MDD na Kačíne

Silvia Bodláková 1

Určite ste aj vy všetci boli niekde cez víkend oslavovať detský deň.

Zobrala som deti v sobotu na Kačín. Od známeho som sa dozvedela, že tam bude v lese niečo pre deti. Nevedela som nič bližšie, povedala som si však, že sa aspoň trochu prevetráme. A naozaj! Od desiatej dopoludnia tam bol do piatej program pre deti. Deti súťažili v hode šiškou, zhadzovali tégliky z jogurtu, strieľali z luku na divokého bizóna, skladali z papiera, chytali rybičky, vyrábali indiánsky náhrdelník.

V súťažiach zbierali fiktívne peniaze (rozmýšľala som, aké tváre sú vyobrazené na peniazoch a až neskôr mi vysvetlili, že na bankovkách sú všetci organizátori 🙂 a potom za ne nakupovali v butiku. Butik bol malý šiator s drobnými hračkami, zošitmi do školy, omaľovánkami, ceruzkami, bublifukmi, pexesom a tak. K tomu všetkému hrala živá hudba. Hralo sa hlavne country a populárne piesne z čias, keď organizátori boli tínedžermi. Predvádzali sa dobové historické tance, aj súboje a zbrane. Jedna z tanečných skupín dokonca učila okolostojacich obdivovateľov niekoľko krokov z týchto tancov. Nielen to, ale dokonca sme sa všetci mohli čo to dozvedieť aj o tancoch škótov, či indiánov, ktoré komentovala moderátorka podujatia. Prišli ich ukázať ľudia, ktorí sa o kultúru týchto národov viac zaujímajú. Pri tom všetkom nezabudli organizátori ani na slovenské ľudové tance. Hasiči a policajti predvádzali svoje kúsky pri zachraňovaní z požiaru. Všetci sme si mohli potom prezrieť auto aj z vnútra a zhora. Sokoliari predviedli, ako sokol chytá svoju korisť a zvedavcom rozprávali viac o týchto vtákoch, ich výchove, krotení, kŕmení a podobne. V minulosti sa jazdievalo na poníkoch a koňoch, ale tento rok prišli pre zmenu milovníci veľkých motoriek a previezli každého, kto chcel, niekoľko metrov aj s helmou a všetkým, čo k tomu patrí.

K tomuto všetkému sme si mohli opiecť aj špekáčik, či slaninku na dvoch ohniskách, či za dobrovoľný príspevok (venovaný domovu na Mokrohájskej ul.) kúpiť štipľavý alebo detský guláš alebo fazuľovicu.

A keď rozprávam o dobrovoľnom príspevku, vlastne až pri tom guláši som zistila, ako táto akcia vznikla – toto bol už šestnásty ročník zábavy pre deti z domova na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Pôvodne si takúto akciu vymysleli trampi z osady Tambora, keď sa vrátili zo základnej vojenskej služby. Dnes však už všetci z nich majú deti a veľké rodiny, a tak sa na akcií zúčastňujú všetci a koľkokrát aj so širokým príbuzenstvom. Zastavili sa však aj takí, čo si len vyšli na vychádzku, staršie i mladšie páry. Niektorí si len dali malinovku a pozreli chvíľu program, iní zostali až do večera. Mohlo tam byť tak asi do tisíc ľudí.

Budúci rok prídite aj VY, ste vítaní.

 


 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár