Rodičia veria, že stravovanie má vplyv na duševný vývoj detí

TS 0

4 650 rodičov zo Slovenska sa v období február až apríl 2007 zapojilo do dotazníkoveho prieskumu spoločnosti Unilever a odhalilo postoje k životospráve detí a ich duševnému vývoju.
Prieskumníci zisťovali, ako intenzívne sa rodičia venujú deťom vo voľnom čase a aké aktivity preferujú. Respondenti boli rodičmi detí v rôznom veku, pričom ťažiskom boli rodiny s deťmi na prvom stupni základných škôl.

Duševný vývoj po celý život

Vyše 85 percent slovenských rodičov súhlasí s názorom odborníkov, že duševný vývoj je celoživotná otázka. Viac ako polovica zúčastnených rodičov zároveň verí, že správnou výživou možno ovplyvniť telesnú i psychickú kondíciu. Duševný vývoj je celoživotnou úlohou. Dôležitými faktormi v detskom veku sú – čítanie, športové a kultúrne zážitky, pravidelný spánok a samozrejme, vhodná strava.

Ďeťom varíme to, čo nám naše mamy

Takmer 40 percent rodičov zostavuje deťom jedálny lístok podľa svojich stravovacích návykov z detstva, pritom využívajú najmä tradičné recepty. Nie všetky sú pritom správne. Varovným signálom je fakt, že vyše 13 percent respondentov napríklad pripustilo, že takmer vôbec nejedia ryby. Takmer tretina respondentov pritom uviedla, že na rozvoj mozgu majú priamy vplyv niektoré zložky potravy, akými sú nenasýtené mastné kyseliny alebo vitamíny. Až v 20 percentách domácností o zložení jedálnička rozhoduje ekonomická situácia.

Športuje len tretina detí

Len necelá tretina detí na Slovensku sa venuje športovým aktivitám viac ako jedenkrát do týždňa. Śtvrtina rodičov uviedla, že ich deti okrem povinných hodín telocviku v škole nešportujú vôbec. Viac ako polovica rodičov dáva deti spať v rovnaký čas každý deň, no 16 percent detí chodí spávať, až keď sú unavené.

Nie všetky deti chodia do kina

Väčšina rodičov si uvedomuje, že na pozitívny vývoj dieťaťa má vplyv nielen správna výživa, ale aj dobré rodinné zázemie. Takmer polovica respondentov chodí aspoň raz alebo dva razy do mesiaca s deťmi do kina, divadla, na koncert alebo na výstavu. Naproti tomu viac ako 28 percent rodičov so svojimi deťmi nenavštevuje kultúrne podujatia vôbec. Polovica opýtaných uviedla, že s deťmi viackrát do týždňa spoločne hráva, čítajú si, učia sa básničky a podobne. S domácimi úlohami pravidelne pomáha takmer polovica rodičov (43 percent).


Prieskumníci zistiťovali, ako intenzívne sa rodičia venujú deťom vo voľnom čase a aké aktivity preferujú. Zapojilo sa 4 650 respondentov s deťmi rôzneho veku, pričom ťažiskovo bol zameraný na rodiny s deťmi na prvom stupni základných škôl.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár