Prihlásili ste sa na dôchodkové poistenie?

redakcia 8

Takýto mail sme dostali minulý týždeň do našej redakčnej schránky:

Zdravím všetkých bábätkárov 🙂

Toto som našla na stránke nášho mesta!!!

Oznámenie pre poberateľov rodičovského príspevku

Vážení občania,

jednou zo zmien, pre rodičov, ktorí sú poberateľmi rodičovského príspevku je zmena v Zákone o sociálnom poistení, preto Vám dávame do pozornosti a upozorňujeme Vás, že je potrebné v období od 01. augusta 2006 do 31. augusta 2006 sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne v Topoľčanoch na dôchodkové poistenie, pokiaľ by ste tak neurobili, doba starostlivosti o dieťa sa Vám nebude započítavať do dôchodku.

Táto zmena zákona nadobudla účinnosť prvý augustový deň.

Oddelenie starostlivosti o občanov

Vedeli by ste nám k tomu zistiť niečo bližšie? Keďže mám veľmi nepríjemné skúsenosti s pracovníčkami Sociálnej poisťovne , chcela by som vedieť, či je takéto niečo naozaj nutné alebo to platí iba pre nejakú skupinu poberateľov.

A tak sme sa opýtali za vás PhDr. Oľgy Škorecovej – hovorkyne MPSVR SR a riaditeľky Odboru tlačového a mediálneho. Ponúkame Vám znenie odpovede, ktorou promptne reagovaai na náš dotaz:

S účinnosťou od 1. augusta 2006 došlo k rozšíreniu okruhu osôb, za ktoré poistné na dôchodkové poistenie platí štát.

Od 1. augusta 2006 teda štát platí poistné na dôchodkové poistenie za fyzické osoby,

 1. ktoré sa riadne starajú:
  • o dieťa do šiestich rokov jeho veku,
  • o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vo veku od 6 do 18 rokov jeho veku,
 2. o dieťa do šiestich rokov jeho veku,
 3. o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vo veku od 6 do 18 rokov jeho veku,
 4. ktorým sa poskytuje peňažný príspevok za opatrovanie občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa zákona o sociálnej pomoci, avšak najviac v rozsahu 12 rokov.
 • o dieťa do šiestich rokov jeho veku,
 • o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vo veku od 6 do 18 rokov jeho veku,

Podmienkou je, že tieto fyzické osoby majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, nie sú povinne dôchodkovo poistené ako zamestnanci alebo ako samostatne zárobkovo činné osoby, nebol im priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšili vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a podali si prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa alebo opatrovania občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Obdobie povinného dôchodkového poistenia hradeného štátom, ktoré bolo získané starostlivosťou o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vo veku od šesť do 18 rokov a opatrovaním osoby, za ktoré poberala peňažný príspevok za opatrovanie občana s ťažkým zdravotným postihnutím, môže byť v úhrne najviac 12 rokov.

Skutočne, s účinnosťou od 1. augusta 2006 sa obdobie starostlivosti o dieťa započítava ako obdobie dôchodkového poistenia iba vtedy, ak sa fyzická osoba prihlási na Sociálnej poisťovni na dôchodkové poistenie platené štátom. V tomto zmysle dochádza k zásadnej zmene oproti právnemu stavu účinnému do 31. júla 2006, dokedy sa u zamestnancov obdobie starostlivosti o dieťa započítavalo do obdobia dôchodkového poistenia iba z dôvodu starostlivosti o dieťa bez faktického prihlásenia sa na dôchodkové poistenie.

Pre úplnosť je ešte potrebné uviesť, že prihlášku na dôchodkové poistenie je potrebné podať aj v prípade, že sa dôvod, pre ktorý patrí fyzická osoba do okruhu poistencov štátu, zmení (napr. dieťa dosiahlo šesť rokov veku, ale starostlivosť naďalej trvá, lebo ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo napríklad dieťa dosiahlo šesť rokov veku, ale fyzická osoba bude poberať peňažný príspevok za opatrovanie občana s ťažkým zdravotným postihnutím).

V krátkosti je možné konštatovať, že

ak sa žena riadne starala o dieťa vo veku do 6 rokov, alebo ak sa starala o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6. do 18. roku veku a táto starostlivosť trvala aj 1. augusta 2006 a bude ďalej pokračovať a neprihlásila sa na dôchodkové poistenie platené štátom, musí si po 1. auguste 2006 najneskôr do 31. augusta 2006 podať prihlášku na dôchodkové poistenie v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Ak dôvod, pre ktorý fyzická osoba bude patriť do okruhu poistencov štátu, teda riadna starostlivosť o dieťa vo veku do 6 rokov, alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6. do 18. roku veku alebo poberanie peňažného príspevku za opatrovanie občana s ťažkým zdravotným postihnutím vznikne po 31. júli 2006, dôchodkové poistenie vznikne odo dňa prihlásenia sa, najskôr odo dňa podania prihlášky.

Ak fyzická osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, dôchodkové poistenie jej vznikne odo dňa narodenia dieťaťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ja poviem za konkretne svoj pripad. Som na materskej dovolenke od júla 2005 a išla som zo zamestnania. Čiže ma zamestnávateľ prihlásil. A podľa informácie pracovníčky soc. pois. sa znovu prihlásiť nemusim.

 2. myslim ze sme sa viacere vyplasilismile volala som na soc. poistovnu – ak je zena zamestnana, je to povinnost zamestnavatela – ako doteraz. v ostatnych pripadoch sa musi prihlasit sama. cize informacia nie je uplna.

 3. Ahojte,

  pátrala som na stránke soc. poisťovne po informácii, či mám ako matka na rodičovskej dovolenke naozaj podať prihlášku na dôchodkové poistenie. V súvislosti s tým som našla nasledujúcu informáciu: „Fyzická osoba, starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie (za zamestnanca zamestnávateľ oznámením o začiatku čerpania materskej dovolenky) pred 1. augustom 2006, a ktorá pokračuje v starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. júli 2006, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie. Dôchodkové poistenie fyzickej osobe trvá z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku aj po 31. júli 2006, najdlhšie do dovŕšenia šesť rokov veku dieťaťa.“

  Ak tomu správne rozumiem, rodičia na materskej resp. rodičovskej dovolenke, ktorým trvá pracovný pomer, túto prihlášku podávať nemusia. Čo si o tom myslíte?

  Soňa

 4. Velmi som tomu neporozumela. Mam sa teda ist znova prihlasit do soc. poistovne, aj ked som na RD od aprila 2005, alebo nemusim? Tyka sa to vsetkych, alebo iba tych, co maju deti starsie ako 3 roky ( tych, co su doma do 6 rokov veku dietata)? Vysvetli mi to niekto? Musim sa prihlasit do 31.8.znova?

 5. Velmi som tomu neporozumela. Mam sa teda ist znova prihlasit do soc. poistovne, aj ked som na RD od aprila 2005, alebo nemusim? Tyka sa to vsetkych, alebo iba tych, co maju deti starsie ako 3 roky ( tych, co su doma do 6 rokov veku dietata)? Vysvetli mi to niekto? Musim sa prihlasit do 31.8.znova?

 6. Velmi som tomu neporozumela. Mam sa teda ist znovas prihlasit do soc. poistovne, aj ked som na RD od aprila 2005, alebo nemusim? Tyka sa to vsetkych, alebo iba tych, co maju deti starsie ako 3 roky, dokedy trva riadna RD? Vysvetli mi to niekto?

Pridaj komentár