (s prepacenim).

  16. Ďakujem autorke, Ele aj ďalším diskutujúcim. Aspoň vidíme, že práca pána ministra bola skutočne produktívna… Ozaj tento zákon prešiel ticho parlamentom a tichom v médiách až do platnosti. Politici majú asi odrastené deti, keď nám to schválili, no nedali by sme im za to super platy z daní ???Máme pred volbami, tak nám zas môžu sľubovať. A môžeme ticho závidieť mamičkám v Čechách ich dávky, ktoré už majú v platnosti.Dúfam, že ministerka práce, soc. vecí a RODINYako žena aspoň prevráti očami, aký zákom je v platnosti.

  17. No.. som z toho tak trochu jelen, ale to asi tymi hormonmi. Dakujem, za to, ze ste mi otvorili oci. ELA, prosim Ta, ak sa sem vratis… mam TP 21.12.06.

    Ak som Ta spravne pochopila, do konca juna 2005 bola kazda mamina na RD nemocensky poistena? Cize by mi stacilo doplatit 3 mesiace, tak je?

    Na rodicovsku som nastupila niekedy v polovici februara 2005, ak ma pamat neklame. Tak teoreticky mam aspon jeden a pol mesiaca… „v suchu“, este by som to stihla doplatit.

    Ale uprimne je to na nic rodinna politika, skor protirodinna…

  18. Lenka, obavam sa, ze tvoja (inak domyselne premyslena) spekulacia – zaplatit max. poistne len v dec. 2006, potom len minimum a porodit v 2007 pre najvyssiu matersku davku – by nevysla. Nedam ruku do ohna, ale mam taky zly pocit, ze poistne sa na RD len PRERUSUJE (ale NEZRUSUJE), t.z., ze spominany december by sa ti neratal ako VZNIK piostenia, cize by ti neratali do zakladu len december, ale pekne by to rozpocitali na 12 mesiacov, kedy si neplatila nic. Mam v tom veru aj ja chaos a bola by som rada, ak by mi niekto tuto teoriu vedel potvrdit alebo vyvratit. Myslim, ze v soc. poistiovni by som nepochodila. Ake info mate ostatne?

  19. Je to skutočne nehorázne. Tiež plánujem druhé bábätko, nakoľko malý má dva roky. To je tá podpora rodičovstva zo strany štátu, budú vyhlasovať, ako nám stúpla pôrodnosť, ale že je to preto, že teraz rodia deti z tzv. silných ročníkov a aj tie mladšie, to už nedodajú.

    Myslím si, že súčasná „súdružka“ ministerka neurobí vôbec nič, veď voľby sa nezadržateľne blížia a čo by sa unúvala s nejakými problémami „pár“ mamičiek. Asi budeme musieť počkať na povolebného ministra alebo ministerku a vyraziť do útoku. Lenže to najprv nová vláda bude potrebovať 100 dní na „okukanie“ a my zatiaľ môžme porodiť druhé detičky.

    A sociálna poisťovňa? Absolúte nekompetentná inštitúcia. Mala som to potešenie vydupávať si zákonom určené peniaze na dôchodkový účet, hoci som v druhom pilieri od začiatku, proste mi neplatili. Po dlhom vybavovaní a zistení, že chyba sa stala u nich mi aj tak peniaze neposlali a vinu hodili ani neviem na koho. Nakoniec som napísala sťažnosť riaditeľke a po mesiaci od sťažnosti prišli peniaze.

    Každopádne Gabika bol to skvelý námet na diskusiu.

  20. Slávka, je o tom § 57 zákona o soc. poistení (461/2003 Z.z.):

    „Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

    (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

    a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo

    b) poistencovi vznikol nárok na nemocenskú dávku v deň vzniku nemocenského poistenia.

    (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku.

    Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.“ INÝMI SLOVAMI, ČO BY PLATIL ZAMESTNÁVATEĽ, KEBY STE PRACOVALI. Vo všeobecnosti su zákony písané nejasne, takže ani po viacnásobnom prečítaní si človek nie je istý. 🙁

  21. Vdaka Ela za potvrdenie mojho nazoru. Jedine, cim som si nebola ista, je to rozhodujuce obdobie pre vypocet vysky materskeho. Je to sice spekulacia, ale aj zakonodarci s nami vyspekulovali tymto zakonom. Je preto len logicke, ze ak chcem v roku 2007 rodit, nebudem platit 9 mesiacov po 1045 Sk z mojho uboheho 4200 Sk prijmu, ked mi vysku materskeho vypocitaju z roku 2006, kedy za mna platil stat mizernych 304 Sk mesacne. Takze, baby, planujte, v decembri sa prihlaste, zaplatte 1045 Sk a v novom roku uz len po 304 Sk z minimalneho vymeriavacieho zakladu a vypnite telku:-))

  22. Ela,pekne ste to rozpracovali. Uz len zistit, ci si to niekto nevyklada inac. Predpokladam, ze stat platil za miminy na MD a RD (do 06/2005) minimalne nemocenske. Z toho potom vyjde len minimalne materske. Vie niekto,kolko to je? (55% z vymeriavacieho zakladu, je to z minimalnej mzdy? teda ak je min.mzda cca 6000Sk, tak materske je potom 3300Sk? Neviem, ci je to spravne, ale potom je to menej ako RP, nie?)

  23. Mila Ela, gratulujem ku kompletnemu vykladu zakona! Myslim to uprimne, ja som sa k tymto vypoctom odhodlavala dost dlho a vzdy som sa zamotala. Myslim, ze si vystihla presne vsetky fakty, ktore zaujimaju buduce mamicky – kedy platit, kolko, podla toho, ci som alebo chcem byt tehotna. Normalne by sa z toho mala urobit nejaka tabulka, aby sme si mohli planovat rodicovstvo a neostat bez financnych prostriedkov.

  24. Gabika, to este mozes byt rada, ze ti nieco „bolo odporucane“. Mne nikto nic neodporucal, tie panie na soc.poist. mi nic nepovedali. A to vraj maju povinnost nas informovat. A co ak to neurobia?

  25. Aj ja som na to doplatila. Po rodicovskej dovolenke som si zalozila slobodne povolanie. Panicka na SP mi oznamila, ze NEMUSIM platit tzv. nemocenske poistenie, tak som si ho -zakonnu dobu-neplatila. Potom som si ho platila. Cize zakon som neporusila ani v najmensom. Po roku som otehotnela a v euforii som si 2 tyzdne pred porodom isla vybavovat „matersku“, bola som si ista, ze mam narok, ved preco nie? Myslela som si, ze na matersku ma narok KAZDA zena. Mylila som sa. Po tyzdni mi volali zo SP, ze NEMAM NAROK NA MATERSKU. Nechapala som. Ked som to pochopila, rozplakala som sa. Ja s obrovskym bruchom, bez prace, nevedela som, co teraz? Z coho som akoze mala zit??????? Tak som nemala vobec ziadnu matersku, dnom porodu som nastupila na RODICOVSKU dovolenku. Cize v den porodu som-teoreticky-musela zaniest vsade papiere. Ako to ma zena po porode v nemocnicnej izbe urobit, to uz v tom zaujimavom zakone (kto ho vlastne tvori-zeny na materskej??) nepisu. Kedze nastastie mam manzela (a co slobodne mamicky??), vybavil to za mna. Zaujimavostou tiez je, ze zena, ktora je nezamestnana, ma narok na MD, lebo za nu plati odvody stat. Cize ja, ktora som pracovala, normalne som si platila vsetko, co som mala, nemam narok na materske……. Hmmm…… Tehotna a rodiaca zena je v nasom state len chudera- tak to pise zakon…Je to moj nazor.

  26. MARHULA – uplne suhlasim!!!ale dalo by sa este priliat politikom do ohna…LEn ci nam to pomoze…

    ELA – dakujem za super analyzu…no aj medzery sa nasli…ale to moze priniest vyhodu iba pri tom modele dokonaleho planovania rodicovstva…len niekedy si to jednoducho nevypocitas…Ale ked stat nedava inu moznost,treba spekulovat…len ake percento mamiciek vie vobec o co ide? LEn po porode zistiana co vsetko nemaju narok…

    Som rada,ze vznikla tato diskusia,lebo tieto otazky som v poslednom case skusala riesit aj ja..

  27. MARHULA – uplne suhlasim!!!ale dalo by sa este priliat politikom do ohna…LEn ci nam to pomoze…

    ELA – dakujem za super analyzu…no aj medzery sa nasli…ale to moze priniest vyhodu iba pri tom modele dokonaleho planovania rodicovstva…len niekedy si to jednoducho nevypocitas…Ale ked stat nedava inu moznost,treba spekulovat…len ake percento mamiciek vie vobec o co ide? LEn po porode zistiana co vsetko nemaju narok…

    Som rada,ze vznikla tato diskusia,lebo tieto otazky som v poslednom case skusala riesit aj ja..

  28. MARHULA – uplne suhlasim!!!ale dalo by sa este priliat politikom do ohna…LEn ci nam to pomoze…

    ELA – dakujem za super analyzu…no aj medzery sa nasli…ale to moze priniest vyhodu iba pri tom modele dokonaleho planovania rodicovstva…len niekedy si to jednoducho nevypocitas…Ale ked stat nedava inu moznost,treba spekulovat…len ake percento mamiciek vie vobec o co ide? LEn po porode zistiana co vsetko nemaju narok…

    Som rada,ze vznikla tato diskusia,lebo tieto otazky som v poslednom case skusala riesit aj ja..

  29. Rodinna politika v tomto state je absolutne nulova. Len statistici nariekaju, ako porodnost klesa, ako starneme, ale nic sa nerobi na podporu rodin.

    Hlavne ze nasa vlada ma nasadene ruzove okuliare a vsade sa chvalia, ako len ta nasa ekonomika napreduje. Ale ze obycajny clovek to vobec nema ruzove, o tom sa nehovori.

    Vsetko pre deti je drahe (strava, oblecenie, vakcinacia…)

    Nehovoriac o tych ubohostiach ako pridavok na dieta a danovy bonus. Ale budeme sa chvalit trojrocnou rodicovskou dovolenkou. V zahranici ju nepotrebuju. Tam ked chlap robi aj zarobi. A zena zostane doma „starat sa o rodinu“ dobrovolne. U nas ked chce uzivit zenu na rodicovskej dovolenke a 2-3 deti, aby robil 25 hodin denne.

    Vo vsetkych okolitych statoch si uvedomuju, ze treba v tomto nieco robit, len u nas sa stale nic nedeje.

    Pochybujem, ze ministerka na tuto diskusiu zareaguje. Alebo ked aj zareaguje, nic sa nevyriesi. Ked potrebuju papalasi schvalit nejaky zakon, schvalia si ho, ze jednoduchy clovek ani nevie ako a uz plati. Ale ked treba vyriesit nieco taketo- noooo, ved to predsa nie je take jednoducheeee…

    A hlupy zakon o autosedackach – dobre, je to pre vacsiu bezpecnost deti. Ale co ma robit taka trojdetna rodina so starou skodovkou, kde pasy v zadu ani nie su? Maju jedno dieta vzdy nechat doma? Alebo si musia kupit nove auto (a za co?)? Jednoducha rada – co maju co mat tri deti.

    A budeme sa velice urazat, ked cudzinec povie – blby Slovak. Ale ved narod, ktori si nevazi deti blby je.

  30. A čudujme sa, prečo potom pôrodnosť na Slovensku klesá a stúpa vek rodičiek. My sme síce plánovali prírastok už skôr, ale i keď som mala dve zamestnania, silne pociťujem rozdiel v príjmoch a to sme niečo aj pracne odložili…Zákon by vyžadoval skutočne výraznú úpravu a hlavne pre viacdetné rodiny. Mať dve až štyri deti je v súčasnej dobe skutočne nevýhodné…A možné iba za podpory celej rodiny. Sociálna politika v tomto prípade skutočne kríva….

