Téma dvojčiat na stretnutí s ministerkou

Gabika Kobelová 10
ministerka Radicova dvojcata

Po pondelkovom stretnutí čitateliek/pisateliek z „babetka“ sme o akcii vypustili len dosť strohú tlačovú správu (oni totiž TS strohé bývajú). Po pár dňoch ste nás začali bombardovať, že toto predsa nestačí, že chcete vedieť o stretnutí viac! Trvalo to trošku dlhšie, ale ideme na vec. So svojim spravodajstvom prichádza Gabika Kobelová, mamina dvojčiat a spoluautorka príspevku Legálna diskriminácia dvojičiek

Milé maminy – zvlášť dvojičkové,

hoci sme sa na stretnutie s pani ministerkou veľmi tešili, zároveň sme si realisticky uvedomovali, že minimálne do septembra aj tak dieru do sveta neurobíme. Vôbec sme pani ministerke nezávideli jej úlohu „bezzubého leva“, ktorý síce môže k danej problematike vyjadriť svoj názor, ale zatiaľ v nej nemôže v našom legislatívnom vákuu aj tak nič robiť. Napriek tomu bola atmosféra hotela Danube veľmi príjemná a bola nevšednou zmenou v našich každodenných monotónnych mamičkovských činnostiach. Hneď na úvod pani ministerka odľahčila atmosféru nedávnou príhodou zo zasadania žien ministeriek v New Yorku.

Téma Diskriminácie dvojičiek prišla na rad ako prvá. Nestihli sme sa ani nadýchnuť a pani ministerka si vzala slovo. Bola dôkladne oboznámená s našou problematikou a doslovne sa vyjadrila takto: „Máte úplnú pravdu a úplne vo všetkom. Štát predsa nemôže používať iný meter na dvojčatá ako na deti narodené s iným vekovým rozdielom….Štátnu kasu predsa nemôže 600 príspevkov navyše rozhodiť.“ Uznala, že je súčastný zákon pre maminy dvoj a viacerčiat nespravodlivý a je pozostatkom socialistickej legislatívy (kedy mali rodiny s viac deťmi iné výhody). Prisľúbila, že sa bude pre nás v rámci svojich kompetencií angažovať.

Našťastie vraj nie je pri schvaľovaní zákonov nutné čakať pokým daná téma bude predmetom rokovania parlamentu, ale zmena nejakého zákona sa zatiaľ dá „prilepiť“ aj k iným práve schvaľovaným zákonom.

Ak uvážime tých stratených 13 rokov (od vzniku samostatnej SR), a že nasledujúci polrok sa určite v tejto oblasti nič prevratné neudeje, je to slabá útecha zvlášť pre tie z nás, ktorým aj tých 4 tisíc mesačne v každodennom boji o prežitie veľmi chýba. Môže nás tešiť aspoň to, že pani ministerka v podstate súhlasila s tým, že sa jedná o diskrimináciu určitej skupiny matiek (zvlášť mamín dvojčiat, ktoré sú až doteraz súčastnou legislatívou viacmenej prehliadané – na rozdiel od trojčiat a viacerčiat sa nás netýkajú ani jednorázové príspevky).

Pozitívom však je, že od 1.11.2005 sa zmenila výška príspevku pri narodení dieťaťa pri dvojičkách zo 4 na 6 tisíc na jedno dieťa rovnako, ako to bolo doteraz v prípade 2 detí prežijúcich z trojčiat a vyššie.

Keďže mnohým z nás rodičovská dovolenka skončí zrejme pred pozitívnou zmenou zákona v prospech mamičiek dvoj a viacerčiat, môžeme dúfať že sa snáď aj našim pričinením toho dožijú aspoň budúce mamičky. A čo sa týka starších ročníkov, ak sa jedná o diskrimináciu, čo pani ministerka nepoprela, na tú sa aj v budúcnosti môže vzťahovať odškodnenie.

Poradca pani ministerky sa potom pýtal aké sú reakcie žien na zmenu zákona, čo sa týka práce popri rodičovkej dovolenke. My „dvojičkové“ sme tiež vstúpili do diskusie a upozornili ho, že aj týmto zákonom sa cítime byť zasa odstrčené, lebo dať si varovať 1 alebo viac detí toho istého veku je predsa len markantný rozdiel. A tak sme vlastne diskriminované hneď viacnásobne. Nielenže sme na rodičovskej dovolenke za rovnaké peniaze ako ženy s 1 dieťaťom, ale máme mizivú šancu si k daným peniazom niečo privyrobiť. Takže minimálne od 1.5.2005* aj v zmysle znenia nového zákona sa rozhodne o diskrimináciu jedná. A hoci pripustil, že pri maximálnej výške materského príspevku 11 tisíc by bol dvojnásobok tejto sumy pri matkách dvojčiat nereálny, v dvojnásobku rodičovského príspevku problém nevidel. Nakoľko výdavky sú dvojnásobné, šanca zamestnať sa popri rodičovskej dovolenke s viacerčatami veľmi obtiažna a zaplatenie jaslí pre mnohé z nás nedostupné. Taktiež sme ho upozornili, že daný problém nerieši dvojnásobná výška rodinných prídavkov, nakoľko 500 korún navyše nikoho nevytrhne a tie sa dostávajú aj na deti žien ktoré už chodia do práce. Stále riešime tie kritické prvé 3 roky na materskej a rodičovskej s dvojčatami.

Tiež sme spomínali nespravodlivosť prechodu na nový systém vyplácania materských príspevkov, kedy sa do 31.12.2004 už žien netýkali výhody starého systému (t.j. 90% z platu), ale ešte nevstúpili do platnosti výhody nového systému (t.j. max. suma 11.450,- Sk – strop zostal po starom 7.450,-Sk), takže ženy, ktorým to po novom vyšlo menej dostali po novom menej, a ktorým to vyšlo viac dostali po starom menej – čiže na to doplatili aj slabo aj dobre zarábajúce matky. To sa však týkalo rovnako matiek monodetí ako aj nás – hoci pri dvoch a viac deťoch sa to znáša o to horšie, ale s tým sa už nebude dať pravdepodobne nič robiť. Stále narážame na dátumy a keď sa to všetko nakopí, robí to aj niekoľko desiatok tisíc korún, ktoré pravdaže chýbajú.

Ďalšou diskrimináciou je aj dĺžka vyplácania materského príspevku miesto 29 + 29 týždňov ako pri deťoch napr. s rozdielom 15 mesiacov (keď sme si za posledné 2 roky rovnako ako takéto matky platili aspoň 270 dní nemocenské dostávame 29+8 týždňov ako osamelé matky, mimochodom existujú aj osamelé matky dvojčiat, a osamelé matky nie sú vždy až také osamelé, stačí ak nie sú zosobášené a každý z rodičov má trvalý pobyt inde ( príklad z praxe: dobre finančne situovaná žena, matka 1 dieťaťa, s vlastným bytom a materským príspevkom 11 tisíc, byt môže pokojne prenajímať, lebo otec dieťaťa, mimochodom tiež dobre situovaný má vlastný byt atď.). Pokojne by to mohlo byť pri dvojičkách 2×29 týždňov a pri osamelých matkách dvojčiat 2×37 týždňov. To už sú však moje úvahy, lebo stále tvrdím, že počatie dvojčiat (častokrát však aj viacerčiat) na rozdiel od inak narodených detí si človek neplánuje, jednoducho sú tu a musíme sa o ne postarať.

*Takže na záver trocha legislatívy, schválne, či postrehnete zmenu:

16.máj 2002: „Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie osobnej starostlivosti a riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov…“

18.máj 2005: „Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov…“

Takže už neobstojí vysvetlenie pracovníčky ministerstva odvysielanom nedávno v Piatkoch pre matky {relácia Slovenského rozhlasu}, že sa jedná o príspevok pre rodiča a nie pre dieťa. Takto sa dalo argumentovať, pokiaľ rodič starajúci sa o dieťa do 3 rokov nemohol aspoň oficiálne pracovať, ale teraz je osobná starostlivosť rodiča z definície úplne vynechaná a je fakt divné, že štát rovnako prispieva rodičovi na zabezpečenie starostlivosti o jedno alebo o viac detí súčasne!!!!

Ešte raz ďakujeme organizátorom a všetkým prajem veľa sily, aby sme aj napriek zdanlivému bezvetriu vládali naďalej víriť vody.

Gabika

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ako budúca mamička dvojičiek, ktoré čakáme v septembri vyslovujem obrovské ĎAKUJEM všetkým odvážnym maminkám dvojčiat, ktoré bojujú za naše práva. Dúfam, že keď sa udejú nejaké zmeny, dotknú sa aspoň dodatočne aj Vás ako „odškodnenie“. Je to naozaj veľká nespravodlivosť, poberať pri dvojičkách rodičovský príspevok 4 tis. Sk tak ako mamičky, ktoré majú jedno dieťa. Tie náklady sú naozaj dvojnásobné, ale prečo to každý ignoruje? Hlavne tí, čo schvaľujú tieto zákony?

 2. Ako budúca mamička dvojičiek, ktoré čakáme v septembri vyslovujem obrovské ĎAKUJEM všetkým odvážnym maminkám dvojčiat, ktoré bojujú za naše práva. Dúfam, že keď sa udejú nejaké zmeny, dotknú sa aspoň dodatočne aj Vás ako „odškodnenie“. Je to naozaj veľká nespravodlivosť, poberať pri dvojičkách rodičovský príspevok 4 tis. Sk tak ako mamičky, ktoré majú jedno dieťa. Tie náklady sú naozaj dvojnásobné, ale prečo to každý ignoruje? Hlavne tí, čo schvaľujú tieto zákony?

 3. Ako budúca mamička dvojičiek, ktoré čakáme v septembri vyslovujem obrovské ĎAKUJEM všetkým odvážnym maminkám dvojčiat, ktoré bojujú za naše práva. Dúfam, že keď sa udejú nejaké zmeny, dotknú sa aspoň dodatočne aj Vás ako „odškodnenie“. Je to naozaj veľká nespravodlivosť, poberať pri dvojičkách rodičovský príspevok 4 tis. Sk tak ako mamičky, ktoré majú jedno dieťa. Tie náklady sú naozaj dvojnásobné, ale prečo to každý ignoruje? Hlavne tí, čo schvaľujú tieto zákony?

 4. Ako budúca mamička dvojičiek, ktoré čakáme v septembri vyslovujem obrovské ĎAKUJEM všetkým odvážnym maminkám dvojčiat, ktoré bojujú za naše práva. Dúfam, že keď sa udejú nejaké zmeny, dotknú sa aspoň dodatočne aj Vás ako „odškodnenie“. Je to naozaj veľká nespravodlivosť, poberať pri dvojičkách rodičovský príspevok 4 tis. Sk tak ako mamičky, ktoré majú jedno dieťa. Tie náklady sú naozaj dvojnásobné, ale prečo to každý ignoruje? Hlavne tí, čo schvaľujú tieto zákony?

 5. Ako budúca mamička dvojčiat, ktoré sa nám narodia v septembri veľmi ďakujem všetkým Vám odvážnym mamičkám, ktoré sa snažíte a bojujete takto za práva rodičov dvojičiek. Dúfam, že ak nastanú zmeny, že sa dotknú dodatočne aj Vás ako odškodnenie. Je to naozaj veľká nespravodlivosť, poberať pri dvojičkách rodičovský príspevok 4 tis. Sk. Veď s tým nepokryjem ani základnú potrebu plienok a umelého mliečka, ak náhodou nebudem môcť kojiť. Ste zlaté, Ďakujeme.

 6. Teší ma, že sa „ľady pohli“, ale obávam sa že vzhľadom na momentálnu politickú situáciu – čakanie na voľby, rozbiehanie novej vlády …., možnosť, že sa zase do rezortu „práce a rodiny“ dostane zase muž, ktorý nebude tieto problémy vnímať tak citlivo ako pani ministerka, aby sa toho maminy, ktoré túto debatu rozprúdili vôbec dočkali. /I keď to tým ostatným samozrejme prajem/. Škoda, že sa pri voľbách nedajú z kandidátok jednotlivých strán povyberať

  „hrozienka“ /myslím tým múdre, praktické, citlivé ženy/ aspoň do rezortov, pre ktoré by „ženský pohľad na veci“ bol prínosom.

 7. Teší ma, že sa „ľady pohli“, ale obávam sa že vzhľadom na momentálnu politickú situáciu – čakanie na voľby, rozbiehanie novej vlády …., možnosť, že sa zase do rezortu „práce a rodiny“ dostane zase muž, ktorý nebude tieto problémy vnímať tak citlivo ako pani ministerka, aby sa toho maminy, ktoré túto debatu rozprúdili vôbec dočkali. /I keď to tým ostatným samozrejme prajem/. Škoda, že sa pri voľbách nedajú z kandidátok jednotlivých strán povyberať

  „hrozienka“ /myslím tým múdre, praktické, citlivé ženy/ aspoň do rezortov, pre ktoré by „ženský pohľad na veci“ bol prínosom.

 8. Slavka ma plnu pravdu.uznavam, ze paltit opatrovatlku pre dve deti je nemozne. mozno ste mohli do toho zaradit vsetky deti do 3 rokov. nie iba dvojicky. este podotykam, ze mna sa to netyka (moje deti su narodene po 3 rokoch). ale sa mi to zda nespravodlive. ked pre dvojicky tak aj rpe deti po roku, ci dvoch.

 9. Som rada, ze sa tato vec pohla dopredu. Kazdy normalne zmyslajuci clovek musi pochopit,ze je nespravodlive, aby maminy,ktore maju viac deti dostavali RP v takej vyske ako maminy s jednym dietatom.Zaujimalo by ma, ci sa na stretnuti hovorilo aj o detoch,ktore sa narodia v casovom odstupe mensom ako tri roky. Dakujem.

 10. S velkym uznanim a gratulaciou koncim citanie tohto clanku. Praca, ktoru ste vykonali mala pre nas, dvojickovske mamicky, obrovsky vyznam. Teraz uz naozaj ostava len cakat a dufat, ze sa lady pohli a bude lepsie, hlavne financne. Este raz velka VDAKA!!! Adriana

Pridaj komentár