MúdrostiSlovensko pre rodinu

Fórum života podrobilo Národný program ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia ostrej kritike

 Marek Michalčík   15.12.2007   13

_banners

Občianske združenie Fórum života včera doručilo na Ministerstvo zdravotníctva SR zásadné pripomienky k Národnému programu ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia (ďalej tiež “Program”). Fórum života 36 pripomienkami podrobilo Program ostrej kritike a odporučilo ministerstvu vypracovať materiál úplne nanovo. Pripomienky Fóra života podporilo v čase ich zaslania viac ako 3500 ľudí a v súčasnosti už viac ako 5000.

Fórum života v pripomienkach kritizuje aj to, že štát chce uviesť na trh tabletky spôsobujúce chemicky umelý potrat, ďalej že chce zaviesť neprijateľnú liberálnu sexuálnu výchovu už na základných školách, že plánuje utajovať pred rodičmi informácie o zdraví ich mladistvých detí. Fórum života tiež kritizuje snahu donútiť všetky gynekologické zdravotnícke zariadenie na Slovensku, aby robili potraty a asistovanú reprodukciu. Pre Fórum života je tiež neprijateľná snaha o obmedzenie výhrady svedomia v týchto zariadeniach. A podporovanie selektívnej eugeniky embryí.

Kompletné znenie pripomienok je možné nájsť na stránke www.forumzivota.sk Vzhľadom k tomu, že pripomienky podporilo viac ako 500 ľudí, Fórum života očakáva, že ministerstvo zdravotníctva sa nimi bude vážne zaoberať a na prípadné rozporové konanie pozve aj zástupcu Fóra života.

 

Marek Michalčík , Fórum života - Občianske združenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Štefan napísané 14.02.2008 10:31

Plne súhlasím so stanoviskom Fóra života. Je nehoráznosť vydávať výtvor Minist.zdrav. za " Národný program". Ak niekto niekomu niečo vnucuje, je to práve tento program a nie stanovisko " Fórum života". ( reakcia na Vlado Mlynár). Ja tento " Národný program" vnímam ako útok na moje prvoradé právo výchovy v rodine, čo samozrejme robím aj v oblasti sexuálnej výchovy, ale v komplexe celého života a hodnôt. Štát nemôže suplovať ani si robiť nároky na výchovu a prevýchovu detí, iba v miere ako im to rodina deleguje. Inak je to diktatúra.

Štefan napísané 14.02.2008 10:21

Je mi smutno, keď čítam útoky na Fórum života. Plne súhlasím s ich stanoviskom a ak chce niekto niekomu vnucovať, tak je to práve "Národný program" a nie Fórum života.(viď útok Vlado Mlynár). Fórum života bráni mňa a nás. Pre mňa je nehoráznosť, aby mi štát zasahoval do môjho prvoradého práva - práva výchovy mojich detí. Toto robím aj v oblasti sexuálnej výchovy, ale v komplexe celého života a hodnôt. Nazvať tento program "národným " je ďalšia nehoráznosť.

Lesjana napísané 19.12.2007 15:37

Je správne, že deti sa učia o sexe, aj o análnom, ve´d je to všade okolo nás. je treba, aby o tom vedeli, aby vedeli ako sa chrániť, aby vedeli všetko o antikoncepcii. Neznamená to, že musia tieto poznatky hneď využívať. Mne ale prekáža iné: o sexe sa v škole učia, ale prečo sa neučia aj základy psychológie? Ako komunikovať s kamarátkou, milencom, manželom? A čo robiť, keď sa stanem rodičom? Ja by som navrhla, aby sa neučila sexuálna výchova, ale rodinná výchova a v nej bol zahrnutý aj sex, aj psychológia partnerských vzťahov, ako sa správať v krízových situáciach, čo pociťuje žena a čo muž, keď sa im narodí prvé dieťa, ako si majú vzájomne pomáhať, aby si rozumeli....Aj vzdelaní ľudia si často myslia, že láska je tu už raz navždy a prekvapí ich všednosť dňa i zmeny, ktoré rýchlo prídu. A k Fórumu života toľko: ak katolícke ženy majú výhrady, nemusia používať antikoncepciu, chodiť na potraty ani na umelé oplodnenie. Ale netreba tento postoj vnucovať iným, ani katolíčky na potrat nikto nenúti ísť. A prečo potom chodia?

Andula napísané 19.12.2007 14:22

Tincika, tlieskam ti .... napisala si to presne tak ako si to predstavujem aj ja ... deti maju pravo dostat sa k informaciam, to ci niekto v "praxi aplikuje" analny sex alebo nie je, jeho vec a vec vkusu, ale decka skutocne vedia informacie ,o ktorych sa nam ani nesniva, zeby ich mohli vediet ... ja som minule pocula dialog 9 rocnych dievcat, ktore sa rozpravali o lesbickych sex. praktikach, skoro som spadla z noh ... takze jedine co v tejto spolonosti moze zabranit vsetkemu, proti comu toto zdruzenie bojuje, je prevencia - a teda pristup k informaciam ... co je zakazane a tabuizovane laka viac .... samozrejme musim podrzat trosku aj nazor Anky, ze spracovanie ucebnice by malo byt eticky rijatelne teda pokial sa da "co najjemnejsie" :o)

Vlado Mlynár napísané 18.12.2007 21:35

Vážený pán Michalčík,

to vaše FORUM ŽIVOTA nám svojimi staromódnymi názormi a dogmami riadne otravuje život. Z vašich vyadrení mám pocit, že ste sa len nedávno zobudili po 100 ročnom spánku a teraz si myslíte, že i dnes budete hrať prvé husle.

Prečo neprídete s niečím čo môže akceptovať i človek 21. storočia so svojími reálnymi problémami a starosťami. Fanaticky vykrikovať ako je čo nesprávne a pritom neponúknuť žiadnu reálnu alternatívu je mlátenie prázdnej slamy. Vy a vaši členovia si robte čo chcete ale násilne nevnucujte vaše názory ostatným.

Zuzula napísané 18.12.2007 16:23

nesuhlasim s myslienkami, ktore hlasa zdruzenie Forum zivota, ani co sa tyka potratov ani ich tmarskeho pristupu k sexualne vychove deti. Nezijeme predsa v stredoveku, cim viac relevantnych informacii deti budu mat (a netvarme sa, ze sa medzi sebou o sexe nebavia), tym lepsie, pretoze sa budu vediet aj chranit a medzi nami aj tych nechcenych tehotenstiev moze byt este menej ako teraz. No a k ich postoju k asistovanej reprodukcii - NO COMMENT.

Milan1 napísané 18.12.2007 00:41

Už som to písal aj inde - zvlášť zaujímavá je ta kritika asistovanej reprodukcie.Keď na Slovensku je úhrnný index plodnosti 1,2, viac než 15 % manželstiev je neplodných a z celkového počtu narodených detí je metódami asistovanej reprodukcie narodených v SR 1 % detí - v Európe je to každé 6 dieťa, vo Švédsku každé piate.

www.euroinfo.gov.sk/index/go.php

.

My nechceme deti ?

Radšej vymrieme, len aby sa deti nerodili aj takuto cestou ?

Inde asistovaná reprodukcia nie je etický problém ?

tinčika napísané 17.12.2007 22:50

ja tiež nesúhlasím s fórom života, majú napr. v motte - nechať žiť je správna voľba - pritom sa snažia túto voľbu ženám odoprieť :-(

ja nie som za potraty, ale na druhej strane si myslím, že žena má právo voľby !

 

anka- a ty si myslíš, že keď svojim deťom nepovieš o sexuálnom živote niečo - čo ty považuješ za nevhodné - že oni sa to nedozvedia ???

ak také dačo nájdu v učebnici, majú možnosť sa o tom porozprávať a spýtať sa mamy na to, čo ich zaujíma a hanbia sa spýtať napr. v škole ....... lebo popravde, asi by si ostala šokovaná o čom sa také pubertálne deti bavia, niekedy decká len v nadsázke a z machrovania predostrú niečo "zaujímavé" a neinformované dieťa to považuje za normálne a bežné, hoci by im bolo treba vysvetliť, že veci ohľadom sexu sú vždy spojené s príjemným pocitom a vzrušením a každý si vyberie pre seba to pravé "orechové" a nie skúšať všetko zaradom, lebo je to povedzme in medzi spolužiakmi

 

podľa mňa otvorená informovanosť môže len prispieť k bezpečnosti a dospelejšej rozhľadenosti týchto detí

Anka napísané 17.12.2007 19:19

nechcem sa vyjadrovat ci suhlasim alebo nesuhlasim s Forom Zivota, to je kazdeho osobna vec ale nedovoli mi nepoznamenat napr. pre teba Didi:

 

precitala si si aspon kusok z tej pripravenej ucebnice pre deti 2.stupna ZS? Ty chces aby sa tvoje 11-15rocne deti ucili napr. o tom, ze pri analnom sexe maju pouzit prezervativ aby predisli sex. prenosnym ochoreniam,...atd...

precitajte si prosim najprv o com ta ucebnica skutocne je a potom sa vyjadrite, mne sa rozhodne takato LIBERALNA ucebnica vobec nepaci

 

Ano Didi aj ja som za liberalny pristup v sexualnej vychove - ale naozaj LIBERALNY - cize ja ako rodic chcem rozhodnut co chcem aby moje dieta z tejto oblasti vedelo - a nie, ze mi to Ministerstvo da ako povinny predmet.

 

mozno mi niekto povie, ze som konzervativna alebo nieco podobne ale ja chcem vychovavat svoje deti a nemam nic proti sexualnej vychove v skole ale tato sa mi fakt nepaci. Ja si osobne skutocne nezelam aby sa moje 11r. dieta ucilo napr. o analnom sexe ako o normalnej a beznej veci pretoze pre mna samotnu to nie je prirodzene, atd...

didi napísané 17.12.2007 15:46

nesuhlasim so sdruzenim Fora zivota. Som za liberalny pristup aj v sexualnej vychove.

Fiona napísané 16.12.2007 11:24

Náhodou sa Ministerstvo zdravotníctva zachovalo veľmi rozumne, čím ma milo prekvapilo...

renata napísané 16.12.2007 04:29

Toto som nasla na stranke Fora zivota k umelemu oplodneniu: "Umelé oplodnenie ohrozuje základné ľudské práva a hodnoty, akými sú právo ľudského embrya na život (pri jednotlivých technikách dochádza k nekontrolovateľnému zabíjaniu ľudských embryí, ktoré sú nepotrebné, ďalej k manipulácii s nadbytočnými embryami, k ich zamrazovaniu a rozmrazovaniu). Umelé oplodnenie nie je liečbou neplodnosti, pretože sa nezameriava na ostraňovanie príčin neplodnosti, prípadne prekážok k počatiu, ale pozornosť sa tu sústreďuje na obídenie prirodzených procesov, na ich manipuláciu, na nedôstojné vytvorenie človeka. Základné hodnoty, ktorými sú život, dôstojnosť a nedotknuteľnosť ľudského embrya nemôžu byť manipulované, znevažované, či dokonca ohrozované. Podobne nemôžeme ignorovať ani ďalšie skutočnosti, ktoré sú viac, či menej priamo zasiahnuté procesom umelého oplodnenia – sú nimi ľudská identita, integrita ľudskej osoby, dôstojnosť ľudskej sexuality a plodenia, ako i vážnosť významu rodiny a vzťahov medzi rodičom a dieťaťom."

renata napísané 16.12.2007 04:27

"Pre Fórum života je tiež neprijateľná snaha o obmedzenie výhrady svedomia v týchto zariadeniach. A podporovanie selektívnej eugeniky embryí."...Inak povedane, pre Forum zivota je NEPRIJATELNA ASISTOVANA REPRODUKCIA. Alebo sa mylim, pan MIchalcik?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Štefan napísané 14.02.2008 10:31

Plne súhlasím so stanoviskom Fóra života. Je nehoráznosť vydávať výtvor Minist.zdrav. za " Národný program". Ak niekto niekomu niečo vnucuje, je to práve tento program a nie stanovisko " Fórum života". ( reakcia na Vlado Mlynár). Ja tento " Národný program" vnímam ako útok na moje prvoradé právo výchovy v rodine, čo samozrejme robím aj v oblasti sexuálnej výchovy, ale v komplexe celého života a hodnôt. Štát nemôže suplovať ani si robiť nároky na výchovu a prevýchovu detí, iba v miere ako im to rodina deleguje. Inak je to diktatúra.

Štefan napísané 14.02.2008 10:21

Je mi smutno, keď čítam útoky na Fórum života. Plne súhlasím s ich stanoviskom a ak chce niekto niekomu vnucovať, tak je to práve "Národný program" a nie Fórum života.(viď útok Vlado Mlynár). Fórum života bráni mňa a nás. Pre mňa je nehoráznosť, aby mi štát zasahoval do môjho prvoradého práva - práva výchovy mojich detí. Toto robím aj v oblasti sexuálnej výchovy, ale v komplexe celého života a hodnôt. Nazvať tento program "národným " je ďalšia nehoráznosť.

