List politickým stranám

Artur Konig 9

Vážená pani predsedkyňa, vážený pán predseda.

Na internetovom portáli babetko.sk prevádzkujeme poradňu pre ženy počas materstva. Ženy kladú otázky expertom z oblasti zdravotníctva a práva. Za obdobie nášho fungovania sa nám tu však nahromadili otázky a problémy, ktoré už nie je možné riešiť radou experta. Potrebujú riešenie systémové. A preto sme sa rozhodli Vás osloviť.

Vaše reakcie budú ďalej poskytnuté médiám:

SME, Pravda, Práca, Národná obroda, Nový čas, SITA, Sieť regionálnych periodík Korzár, Bratislavské noviny, Domino Fórum, Katolícke noviny, Rodinné spoločenstvo, MTT (trnavská televízia) , Hospodárske noviny, Nový deň, Új Szó, Hviezda FM, Rádio Forte, Petržalské noviny, Moment, Markíza, Kompas, TV Markíza, STV, JOJ TV, SRO, Twist, Rádio Express, OK, Markiza.sk, atlas.sk, szm.sk, sme.sk, mesto.sk.

Snažili sme sa zosumarizovať oblasti, ktorých sa najviac dotýkajú problémy návštevníkov nášho portálu:

1. daňový systém – v súčasnosti je výhodnejšie byť slobodný alebo rozvedený, ako žiť v úplnej rodine

2. rovnoprávne pracovno-právne postavenie – pri nástupe do zamestnania má tehotná a vydatá žena s deťmi najmenšiu prioritu prijatia

3. sociálny systém – matka, ktorá pracuje oveľa intenzívnejšie ako hocijaký zamestnaný človek dostáva nižšiu podporu (rodičovský príspevok) ako je podpora v nezamestnanosti, nehovoriac o viacerých deťoch v rodine

4. zdravotníctvo –

– hospitalizácia detí na lôžkach (znemožnený stály pobyt matiek s malými deťmi, nemožnosť navštevovať deti, zlý psychický stav dieťaťa po návrate z nemocnice)

– humanizácia pôrodníc (zlý psychický a fyzický stav po návrate matky z pôrodnice, nedodržiavanie odporúčania WHO, ignorovanie charty práv pacienta)

Zaujímalo by nás:

– či Vás daná oblasť/problém zaujíma, akú mu kladiete prioritu vo svojich programových cieľoch,

– máte urobené v danej oblasti nejaké analýzy, poznáte súčasný stav? Ak si myslíte že ho poznáte, popíšte ho prosím, prípadne zverejnite svoje analýzy,

– aké vidíte/ponúkate východisko/riešenie pre budúce volebné obdobie,

– ak ste mali tú možnosť v tomto volebnom období, ako ste sa snažili riešiť daný problém/oblasť, aké aktivity/iniciatívy vyšli z Vašej strany, aká legislatíva bola zmenená na základe aktivity Vašich odborníkov.

A jedna dodatočná špecifická otázka – viete čo sú to materské centrá a o čo sa snažia?

Materské centrá sa snažia pomôcť matke na materskej dovolenke byť spolu s dieťatkom a zdieľať svoje starosti s ostatnými mamičkami, resp. dostať radu od odborníka. Ich snahou je eliminovať spoločenskú izoláciu ženy na materskej dovolenke a predchádzať tým negatívnym dopadom ako sú depresie, narušovanie partnerských vzťahov, násilie v rodinách, alkoholizmus a pod., a v konečnom dôsledku sa zaradiť do infraštruktúry miest a obcí. Bolo by vo Vašom záujme podporiť ich snahy? Ak áno, akou formou?

Vaše reakcie chceme opublikovať tak, aby odpovede na naše otázky boli ľahko navzájom porovnateľné.

S pozdravom,

Ing. Artur König

redakcia portálu www. babetko.sk

Ing. Eva Pavlíková

Predseda Občianskeho združenia Rodinka.sk

Tento list bol ďalej zaslaný politickým stranám: ANO, DS, HZDS, KDH, KSS, LDÚ, OKS, P-SNS, SDA, SDKÚ, SDĽ, SDS, SDSS, SMK, SMER, SNS, SOP, SZS.

Prosíme Vás, aby ste v záujme zaradenia vašich podkladov do komparujúceho materiálu vrátili tento dotazník na našu adresu do 20 .7.2002. Ďakujeme.

____________________________________________

Pozn. Redakcie:

Reakcie jednotlivých politických strán opublikujeme na www.babetko.sk v priebehu mesiaca august.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Najcastejsou slabinou, ktora je uz takmer uplne vsade (v novinach, casopisoch, v printovych reklamach, v TV), je nespravne pouzivanie ciarky, resp. jej nepouzivanie. Takze moj comment sa tykal ciarok.

  Z listu citit osobnu zaangazovanost, tomu drzim palce. Na zaklade svojej praxe vsak mozem povedat, ze v komunikacii je forma velmi, velmi dolezita a ked nie je vhodne zvolena, moze dobry obsah zaniknut. A ked obsah spravy zodpoveda potrebam jej komunikatora, ale zaroven splna potreby adresata, vteda je komunikacia aj efektivna. Lebo plati stare pravidlo: ludi vzdy zaujimaju v prvom rade oni sami, t.j. temy, ktore IM pomozu zit lepsie, zarobit, ziskat vyhodu a pod.

  Som zvedava, ci pride nejaka odozva – myslim na list 🙂

 2. Napad je velmi dobry, ale mala poznamka:

  – v texte su gramaticke chyby,

  – ak to mal byt dotaznik (ako sa v texte uvádza), mal mat jednoduchu a prehladnu formu, ktora sa da prehladne vyplnit. Zvolena forma nie je z hladiska komunikacie stastna, lebo vyzaduje cas na pripravu odpovede á la slohova praca.

  – k temam: ak chceme, aby sa nami-matkami, ci uz existujucimi alebo buducimi, zacal niekto zaoberat ako s realnou volicskou zakladnou, temy mohli byt postavene tak, aby adresatov „trklo“, ze ich mozu pouzit v kampani. Verte, skutocne ich nazaujima napr. sunar na recept, volba porodnej asistentky a pod., ale skor nieco, co je krasne nabubrale a da sa pouzit proti politickej konkurencii.

   

  Berte moje comments len ako napad, nie ako kritiku prosim a samozrejme, drzim palce, aby sa niekto zo stran ozval.

 3. Zdravim!

  Davam svoj hlas za vsetky doterajsie navrhy!

  A svojou troskou by som chcela prispiet aj za oz maternita:

  Bolo by uzitocne podporit vzdelavanie a posobenie samostatnych porodnych asistentiek, ktore by poskytovali predporodnu, porodnu i poporodnu zakladnu starostlivost zene i dietatku.

  Pracovali by v zdravotnickych centrach al. „v terene“ – navstevovali by tehotne zeny a cerstve matky s dedtickami doma, robili by zakladne vysetrenia a v pripade potreby by odporucili zene resp. rodicom navstevu odborneho lekara.

  Pomahali by nastavajucej matke s cvicenim a psychoprofilaxiou pre tehotne, v zaciatkoch rodicovstva by pomahali so starostlivostou o dietatko (pomoc pri kojeni, opatere atd.) a pri zotavovani sa matky v sestonedeli (cviky, rady, zakl. vysetrenia).

  „Svoju“ asistentku by si mohla zena vziat ako odborny sprievod ku porodu – to by vyzadovalo dohodu s porodnickymi oddeleniami, tak, ako to funguje napr. v Nemecku prip. vznik porodnych domov.

  Zaroven by bolo uzitocne, keby existovala oficialna moznost volby gynekologa/porodnika, pokial by zena o to prejavila zaujem – funguje to viac-menej aj teraz, ale je to v podstate „nelegalne“ a castokrat je za tuto „neoficialnu“ sluzbu platene „nezdanenymi peniazmi“.

  A samozrejme, tak, ako uz odznelo, je potrebne podporit uplatnovanie WHO odporucani pre prirodzeny porod v praxi!

  Drzim palce!!!

  Martina

 4. To MHD je dobrý nápad, už som o tom tiež počula, že to v niektorým mestách funguje. Vymyslíme s tým niečo. Ale pravdepodobne to chce vždy adresovať na primátora mesta.

 5. Velmi dobry napad. Mna napadla este jedna myslienka. Kedysi nasi rodicia dostavali recepty na kupu sunaru v lekarni. PReco aj teraz matky nemaju sancu aby dostali recept na sunar, alebo inu znacku a kupili ju s urcitou zlavou, aby im prispievali poistovne. Matky, ktore nemozu deticky kojit a su na materskej dovolenke, su na tom velmi zle financne pre nizky rodicovsky prispevok a takto by aspon z casti pomohli matkam. Tiez napr. preco matky s kocikmi nemaju zadarmo cestovanie autobusmi? Funguje to v MHD v Martine a je to vyborny napad. A napadov by bolo viac, len keby to niekoho zaujimalo …

 6. Výborne, je to potrebné, nutné, nevyhnutné. Ako sa hovorí – Človeče pomôž si, aj Pán Boh ti pomôže. Ja vravievam svojim študentom – Študent pomôž si, aj ja ti pomôžem. A tu je to detto – Rodina pomôž si, aj okolnosti ti možno pomôžu. Do toho!!!

Pridaj komentár