Materské nebude dostupnejšie

Andrea Hajdúchová 2

Nároky na zisk nemocenských dávok, najmä nemocenského a materského, sú už rok prísnejšie ako v minulosti.

Kto chvíľu pracoval ako zamestnanec a chvíľu ako živnostník, bez ohľadu na to, že v oboch prípadoch platil nemocenské poistenie, nemusí dávku získať. Časy, keď platil ako živnostník a ako zamestnanec sa nespočítavajú.

Podmienku zaviedla minulá vláda, súčasná ministerka práce Viera Tomanová za Smer ju v novele zákona o sociálnom poistení plánovala zrušiť. Verzia novely, ktorú minulý týždeň posunuli poslanci do druhého čítania, však už tento bod neobsahuje.

Ľudia vraj zákon zneužívali

„Sprísnenie podmienok malo negatívny vplyv na nároky osôb, ktoré potrebné obdobie poistenia získali spočítaním nemocenského poistenia zamestnankyne a nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby,“ zdôvodňovala Tomanová svoj pôvodný zámer.

Názor podľa hovorkyne Oľgy Škorecovej Tomanová zmenila po rokovaní so Sociálnou poisťovňou. Poisťovňa podľa Škorecovej upozorňovala, že dobrovoľní poistenci zákon zneužívajú. Môžu si totiž sami určiť, z akej sumy budú poistenie platiť, a niektoré ženy, keď zistili, že sú tehotné, začali platiť z vysokej, aby získali vyššie dávky.

Najčastejší dôvod odmietnutia

Sociálna poisťovňa na otázku, koľkým ľuďom prísny zákon zabránil získať nemocenské či materské, odpovedala, že takéto údaje nesleduje. Lýdia Výborná z jej tlačového odboru však priznáva, že poisťovňa najčastejšie materské neprizná, lebo žiadateľky nespĺňajú podmienku, že platili poistenie 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Nemocenské zas neprizná, lebo ,žiadatelia tiež neplatili celých 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom práceneschopnosti.

Ďalšie dva časté dôvody sú podľa Výbornej už len tie, že neplatili poistné vôbec, alebo ho neplatili načas a správnu sumu.

V novele, ktorá je v parlamente, však jeden ústretový bod zostal. Sociálna poisťovňa by podľa neho už pri žiadosti živnostníka, dobrovoľného poistenca či zamestnanca o nemocenské neskúmala, či platil načas a správne po celé obdobie poistenia, ale len za posledných 10 rokov. „Bolo to administratívne náročné,“ zdôvodňuje ministerstvo.

Platila zbytočne

Bratislavčanka Eva, ktorá sa SME ozvala cez portál babetko.sk, pracovala počas štúdia na vysokej škole, a odvody za ňu platil zamestnávateľ. Keď doštudovala, musela sa zamestnať na živnosť a odvody platila dobrovoľne.

„Keď som náhle otehotnela, ešte som si hovorila, ako dobre, že som platila,“ hovorí. Keď však žiadala o materský príspevok, dozvedela sa, že ho nedostane, hoci má zaplate¬ných viac ako 270 dní. „Pani v poisťovni sa mi za ten zákon ospravedlnila.“

Zistila tiež, že musí doplatiť päťtisíc za obdobie materskej dovolenky, lebo nezrušila živnosť. „Nechápem, ako sa líšia odvody zaplatené v práci a dobrovoľne. Tá novela je len hľadanie medzierky, ako ušetriť na tých, čo nemajú čas protestovať na námestiach.“

Zdroj: www.sme.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcela by som poprosiť o radu. Som zamestnaná už 3 roky poistenie za mna odvádza zamestnávateľ a zároveň som sa v apríla dobrovolne pripoistila nakoľko plánujem druhé bábätko, mala by som ho platiť ešte do januára, aby bola splnená podmienka 270 dní. Moja otázka znie : budem mať nárok na vyššiu materskú, budú sa mi spočítavať tieto dve platby alebo to platím úplne zbytočne a zaplatia mi to iba z jedného príjmu???? V dnešnej dobe je to hrozné vyznať sa v tých zákonoch, lebo ešte aj na sociálke vám káždá pani povie niečo iné, tak potom budte múdrejší. Vopred dakujem pokial mi vie niekto v tomto poradiť.

Pridaj komentár