MF nesúhlasí s diferencovaním výšky rodičovského príspevku

eva/ redakcia 22

Ministerstvo financií SR (MF) nesúhlasí s tým, aby od začiatku budúceho roka výška rodičovského príspevku závisela od toho, či rodič odchodom na rodičovskú dovolenku stratil alebo nestratil svoj pracovný príjem.

„Rodičovský príspevok je sociálna dávka, ktorá nie je viazaná na zaplatené poistné. Toto je už zohľadnené vo výške materského príspevku, preto nesúhlasíme, aby sa do štátnych sociálnych dávok zavádzala zásluhovosť, “

odkázalo ministerstvo financií rezortu práce a sociálnych vecí počas pripomienkovania návrhu zákona o rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok pre rodičov, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť o dieťa, stratili svoj pracovný príjem a spĺňajú podmienky nároku na materské, by sa mal totiž od začiatku budúceho roka zvýšiť do dvoch rokov veku dieťaťa zo súčasných 164,22 eura na 256 eur. Po dvoch rokoch veku dieťaťa do jeho troch rokov by táto dávka mala klesnúť na 164,22 eura. Rodičia, ktorí boli pred narodením dieťaťa nezamestnaní, resp. pracovali len krátkodobo a nesplnili podmienky nároku na materské, by mali od januára budúceho roka rodičovský príspevok poberať naďalej v súčasnej výške 164,22 eura.

Nový systém kritizujú aj odborári

Nový systém vyplácania rodičovského príspevku v dvoch úrovniach kritizujú aj odborári. „Konfederácia odborových zväzov SR zásadne nesúhlasí s tým, aby sa poskytoval rodičovský príspevok v rozdielnej výške, podľa toho, či oprávnená osoba bola pred vznikom nároku na rodičovský príspevok poberateľom materského alebo nie,“ oznámili ministerstvu práce a sociálnych vecí. Odborári ministerstvo upozorňujú na to, že rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a poskytuje sa osobám, ktoré sa ocitli v určitej sociálnej situácii. „Konfederácia preto považuje navrhnuté znenie za diskriminačné,“ uvádza sa v pripomienke odborárov.

V podstate na to rozpočet aj tak nemá peniaze

Ministerstvo financií SR tiež upozornilo na to, že v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012 sa prostriedky na rodičovský príspevok rozpočtujú v sume o 6 mil. eur až 10 mil. eur nižšej ako na zvýšenú dávku navrhuje vyplatiť ministerstvo práce a sociálnych vecí. „S predloženým návrhom súhlasíme len za predpokladu, že bude dohodnuté a zabezpečené jeho krytie v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012,“ konštatuje rezort financií.

Rodičia budú musieť požiadať

Rodičia, ktorí dostávali rodičovský príspevok pred 1. januárom 2010, teda pred navrhovanou účinnosťou zákona, v pôvodnej výške, zrejme budú musieť o príspevok v sume 256 eur požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. „Rodičovi sa dáva možnosť a je na jeho rozhodnutí, či úrad práce, sociálnych vecí a rodiny písomne požiada o posúdenie nároku na rodičovský príspevok podľa nového zákona,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí. „Zavedenie tohto zákona si vyžiada v roku 2010 výdavky v sume približne 278,2 mil. eur, v roku 2011 asi 301,65 mil. eur a v roku 2012 približne 311,33 mil. eur,“ konštatuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Nový, znížený príspevok vo výške 25% rodičovského pre pracujúcich rodičov

Rodičovský príspevok navrhuje ministerstvo poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť. Rodičia, ktorí sa rozhodnú pre vstup alebo návrat na trh práce ešte pred skončením nároku na rodičovský príspevok, by mali mať nárok na nový jednorazový príspevok vo výške 25 % sumy poberaného rodičovského príspevku. „V prípade, ak rodičovi, ktorému bol jednorazový príspevok poskytnutý, vznikne z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa opakovane nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa tento poskytovať vo výške 75 % zo sumy rodičovského príspevku za príslušné kalendárne mesiace,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí. Za rodičov, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a ktorým sa bude poskytovať rodičovský príspevok, bude aj naďalej platiteľom poistného na starobné dôchodkové poistenie, invalidné poistenie a zdravotné poistenie štát.

