Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním

Kristína Turnerová Kováčiková 9

Cestujete s rodinkou do zahraničia? Na cestu mimo Slovenska potrebuje každý člen rodiny svoj vlastný cestovný doklad. Áno, aj váš novorodenec. Nezáleží na tom, či má dieťa 5 dní, 5 mesiacov alebo 5 rokov.

Pozor, za cestovný doklad sa nepovažuje rodný list dieťaťa, s tým vás každý colník obráti nazad na Slovensko. Kedy je treba vybaviť cestovný pas a kam stačí cestovať s občianskym preukazom? Ako cestovný doklad vybavíte? Koľko to stojí?

Dieťa cestuje do zahraničia

canva/rodinka.sk

 

Občiansky preukaz alebo cestovný pas

Ako cestovný doklad môžete vrámci krajín EÚ využiť ako cestovný doklad občiansky preukaz. Od decembra 2019 môže mať svoj občiansky preukaz s fotkou aj dieťa od 0 do 15 rokov.

Problém však môže nastať vtedy, keď cestujete letecky a konkrétna letecká spoločnosť si dá ako jednu z podmienok prepravy ako doklad cestovný pas. V v takom prípade len občiansky preukaz stačiť nebude.

Ak cestujete mimo krajín EÚ, každý člen rodiny musí mať vlastný cestovný pas. Platný musí byť ešte najmenej 6 mesiacov – ak by ste išli do zahraničia v júli a platnosť cestovného pasu vám končí v auguste, nemusia vám dovoliť vstup do krajiny.

Zápis dieťaťa do pasu rodiča

Zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča sa nevykonávajú od júna 2012, pretože platí zásada z Bruselu – „jeden človek, jeden doklad,“ ktorá vyplýva z Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES). Každé dieťa musí mať preto vlastný cestovný doklad.

Pas pre deti – na ako dlho sa vydáva

  • Deťom mladším ako 6 rokov sa vydáva pas s platnosťou na 2 roky,
  • deťom starším ako 6 rokov a mladším ako 16 rokov s platnosťou na 5 rokov.

Obdobne to platí aj pre občianske preukazy pre deti s fotkou.

Koľko stojí OP

Výška správneho poplatku za cestovný pas závisí nielen od veku dieťaťa, viac zaplatíme aj za urýchlené vyhotovenie cestovného pasu.

Občiansky preukaz je lacnejší ako cestovný pas. Vydanie OP stojí 7 eur do 30 dní (od 1.4.2024). Ak by ste chceli vydať občiansky preukaz do 2 pracovných dní, bude vás to stáť naviac 20 eur, teda 27 eur.

Koľko stojí cestovný pas

Občan starší ako 16 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

  • do 30 dní 50 eur,
  • do 10 pracovných dní 100 eur,
  • do 2 pracovných dní 150 eur.

Dieťa od 6 do 16 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

  • do 30 dní 20 eur,
  • do 10 pracovných dní 40 eur,
  • do 2 pracovných dní 60 eur.

Dieťa mladšie ako 6 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

  • do 30 dní 12 eur,
  • do 10 pracovných dní 24 eur,
  • do 2 pracovných dní 36 eur.

Zvýšený správny poplatok napokon môžete zaplatiť pri strate, odcudzení alebo poškodení cestovného pasu.

 

Prečítajte si aj:

Oplatí sa vybaviť pre dieťa občiansky preukaz alebo cestovný pas?

Vybavujeme pas pre dieťa

V súčasnosti sa vydávajú cestovné pasy s biometrickými údajmi, ktorými sú podoba tváre a odtlačky prstov. Nasnímajú ich pracovníci oddelení dokladov priamo pri podaní žiadosti, dieťa musí byť preto pri podaní žiadosti osobne prítomné.

Deťom do 12 rokov sa odtlačky prstov neodoberajú. Podpis dieťaťa sa uvádza, až keď je dieťa schopné samé sa podpísať.

Za dieťa podáva žiadosť o cestovný doklad jeho zákonný zástupca (rodič).

