Motivácia zamestnávateľov od štátu

Adriana Demjanovičová 16
Matky a pomoc od statu

Ahoj babetko a babetkarky.

Mám len taký krátky návrh k diskusii „Poďme meniť veci“.

Možno by bolo zaujímavé zaoberať sa návratom žien z dlhodobej

MD do pracovného procesu formou podpory zo strany štátu. Mám

na mysli nejakú pozitívnu diskrimináciu tých mamičiek, ktoré

sa z nejakého dôvodu nemôžu (či nechcú?) vrátiť na svoje

pôvodné pracovné miesto pred MD.

Mohlo by sa zaviesť niečo podobné, ako to funguje napr. pri zamestnávaní dlhodobo nezamestnaných, absolventov alebo telesne postihnutých

občanov. Štát by mohol nejakým spôsobom motivovať

zamestnávateľov, aby zamestnali práve takéto maminy, napr.

formou nejakých dotácií alebo príspevkov na to miesto. Tieto

maminy by boli nejakým spôsobom uprednostnené. A keďže maminy

po MD sú veľmi zručné a prakticky multifunkčné, určite by sa

osvedčili a zamestnávateľ by si ich určite veľmi rád ponechal

aj naďalej 🙂

No neviem, bolo by to pekné, ale asi som veľmi naivná…

S pozdravom

Mgr. Adriana Demjanovičová a 10 mes. Adamo , Trenčín
__________________________________

Predchádzajúce príspevky do projektu Poďme meniť veci 2:

  1. Poďme meniť veci (2)
  2. Druhá materská po rodičovskej dovolenke
  3. Zamestnanec na neplatenej OČR
  4. Ako si dieťa zvyká na škôlku
  5. Motivácia zamestnávateľov od štátu

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Lucia, keď zamestnávateľ prijme niekoho na zastupovane v čase MD, ten zamestnanec ide do toho s tým, že keď sa žena z MD vráti, jeho pracovný pomer končí. Ak je s ním zamestnávateľ spokojný, nájde mu iné miesto. Bola by si radšej, keby sa žena po MD nemala kam vrátiť, lebo ten zástupujúci bol lepší od nej? Radšej nech ide preč žena po MD?! V tom prípade by bolo dieťa ako trest a nie radosť. Radšej nemať žiadne deti, len aby sme neprišli o miesto… Bohužiaľ, aj takto niektorí mladí ľudia dnes rozmýšľajú…

  2. Produkt spolocnosti je Dieta, hnacia sila buduceho kapitalizmu…spokojne a citovo stabilne dieta-to je kapital spolocnosti. Samozrejme ak sa chce postarat otec-moze, ale ak zaraba jeden neumerne od druheho….,? Co ak sa splacaju pozicky, hypoteky…? ja zasadne neodmietam ine moznosti, ale zamestnavatel caso ponuka biedne podmienky aj plat. nehovoriac aj hygienicke a prieciace sa podmienkam stanovenym v zakonniku prace. Tot stav Slovensku, realita….

  3. a čo zamestnávateľ spraví s človekom ktorý zastupuje ženu na materskej? vyhodí ho? keď je s ním spokojný s jeho prácou a výkonmi. Povie mu, bohužiaľ, táto žena sa vráti po materskej a vy choďte preč?

  4. Ja suhlasim aj nesuhlasim. Mam svoje skusenosti. Chcem sa vratit po roku, aj taka bola dohoda, ale teraz mi moja nadriadena povedala, ze musim este cakat rok mozno dva a mozno pet. Ved kto mi sa zaruku ze potom budem mat moznost. Vela som pred materskou pracovala na sebe, aby som sa dostala tam kam som sa dostala a teraz bude pojdem o dve triedy nizsie a zacnem akoby od zaciatku, alebo neviem. SKusala som aj inych zamestnavatelov, sice boli nadseny, ale nakoniec vzali v jednom pripade pana a v druhom zenu bez deti. (a pritom mi hovorili, ze je su so mnou nadseny a ak by mali este jedno miesto …) same keci. takze nie je take lahke ist pracovat po MD a nie len dlhodobej. Ja to sice nevzdavam, lebo si myslim, ze schopny clovek sa nestrati, ale myslim si ze urcite by pomohlo aj nejaka zakonna pomocka, ako napr. Ked sa odchadza na MD, tak pisomna mluva o navrate, v pripade nesplnenia mozna dohoda, alebo je mi luto (ziadne odstupne, co je vyhoda pre zamestnavatela, alebo iste miesto, co je vyhodne pre mamicku a ak zamestnavatel odmietne zamestnat, tak vysoke odskodne – motivacia pre zamestnavatela, radsej zapatit nejake skolenie ako neprijat) a potom by nemuseli nadavat nikto, lebo kto chce to vyuzije a to nie nebude mat ziadne ine vyhody ako ostatni obcania. Bola by to iba taka mala pomoc pre mamicky, ktore sa chcu vratit, ale zamestnavatel vymysla). Co vy na to mamicky? Pekny vecer.

  5. Nič v zlom, ale už 15 rokov tu funguje kapitalizmus a je nanajvýš nespravodlivé, ak niekto, kto tvrdo pracuje, musí svoje zarobené peniaze dávať niekomu, kto nepracuje. Taký je systém teraz: kto nepracuje, nech neje.
    Je to v hlavách ľudí; tí múdrejší už dávno pochopili, že je lepšie zamestnať matku, ktorá svoju prácu berie zodpovedne a váži svoje pracovné miesto. Zamestnávateľ jej občas výjde v ústrety a ona naopak to môže odplatiť občasným nadčasom – jednoducho matka po MD si bude zamestnanie vážiť a robiť všetko pre to, aby oň neprišla.
    Kdežto slobodný človek vždy bude skúmať možnosti, ako sa dostať ešte k lepšiemu miestu a kedykoľvek môže od svojho zamestnávateľa bez zábran odísť – nič ho neudrží, ak sa raz rozhodne, lebo stále má X šancí niekde začať.

    Podľa mňa osveta a nie finančné podpory. Dosť je už to, že platená RD je 3 roky a niekto na to zarábať musí. Ked budeme sociálny štát, potom áno, nech sa nezamestnaní podporujú. Ale zatiaľ nesúhlasím so žiadnou formou diskriminácie. Práce je totiž neúrekom všade, dokonca aj na východe republiky, len ju treba chcieť robiť.

  6. Ako som pocula v mediach, nieco sa spekuluje o tych polovicnych uvazkoch. Ja by som uvitala, keby stat podlporil polovicne uvazky matiek, alebo jedneho z rodicov, kt. sa stara o dieta do veku 6 r. nejakym prispevkom/1, 2 tis.SK/. Rodic by sam o to poziadal. Kedze zamestnavatel drzi miesto do 3 r., je vela mamiciek co si pocas rodi. dov. doplnaju aj kvalifikaciu…a dospely clovek sa potrebuje aj realizovat. Kedze castokrat ani nevie, ze deti v kolektive zacnu byt casto chore, pri dnesnom sys. OCR, dostavaju sa do zacarovaneho kolotoca. Netreba davat podporu zamest., ti su chori z papierovaciek, ale rovno rodicovi. Ja by som nevahala….mzdy su aj tak mizerne… Potom vas zacne zamest. tlacit na opatrovatelku. Stat si nevazi matky. V starobinci nechcem skoncit. Moralny stat by mal podporit to, aby sa matky mohli postarat o svoje chore deti. Nechcem pocut vetu na starobu.:“Ved aj ty si ma dala opatrit tete…“. Rodina ako celok je podla mna nenahraditelna!!!!!!!!!!!

  7. sú kurzy, materské centrá organizujú rekvalifikačné kurzy pre matky na dlhodobej MD. A aj úrady práce. A aj keď zručnosťami nestačí, naučí sa veľmi rýchlo, veď je flexibilná a multifunkčná, nie?

  8. Predstavme si situáciu, že žena po dlhodobej MD, napr. 5 rokov sa chce vrátiť do práce, ale keď odchádzala na MD v jej práci všetko fungovalo maximálne na T 602. Ako zvládne napr. nové počítačové programy, bez ktorých sa dnes žiadne zamestnanie nezaobíde? Aj by sa chcela vrátiť na svoje miesto, no jednoducho už na to svojimi zručnosťami nestačí. Vtedy zamestnávateľ miesto zruší, žene dá legálne výpoveď a je tam kde nechcela byť – na NÚP s nálepkou „nezamestnateľná po dlhodobej MD“… Len tak pre ilustráciu z reálneho života. Tam by som videla navrhovanú pomoc.

  9. čiernym spoluobčanom boli dávky skresané pánom bývalým ministrom Kaníkom. Ja som tiež na materskej a nečakám že mi niekto dá niečo zadarmo a nesúhlasím s tým aby Rómovia tiež dostávali peniaze zadarmo. To isté sa týka ľudí, čo pracujú na čierno, čo nechcú pracovať a čo hľadajú cesty ako nepracovať.

  10. Ja za vyhodu povazujem uz to, ze zamestnavatel zenam na MD drzi miesto. Je to celkom dlha doba, a ak to matka na konci MD odriekne, tak sa svojvolne zbavila miesta a moze ziadat o podporu, ci najst si inu pracu. Dotaciu v tomto smere nevidim vobec ziaducu. Aka je zaruka pre noveho zamestnavatela ohladne vhodnej pracovnej sily, ked zena najskor necha v stichu svojho zamestnavatela a potom si prednostne vybera miesto? Ak si chce najst miesto nenarocne oproti jej predchadzajucej praci, na to su urcite dotacie neefektivne.

  11. pozitivna diskriminacia nie je vhodna 🙁

    Ale viem si predstavit napriklad docasne ulavy na odvodoch alebo zvyhodnit polovicne uvazky…

     

    Ale aj tak si myslim, ze bohuzial, to maju mnohe firmy v hlavach a ani motivacia by im nepomohla 🙁

  12. Podla mna je to dobry napad.Lucia a co nasi cierny spoluobcania na nich nedoplacame vsetci?Ak mozme na nich tak preco nie na mamicky po MD?Urcite tie peniaze budu vyuzite lepsie ako ich spat do vrecka ludom ktory pracovat nechcu a neustale cakaju ze im stat nieco zadarmo da.

  13. akákoľvek diskriminácia, či už negatívna alebo pozitívna je neefektívna a nekonštruktívna. Kto zaplatí tie motivačné príspevky? predpokladám, že my všetci a nebude to len výška tých príspevkov ale aj administratívne poplatky.

Pridaj komentár