  31. Milá Gabika, v podstate mám skoro ten istý problém. Na MD som nastupovala 2.5.2005 a termínom pôrodu 28.6.2005. Ale rodila som už 16.6.2005 sekciou.MD mi skončila v novembri 2005, a nastúpila som na RD. Ale – zistila som, že som druhýkrát tehotná, s predpokladom nástupu na MD znovu okolo 2.5.2006 a termínom pôrodu presne na rok a deň od prvého termínu. Keď som sa pýtala na to, ako to bude s druhou materskou, odpovede boli veľmi rôznorodé. A to boli kompetentné pracovníčky SP! Nakoniec som odsunula kopu múdrych zákonov nabok a napísala priamo na „centrum“ SP do Bratislavy. Odpoveď prišla mailom a skutočne oných 270 dní je tým “ osudovým“ číslom. RD sa totiž neráta do tohoto obdobia, iba samotná MD po predchádzajúcom zamestnaní. Našťastie sa teda do tých 270 dní zmestím….Ale povedzme si pravdu, nie je tento zákon – takpovediac postavený na hlavu ? Pozrime sa len k susedom, kde pôrodné nie je úbohých 4000 ale cez 17.000 a „Paroubkovci“ v rámci politiky „mladej rodiny“ plánújú upraviť tento príspevok na desaťtitíce !!! Ako chceme podporovať mladé rodiny, keď iba priemerná výbavička sa štverá na dvadsaťtisíce, krabica mlieka cez 400 SK a plienky od 600 vyššie ? Z čoho to má kupovať žena, ktorá napríklad pri druhej materskej by dostala iba nejakú almužnu, maximálne nejaký vyrovnávací príspevok, ale NIKDY, oprakujem nikdy nedosiahne jej príjem ani úroveň minimálnej mzdy ? Prečo sú niektoré dôchodky na úrobni 30-tich tisícov a žena, ktorá rodí, aby išla žobrať ?

  32. …pokračovanie …

    3) Ak sa má bábo narodiť až v roku 2007, a ak chceš mať nárok na materské, musíš si dobrovoľne doplatiť za viac mesiacov. Závisí to od toho, kedy sa má bábo narodiť (ak v januári, tak treba doplatiť za 4 mesiace, vo februári za 5 …). V tomto prípade odporúčam zaplatiť dobrovoľne z maximálneho možného základu (1,5-násobok priemernej mzdy z minulého roku, teraz je to 23 738 Sk). Poistné sa platí 4,4% zo základu, čiže pri maximálnom základe to bude 1 045 Sk. Materské sa potom vypočíta podľa základu za rok 2006 (opakujem, že bábo sa narodí až v roku 2007) a bude najvyššie možné (v tomto prípade asi 13 tisíc mesačne).

    4) Ak ešte nie si tehotná ale plánujete bábo niekedy v druhom polroku 2007 a neskôr, musela by si si doplatiť celých 9 mesiacov nemocenského poistenia, ak chceš mať nárok na materské. To si vyžaduje naozaj veľmi dobre plánované rodičovstvo. Ale v konečnom dôsledku sa takéto dobrovoľné nemocenské poistenie oplatí: aj pri najvyššom možnom poistnom je to spolu niečo cez 9 tisíc, čo sa z drvivej väčšiny vráti už na prvom materskom (13-tisícové materské je skoro o tých 9000 viac ako rodičovský príspevok). [Naozaj skvelo plánujúci rodičia by v kalendárnom roku pred narodedním dieťaťa platili maximum a v roku narodenia dieťaťa minimum, to je však už naozaj pre špekulantov .]

    Celkovo je ten zákon naozaj hodne neférový a nepriateľský voči rodinám, ktoré chcú viac ako jedno dieťa. Ale snáď to nikoho od rozrastania rodiny neodradí.

  33. Milá Gabika a všetci zainteresovaní,

    je fajn, ze sa tu diskutujú také dôležité veci, o ktorých mnohí z nás ani nevedia. Po prečítaní Gabikinho článku sme sa s manželom pustili do vyhľadávania príslušných zákonov a ich doplnení a po našom „laickom“ vysvetlení sme dospeli k nasledovnému:

    1) Ak si na MD, tak si nemocensky poistená.

    2) Ak si na RD, tak si bola nemocensky poistená iba do konca júna 2005, odvtedy už nie.

    Na to, aby si dostala materské, musíš byť nemocensky poistená aspoň 9 mesiacov (270 dní) za posledné dva roky pred očakávaným pôrodom.

    Čo z toho vyplýva pre mamičku v súčasnosti na RD (ak predtým bola na MD resp. aspoň na ňu mala nárok)?

    1) Ak si už tehotná a dieťa sa má narodiť do konca septembra 2006, tak si bola za posledné dva roky pred pôrodom (október 2004 až september 2006) poistená tých potrebných 270 dní (september 2004 až jún 2005), máš teda nárok na materské.

    2) Ak sa má bábo narodiť v októbri až decembri 2006, treba si pár mesiacov priplatiť, aby si mala poistenie aspoň za 270 dní. Na to sa musíš na sociálnej poisťovni prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Spätne sa dá platiť len za jeden mesiac. Odporúčam platiť iba z minimálneho možného základu, lebo materské sa aj tak vypočíta podľa základu z minulého kalendárneho roku (čiže roku 2005).

    …pokračovanie ďalej …

  34. Gabika, no som si to pozrela lepsie ten zakon a nie je to tak ako som si to povodne myslela, skoda. Nie som pravnicka, takze po letmom zhliadnuti zakona som si to zle vylozila, ale teraz som sa na to pozrela lepsia a bohuzial, nie je to tak.

  35. Ahojte, mna by zaujimalo ci je moj zamestanvatel mi povinny oznamit ze uz za mna neplati nemocenske poistenie? dakujem

  36. Ahojte, mna by zaujimalo ci je mi zamestanvatel povinny oznamit ze mi prerusil platenie nemocenskeho poistenia? lebo ja som v tom ze to za mna zamestnavatel plati…Dakujem

  37. Ani som netusila, ze problemy so soc poist su take komplexne. Mozem potvrdit, ze tato institucia je plna nekompetentnych ludi, kam sa dovolate, vsade iny nazor alebo ziadny, budu vas donekonecna prepajat az spadnete z linky a nedozviete sa nic. Ich nova „vylepsena “ www stranka neposkytuje ani tolko informacii, ako ta stara (ta aspon poskytovala aj strucny vyklad zakona). ja som otehotnela hned po skonceni VS, a aj napriek tomu, ze sa mi podarilo zamestnat, tych 270 dni odpracovanych nemam, tj narok na materske nemam a dokonca aj manzel, ak by chcel ist na „matersku“, aby som ja mohla pokracovat v praci, by nemohol dostat materske, pretoze JA nemam narok…! Ked sa Vam ta ministerka ozve (o com pochybujem), rada si precitam, co ma k tomu povedat! Inak, samozrejme, aj ked sa mi dcera narodila pred takmer mesiacom, ani ten rodicovsky prispevok este nepoberam, pretoze najprv som musela cakat na rodny list, potom ho poslat do soc. poist. kde maju vydat stanovisko o tom, ze nemam narok na MD (ktore mi este nedoslo), po obdrzani ktoreho mozem ist na urad ziadat o rodicovsky prispevok…Takze ak sa chystate otehotniet, dajte si vypracovat stanovisko s okruhlou peciatkou a citatelnym podpisom, aby ste potom neboli prekvapene, na co vsetko narok nemate… : (

  38. ahojte, ked som citala clanok, myslela som ze snivam!

    ja som sa minuly rok v lete bola osobne informovat v socialnej poistovni a tetuska za porepazkou ma uistovala, ze nicoho sa nemam obavat a nic si nemusim sama platit! tak som celu vec pustila z hlavy. som od 01/2004 na md (a potom rd) a koncom novembra sa nam ma narodit druhe babo. vobec mi nie je jedno ci budem dostavat 4tisic alebo niekolkonasobok :o(((((( ved toto je absolutna diskriminacia mamiciek ktore sa nehrnu do prace a chcu byt s dietatom doma 3 roky!!!!!

  39. Prosba na Moniku D.: Monika, viete aj cislo paragrafu, kde je uvedena moznost spatneho/dodatocneho zaplatenia poistneho?

  40. Som taktiez velmi rada, ze sa zacala diskusia na tuto temu a este viac ma potesi, keby sa tento PROBLEM aj prakticky vyriesil..Pretoze ako vidim, stat mladym rodinam vobec nevychadza v ustrety a podkopava im nohy kde sa da…A to sa vraj podporuje zvysenie porodnosti..Hmm…asi by sme si mali vzdy presne vypocitat, kedy priviest dieta na svet, pripadne z RD rovno vracat statu a platit si nemocenske poistenie…Ja mam pocit, ze zakony pisu len teoretici, ktory s praxou nemaju nic spolocne…My s tym asi nic nespravime, ale aspon sa prispeje k lepsej informovanosti mamiciek.

  41. Este by som chcela doplnit, ze v zakone je uvedena aj moznost dodatocneho zaplatenia poistenia, takze by sa to mozno aj tak dalo riesit, ale je potrebne to zaplatit mesiac pred narokom na danu davku. Ale neviem to isto.

