Rodičovstvo nedáva stop kariére

Saša Pribišová , Profit 9

Kým v roku 2002 sa na Slovensku narodilo 50 841 detí, vlani priviedli Slováci podľa Eurostatu na svet 54 424 ratolestí. Hoci počet živých pôrodov rastie, baby boom ostáva snom demografov. Vládni politici chcú preto motivovať ľudí k rodičovstvu aj novými sociálnymi dávkami. Ako spájajú rodičovstvo s kariérou súčasné aktívne ženy a muži? Profit zistil, že ak majú podporu svojich partnerov a zamestnávateľov, zvládajú to brilantne.

Kým ich deti spia alebo ich strážia príbuzní, aktívni rodičia vytvárajú internetové stránky, publikujú a korigujú texty, poskytujú poradenstvo médiám, učia cudzie jazyky alebo robia masáže. Práca s dieťaťom je síce zaberačka na kondíciu, ale dá sa šikovne a rozumne vyvážiť. Najmä duševnou prácou. A ani štát konečne neostáva k aktívnym rodičom úplne vlažný.

Chce to chcieť

A mať ústretového šéfa alebo dobrého zamestnávateľa. To hovorí novinárka a PR manažérka Katarína Korecká, ktorá zvládla popri materskej dovolenke aj prácu televíznej spravodajkyne.

„Mala som šťastie na šéfov, vždy ma nechali samú zvážiť, či spravodajskú akciu zvládnem, alebo nie,“ spomína si na svoje rodičovské začiatky. K mladej talentovanej mamičke bol šéfredaktor ústretový, nočné služby a skoré ranné služby jej zrušil.

Po dvoch rokoch na rodičovskej dovolenke dostala zo spravodajstva ponuku pracovať na polovičný úväzok, a tak sa opäť vrátila do zamestnania. „Len vďaka ústretovosti šéfov som mohla robiť aj s dieťaťom. Prispela k tomu zrejme aj moja odborná prax,“ uvažuje Katarína.

Hoci chce K. Korecká pracovať na svojom kariérnom rozvoji, chce byť aj s dieťaťom, lebo to považuje za dôležité. Dnes je zamestnaná v agentúre pre vzťahy s verejnosťou a aj tam jej šéf rešpektuje, že je aj matka.

Dieťa aj vďaka tomu nie je pre ňu obmedzenie v kariére. A ak, tak len do tej miery, že si netrúfne robiť PR aktivity napríklad ako živnostníčka či podnikateľka. „Pustiť sa do podnikania si sama s dieťaťom zatiaľ netrúfam, ako zamestnankyňa mám sociálne istoty a to mi vyhovuje.“

Nebyť závislá

K. Korecká sa aj počas svojej materskej dovolenky stretávala s kolegyňami z brandže, takže sa nevyhla diskusiám o spoločensko-politických a ekonomických témach. „Nevedela som si predstaviť, že by som sa počas celej materskej dovolenky venovala iba dieťaťu a detským témam. Nechcem, aby to znelo chladne alebo cynicky, ale rodičovstvo je pre mňa aj o pracovitosti a povedomí, že človek nechce byť od nikoho závislý. A keďže som si vedomá toho, že na svoj štandard si viem zarobiť, tak to robím. Navyše je dobré udržiavať si pri zvoľnenom režime a aj pri nižších výkonoch kontakt s ľuďmi z profesijnej oblasti a vzdelávať sa.“

Katka sa neskôr počas rodičovskej dovolenky začala venovať francúzštine a keďže vychováva svoje dieťa bilingválne, začala výchovu dieťaťa vnímať ako ďalšiu pracovnú náplň a obohatenie, ku ktorému pristupuje skôr vedecky, a nie intuitívne. Vďaka svojmu aktívnemu prístupu pred i počas rodičovstva ani po materskej nemala problém s atraktívnymi kariérnymi ponukami.

Dokázať aj sama sebe

Nikoleta Macinská, ktorá vyštudovala Fakultu podnikového manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave, vytvorila počas materskej internetový portál www.kamsdetmi.info a internetový obchod www.mamimo.sk.

Podnikateľská prax ju po desaťročnej materskej dovolenke so šiestimi deťmi nijako nezaskočila. „Založiť si firmu popri šiestich deťoch je vyčerpávajúce, ale chcela som to tak veľmi, že som ľahko prekonávala väčšinu prekážok,“ vyznáva sa Nika a dodáva, že „byť matkou je skvelé, ale skôr či neskôr, keď je žena dlho doma, má pocit, že je nevyužitá a túži ukázať okoliu aj sebe samej, čo v nej je“.

Podnikanie cez internet jej maximálne vyhovuje aj preto, že má ešte stále jedno dieťa doma, takže môže byť súčasne s ním a môže aj pracovať. Neľutuje to, aj keď voľný čas nemá takmer žiaden. N. Macinská a rodinná spoločnosť Nipa dnes dodávajú oblečenie s rovnakými motívmi a vtipnými potlačami pre celé rodiny.

Do podnikania vtiahla aj manžela, ktorý predtým fungoval „ako väčšina mužov“. Ale keď začal cítiť, že deti vyrastajú a on si ich ani nestihol užiť, dnes sa už naplno venuje rodinnej firme. A darí sa im.

 

Nápad predáva

Beatrix Kováčiková absolvovala štúdium učiteľstva základných škôl, potom dva roky žila a pracovala vo Veľkej Británii. Po návrate na Slovensko sa usadila, počas materskej dovolenky začala s podporou manžela a rodiny podnikať.

Kúpila franchisingovú licenciu na otvorenie vyučovacieho centra pre deti Helen Doron Early English. Absolvovala potrebné školenia a dnes v centre Pezinka učí angličtinu už bábätká od troch mesiacov.

„Chcela som, aby sa moje deti začali učiť po anglicky čo najskôr, ale zdalo sa mi neprirodzené hovoriť s nimi doma po anglicky, nakoľko to nie je moja materinská reč. Prijateľnú alternatívu v mieste nášho bydliska som nenašla, a tak sme sa s manželom rozhodli otvoriť jazykovú školu pre deti. Podarilo sa nám prenajať si priestory v centre mesta, takže kým sa venujem deťom, ich rodičia si na 45 minút môžu odskočiť na nákupy alebo vybavovačky v meste. Je to vlastne trochu iný baby-sitting a tí rodičia, ktorí nevedia po anglicky, sa pri ňom tiež niečo priučia.“

Článok je prevzatý z najnovšieho vydania magazínu PROFIT, kde si ho môžete prečítať v úplnom znení.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Drzim palce vsetkym stastne pracujucim maminam – vynimkam. Taketo clanky posobia trochu frustrujuco asi na vacsinu maminiek v nasom state, uz len prvym predpokladom pracujucej maminky – a to chapavym pristupom firmy, ci sefa. U nas je to nieco absolutne vynimocne a zo strany maminiek takmer neovplyvnitelne. Zial ani legislativa nepodporuje v tomto smere zeny, ktore sa rozhodnu pre rodinu – zial musim potvrdit len znamy fakt – bud kariera alebo rodina. Mnohi nemame blizko starych rodicov, takze na deti sme same. V podstate maju zeny dve moznosti – bud nastupia do prace a pracuju celkom bezne aj 9-10 hodin (zaroven si platia opatrovatelku, ktora vyzdvihne deti zo skolky) a vecer sa vratia ulozit deti tak akurat do postele alebo jednoducho zostanu doma 3 roky. V inych krajinach to stat riesi inak ako jednorazovou „motivaciou“ vo forme 25 tis. Sk. Matky deti predskolskeho veku mozu bezne pracovat na 5, 6- hodinovy uvazok na svojej povodnej pozicii, alebo pracuju z domu a pod. (zamestnavatela do toho tlaci stat a istymi vyhodami aj firmu podporuje). Tomu hovorim riesenie.

  2. Mozem so vsetkymi len suhlasit. Ja osobne som na materskej kratko, predtym som pracovala v zahranicnej firme v manazerskej pozicii. Hlavne velmi uspesne.

    Od zaciatku tehotenstva som pocitovala akusi nevludnost firmy a ku koncu, ked vykonnost klesala, kedze som bola dost unavena, bol postoj uplne uzasny, akosi sa so mna stal neperspektivny kader. O mother friendly company nebolo ani reci. Uz teraz viem, ze pokial by som sa aj vratila, do povodnej pozicie ma nevezmu. Necudujem sa, ze na Slovensku je to s detmi tazke, kedze hlavne zahranicne firmy maju postoj k slovenskym zenam prave takyto. Vyberte si: Kariera alebo dieta.

