Od 1. januára nový príspevok na starostlivosť o dieťa

(ts) 4

Od začiatku tohoto roka (2009) sa zaviedol príspevok na starostlivosť o dieťa. Takýto príspevok bude štát vyplácať rodičom, ktorí sa rozhodnú vykonávať zárobkovú činnosť a zabezpečia starostlivosť o svoje dieťa do troch rokov inou právnickou alebo fyzickou osobou. Príspevok bude v sume preukázaných výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa, najviac však v sume rodičovského príspevku ( 4 780 Sk, resp.158,7 €)) v prípade, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje materská škola, či jasle.

Rodič, ktorý bude vykonávať zárobkovú činnosť, a zverí starostlivosť o dieťa príbuznej osobe a tá nebude mať na túto činnosť živnostenské oprávnenie, bude mať nárok na príspevok vo výške 25 % zo sumy rodičovského príspevku, čo je aktuálne 1 195 Sk (39,67 €).

Rodičovský príspevok v súčasnosti dosahuje 4 780 Sk (158,7 €).

Príspevok na starostlivosť o dieťa pre pracujúcich rodičov detí do troch rokov sa bude vyplácať na každé dieťa do troch rokov. Na príspevok získajú nárok aj tí rodičia, ktorí v súčasnosti nedostávali rodičovský príspevok.

Podľa ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej ide o rodičov, ktorí dieťa umiestnili do predškolského zariadenia v zriaďovacej pôsobnosti obce a táto obec poberá na zariadenie dotácie od štátu.

Rodič, ktorý sa stará o dieťa do troch rokov jeho veku, od začiatku budúceho roka nestratí nárok na rodičovský príspevok v prípade zamestnania sa na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti.

Rodičovský príspevok môže naďalej aj po 1. januári 2009 dostávať aj ten rodič, ktorému úrad práce a sociálnych vecí priznal túto dávku do konca roka 2008.

 • zdroj: sita

Vaše dotazy k novej legislatíve pre rodičov zodpovedáva Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v našej poradni.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Zuzana: no to vies, urcite ti tato socialna vlada da ulavu, ked ides na polovicny uvazok ….

   

   

  Mna napada len toto: Koho „sme si“ v poslednych volbach zvolili, ten nam krasne ukazuje svoju socialnost … ta je na mieste s prepacenim ak ste cigan a nic nerobite … ak ste biely, plati na vas pozitivna diskriminacia, ktora sa nepovazuje za diskriminaciu …

   

  Riesenie? Skuste sa porozpravat so svojim starymi rodicmi … ja som to uz urobila a dufam, ze moje argumenty moju starku presvedcili natolko, ze nebude volit tuto vladu … viete, starsim a sprostym zalepi „niekto“ oci tym, ze im da 13ty dochodok, nam mladym neda nikto nic. Ulavu od hypoteky splna max 10% mladych a aj tak polka z nich hypoteku v zivote nedostane …

   

  Takze skusme vziat buducnost do svojich ruk a ukazme starym, ako s nimi, ako perspektivnymi uzasnymi volicomi, manipuluju na ukor ich deti a ich vnucat, ci pravnucat, ktore tak zboznuju …. + 5 000 rocne pre nich znamena – niekolkonasobne tisic viac pre normalne, praceschopne, inteligentne rodiny s detmi ….

 2. Naozaj super Confused Dostanem 20 tisíc za tretie dieťa, ale keďže po roku sa musím vrátiť do práce, prídem o asi 100 tisíc. Teda dokopy mínus 80 tisíc… Sad

  Neviete, či je nejaký dodatok ohľadom práce na pol úväzku??

Pridaj komentár