O petržalských psíčkaroch a o tom, čo dovolia svojim psom

Mgr. Anton Čulen 23

O petržalských psíčkaroch a o tom, čo dovolia svojim psom

Na otázky odpovedá Ing. PhDr. Ľubomír Andrássy,
tlačový tajomník Mestskej časti Bratislava-Petržalka.

Pán Andrássy, obracajú sa na nás rodičia z Petržalky a upozorňujú nás na pretrvávajúce útoky voľne pohybujúcich sa psov na hrajúce sa deti. Podľa Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta Slovenskej republiky v súčasnosti psa možno vodiť na verejné priestranstvo a na miesta, kde je voľný pohyb psa zakázaný, len na vôdzke, uviazanej na obojku, alebo na prsnom postroji. Ako postupuje miestny úrad pri opakovaných útokoch voľne pohybujúcich sa psov na malé deti?

V celej slovenskej samospráve, ale aj tu, v Bratislave, platia všeobecne záväzné nariadenia, ktoré hovoria o tom, aké konkrétne poplatky je potrebné platiť vo forme daní za chov psa. Táto daň sa vyberá každý rok a v Petržalke je vo výške 2000 Sk za tie väčšie plemená psov a za menšie plemená je to vo výške 1000 Sk.

Zistili sme, že v predchádzajúcom období z hľadiska celkového počtu a množstva ľudí, ktorí podľa určitých odhadov držia psa, zaplatilo daň len asi 20 –až 25% chovateľov psov. Všetci ostatní držia psa bez toho, aby mali zaplatenú daň za psa a teda ani nemajú pridelenú kontrolnú známku. Na základe týchto zistení mestská časť Petržalka pripravuje počas letných mesiacoch nové pravidlá, ktoré presne určia, za akých okolností sa bude dať jednoduchšie skontrolovať, či si občan, ktorý chová psa, aj plní svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Sprísnené budú aj pravidlá, za akých podmienok môže občan ísť zo psom do výbehu a ako musia byť chránení ostatní občania a najmä deti, aby nedošlo k prípadnému napadnutiu zo strany nebezpečných plemien.

Nariadenie bude zahŕňať aj riešenie problému voľne pohybujúcich sa psov bez vodítka a ochranného košíka. Tieto psy ohrozujú najmä deti a starších občanov. V takomto prípade je možné sa obrátiť priamo na mestskú políciu, s ktorou máme uzatvorenú dohodu. Polícia vie bezodkladne prísť na miesto a zjednať nápravu. Treba priznať, že problémy bývajú väčšinou s tými majiteľmi, ktorí chovajú nebezpečné bojové plemená psov, kde často krát nie je ani pes nahlásený na miestnom úrade. Jedná sa prevažne o mladých chalanov, ktorí – či už z recesie alebo z frajeriny – odmietajú rešpektovať bezpečnostné pravidlá, ktoré chránia občanov, ale najmä malé deti. Mali sme napríklad niekoľko sťažností na majiteľov, ktorí chodia venčiť psa na miesta s prísnym zákazom vodenia psov. Jedná sa väčšinou o detské ihriská a verejné pieskoviská, kde sa zdržujú najmä deti, ktoré sú pri napadnutí psom prakticky bezbranné. V súčasnosti nie je možné, aby sa pes voľne pohyboval na verejnom priestranstve a na miestach, kde je voľný pohyb psa zakázaný.

Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii. Jej povinnosťou je aj predchádzať tomu, aby pes útočil, alebo iným spôsobom ohrozoval deti. Ako majú postupovať mamičky, ktoré upovedomili políciu a nedošlo k náprave?

Boli nahlásené sťažnosti aj na počínanie niektorých mestských policajtov, ktorí nezjednali nápravu s daným majiteľom psa, keď prišli na miesto, ale skôr sa správali neslušným spôsobom voči tým občanom alebo mamičkám, ktoré miestnu políciu zavolali. V takýchto prípadoch zdvorilo žiadame občanov, aby počínanie mestských policajtov nahlásili aj nám na miestny úrad. Miestny úrad spravidla prísnym spôsobom upovedomí riaditeľa okrsku na to, že boli zanedbané základné povinnosti mestského policajta. Mestský policajt sa totiž musí postaviť na stranu občana, ktorý je psom ohrozovaný.

Ak sa také niečo stane a občan má pocit, že pochybil policajt, je možné, aby sa na nás obrátil formou sťažnosti. Môže to urobiť prostredníctvom listu alebo emailom, kde sa presne popíše incident, ako a kedy k nemu došlo a aká hliadka bola k nemu privolaná. Ak sa potvrdí, že si polícia nesplnila povinnosť, sme pripravení riešiť túto záležitosť veľmi vážnym spôsobom s vedením stanice mestskej polície v Petržalke.

V Sade Janka Kráľa zmizli viaceré tabule, ktoré upozorňovali na zákaz vodenia psov. Platí tam teda tento zákaz aj naďalej?

Nielen v Sade Janka Kráľa, ale aj pri Veľkom Draždiaku je zákaz vodenia psov. Ak však umiestnime tabuľu, že v danej lokalite je zákaz vodenia psov, do ďalšieho dňa je odstránená.

Je naozaj veľmi komplikované, keď príde polícia vykonať kontrolu do Sadu J. Kráľa alebo na Veľký Draždiak a stretne tam 100-200 ľudí so svojimi psami, ktorí nerešpektujú pravidlá, podľa ktorých by z hľadiska hygieny a čistoty verejného prostredia a z hľadiska bezpečnosti voči deťom a ostatným občanom nemali navštevovať tieto priestranstvá so psami. Na našej internetovej stránke www.petrzalka.sk je zverejnené toto všeobecne záväzné nariadenie, kde je uvedené, ktoré plochy sú určené pre voľný výbeh psov.

Ľudia sa sťažujú aj na to, že majitelia psov väčšinou odmietajú používať odpadkové koše na psie exkrementy, ktoré znečisťujú trávnaté plochy a pieskoviská, kde sa deti najčastejšie hrajú. Týmto spôsobom sú deti neustále vystavené parazitologickým ochoreniam. Ako hodnotíte situáciu v tejto oblasti?

Z hľadiska hygieny a čistenia verejného priestranstva je skoro 100% prostriedkov získaných z daní za psa použitých na čistenie a upravovanie verejných priestranstiev a montáž odpadkových košov na psie exkrementy. Bohužiaľ, tieto koše sú veľmi málo využívané majiteľmi psov. Mali sme aj prípad, kedy sa majitelia dožadovali umiestnenia takéhoto koša priamo pred obytným domom, čo je nemysliteľné, pretože nie každá plocha je určená na to, aby tam pes vykonal svoju potrebu.

Problematika psov je aj pre nás ako Miestny úrad veľmi aktuálna. Napriek všetkým opatreniam, ktoré v súčasnosti zavádzame, je spolupráca s občanmi v tejto oblasti nesmierne dôležitá. Apelujeme preto na občanov, a aj na mladé mamičky, aby pri porušení pravidiel zo strany majiteľov psov privolali mestskú políciu.

Ďalšie informácie:

Chov psov a životné prostredie

Miesta vyhradené pre voľný pohyb psov v Petržalke

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. ked je v petrzalke len tusim 5 ci 7 miest, kde maju psy volny vybeh, zakazala by som tam chodit ludom s malymi detmi. nie ze by som ich nemala rada, to urcite nie, ale z dovodu, ze to je neprijemne im aj psickarom. ja mam oboje, aj dieta aj psov, ale ini s tym maju problem.

  je to obmedzovanie. idem si so psom na voditku, ale ked pridem ku chorvatskemu ramenu, chcem ho pustit.. pes potrebuje pohyb a zamedzovanie tomu je podla mna tyranie. ked ho pustim, zacne po mne bliakat nejaka mamicka ze chytte si psa mam tu dieta. a co ja s tym mam? jasne, ina vec kebyze viem ze moj pes nema rad deti alebo co..ale ked len ide okolo? kde sme…

  a co sa tyka kosov na hovienka, upratujem si, snazim sa uplne vzdy, ale ak byvate v petrzalke, viete ze normalne kontajnery su vo vacine miest oplotene a tie hovienkove su asi tak 1 na sidlisko.. skuste s tym behat po meste a drzat si pri tom nakup, tasku a v druhej ruke psa… platim 120€ za 2 psov, ale sackov je na psa cca 1 na den (neviem ich naucit kakat len raz za den)… plus si ich beru aj ti co nemaju psov registrovanych… takze vacsinou tam ani niesu. mam si ich este kupovat za svoje peniaze?

  tak to vymyslite nejako, aby ludia neplatili hlupu dan ale dostali za 120€ sacky na cely rok a hotovo. alebo zaplatte ludi co to budu upratovat, ako som to videla aj v zahranici.

  a dalsia vec, mohol by sa niekto starat aj o travniky, za pol metrovej travy to hovienko nevyberiete ziadnou lopatkou aj ked sa snazite.

  odsudzujem ludi co neupratuju, a uz duplom ked vidim hovienko na chodniku, ale naozaj by to chcelo este vylepsit system.

 2. Zazitok zo Soboty …. prechadzali sme sa aj s muzom a malym 16mesacnym synom pri dostihovej drahe na ulici Hrobakova. Jedna slusne vyzerajuca pani nechala „vykakat“ svojho psa rovno v strede chodnika. Ked som ju upozornila, odvrkla, ze by hovienka aj zbierala ale nie su tam nainstalovane kose. Tak som jej navrhla, ze staci obycajny desiatovy sacok…. chvilu na mna divne kukala a potom to zaklincovala vyrokom….. Ked mi vadia psie hovienka mam si ich zbierat sama ……Kde je policia ? Ak by zariadili jednu akcnu jednotku z dvoch policajtov, aby zbierala po Petralke pokuty, verim ze ak by to robili poctivo ( nie do svojho vrecka ) zarobili by si na svoje platy a este by urcite ostalo dost na ine projekty v Policii ….

  Bolo mi do placu. Male dieta nemozete spusti z oci, lebo ihned chyti do ruky hovienko, zakon nas AKOZE chrani ale v praxi v tejto oblasti vladne TOTALNA ANARCHIA!!!!!

 3. Takže dnes som ssa informovala na mestskej polícii na vstup psov do Sadu J. Kráľa. Je to tak ako som predpokladala. Vstup je povolený, ale iba na vodítku. Nielen v Sade Janka Kráľa, ale aj pri Veľko, Draždiaku je zákaz vodenia psov – TENTO VÝROK JE KLAMSTVO!!!!! Môžte si to preveriť. Je to od pána Čulena svinstvo takto hecovať ľudí proti sebe.

 4. Igor, to potom klobuk dolu. Vidim presne ako ty.

  Tak drzim palce, nech vam to s tymi hliadkami vyjde, psickar-nepsickar, kazdy nechs i po sebe upratuje a dodrziava zakony-ci uz ohladne vencenia psov, fajcenia na detskych ihriskach, ci vyhadzovania smeti….

 5. katka mas absolutnu pravdu a ubezpecujem ta, ze vidim aj tu ostatnu spinu. pisal som o psoch preto, lebo tema sa tyka psov. takze som to nechcel rozvadzat do sirsich suvislosti.

  a ten bordel vsade navokol je naozaj priserny. co mam povedat na to, ked idem so synom na pieskovisko a uprostred najdem vysypany kompletny obsah smetnej nadoby???????????? – pouzite damske vlozky, vajecne skrupiny a kadejaky iny neidentifikovatelny humus…………….

  tie hliadky budu kontrolovat aj tieto veci. taktiez by sa dalo debatovat o fajceni na detskych ihriskach a ohorkoch, ktore tam nasledne ostavaju a tak dalej a tak dalej a tak dalej.

  neostava nam nic ine, len sa v kuse ozyvat az kym sa to nezacne menit k lepsiemu – rozumej kym ludia nedostanu rozum…. co asi bude trvat dlho 🙂

 6. Igor, mozno s tvojim prispevkom len suhlasit, len som zvedava, ci okrem psich vykalov vidis aj inu spinu, kt. ludia po sebe na uliciach a travnikoch nechavaju… Ak nie, tak si jednoznacne zaujati voci psom…. Podla mna nezodpovedni psickari nechavaju na ulici sotva 10% vsetkeho svinstva, ktore ludia-aj nepsickari nechavaju na zemi.

  Lebo na uliciach je strasne vela smeti, odpadu a kazdy vidi len tie psie ho…

  Bola som nedavno pri rieke a tolko bordelu som uz davno nevidela-detske plienky, konzervy, plastove flase, rozbite sklene flase, nas… ludske vykaly – ver mi, keby mi niekto povedal, aby som si tam zbierala po psovi….

  Takze tie hliadky prosim ta, nech kontroluju kazdeho, kto nieco necha po sebe na zemi, nie len psickarov….

 7. ja neviem, ako s psickarmi uz bojovat. rozhodol som sa preto, ze v nitre navrhnem system obcianskych hliadok, ktore budu donekonecna buzerovat kazdeho, kto po svojom psovi neodprace vykaly. vazeni majitelia psov – uvedomte si, ze ked tam ten vykal nechate, je to vas podpis. nie je ziadny rozdiel medzi tym, ci potrebu vykonal vas pes alebo vy. v tomto zmysle je to vas vykal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  a po dalsie: velka vacsina psov ma v sebe rozne parazity, ktore ostavaju vo vykaloch. bolo by vam prijemne, keby vase dieta malo skrkavku ????????????????

  uvedomte sa uz konecne a upratujte po sebe to, co na ulici nechate. je to vasa vizitka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  a tiez apelujem na organizatorov psich vystav. nikdy v zivote som nevidel na jednom mieste (rozumej vsade, kde sa len clovek pozrie) tolko vykalov ako na vystave psov. ak uz majitelia vyfenovanych maznacikov nevedia po nich upratat, tak neviem, kto iny by mal ist prikladom.

  vazeni organizatori vystav – navrhujem, aby ste z vystavy bez milosti vylucili kazdeho psa, ktory sa vykadi inde, ako na vyhradenom mieste.

 8. Psíčkari spamätajte sa ! Autor článku určite neútočí na psov, ale na ich nezodpovedných majiteľov. Vy čo ste sa ozvali, ste zodpovednou menšinou. Je Vás možno 10%. Mám rád psov, aj som v detstve mal, ale na prechádzky som ho vodil na vodítku a s náhubkom a nevstupoval som na ihriská. Teraz som už vyrástol (ha-ha) a mám dve deti, bývam na sídlisku a nenapadlo by ma kúpiť si psa. Ak ešte vyrastiem a podarí sa mi malý domček, určite tam bude behať nemecký ovčiak.Ale pes v byte je trápanie, akokoľvej je milovaný. Samozrejme ak chcem byť zodpovedný psíčkar a venčiť ho s náhubkom, na vodítku a zbierať výkaly. Zopár „milých“ psíčkarov som už musel poslať priamo z detského ihriska preč a nevadilo mi, že tam boli aj s deťmi. Ak niekto to ihrisko ohradil, bolo to asi z nejakého dôvodu. A chápem aj autora. Ak by hrozilo nebezpečenstvo mojim deťom zo strany voľne behajúceho psa – mením sa na pitbula. A ešte čosi – dávať prednosť láske ku zvieraťu pred láskou k dieťatu je smiešne. Sú smiešne rečičky psíčkarov, že vraj ten je dobrý, ten by nikomu neublížil. Ale vysvetlite to 3r resp. 1r. dieťatu, ktoré práve ten punťo (nedajbože doberman) svojím „šantením“ na smrť vyľakal. Pes je zviera a ako zviera by sa voľne pohybovať nemalo. Čo keby teraz každý druhý začal chovať tigra? Tiež je to len zviera, pre majiteľa mazlíček.

  Psíčkari, tu nikomu nejde o nenávisť k psom resp. mačkám. Tu ide o uvedomenie si, že sídliská patria ľuďom, nie zvieratám.

 9. Pridávam sa k názoru Lei. Okolo Gessayovej je to naozaj hrozné. Môj syn tiež chodí do tejto školy a chodieva na dnes už bývalé ihrisko na Gessyovej oproti CVČ, kde je to katastrofálne. Keď tade idem s mladším synom v kočíku musím sledovať či neprejdem kolieskami po psom h…..aj na chodníkoch. Niektorí ľudia sú naozaj arogantný a bezočivý už sa neunúvajú poslať psa ani na trávnik. O tom radšej pomlčím a synovi, ktorý teraz začal chodiť kážem hrať sa na asfalte aby nespadol nebodaj do niečoho nie veľmi „voňavého“. Je to docela pekný parčík vlastne „bol“ lebo kôli bezohladným psíčkarom je pre deti nepoužiteľný. Tiež sme mali incident s jednou pani ktorá pustila svojho kokršpaniela a ten zobral kamarátkinmu synovi do papule loptičku, keď pani upozornila, aby si toho psa chytila ešte jej vynadala! A niektorí sa naozaj správajú tak ako keby bol pes viac ako dieťa. Podľa mňa pes patrí do rodinného domu a nie do paneláku a tobôž veľké a bojové plemená.

 10. ja by som všetkých nenapraviteľných psíčkarov + ich miláčkov vyviezla na pustý ostrov, nech si to tam celé „vyzdobia“ a potom nech sa navzájom požerú a to v poradí ľubovoľnom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. Ty blbec Čuleň, na mňa by si iba raz zavolal policajtov. V klude by som psa odviedol domov, vratil sa spat aby si ma nemohol obviniť že som si zobral psa ako zbaň po tom by som ti vynadal čo sa do teba zmestí. čo by si potom urobil. Ty debilček. Aby sa ti po telefone niekto nezačal vyhražať. Ty by si aj vodiaceho a asistenčného psa najradšej dal utratiť.

 12. Žijeme v Petrželke a sme radi, že niekto konečne poukázal na tento OBROVSKÝ PROBLÉM. Je to už neúnosné, všetky trávnaté plochy v Petržalke patria psom a ich majiteľom a sú zamorené psímy výkalmi. Mám 2 menšie deti a som zúfalá, keď idem s nimi von, naše prechádzky sú sprevádzané bojovým pokrikom : TAM NESTÚPAJ, TAM NEŠLIAPNI, TAM JE PSIE……. Teším sa keď vonku prší, nemusíme von. Najviac ma dojalo, keď som videla venčiť psov v areáli základnej školy (na Gessayovej ulici 2), kde chodí aj môj starší syn, napr. pitbul bez vodítka a náhubku a hlavne že si tam vykonal potrebu. V našej lokalite je to strašné (okolie Gessayovej ulice), robte s tým niečo !!! Vybuydujte aspoň nejaké oplotené ihrisko, kde sa budú môcť naše deti dosýtosti vyšantiť, vybehať !!! Alebo im kúpime psie obojky aby zapadli do okolia ? Pán Ftáčnik, začínam pochybovať o správnosti mojej voľby, pán Andrássy si odpovede na otázky dobre pripravil, VŠETKO ZOSTANE TAK AKO JE !

 13. Vo Wiedni to majú celkom dobre vyriešené. Je tam nesporne viac výbehov, neviem odhadnúť tie vzdialenosti, ale cca 1 km od seba vzdialené, kde sa pes môže vyblázniť, vybehať, ev. vyšpiniť. Celé to je ohradené, cca 500m2 velké záleží kde. Pes je jedno inteligentné zviera, a pri správnej výchove by nemal ublížiť. Ale naučiť správať sa, sa musia vedieť aj ľudia a nehádzať to len na psov ev. psíčkarov smile)

 14. Aj mne sa zdá, že pán Mgr. Čulen útočí viac ako treba na psíčkarov. Samozrejme treba dodržiavať zákony aj pravidlá. Ale napísať, že pes je viac ako dieťa a pod. výroky sa mi spájajú s fanatizmom. Mimochodom pán magister hovorí vám niečo kanisterapia? Psíci vedia veľmi pomáhať nielen postihnutým deťom, ale aj introvertným. Takisto je dokázané, že domáce zviera dokáže dieťaťu ľahšie prekonávať traumu z rozvodu rodičov atď. Nezastávam sa nezodpovedných psíčkarov, ale vyvolávať nenávisť(nehnevajte sa , ale tieto články mi tak propadajú)tiež nie je na mieste. Treba to riešiť, ale na Slovenku je to viac o ľuďoch. To čo ja samozrejmé už roky napr. v Rakúsku, Nemecku u nás ešte nie je. U nás/možno/dajú pokutu nejakému výrastkovi ten sa zasmeje a zaplatí a je to. Všímajte si prosím kto sa správa arogatne. Mamička s dieťaťom a psíkom alebo nejaký zbohatlík? Neháčme všetkých do jedného vreca.

 15. Ahij, minulý rok som sa snažila v Dúbravke presadiť článkom o podobných problémoch. Dokonca som to podložila aj fotografiami. Jedna napríklad ukazuje majiteľku psa ako sa naháňa v obchodnom dome Saratov so svojim vlčiakom. Nepochodila som. Keby sa tu dali uložiť fotky, zopár by som Vám ich ukázala. Myslím, že tento problém sa nerieši nikde. A naozaj by sa mal riešiť celoslovensky.

 16. Ja mam psa, platim dane aj si po nom upratujem, kedze mam male dieta, viem ako je to neprijemne, ked do psieho vykalu dieta padne, alebo stupne. Ale je mi jasne, ze nie vsetci majitelia psov su taki uvedomeli. Asi treba naozaj len pokutovat a pokutovat a co si vsimam, tak najmenej upratuje po psoch mladez.

 17. My zijeme v Kosiciach, kde to tiez nie je vobec doriesene. Riesit by sa to malo celoslkovensky, nielen v Petrzalke, lebo v kazdom meste je s tym urcite problem.Na nasom sidlisku vobec nie su kose na psi trus, psickari maju pustenych psov, bez kosika a aj ked uprostred sidliska je vybezisko pre psov, nie je velmi vyuzivane. Chodia si kade- tade, a psickari sa vobec neunuvaju nosit zo sebou hoci nejaky sacok. Ked som sa minule pytala suseda, preco to nerobi, tak sa len usmial a povedal: ved naco, ani iny to nerobia, co budem sam blazon?…mam 2 rocnu dcerku, ktoru prave oducame od plienky, ale neviem si predstavit, ze by som ju nechala vykakat sa uprostred chodnika…najlepsie to bolo predminuly rok v zime, ked sneh prikryl vsetko, este sa do toho co to zahrabalo, a ked sa to zacalo topit…. no verte mi, po tychto chodnikoch by ste psickara nevideli. ja som nadavala, lebo vtedy este s kocikom- kocik zaspineny a smradlavy. no bolo mi do placu. zial, maloco sa robi v tomto smere, urcite by sa to malo viac kontrolovat, a opkutovat, pokutovat, pokutovat. Ak ti ludia maju peniaze na psa, tak nech sa paci, nech platia. Zial, casto sa tu nejedna ani tak o prostriedky, ktore su potrebne na cistotu, ale skor o mentalitu psickarov- cest vynimkam, ktori platia aj dan, aj upracu sa svojim psom, aj s nim chodia na urcene miesta, aj nasadia kosik, ak su medzi ludmi…ale povedzme si uprimne, najde sa takyto? ja som sa este nestretla. Vacsina z nich ma radsej svojho psa, ako ludi…

 18. Jeden priklad zo zivota: na prechadzke s kocikom v dnv popri morave nam hrozilo prejst okolo volne pobehujuceho pitbula. majitelka sedela na kraji chodnika, tak sme ju poprosili aby si psa chytila. majitelka chytila psa za chvost a usmiala sa: ved ho drzim. No comment…..

 19. Jeden priklad zo zivota: na prechadzke s kocikom v dnv popri morave nam hrozilo prejst okolo volne pobehujuceho pitbula. majitelka sedela na kraji chodnika, tak sme ju poprosili aby si psa chytila. majitelka chytila psa za chvost a usmiala sa: ved ho drzim. No comment…..

Pridaj komentár