Žena ako ohrozený druh?

Eva Pavlíková 16

Gender mainstreeming, rodová rovnosť, zavádzanie povinných kvót pre kandidátne listiny, kde budú ženy tvoriť zo zákona toľko alebo toľko veľa %.

Žena je prezentovaná ako „druh“, ktorý sa chystá vyhynúť. Minimálne ako ohrozená alebo niečím podivuhodná menšina. Videli ste niekde názov „mužská nezisková organizácia“? Ale s podtitulmi „ženské neziskovky, ženské NGO, ženské hnutia…“ sa stretávame úplne bežne. Nie že by chlapi nemali svoje spolky len pre vyvolených majiteľov Y chromozómu, ale nejako nepovažujú za podstatné pripájať podnadpisy.

Tak sme naozaj ohrozeným druhom?

Fakty a čísla (a teraz si chvíľku nebudeme všímať celkové % populácie, kde zhodou okolností vyhrávame) hovoria, že áno.

Ešte minulý rok boli v Európe len 2 vlády bez ženského hlasu. Na Slovensku a na Cypre. Ale už pár mesiacov sa môžeme tešiť z novej posily. Takže hurá – bod.

Slovenský parlament je obsadený ženami na 20%.

Toto výsledné číslo má 2 prapríčiny. Tou prvou je prejavené väčšie či menšie gesto spolupatričnosti štandardných strán ku svojmu ženského členstvu, keď im dovolí zabrať miesto na svojich kandidátkach (politika je u nás stále najmä o straníckych tričkách, nerobme si ilúzie o nejakých „šikovných, nezávislých, z neba spadnutých“).

Mňa však provokuje práve tá druhá strana mince:

Volia ženy – ženy? Boli by zvolené, keby ich na kandidátkach bolo viac?

A ak by sme aj pristúpili k „podporným opatreniam na vyrovnanie zastúpenia žien“ (fúha, túto hantírku EU ženskej agendy nemám rada), povinne zaviedli zipsový princíp (kandidátka zostavená muž – žena – muž – žena…, alebo naopak) – bol by výsledok podstatne iný?

Napadá mi takáto story (reality story :-).

Ako členky „ženskej organizácie“ (lebo niekto veľmi zbehlý a zorientovaný to tak v nejakom zborníku NGO neplánovane nazval) z Únie materských centier sme sa stretli na bežnom tréningu. Išlo o projektový manažment, strategické plánovanie, alebo niečo podobne múdre. 12 akčných žien, mamín, s „layoutom telesnej schránky“ žien po tých dvoch – troch deťoch a niekoľkých rokoch na materskej. Prišla. „Trénerka“. Postavila sa pred nás a nám sa vzbúril imunitný systém. Baba, čo svojim zjavom schová do vrecka Klaudiu Schiffer, Barbie aj s Annou Kurnikovovou. Nohy dlhé až pod pazuchy, vlasy ako z reklamy na „lebo ty za to stojíš“, dokonalá tvár a ešte k tomu všetkému – bola príjemná, sympatická a múdra. Do prvej pauzy sme to vydržali, a keď sa na 10 minút vyparila, vypustili sme z úst to, čo nám už celú hodinu vychádzalo ušami:

To čo nám poslali? – nás chcú vytočiť?!

Ale fenomén snehulienky a kráľovej – „iná pekná, alebo ešte horšie – krajšia žena neobstojí“ naozaj funguje. Neviem, či len v našom národe, alebo presahuje geografické hranice. Pekná žena musí iné ženy naozaj tvrdo presvedčiť, že „za to stojí“.

No dobre. Našťastie nie sú všetky ženy vhodné na titulky VOGUE. Problém je zažehnaný. Alebo aj nie. Zhodou okolností na konferencii „Prečo potrebujeme viac žien v politike“, ktorú pred nejakým časom zorganizovalo o.z. Profesionálne ženy (sledujete to slovo? Je tu zas.) odznela výhrada proti poslankyni NRSR, ktorá si dovolila popri svojich politických ambíciách mať aj dieťatko. Petra Masácová má medzičasom bábätká už dve. Tvrdá pripomienka od „profesionálnej ženy“ smerom k Petre znela: „ako sa môžu cítiť tie úbohé matky, ktoré si musia odsedieť doma niekoľko rokov svojej materskej, zakiaľ vy si užívate svoje mamičkovanie v parlamente“. Aktuálne pripomienky podobného razenia máme aj u nás, pod článkom zo stredy.

No uf. A máme tu ďalší problém. Takže ani pekná, ani mamička.

Na spomínanej konferencii sa udiali ešte iné pozoruhodnosti. Takmer všetky pozvané „top političky“, ktoré predstavovali celé spektrum našej politickej scény, sa pri vyjadreniach k uzákoneniu povinných kvót, alebo zipsového systému dosť okúňali. Vyhlasovali, že kvóty nie, a že nechcú byť len „jedným z čísiel kvóty“. Len dámy zo SMERU a ANO chceli byť kvótované. „Verím, že slovenské ženy majú čo ukázať našim chlapom“ – brilantne pustila do pléna Eva Černá.

S prekrvenou tvárou, tlakom nad dlhodobý normál a nehranou odhodlanosťou v hlase i gestike padlo na „krútenie nosov, že kvóty radšej nie“ niekoľko narážok typu – lebo vy ste už tam a nechcete konkurenciu v ďalších ženách!

A čo muži? Poznáme 777 prípadov, kedy je jasné, ako si chlap vyberie medzi chlapom a ženou, ale zrovna „akt“ vo volebnej miestnosti do tohto zoznamu nepatrí.

Nech sa na to pozerám z jednej, druhej, pravej či ľavej strany, ženu do verejnej funkcie, či parlamentu tak nejako nemá kto voliť.

Alebo?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

 1. …a ja som dnes pysna na to, ze som zena a moj hlas prispel k vitazstvu zeny nad muzmi :-))) ale naozaj – ako som napisala, jednu si vazim nielen preto, ze je zena skusana osudom, ale zalezi jej aj na osudoch inych, prezentuje na verejnosti svoju ludskost, stoji za ludmi – ktori sa jej v sobotu odvdacili kruzkami :-)))) po vacsom zamysleni sa prichadzam k zaveru, ze zo vsetkych zien v tychto volbach ona jedina si zasluzi byt vpredu najviac…..bez kriku, osocovania, urazok a akehokolvek alibistickeho obhajovania sa potichucky prisla, nasadla do rozbehnuteho vlaku a mam taky pocit, ze prevzala vedenie :-)))) Pani Radicova – z vas by bola skvela prva premierka-zena, bez zbytocnych komentarov…taketo zeny nam v politike chybaju – mali nam ju naklonovat :-))))))

 2. Až pri prečítaní tohoto príspevku som si uvedomila,že som zakrúžkovala tiež dve ženy zo SF,bez uvedomenia si ,že ich volím preto,že sú to ženy.Jednoducho ma presvedčili viac ako predseda cikajúci z terasy reštaurácie,alebo pateticky spievajúci expremiér,či šoférujúci a spoločensky unavený poslanec.Neviem si ani len predstaviť,čo by sa rozpútalo,keby takéto“výstrelky“spáchali ženy v politike.Isto by spoločensky aj politicky skončili a na nejaký“krúžok na kandidátke „by mohli zabudnúť.Inak,mne sa štýl písania redaktorky Evy Pavlíkovej páči.

 3. Podľa mňa je problém v tom, že ak sa mi aj prístup a práca nejakej konkrétnej ženy – političky páčia, väčšinou sa mi nepáči smerovanie strany. Iná strana je mi možno bližšia, ale političky na kandidátke sú sivé myši – čo s tým? Keby sa dali namixovať tí „normálnejší“ z rôznych strán. Čo sa týka Petry Masácovej – ja by som to nebrala tak tragicky. Berme to ako inšpiráciu pre iných zamestnávateľov. Zrejme ju v parlamente potrebovali, keď jej umožnili určitý nadštandart. Určite to riešila lepšie, ako keby dieťa rovno hodila opatrovateľke. Povedzte koľké z vás by to nevyužili, keby mali takú možnosť. Petra ukázala, že sa to dá , a že to nie je vôbec nerealne a taktiež rozprúdila debaty na túto tému a ja si myslím, že aj to niečo znamená. možno neprinášala poslanecké návrhy, ktoré by riešili sociálnu situáciu matiek (zdá sa, že má na starosti iný rezort), ale minimálne ukázala, že aj žena s dieťaťom môže fungovať, a že môže pracovať aj bez toho, aby dieť videla denne iba na polhodinku pred spaním. Prekvapili ma tie nabrúsené reakcie žien. Na jednej strane frfleme, že máme málo političiek a keď tam nejaká je tak ju ideme ukameňovať, že dáva prednosť kariére a z jej slov cítiť málo tepla. Keby skutočne dala prednosť kariére, tak si tam to dieťa nebude brať, ale ho rovno nechá opatrovateľke, ako to robia mnohé ženy kariéristky – podľa mňa práveže hľadala nejaký kompromis. Aby mohla mať dieťa pri sebe a zároveň sa mohla venovať práci.

 4. Podľa mňa je problém v tom, že ak sa mi aj prístup a práca nejakej konkrétnej ženy – političky páčia, väčšinou sa mi nepáči smerovanie strany. Iná strana je mi možno bližšia, ale političky na kandidátke sú sivé myši – čo s tým? Keby sa dali namixovať tí „normálnejší“ z rôznych strán. Čo sa týka Petry Masácovej – ja by som to nebrala tak tragicky. Berme to ako inšpiráciu pre iných zamestnávateľov. Zrejme ju v parlamente potrebovali, keď jej umožnili určitý nadštandart. Určite to riešila lepšie, ako keby dieťa rovno hodila opatrovateľke. Povedzte koľké z vás by to nevyužili, keby mali takú možnosť. Petra ukázala, že sa to dá , a že to nie je vôbec nerealne a taktiež rozprúdila debaty na túto tému a ja si myslím, že aj to niečo znamená. možno neprinášala poslanecké návrhy, ktoré by riešili sociálnu situáciu matiek (zdá sa, že má na starosti iný rezort), ale minimálne ukázala, že aj žena s dieťaťom môže fungovať, a že môže pracovať aj bez toho, aby dieť videla denne iba na polhodinku pred spaním. Prekvapili ma tie nabrúsené reakcie žien. Na jednej strane frfleme, že máme málo političiek a keď tam nejaká je tak ju ideme ukameňovať, že dáva prednosť kariére a z jej slov cítiť málo tepla. Keby skutočne dala prednosť kariére, tak si tam to dieťa nebude brať, ale ho rovno nechá opatrovateľke, ako to robia mnohé ženy kariéristky – podľa mňa práveže hľadala nejaký kompromis. Aby mohla mať dieťa pri sebe a zároveň sa mohla venovať práci.

 5. Pani Radičová je naozaj žena na pravom mieste, ale mne sa páčila aj pani Brestenská a tak som mala dlho dilemu, čo mám voliť.

   

  Súhlasím s názorom Evči, že, keď máme malé deti, nepatríme veľmi do politiky. Keď sú väčšie, je to už iné a naozaj by sa nám zišlo u nás viac ráznej ženskej ruky. Veď sa pozrite na M. Tatcherovu (neliem ako sa to píše) alebo M. Olbreicht. U nás by sa tiež určite nejaká našla.

 6. Ja som dnes dala hlas pani Radičovej – nie preto, že je žena, ale preto, že svojej práci rozumie, že má rozhľad a odhodlanie a pre tisíc iných dôvodov.

   

  Mne nevadí, že je v parlamente viac mužov o x percent, mne vadia tie šovinistické názory a neodbornosť, ale nechcela by som tam mať ženy len do počtu, keby tie ženy neboli odborníčky a nič by pre svoj rezort neurobili.

   

  Spomínaná poslankyňa – dvojnásobná mamička – vyvolala nevôľu nie preto, že je mamou, ale preto, že nešla na materskú a poberala svoj poslanecký plat aj vtedy, keď reálne v parlamente sedieť nemohla (pôrodnica, šestonedelie) – keby bola na materskej hoci len pol roka, názory by boli určite iné – toto čo ona urobila ja považujem za zneužívanie systému. Nie každá mama si môže v práci vytvoriť podmienky na kojenie dieťaťa a podobne. Ale systém zneužívajú aj iní poslanci – muži a na nich ľudia tiež majú svoj názor.

   

  Čo sa týka vzhľadu iných žien – závidíme, je to pravda. Ak sú ešte aj múdre a inteligentné, o to horšie smile Ale dokážeme sa s tým „zmieriť“ a prijať to… ale na každú doľahne vek, postava nevydrží večne, tak im to doprajme.

 7. Ále, že na čele akejkoľvek masovej politickej skupiny je vždy nejaký truľo, pre ktorého je žena so svojimi potrebami na poslednom mieste.

 8. ? Rada používaš porekadlá, ale mám dosť problém s tým, čo si teda chcela naznačit. Ja poznám zase také, že: Kravy sa telia, voly sa volia. Je tiež o zvieratkách a s témou súvisí asi viac …………….. Ale tiež sa s ním nestotožňujem :-)))

 9. Stádo vedie vôl, posledná je krava. Toto porekadlo sme si hovorili už na prvom stupni ZŠ a ono platí stále. (Tým som nechcela nijako naznačiť, že ženy sa majú stotožniť s kravami.)

 10. Sorry,o tej propagácii Radičovej som nevedel,ale ako som pozeral z linkov, tak to bolo nakopené začiatkom marca 2006, zamerané na konkrétnu akciu.

  Aj tak si myslím, že bolo na zváženie, či dať tesne pred voľbami priestor neznámej a nepresvedčivej poslankyni, ktorá nemá čo povedať, alebo skutočne top osobnosti, ktorá má čo povedať.S čím súhlasím, je, že tu asi nie je pôda pre politické a verejné témy, čo je ale aj dosť škoda.

  Typicky ženské časopisy ako Slovenka sa bulvarizujú v snahe zachovať čítanosť, odborné feministické časopisy ako Aspekt čítajú ženy málo, tak potom je problém nájsť miesto, kde by sa riešili ich problémy.

  Ináč, čo sa týka portálu babetko, oceňujem dobrú prácu.

  A rýchle reakcie…

 11. No hop. Ja nemám dojem , že by sme nepropagovali pani Radičovú. Myslím že sme o nej a spolu s nou v poslednom pol roku na tomto priestore hovorili celkom nadpriemerne dost.

  napr :http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=375478

  http://www.babetko.sk/user/view_page.php

  http://www.babetko.sk/user/view_page.php

  http://www.babetko.sk/user/view_page.php

  Povyčítajte mi všeličo, ale Radičovú niesmile

   

  Určite by som ale neporovnávala tieto dve osoby. Pani Radičová, ktorú budem určite voliť aj ja, je človek ktorý sa venuje sociálnym a rodinným veciam, Petra je odborník v zahraničnej politike. Nemôžme preto porovnávať to, ako hovorí anglicky učiteľ angličtiny, a ako telocvikár. Určite by si pozornosť zaslúžilo veľa ľudí. Ale ako sa dá z diskusií vydedukovať, v tomto priestore nie je veľký záujem o prezentáciu ľudí verejného života. Nebudeme teda znásilňovať veci.

 12. Problém Petry Masácovej bol ten, že nepresvedčila svojím výkonom v parlamente že má tam čo povedať.Chybou redakcie Babetka bolo, že ju ako nevýraznú osobu takto spropagovalo.Ak by ako mamička dvoch detí navrhla zmeniť rodičovský príspevok ako p. Radičová / pri 2 rokoch zvýšiť príspevok o 1/3 na cca 6800 Sk / tak by mala jej propagácia význam.

  Mimochodom, k tej Radičovej – presne takto sa má správať žena v politike. Budí oprávnený rešpekt svojimi názormi a profesionalitou, robí prelomové veci, je na poprednom mieste kandidačnej listiny,budú ju voliť aj muži, aj ženy, nepotrebuje nejaké kvóty.Nechcem, aby to vyznelo deň pred voľbami ako agitácia – ale prečo babetko nepropaguje takéto ženy ?

  Určite by povedali viac, ako bezobsažné frázy.

 13. prehananie a nadsazka – sprievodne znaky tohto clanku…. vo vseobecnosti poviem, ze ked sa najde zena, ktora si zasluzi to v sucasnosti aktualne „okruzkovanie“, tak to urobim….jednu kandidatku uz mam a tu zakruzkujem…..viac kandidatok v tej strane, ktora je volitelna z mojho pohladu nemam. a tak sa pytam – mam za kazdu cenu zakruzkovat nejaku zenu???? aky to ma vyznam?? keby bola na kandidatke na tom vyhodnom „zvolitelnom“ mieste – dostane sa tam aj bez kruzkovania :-)))) ale ked mam svoj hlas dat z presvedcenia – je tam naozaj len jedna, ktorej doverujem, ktora ma presvedcila ze jej ide o „mna“….tak poprosim, aj tu ma mince len dve strany. a podla toho sa rozhodujem pri tom prejave slobody, demokracie….bez ohladu na to, ci som prislusnickou zenskeho pohlavia alebo nie.

 14. Nech hútam, ako hútam, pozorujem, porovnávam a zamýšľam sa, zo všetkého mi stále vychádza jediné: b>matriarchát nikdy neexistoval, je to pravdepodobne len výplod feministických hnutí, ktorý si presadili ny vyučovanie v dejepise.
  Ja by som do politiky šla, mám kopec skvelých nápadov, ako väčšina mamičiek, ktoré okúsili nevýhody zotrvania na RD, ale môj čas je vzácny a nemienim ho venovať politickým pletkám, radšej si ho užijem v dobrom i zlom s rodinou. Verím tomu, že sa mi to v živote vráti x-krát viac, než nejaký vysoký poslanecký príjem.
  Politici prichádzajú a odchádzajú, peniaze si nahrabe každý z nich, no po ich odchode za nimi ani pes neštekne. Zato dobrí rodičia budú dlho legendami aj pre tie generácie, ktoré ich nezažijú.

 15. V minulych volbach som kruzkovala Mariu DEMETEROVU z KDH a potvrdilo sa, ze to bola spravna volba. Venuje sa rodinnej politike a je pohodacka. Takze ju zakruzkujem znova.

Pridaj komentár