Opatrujem postihnuté dieťa a bojím sa dôchodku

Sylvia Skokanková 2
Pohlad do dochodku

Reagujem na výzvu na stránkach babetko.sk. Mám predstavu, čo by mohlo fungovať lepšie, pro-rodinnejšie, aké nedostatky nás, rodičov detí trápia, či len komplikujú život. Verím, že tie „obyčajné“ nedostatky „obyčajných“ rodín ste už prediskutovali, tak pridám len návrh vyplývajúci z trošku špecifickej situácie našej rodiny.

Máme tri deti, najstaršie je zdravotne postihnuté. Vzhľadom k potrebnej starostlivosti nemôžem byť zamestnaná – a tu je môj najväčší problém, dôvoď na obavy, ktoré ma oberajú o kľud a silu zvládať našu situáciu. Dcéra je uznaná ťažko zdravotne postihnutá, beriem na ňu opatrovateľský príspevok. Roky opatrovania sa však nerátajú do dôchodku, sociálne ani dôchodkové odvody neplatím. Štát platí zdravotné, no to je všetko. Perspektíva v starobe (nielen) je neutešená. Je mnoho rodičov, ktorí sú v podobnej situácii a navyše nemajú ani zarábajúceho manžela, ako mám ja.

Návrhy mám preto hneď dva:

1. Aby sa roky opatrovania zahrnuli do odpracovaných rokov, aby opatrovateľom, ktorí majú tu smolu, že sa celý produktívny vek musia starať o choré dieťa/manžela/rodiča…, neprináležalo len „nezamestnanecké“ minimum na prežitie.

2. V mojej konkrétnej situácii by pomohla aj možnosť SPOLOČNĚHO ZDANENIA MANŽELOV – to znamená, že z priamu môjho manžela by po dobrovoľnej dohode bolo možné odvádzať sociálne, dôchodkové poistenie aj na mňa. Polovica jeho príjmu by bola „akože moja“. Myslím, že takúto možnosť by privítali aj v rodinách, kde sa dohodli na tom, že jeden člen rodiny bude zárobkovo činný a druhý bude zabezpečovať domácnosť a deti.

Ďakujem za (teoretickú) možnosť ovplyvnenia legislatívy a teším sa, že snáď názory mladých rodičov v tejto, pre nich, nie veľmi priaznivej dobe budú nielen vypočuté, ale aj „vyslyšané“.

Pekný deň a radostné šantenie s detičkami všetkým rodinkám želá

Sylvia Skokanková


Toto je tretí čitateľský príspevok k redakčnej výzve „Poďme meniť veci“. Pripomíname, že na stretnutie s Ministerkou pozývame autorov dvoch návrhov s najväčšou čitateľskou podporou, ktorú môžete vyjadrovať v diskusii pod článkom.

Predchádzajúce dve témy nájdete tu:

Legálna diskriminácia dvojičiek,

Poradkyne v dojčení navrhujú zmeny

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Neviem, ako je to s novelou, ci bude alebo nie, ale urcite je dolezite, aby ludia, ktori sa staraju o postihnute deti neboli znevyhodneni kvoli tomu, ze svojmu dietatku (alebo pribuznemu) obetuju cely zivot. Mozno vela ludi tato tema nezaujima, lebo sa ich priamo nedotyka. Az ked nieco take zazijeme na vlastnej kozi, tak sa zacneme rozculovat a domahat zmien…

    Drzim palce, Sylvia!

  2. Sylvia,

    novela zákona ktorá chce zmeniť aj veci v tejto oblasti je už na svete. Štát by mal platiť odvody na dôchodok aj za rodičov, ktorí sa starajú o postihnuté deti do 18 rokov. Dnes za nich platí odvody iba prvých 7 rokov, podľa návrhu novely by to malo byť ďalších 10 rokov, ale len v prípade, ak rodič predtým platil odvody menej ako 10 rokov. Tieto roky sa započítajú do dôchodku. Ministerstvo práce predloží presné znenie novely v týchto dňoch. Novela bude zverejnená na webe ministerstva (http://www.employment.gov.sk) pod menu Pripomienkové konanie (teda mala by byť – zverejňujú tam všetko nové).

Pridaj komentár