Ak sú rodičia rozvedení a nebolo vydané právoplatné rozhodnutie súdu vo veciach týkajúcich sa cestovného pasu (podanie žiadosti o vydanie cestovného pasu, prevzatie vyhotoveného cestovného pasu), môže vybavovať tieto záležitosti ktorýkoľvek z rodičov, pričom súhlas druhého rodiča sa nevyžaduje.

canva/rodinka.sk

Doklady, ktoré treba k žiadosti o cestovný pas

Pri vybavovaní cestovaného pasu bude potrebné predložiť

  • skôr vydaný cestovný pas (ak už občan mal vydaný cestovný pas),
  • originál/úradne osvedčenú kópiu rodného listu občana, ak nie je držiteľom skôr vydaného cestovného pasu,
  • občiansky preukaz rodiča a
  • zaplatiť správny poplatok.

V prípade, že vybavujeme pre dieťa občiansky preukaz, platí to obdobne, až na to že nepredkladáme skôr vydaný cestovný pas, ale skôr vydaný občiansky preukaz, ak už dieťa malo vydaný občiansky preukaz.

Predpisy sú prísne v tom, že vyhotovený cestovný doklad za dieťa mladšie ako 15 rokov môže prevziať osobne iba jeho zákonný zástupca, alebo osoba ktorá žiadosť podala, napr. pestún, budúci osvojiteľ, osoba, ktorej bolo zverené dieťa do výchovy.

Táto osoba sa podľa všeobecného predpisu o správnom konaní nemôže dať zastupovať, čo v praxi znamená, že po hotový cestovný pas dieťaťa si rodič musí prísť osobne, nemôže na prevzatie pasu splnomocniť napríklad babičku dieťaťa.

Všetky podrobnosti na tému Cestovný pas si môžete prečítať v článku

Cestovný pas.

canva/rodinka.sk

Keď dieťa cestuje do zahraničia iba s jedným rodičom

Maloletým osobám sa pri hraničných kontrolách spravidla venuje zvýšená pozornosť, bez ohľadu na to, či cestujú v sprievode rodiča alebo nie.

Ak má napríklad rodič dieťaťa iné priezvisko ako dieťa, je dobré poistiť sa rodným listom dieťaťa, ktorým v prípade potreby preukážete váš príbuzenský vzťah.

Súhlas druhého rodiča, keď dieťa cestuje do zahraničia

Niektoré štáty môžu vyžadovať aj súhlas druhého rodiča s vycestovaním. Náš právny poriadok nevyžaduje vyslovený súhlas druhého rodiča s vycestovaním dieťaťa, ak ide o krátkodobý pobyt, dovolenku – obidvaja rodičia majú rovnaké rodičovské práva a povinnosti, pri bežných veciach môže konať každý rodič samostatne – napokon, ani pri vybavovaní cestovného dokladu sa nevyžaduje súhlas druhého rodiča.

Ak ide o dlhodobý pobyt, premiestnenie a zadržiavanie dieťaťa mimo krajiny jeho obvyklého pobytu jedným z jeho rodičov, vtedy sa súhlas druhého rodiča vyžaduje, ideálne v písomnej podobe.

Premiestnenie dieťaťa bez súhlasu druhého rodiča, resp. bez rozhodnutia súdu, ktorý súhlas rodiča nahrádza, sa považuje inak za neoprávnené. Viac si môžete prečítať v článku, ktorý sa venuje téme rodičovských únosov.

Keď dieťa cestuje do zahraničia so starým rodičom, tetou…

Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča, Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča overiť si na zastupiteľskom úrade štátu návštevy, či sa okrem platného cestovného dokladu nevyžaduje tiež písomný súhlas rodičov s vycestovaním dieťaťa, v akej forme a jazyku. Treba si tiež overiť, či podpis rodiča musí byť overený notárom, alebo je postačujúci len jednoduchý súhlas rodiča.

Písomný súhlas rodiča s vycestovaním dieťaťa do zahraničia v sprievode inej osoby by mal obsahovať predovšetkým identifikačné údaje o rodičovi a dieťati (meno, priezvisko, trvalý pobyt, rodné číslo, číslo OP, číslo pasu dieťaťa), identifikačné údaje o osobe, ktorá sprevádza dieťa do zahraničia, aj časový plán cesty, odkedy – dokedy by mal trvať pobyt dieťaťa v zahraničí v sprievode inej osoby ako je rodič dieťaťa.

Pozn.: na stránke MZ SR nájdete tiež vzor splnomocnenia na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia.

Podľa informácií na stránke MZV SR, deti vo veku do 5 rokov, cestujúce v rámci bezvízového režimu s USA, musia byť držiteľmi vlastných biometrických cestovných pasov. V mene dieťaťa žiada o elektronickú autorizáciu vstupu v systéme ESTA osobitnou žiadosťou jeho zákonný zástupca.

zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo vnútra SR

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dcéra má 17 rokov cez Vianoce by cestovala k rodine do anglicka s dvomi priateľmi ale ani oni nemajú 18 rokov. Aký písomný súhlas rodiča je potrebný je na to nejaké tlačivo alebo rodič píše vlastnoručne. Existuje na to nejaký vzor v slovenčine alebo angličtine?

  2. Dcéra má 17 rokov cez Vianoce by cestovala k rodine do anglicka s dvomi priateľmi ale ani oni nemajú 18 rokov. Aký písomný súhlas rodiča je potrebný je na to nejaké tlačivo alebo rodič píše vlastnoručne. Existuje na to nejaký vzor v slovenčine alebo angličtine?

  3. Dobry den, chcela by som poradit,. Mam 9 rocneho syna s ktorym by som chcela odijst zit do Nemecka. Problem bude v tom ze otec mojho syna /s ktorym nezijeme spolu/ s tym suhlasit nebude hoci syn je v mojej opatere.

  4. Dobry den. Chcela by som ist so synom na dovolenku do Turecka. Som slobodna matka a syn ma otcovo priezvisko. Potrebujem na vycestovanie pisomny suhlas otca?

    Dakujem za odpoved

  5. Dobrý deň. Prosím o radu. Žijem v Nemecku aj s 8 ročným synom ktorí sa narodil na Slovensku. Nemá cestovný pas. Môžem sním cestovať späť na Slovensko? Aj keď nemá pas? Ďakuje

  6. Dobrý deň,

    prosím o radu. Ak cestujeme so školskými deťmi na súťaž do Chorvátska, deti budú mať pasy a písomný súhlas rodiča. Je potrebné, aby bol tento súhlas overený notárom?

    S pozdravom

    Mgr. Eva Prekopová

  7. Tento zakon je nezmysel a vylucuje ine zakony, prava ci povinnosti. Kazdy si ho aplikuje ako mu vyhovuje. Musi byt aj druhy rodic pritomny alebo dat suhlas. Moja Ex vybavila novy pas aj ked ja mam platny pas dietata doma. Cize klamala uradom. Netrebasuhlas na vycestovanie dietata ? Cize moje prava na stretavanie s detmi je kde ??????? A ja sa dozviem z fotiek na socialnych sietach ze moje dieta je v zahranici ??? Takze to ze netreba suhlas otca na vybavenie cestovneho dokladu ci vycestovanie, vlastne odopiera otcove prava, porusuje rozhodnutie sudu ktore prikazuje matke povinnost umoznit stretavanie sa deti s otcom. Dakujem. Uz som nevidel deti mesiac !

  8. Dobry den.som Ukrajinka a mam trvaly pobyt na Slovensku 8 rokov ,a chcem vycestovat na Ukrajinu /na prazdniny).Potrebujem pisomny suhlas otca?

    Poradte mi prosim.

    Dakujem

  9. Ak je dieťa zverené do opatere starým rodičom na dlhšiu dobu (prázdniny) a chceme vycestovať do zahraničia, môžme dostať poverenie od rodičov na dlhší čas overenie notárom. Alebo musíme pri každom vycestovaní chodiť osobitne.

    Poraďte prosím.

     

    Ďakujem s pozdravom Miloslav Užák z Martina

Pridaj komentár