  42. Gabika, som rada, ze ma niekto predbehol. Lepsie by som to nenapisala. Nasa Barborka bude mat dva roky, a uvazujeme nad dalsim babom. Ked som isla na MD (04/2004), zastihol ma strop materskeho cca 7500Sk, bohuzial. Teraz sa materske pocita inac, ale pre zmenu nie som poistena 270 dni, takze, keby sme chceli druhe babo, dostanem len RP, tak ako vsetky mamicky, ktore su na tzv. retazovej materskej dovolenke. Drzim palce, velmi dobra tema.

  43. Mile zienky, som velmi rada, ze sa k mojmu clanku rozprudila diskusia – presne o to mi/nam islo. A ako vidiet, kazda mame uplne ine informacie 🙂 – zakon si vyklada kazdy inak, co odbornik, to vlastny nazor. My vsak potrebujeme konkretne a jasne vyjadrenie, aby sme vedeli, ako sa mame do buducnosti zariadit.

    Nechcem nikomu brat iluzie, ale v pripade, ze poistovna najde co i len najmensi dovod na nevyplatenie penazi, tak to urcite vyuzije – moja sesternica sla prave na matersku, ma uz jedno dietatko, po rodicovskej dovolenke odrobila u noveho zamestnavatela cca 190 dni a zo socialnej poistovne jej prislo vyrozumenie, ze nedostane matersku, lebo nesplna podmienku poistenia 270 dni…

    Vsetkym vam velmi pekne dakujem za reakcie, kazda jedna je dolezita. Pekny den vam vsetkym.

    G.

  44. Velmi pekne dakujem Gabika!!!

    Presne na toto som sa pytala v pravnej poradni babetka a tu je odpoved od pani Glezgo….

     

    Nemôžem jednoznačne odpovedať. Pre vznik nároku na materské je potrebné byť v posledných dvoch rokoch pred lekárom určeným dňom pôrodu nemocensky poistená 270 dní. Je preto potrebné si to prepočítať. Doba materskej dovolenky sa do tohto obdobia počíta. Doba rodičovskej dovolenky len do 31.12.04. Od 1.1.2005 sa nemocenské poistenie nástupom na rodičovskú dovolenku prerušuje, s účinkami zániku. Skončením rodičovskej dovolenky ( nástupom do práce) začne nemocenské poistenie opäť plynúť. Preto je potrebné si to vypočítať, doby sa u jednotlivých osôb líšia.

     

    Tiez som z toho zmatena naco niekto vymysli takyto zakon,ktory ako vidno aj u pracovnikov socialnej poistovne vyvolava zmatky..Tu napriklad pani Glezgo hovori ze ide o termin urceny lekarom a nie skutocny porod,aj datum ukoncenia uvadza iny…

    Este by som sa rada uistila ze ci v tych 270 dnoch su aj vikendy..To by znamenalo ze vlastne mamin ktore nastupovali na matersku zaciatkom roku 2004 sa tento zakon netyka a mozu ist hned po skonceni rodicovskeho opat na matersku?

    velmi pekne dakujem za odpoved a som velmi zvedava ako nam vysvetli tento zakon pani ministerka,celkom by ma zaujimal aj vyznam takehoto zakona..

  45. Priznám sa, že zistené skutočnosti ma dosť prekvapili, doslova až zarazili. Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvoma dcérkami 2-ročnou a 6 mesačnou a tiež s manželom uvažujeme, že by som prípadne potiahla pobyt doma ešte aj s tretím dieťatkom. Podľa tohto to však pre nás znamená, že by som sa buď musela vrátiť aspoň na rok do práce, aby som potom tých prvých 28 týždňov mohla poberať riadnu materskú, alebo si v čase, keď druhá dcérka bude mať rok, začala dobrovoľne platiť nemocenské poistenie, a plánovať tretie bábätko tak, aby som dodržala tých 270 dní byť poistená a zároveň odišla na MD pred jej tretími narodeninami.

    Zarážam ma fakt, že sa o danej skutočnosti človek nikde len tak nedočíta a ani ho nikto nikde neinformuje, ale musí daný problém už mať a pracne pátrať po jeho riešení. Som rada, že existuje pár akčných mamičiek, ktoré sa o svoje skúsenosti dokážu podeliť s ostatnými… za čo im touto cestou ďakujem.

    Je mi ľúto, že sa v tomto štáte schvaľujú také nekvalitné zákony, pri ktorých až prax ukáže, aké sú absurdné. Tiež ma mrzí, ako málo sa myslí na tých ľudí (napr. matky na MD/RD), ktorí ani nemajú možnosť byť často na internete a pravideľne pátrať o možnostiach riešenia svojich problémov. Podľa mňa by mohlo Ministerstvo vydať nejakú brožúrku, ktorá by matky na MD informovala, čo všetko si musia vybaviť samé a na ktorých úradoch – aby mali v poriadku všetky potrebné hlásenia a oznamy – napr. o ukončení MD a nástupu na RD a pod.

  46. Chcem opraviť dátum, podľa platného zákona prestal platiť zamestnávateľ nemocenské poistenie od 1. júla 2005, čiže od 1.7.

  47. No ja som tiež dostala iné informácie ako Gabika, momentálne som na rodič. dovolenke a 5.6.2006 mám termím druhého pôrodu. Som zamestnaná, a zamestnávateľ za mňa 1.6.2005 prestal platiť nemocenské pretože nadobudol účinnosť spomínaný zákon, ale dovtedy platil, čiže 1.6.2006 uplynie rok čo neplatí to poistenie. Lenže v zákone je napísané že žena má nárok na materské ak za posledné 2 roky platila minimálne 270 dní nemocenské poistenie, takže , mi logicky z toho vyplýva že ak by som porodila 5.6.2006 tak dva roky predtým ( čiže od 5.6.2004 ) aj keď som už v tom čase bola na RD mi predsa nemocenské platili do 1.6.2005 čo je v podstate rok, tak na materské mám nárok. A podľa toho čo tu píše Gabika má na materské nárok aj ona, nevzdávaj sa !

  48. Podobnym patranim po zakonoch som presla aj ja a ako vidim, mozem zacat znova. Dostala som totiz ine informacie zo Soc. poistovne (podobne, ako pise Gabika – co zamestnanec, to iny nazor a vysvetlenie). A oficialny list z poistovne je snad identicky – ziadne odpovede ku konkretnej situacii, len okopirovany zakon, ktory si viem precitat aj sama a ktory mi teda jednoznacne jasny nie je. Verim, ze pani ministerka si najde v navale prace aj trosku priestoru na tuto temu a tiez netrpezlivo cakam na odpoved. Dakujeme.

  49. Gabika, chytili ste sa velmi aktualnej temy, takisto som v rozpakoch nad takouto politikou- od januara 2005 nastali zmeny vo vyplacani materskeho- nove podmienky umoznili mnohym zenam cerpat tuto davku vyssiu oproti predchadzajucej uprave, na druhej strane sa o par mesiacov neskor stazila dostupnost materskeho. Na jednej strane stat dava, ale na druhej- berie. Toto rozhodne nie je dobrym prikladom rodinnej politiky.

  50. Chcela by som este doplnit clanok od Ing. Gabriely Hetesovej . Netyka sa to totiz len nemocenskeho poistenia, ale aj poistenia v nezamestnanosti, kedze stat neplati za rodicov na rodicovskej dovolenke ani toto poistenie.

    Znamena to, ze rodic, ktory sa po ukonceni rodicovskej dovolenky opat zamestna a zamestnavatel ho prepusti, nebude mat narok na podporu v nezamestnanosti, ak nebude splnat podmienku poistenia v nezamestnanosti pocas troch rokov za posledne styri roky.

    Bohuzial o preruseni tychto poisteni naozaj mnohe mamicky nevedia, kedze tato informacia nebola prezentovana v ziadnom printovom ani elektronickom mediu, na rozdiel o nepatrnych zvysovani pridavkov na deti a pod. socialnych davkach, o ktorych media kazdu chvilu informuju. A samozrejme ich o tomto neinformuju ani ich zamestnavatelia.

  51. Toto je velmi zaujimava tema a rada by som na nu vedela opoved ja, aj dooost vela mojich priateliek, planujucich (alebo čakajúcich) druhe dietatko skôr, ako nam skončí prvá materská, resp. rodičovská dovolenka. Ďakujeme Gabriela, že si sa podujala napisať túto „otázku“ na pani ministerku a netrpezlivo všetci čakáme na odpoveď… K

Pridaj komentár