Lesjana napísané 19.12.2007 15:37

Je správne, že deti sa učia o sexe, aj o análnom, ve´d je to všade okolo nás. je treba, aby o tom vedeli, aby vedeli ako sa chrániť, aby vedeli všetko o antikoncepcii. Neznamená to, že musia tieto poznatky hneď využívať. Mne ale prekáža iné: o sexe sa v škole učia, ale prečo sa neučia aj základy psychológie? Ako komunikovať s kamarátkou, milencom, manželom? A čo robiť, keď sa stanem rodičom? Ja by som navrhla, aby sa neučila sexuálna výchova, ale rodinná výchova a v nej bol zahrnutý aj sex, aj psychológia partnerských vzťahov, ako sa správať v krízových situáciach, čo pociťuje žena a čo muž, keď sa im narodí prvé dieťa, ako si majú vzájomne pomáhať, aby si rozumeli....Aj vzdelaní ľudia si často myslia, že láska je tu už raz navždy a prekvapí ich všednosť dňa i zmeny, ktoré rýchlo prídu. A k Fórumu života toľko: ak katolícke ženy majú výhrady, nemusia používať antikoncepciu, chodiť na potraty ani na umelé oplodnenie. Ale netreba tento postoj vnucovať iným, ani katolíčky na potrat nikto nenúti ísť. A prečo potom chodia?

Andula napísané 19.12.2007 14:22

Tincika, tlieskam ti .... napisala si to presne tak ako si to predstavujem aj ja ... deti maju pravo dostat sa k informaciam, to ci niekto v "praxi aplikuje" analny sex alebo nie je, jeho vec a vec vkusu, ale decka skutocne vedia informacie ,o ktorych sa nam ani nesniva, zeby ich mohli vediet ... ja som minule pocula dialog 9 rocnych dievcat, ktore sa rozpravali o lesbickych sex. praktikach, skoro som spadla z noh ... takze jedine co v tejto spolonosti moze zabranit vsetkemu, proti comu toto zdruzenie bojuje, je prevencia - a teda pristup k informaciam ... co je zakazane a tabuizovane laka viac .... samozrejme musim podrzat trosku aj nazor Anky, ze spracovanie ucebnice by malo byt eticky rijatelne teda pokial sa da "co najjemnejsie" :o)

Vlado Mlynár napísané 18.12.2007 21:35

Vážený pán Michalčík,

to vaše FORUM ŽIVOTA nám svojimi staromódnymi názormi a dogmami riadne otravuje život. Z vašich vyadrení mám pocit, že ste sa len nedávno zobudili po 100 ročnom spánku a teraz si myslíte, že i dnes budete hrať prvé husle.

Prečo neprídete s niečím čo môže akceptovať i človek 21. storočia so svojími reálnymi problémami a starosťami. Fanaticky vykrikovať ako je čo nesprávne a pritom neponúknuť žiadnu reálnu alternatívu je mlátenie prázdnej slamy. Vy a vaši členovia si robte čo chcete ale násilne nevnucujte vaše názory ostatným.

Zuzula napísané 18.12.2007 16:23

nesuhlasim s myslienkami, ktore hlasa zdruzenie Forum zivota, ani co sa tyka potratov ani ich tmarskeho pristupu k sexualne vychove deti. Nezijeme predsa v stredoveku, cim viac relevantnych informacii deti budu mat (a netvarme sa, ze sa medzi sebou o sexe nebavia), tym lepsie, pretoze sa budu vediet aj chranit a medzi nami aj tych nechcenych tehotenstiev moze byt este menej ako teraz. No a k ich postoju k asistovanej reprodukcii - NO COMMENT.

Milan1 napísané 18.12.2007 00:41

Už som to písal aj inde - zvlášť zaujímavá je ta kritika asistovanej reprodukcie.Keď na Slovensku je úhrnný index plodnosti 1,2, viac než 15 % manželstiev je neplodných a z celkového počtu narodených detí je metódami asistovanej reprodukcie narodených v SR 1 % detí - v Európe je to každé 6 dieťa, vo Švédsku každé piate.

www.euroinfo.gov.sk/index/go.php

.

My nechceme deti ?

Radšej vymrieme, len aby sa deti nerodili aj takuto cestou ?

Inde asistovaná reprodukcia nie je etický problém ?

tinčika napísané 17.12.2007 22:50

ja tiež nesúhlasím s fórom života, majú napr. v motte - nechať žiť je správna voľba - pritom sa snažia túto voľbu ženám odoprieť :-(

ja nie som za potraty, ale na druhej strane si myslím, že žena má právo voľby !

 

anka- a ty si myslíš, že keď svojim deťom nepovieš o sexuálnom živote niečo - čo ty považuješ za nevhodné - že oni sa to nedozvedia ???

ak také dačo nájdu v učebnici, majú možnosť sa o tom porozprávať a spýtať sa mamy na to, čo ich zaujíma a hanbia sa spýtať napr. v škole ....... lebo popravde, asi by si ostala šokovaná o čom sa také pubertálne deti bavia, niekedy decká len v nadsázke a z machrovania predostrú niečo "zaujímavé" a neinformované dieťa to považuje za normálne a bežné, hoci by im bolo treba vysvetliť, že veci ohľadom sexu sú vždy spojené s príjemným pocitom a vzrušením a každý si vyberie pre seba to pravé "orechové" a nie skúšať všetko zaradom, lebo je to povedzme in medzi spolužiakmi

 

podľa mňa otvorená informovanosť môže len prispieť k bezpečnosti a dospelejšej rozhľadenosti týchto detí

Anka napísané 17.12.2007 19:19

nechcem sa vyjadrovat ci suhlasim alebo nesuhlasim s Forom Zivota, to je kazdeho osobna vec ale nedovoli mi nepoznamenat napr. pre teba Didi:

 

precitala si si aspon kusok z tej pripravenej ucebnice pre deti 2.stupna ZS? Ty chces aby sa tvoje 11-15rocne deti ucili napr. o tom, ze pri analnom sexe maju pouzit prezervativ aby predisli sex. prenosnym ochoreniam,...atd...

precitajte si prosim najprv o com ta ucebnica skutocne je a potom sa vyjadrite, mne sa rozhodne takato LIBERALNA ucebnica vobec nepaci

 

Ano Didi aj ja som za liberalny pristup v sexualnej vychove - ale naozaj LIBERALNY - cize ja ako rodic chcem rozhodnut co chcem aby moje dieta z tejto oblasti vedelo - a nie, ze mi to Ministerstvo da ako povinny predmet.

 

mozno mi niekto povie, ze som konzervativna alebo nieco podobne ale ja chcem vychovavat svoje deti a nemam nic proti sexualnej vychove v skole ale tato sa mi fakt nepaci. Ja si osobne skutocne nezelam aby sa moje 11r. dieta ucilo napr. o analnom sexe ako o normalnej a beznej veci pretoze pre mna samotnu to nie je prirodzene, atd...

didi napísané 17.12.2007 15:46

nesuhlasim so sdruzenim Fora zivota. Som za liberalny pristup aj v sexualnej vychove.

Fiona napísané 16.12.2007 11:24

Náhodou sa Ministerstvo zdravotníctva zachovalo veľmi rozumne, čím ma milo prekvapilo...

renata napísané 16.12.2007 04:29

Toto som nasla na stranke Fora zivota k umelemu oplodneniu: "Umelé oplodnenie ohrozuje základné ľudské práva a hodnoty, akými sú právo ľudského embrya na život (pri jednotlivých technikách dochádza k nekontrolovateľnému zabíjaniu ľudských embryí, ktoré sú nepotrebné, ďalej k manipulácii s nadbytočnými embryami, k ich zamrazovaniu a rozmrazovaniu). Umelé oplodnenie nie je liečbou neplodnosti, pretože sa nezameriava na ostraňovanie príčin neplodnosti, prípadne prekážok k počatiu, ale pozornosť sa tu sústreďuje na obídenie prirodzených procesov, na ich manipuláciu, na nedôstojné vytvorenie človeka. Základné hodnoty, ktorými sú život, dôstojnosť a nedotknuteľnosť ľudského embrya nemôžu byť manipulované, znevažované, či dokonca ohrozované. Podobne nemôžeme ignorovať ani ďalšie skutočnosti, ktoré sú viac, či menej priamo zasiahnuté procesom umelého oplodnenia – sú nimi ľudská identita, integrita ľudskej osoby, dôstojnosť ľudskej sexuality a plodenia, ako i vážnosť významu rodiny a vzťahov medzi rodičom a dieťaťom."

renata napísané 16.12.2007 04:27

"Pre Fórum života je tiež neprijateľná snaha o obmedzenie výhrady svedomia v týchto zariadeniach. A podporovanie selektívnej eugeniky embryí."...Inak povedane, pre Forum zivota je NEPRIJATELNA ASISTOVANA REPRODUKCIA. Alebo sa mylim, pan MIchalcik?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised