Míľa pre mamu – celoslovenské podujatie pri príležitosti Dňa matiek

Miriam Vojtková 0

Únia materských centier (ÚMC) pripravuje na sobotu 9.mája 2009 v čase od 15,00 do 18,00 už tretí ročník tradičného celoslovenského podujatia – Míľa pre mamu. V poradí už šieste podujatie organizované pri príležitosti Dňa matiek je organizované v spolupráci s 36 materskými centrami, členmi ÚMC v 26 mestách a obciach na Slovensku:

V Banskej Bystrici, Bratislave, Dolnom Kubíne, Galante, Hriňovej, Košiciach, Leviciach, Liptovskom Mikuláši, Lozorne,Rusovciach, Malackách, Martine, Nitre, Nižnej na Orave, Novákoch, Novej Bani, Prievidzi, Považskej Bystrici, Rohožníku, Sabinove, Senici, Snine, Šali, Trenčíne, Zlatých Moravciach a Žiline.

Hlavným bodom programu v každom zapojenom meste alebo obci bude tzv.míľový pochod po vyznačenej trase. Svoju Míľu pre mamu( 1609 m) môže prejsť každý bez rozdielu veku, ideálne rodiny spolu s deťmi, pre ktoré bude zároveň pripravený aj pestrý kultúrny a zábavný program. Vystúpia v ňom rôzne súbory, divadielka, pripravené budú tvorivé dielničky pre najmenších , ale i väčšie deti, súťažné stanovištia a prezentácie materských centier – organizátorov. Každý účastník dostane od Únie materských centier a partnerov darček.

Súčasťou podujatia bude aj Verejná zbierka pod názvom „Ďakujem, že si mama“. Podporiť ju bude možné od 9.apríla do 31.mája zakúpením veselej magnetky alebo zaslaním darcovskej SMS správy s textom DMS (medzera) MAMA na číslo 877 v sieti Orange a T-mobile. Služba darcovskej SMS je zabezpečovaná  Fórom donorov. Cena Darcovskej SMS správy je 30 Sk/1 EUR.

Získané finančné prostriedky použije Únia materských centier na podporu získavania a zveľaďovania interiérov materských centier ako ideálnych priestorov pre mamy s malými deťmi.

Míľa pre mamu 2009 bude vyvrcholením celoslovenskej osvetovo-mediálnej kampane pod názvom:

 „ Vytvorme priestor mamám a deťom“.

Počas kampane budeme hovoriť  o :

     priestore bez fyzických i ľudských bariér, kam môže každý prísť aj s deťmi, či už v kočíku alebo bez neho (úrady, obchody, zdravotnícke zariadenia,  chodníky, …)

     spoločenskej akceptácii ženy-matky (akceptácia a uznanie výchovy detí a starostlivosti o ne ako spoločensky plnohodnotnej a dôležitej práce)

     priestore na sebarealizáciu ženy- matky aj počas materstva (vzdelávanie, občianska angažovanosť, spoločenské kontakty)

Únia materských centier už niekoľko rokov vedie kampaň Dovoľte mi vstúpiť s dieťaťom. Kampaň má registrovanú ochrannú známku a zahŕňa všetky aspekty, o ktoré sa ÚMC usiluje- dosiahnutie dôstojných podmienok, v akých ženy- matky môžu vychovávať svoje deti a aby im bol na túto zodpovednú úlohu daný celospoločenský priestor. Cieľom kampane je prispieť k vytvoreniu spoločnosti priateľskej k deťom a postupne prekonávať neprirodzené bariéry, ktorým musia rodičia s malými deťmi denno-denne čeliť. ( bariérovosť úradov a zariadení, parkovanie na chodníkoch, dlhé čakacie lehoty u lekára, nedávanie prednosti matkám s malými deťmi v obchodoch, lekárňach, na poštách, na úradoch,chýbajúce zľavy na deti a teda nedostupnosť niektorých služieb pre rodiny, kde jeden príjem chýba.)

Doteraz ocenila Únia materských centier už 84 zariadení priateľských k deťom a rodinám.

Viac informácií k podujatiu na www.materskecentra.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár