Rodičia, ktorým bolo doručené rozhodnutie riaditeľa, či riaditeľky materskej školy o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie, majú možnosť odvolať sa. Odvolanie proti rozhodnutiu možno podať riaditeľovi, či riaditeľke MŠ do 15 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia. Ako napísať odvolanie, keď vaše dieťa nebolo prijaté do škôlky? Pozrite si, ako môže vyzerať vzor odvolania proti rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do MŠ.
Shutterstock
Neprijali dieťa do škôlky?
Tisícky detí nemajú miesto v škôlke. V marci 2024 evidovalo ÚPSVaR viac ako 1400 rodičov, ktorí poberali predĺžený RP z dôvodu neprijatia dieťaťa do spádovej škôlky. Pre tieto deti sa nenašlo miesto ani v inej (štátnej) materskej škole (kde je zriaďovateľom územná samospráva).
Do štatistík však nie sú zarátané deti, ktorým “zle” vychádzajú roky (týmto rodičom nárok na predĺžený RP v danom školskom roku ani nevzniká). Alebo deti, ktoré neprijali do škôlky z kapacitných dôvodov a ich rodičia sú doma na rodičovskej dovolenke s mladším súrodencom (v týchto prípadoch tiež nárok na predĺžený RP nie je).
Od školského roka 2025/2026 platí, že právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie majú aj deti, ktoré dovŕšia 3 roky do 31. augusta príslušného kalendárneho roka. Bežné však sú aj prípady, keď nie sú prijaté ani štvorročné deti. Veľmi záleží od konkrétnej lokality, kde chcete umiestniť dieťa do škôlky.
Skúšajte podať prihlášky na viaceré materské školy, aby ste šance na prijatie zvýšili. Možno budete musieť urobiť kompromis, pretože nie vždy sú voľné kapacity práve v tej škôlke, kde by ste si priali. Možno, žiaľ, budete patriť k rodičom, ktorí sa voči neprijatiu budú chcieť ohradiť – a napísať ako posledný pokus a šancu o prijatie – odvolanie.
O žiadosti rodičov o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie rozhoduje podľa aktuálnej legislatívy riaditeľ MŠ 30. júna školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať.
V závislosti od aktuálnych kapacitných možností konkrétnej materskej školy, riaditeľ MŠ rozhodne:
o prijatí dieťaťa do materskej školy alebo
o neprijatí dieťaťa do materskej školy.
Ak riaditeľ rozhodne, že dieťa neprijme, musí toto rozhodnutie aj odôvodniť.
Spravidla si rodičia prečítajú, že v materskej škole po prijatí všetkých detí, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, ako aj detí, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, už nie je v materskej škole voľná kapacita. Prípadne riaditeľ udá tie skutočnosti, ktoré bral do úvahy pri vydávaní rozhodnutia.
V súvislosti s vydaním rozhodnutia o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nie je akceptovateľné ako dôvod vydania takéhoto rozhodnutia uviesť, že zriaďovateľ na dieťa nedostane finančné prostriedky.
Rozhodnutie zároveň musí obsahovať aj poučenie o odvolaní. Proti rozhodnutiu možno do 15 dní odo dňa oznámenia podať riaditeľovi MŠ odvolanie.
Ak majú rodičia za to, že neboli pri prijímaní ich dieťaťa dodržané princípy výchovy a vzdelávanie v zmysle školského zákona, môžu sa obrátiť na Štátnu školskú inšpekciu, ktorá kontroluje proces prijímania na predprimárne vzdelávanie.
Vzor odvolania proti rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do škôlky
Mária a Jozef Rodinka, bytom Školská 1, Rodinkovo
(meno a priezvisko zákonných zástupcov, adresa bydliska)
riaditeľ MŠ (názov)
adresa MŠ
dátum: ………….
Vec: Odvolanie voči rozhodnutiu riaditeľa materskej školy o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
Dňa …….. sme obdržali rozhodnutie riaditeľa materskej školy č. …………… o neprijatí nášho dieťaťa ………………………………………. (meno a priezvisko dieťaťa), narodeného …………………. v ……………………… na predprimárne vzdelávanie do Materskej školy ……………………….. …………………………….(adresa) v školskom roku …………………. (vypísať rok).
Voči rozhodnutiu podávame v súlade s ustanovením § 53 a nasl. Zákona č.71/1967 Zb. o správnom konaní (Správny poriadok v znení neskorších predpisov) v zákonnej lehote odvolanie z nasledovných dôvodov:
Vzhľadom na vyššie uvedené dôvody preto navrhujeme, aby prvostupňový orgán odvolaniu vyhovel a to tak, že Rozhodnutie o neprijatí nášho dieťaťa zruší a vydá rozhodnutie, ktorým naše dieťa ……………………………… (meno a priezvisko dieťaťa) narodené …………………….. v ……………………………………,
príjme na predprimárne vzdelávanie do Materskej školy ………………………………………………….. (názov, adresa) v školskom roku …………………. (vypísať rok).
V prípade, ak prvostupňový orgán tomuto odvolaniu nevyhovie, navrhujeme, aby odvolací orgán Rozhodnutie zmenil a to tak, že naše dieťa …………………………………… narodené …………………………… v …………………………………. príjme na predprimárne vzdelávanie do Materskej školy do Materskej školy ………………………………………………….. (názov, adresa) v školskom roku …………………. (vypísať rok).
S úctou,
V ………………………………………, dňa ……………………..
…………………………..………………………………………….
podpisy obidvoch zákonných zástupcov
Ako odôvodniť odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do škôlky
Rodičia v odvolaní proti rozhodnutiu o neprijatí ich dieťaťa do MŠ môžu spomenúť rôzne dôvody, napríklad:
nástup do práce,
osamelosť rodiča a potreba zabezpečenia jediného príjmu pre rodinu,
presťahovanie rodiny a potreba zabezpečiť pokračovanie predprimárneho vzdelávania
dieťa dovŕši vek 3 roky na začiatku školského roka („zle“ vychádzajú roky), ale inak je plne spôsobilé nastúpiť na predprimárne vzdelávanie
Kto o odvolaní rozhoduje v druhom stupni
Vo veciach, v ktorých v prvom stupni rozhodol riaditeľ materskej školy, ktorej je obec zriaďovateľom, rozhoduje v druhom stupni obec, ak je školským úradom.
Ak obec nie je školským úradom, výkon štátnej správy v druhom stupni vo veciach, v ktorých v prvom stupni rozhodol riaditeľ materskej školy, ktorej zriaďovateľom je daná obec, vykonáva príslušný regionálny úrad školskej správy.
Vo veciach, v ktorých v prvom stupni rozhodol riaditeľ materskej školy zriadenej regionálnym úradom školskej správy, rozhoduje v druhom stupni regionálny úrad školskej správy, ktorý je zriaďovateľom príslušnej materskej školy.
O odvolaní vo veciach, v ktorých v prvom stupni rozhodol riaditeľ súkromnej MŠ alebo riaditeľ cirkevnej MŠ, rozhoduje zriaďovateľ súkromnej MŠ alebo zriaďovateľ cirkevnej MŠ. Ak riaditeľ (súkromnej) materskej školy je tá istá osoba ako zriaďovateľ, o odvolaní rozhoduje najmenej trojčlenná odvolacia komisia zriadená zriaďovateľom. Rozhodnutia o odvolaní podpisuje predseda odvolacej komisie.
(1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Kristína Turnerová Kováčiková
Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.