    Tak som si vybrala… zwinker

  3. gratulujem vsetkym maminam, ktorym sa podarilo pracovat popri RD. ale chcem len pripomenut, ze nie vsetky mozeme a vieme ucit jazyky, mat internetovy obchod a podobne…..

    mna by potesilo, ked si najdem po RD pracu, aby bol moj zamestnavatel ustretovy k rodine…a to takych je strasne malo. bohuzial 🙁

    1. Aby človek niečo mohol robiť, musí sa to učiť. Mňa donútila núdza – jednoducho sa na mňa vykašlal každý, kto len mohol.
       
      Tak som sa naučila sama. Akurát, že nemôžem povedať, že dakujem manželovi, rodine a neviem ešte komu. Dakujem sama sebe, že som si pomohla, že som sa nesklamala, že som našla odvahu a bola som si podporou. A naozaj dakujem tým málo cudzím ľudom, ktorí mi akokoľvek vyjadrili podporu. Nie je to ani vláda, ani úradníci, ani poslanci, proste len celkom neznámi dobrí-prajní ľudia.

  4. Musím súhlasiť s Milanom. Skĺbiť prácu a dieťa je u nás problém. Zamestnať sa na čiastočný uväzok? Možno v Bratislave, inde väčšinou buď-alebo…

    A podpora pôrodnosti alebo mladých rodín. V tomto štáte? Nedajte sa vysmiať. A už vôbec nie pracujúcich matiek! Ešte aj ten úbohý rodičovský príspevok, ktorý doteraz mohla poberať aj pracujúca matka bez „dokladovania výdavkov“ a neviem akých hlúpostí a mohla dopriať svojmu dieťaťu opatrovateľku namiesto strčenia do jaslí, tak ešte aj ten nám táto vydarená „prorodinná“ vláda berie. Proste úbohé…

  5. Ja som sa počas RD tiež všeličo naučila a hoci sa mipodarilo po RD zamestnať, práve pre časovú vyťaženosť som radšej dala výpoved a živím sa tým, čo ma baví a mám pri tom viac času najmä na deti.

    Začať sama, bez podpory, bez opory v partnerovi je ťažké, a chce to veľa dovahy. Začiatky zrejme vždy bývajú ťažké, ale netreba sa vzdať. Robím to nie len pre svoje deti, aby som ich mala z čoho uživiť, ale aj pre seba, aby som po sebe videla nejaké výsledky, aby som uplatnila svoje vedomosti, nie len materinský cit a lásku.

  6. No to je krásne lakovanie naružovo.Ale fakty sú absolútne iné.

    Predovšetkým,je zavádzaním porovnávať počet živo narodených detí počas rokov, na to tu máme úhrnný index plodnosti a ten je jednoznačný – momentálne najnižší v EU a už dlhé roky stagnuje, teraz sa rodí v SR 1,25 dieťaťa na ženu, potrebné len na normálnu obnovu populácie sú 2,1.

    A to tu máme aj Rómov …

    Inak povedané realita vypovedá o tom, že pre podstatnú väčšinu je problém sklbiť prácu aj rodinu, vyťahovanie úspešných príkladov je na dve veci, ked väčšina má s tým problémy.

    Chýba systémová podpora rodín.Tých 25 000 Sk ako pôrodné samozrejme systémom nie je.Sociológovia hovoria o trende jednodetných domácností.Možno v Profite to vidia inak.Napokon, Tomanová tiež tvrdila, že žiadna demografická kríza u nás nie je smile

  7. Áno, mne sa takýto prístup veľmi páči. Je užasné byť mamou a zároveň robiť prácu, ktorá vás baví a zároveň vás živí. Myslím, že máloktorá z nás chce robiť závratnú kariéru, ide skôr o to, ako zladiť prácu a rodinu. To je umenie. Myslím, že mnohé z nás sú šťastné iba keď sa im podarí mať oboje. A to chce veľkú dávku šikovnosti a organizácie. Ale ide to a jednoznačne to prispieva k obohateniu života. Ja vyučujem cudzie jazyky a polovicu hodín, tú na živnosť, mám cez internet – veľmi ma to baví a umožňuje mi to zladiť starostlivosť o naše slniečko a prácu, ktorú mám rada. Na materskej som sa popri „svojich“ jazykoch – Fj a Nj – dala na angličtinu a bolo to super rozhodnutie. Želám veľa šťastia aj vám všetkým. Pekný dník. Jarka smile

Pridaj komentár