Poroď a bež odvádzať dane (alebo wash & go)

Eva Pavlíková 9

Do dnešného dňa som žila v mylnom presvedčení, že  nepriaznivý demografický vývoj obyvateľstva patrí medzi dosť zásadné problémy našej ekonomiky.

Že je pre celý náš sociálny a ekonomický systém značne  podstatné, aby mladé rodiny mali dnes deti. Nie jedno, možno ani nie len dve. A aby sa pre viac detí rozhodli, treba im vytvoriť na to vhodné podmienky.

Myslela som si teda, že svojimi aktivitami pre poľudštenie života matky na materskej dovolenke, v oblastiach rodinných poradní, budovaní „Baby friendly“ miest, propagácie myšlienky materských centier, ako stredísk s možnosťou realizácie sa matky spolu s dieťaťom, s možnosťou vzdelávať sa, robiť vlastné projekty, bez toho, aby matka musela svoje dieťa „niekde odkladať“,… kráčam v súlade s tým, čo je dobré aj pre celú krajinu. Chceme predsa, aby žena mala deti a teda bola schopná odísť z práce na pieskovisko.

Omyl! Všetko je inak.

Do obrazu ma uviedla riaditeľka medzinárodného strediska pre štúdium rodiny Erika Kvapilová, za na jej postoje zväčša súhlasne prikyvujúceho pána Petra Guráňa, generálneho riaditeľa sekcie rodinnej politiky MPSVaR. Stretli sme sa v štúdiu Slovenského rozhlasu, kde sme debatili na tému :

„Čo potrebuje mladá rodina na Slovensku viac – financie, alebo služby?“

Podľa tejto dámy, ktorá je súčasne podpredsedníčkou SDA a bude sa uchádzať o naše hlasy do parlamentu v nasledujúcich voľbách, najdôležitejšou službou, ktorú potrebuje mladá slovenská rodina – sú jasle. Mať kam odložiť malé dieťa, aby mohla žena rýchlo bežať späť do práce a odvodom daní prispela do štátnej pokladnice. A samozrejme, dieťa dať do výchovy „inštitúcii“ čo najskôr. Keď sa hovorí o využití celých troch rokov materskej dovolenky, je to pomaly až drzosť – voči štátnemu rozpočtu.

Takže konečne chápem. Porodiť, odložiť, a bežať produkovať.

No ale koľkokrát tak asi je schopná matka takto „odskočiť si porodiť“ ? Jeden, alebo až dvakrát? O tom druhom variante silne pochybujem. Veď sa obzrime okolo seba. Kto je dnes schopný mať viac detí (nehovorím teraz o folklóre v rómskych osadách)? Zväčša matky, ktoré sú na materskej dovolenke dlhšie, prípadne majú svoje deti v takých vekových odstupoch, že nenastupujú medzi nimi do práce. Jednoducho – venujú sa rodine, a berú to ako svoje poslanie i zamestnanie.

A čo takto “ matka ako zamestnanie“?

Keď som sa snažila položiť otázku na možnosti štatútu „Matka ako zamestnanie“, resp. Žena v domácnosti, ako je to úplne bežné napríklad aj v susednom Maďarsku… dostala som na moju otázku ráznu zamietavú a zanietene presvedčivo vyslovenú odpoveď. Tak to tu nemáme a ani mať nechceme.

A aké sú argumenty pani riaditeľky na moje namietanie, že sú ženy, ktoré sa naozaj chcú venovať viacdetnej rodine a v súčasnom systéme si musia po dovŕšení troch rokov najmladšieho dieťaťa platiť všetky odvody nemajúc žiaden príjem, nehovoriac o tom, že sa im roky strávené takouto prácou nerátajú do dôchodku?

Žena by nemala byť dlho preč z práce, veď si neudrží svoju odbornosť. A čo jej príjem? Musí byť predsa nezávislá od muža, aby bola schopná postaviť sa na vlastné nohy, keď ju napr. muž z deťmi nechá… Predsa len tá matka sa nemôže tým deťom venovať tak dobre a odborne ako odborný personál v zariadeniach.

Tak pardón. Bola som naozaj úplne mimo. Konečne som si to dala dokopy. Porodiť, odložiť dieťa do jasieľ, kde sa oňho určite lepšie postarajú ako som schopná ja sama, bežať pracovať, aby som bola kvalifikovaná a finančne zabezpečená, keď ma môj manžel opustí napríklad z mladšou milenkou.

Toto má byť ono?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Myslim, ze kazda matka by mala mat moznost volby, ci dat dieta do jasli, alebo nie. Podla mojho nazoru jasle nie su vobec zla vec. Moj nazor je mozno ovplyvneny tym, ze byvame uz zopar rokov v USA. Moj syn isiel do jasli ako 10 mesacny, dcerka pojde ako 1 rocna a cakame tretie dietatko. Syn ma 4.5 roka, je uplne v pohode, nikdy s tym nemal ziadne problemy. Poznam mnozstvo deti, ktore zacali jasle v 6. tyzdnoch, su to spokojne a vyrovnane deti.

  Je to len vec nahladu na jasle. Tu sa nad tym nikto nepozastavuje.

  Takze myslim si, ze matka by mala mat moznost volby a nemali by sa taketo matky hned odsudzovat, ako som to velmi casto krat videla….

 2. Tato Kvapilova je jedna typicka, od reality odtrhuta naturalizovana blavacka, ktorej uchylne ejakulaty sa nedaju ani citat. Je vzorom a obrazom nasich politikov, ci uz muzov a zien. Este stastie ze ta komunisticka zberba SDA sa nedostane do parlamentu, ale aj tak tam bude takych kvapilovcov a kabrhelovcov rovnych 150… beda slovensku!

 3. Ja to vidím tak, že pokiaľ nedôjde k výmene niekoľkých generácií, a teda ľudí, ktorých zmýšľanie je poplatné dobe, v ktorej žili podstatnú časť svojho života, tak sa budú len ťažko presadzovať zmeny pozitívne pre matku, dieťa, rodinu a samozrejme celú spoločnosť.

 4. Samozrejme.Pani riaditeľka Kvapilová zase nie je v „obraze“. Choďte sa pozrieť do niektorých škôlok(je demokracia), ó aká to starostlivosť.A ešte nieto do jaslí. Bezmocné malé detičky odkázané na cudzie tety. A o niekoľko rokov Vám tú opateru vrátia po svojom. Ďakujem, neprosím. Som predsa nežná mama. Aspoň do 3 rokov si ho vychovám sama.

 5. Mohol by som veľa písať ale malo by to malý zmysel.Rozhodnime sa správne vo voľbách a hlavne my slime na vládu, poslancov a ďalších príživníkov nielen pred voľbami ale stále.My ich platíme,my ich dozorujme.Skutočne sa musíme zobudiť všetci nielen 1-2 %občanov.

 6. Najprv som si 3-krat zhlboka nadychla, aby som skaredo nezanadavala…to ma byt ako o com tento argument pani Kvapilovej? Ved to vyzera ako tie (s prepacenim) sprostosti, co sa tu pachali na rodinach a novych obcanoch nasej krasnej socialistickej vlasti v obdobi rozmachu moderneho vyspeleho socialistickeho statu…

  Taka kratkozrakost…

 7. Divím sa, že takýmto spôsobom dokáže ženy zrušiť ľavičiarka, ktorá proklamuje sociálne cítenie, prvoradosť sociálnych pozitív a výhod, ale to, čo pani Kvapilová predviedla, nepovažujem za modernú ľavičiarsku sociálnu politiku. Toto je predstava spred nežnej revolúcie, ak sa moderný socialista k tomu hlási, tak ďakujem, neprosím! Som zhrozený z argumentov, ktoré vypustila. Už sa vôbec nedivím, že ľavica u nás upadá. No cement.

   

  Dovolím si ešte jeden komentár na margo Karolovej poznámky – myslím si, že ak je babetko.sk stránka, ktorá sa venuje problémom matiek s deťmi komplexne, je tu potreba aj publicistiky, tlaku na spoločnosť, aby bolo matkám a deťom lepšie. Ak by sa štát kvalitne postaral o všetko, čo s materstvom súvisí, táto stránka by mohla byť pokojne len o konkrétnych – domáckych, či kultúrnych problémoch matky s dieťaťom.

  Práve preto by ste mali podporiť tieto snahy o polepšenie tejto chorej spoločnosti, ktorá sa síce učí moderným trendom, ale je stále nakazená starými a kostnatými socialistickými myšlienkami.

Pridaj komentár