Rodičovský príspevok je vyšší o 3,5%

Rodičovský príspevok sa od začiatku septembra tohto roka zvýšil z pôvodných 158,67 eura na súčasných 164,22 eura. Táto štátna dávka sa každoročne zvyšuje o rovnaké percento, o aké od 1. júla v rovnakom roku vzrástlo životné minimum. V tomto roku sa životné minimum upravilo smerom nahor o mieru rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností, teda o 3,5 %.

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k tomu, že „bude presadzovať postupné zvyšovanie rodičovského príspevku v časovom horizonte do roku 2010 tak, aby saturoval stratu pracovných príjmov rodiča aspoň na minimálnej úrovni“. Rodičovský príspevok sa počas súčasnej vlády zvyšoval vždy v septembri podľa zákonného mechanizmu, ktorý sa zaviedol ešte pred nástupom terajšieho kabinetu. Počas štyroch zvyšovaní rodičovského príspevku za súčasnej vlády sa táto dávka upravila smerom nahor celkovo o 717,30 Sk (23,8 eura).

zdroj: SITA, www.webnoviny.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. som slobodna mamicka, mam rocnu dcerku teda januarovu bez otca(nemam ziadnu jeho financnu podporu) takze zijem len z prispevkov od statu co vobec nestaci..keby mi financne nepomahali rodicia tak by som mohla ist rovno byvat pod most… bo ubytovanie (prenajom 1. IZBY)minimalne 130 eur + energie, doprava , strava a satstvo pre mna aj pre dieta, plienky a vela veci este ked je dieta nebodaj chore( len obycajna nadcha)

  do oprace by som sla ale urcite nie pred tym ako dieta dovrsi druhy rok zivota…

  dalsia moznost by mohla byt keby som malu dala do neakej opateri kamaratke ale bohuzial tu to nefunguje legalne..rozdiel medzi skolkami a opatrovatelkami doma je …

   

  – aupair sa staraju o dieta viac hodin ako skolky(jasle) je moznost ist pracovat aj v noci myslim tym normalnu pracu (v zahranici teda urcite taka moznost je…)nie ako praca v bare(nechcem sa nikoho dotknut ale to nie je prac.sfera pre mna…)

   

  – aupair ako uz tu bolo spomenute sa stara tak maximalne o 4 deti teda ziadne z deti nie je ignorovane… venuje sa im naplno..a iba jedna osoba..ako ked v jaslach je ich 15 ci 20 deti a 2 ci tri vychovavatelky…

   

  – aupair sice zaplatim viac ako za statnu skolku ale vykrije sa to ked necakane meskam kvoli praci (alebo ked sa pracuje v noci…) alebo pracujem viac ako 12 hodin (pracovala som len v zahranici tak velmi neviem ake su tu prac moznosti…tam sa da pracovat aj 24ka)

   

  – aupair moze zostavit stravu podla vasich poziadaviek nie vsetky deti jedia cokoladu niektore druhy zaleniny a podobne veci…

   

  A MYSLIM SI ZE PRIPOMIENKA OD Ivkaa90

  je vcelku rozumna:

   

  “ ked sa bojíte rozmnožovania rómov, dajte podmienku stredoškolské vzdelanie alebo vyúčný list!!!A hned bude po probléme!!!Veď nemajú ukončené mnohokrát ani LEN ZÁKLDNÉ vzdelanie, česť vynimkám!!!!!! “

   

  vsak moznosti na vzdelanie maju len sa podaktorim nechce

   

  Rozmyslam sa znova vratit pracovat do zahranicia(aj keby som sa na SR mala moznost ist teraz zamestanat nestacilo by to a to nehovorim este o niektorych mamickach ktore namaju ani pomoc od rodiny) tam je to lepsie zabezpecene sice sa tam namakate kym to vybavite ale potom to stoji za to…

 2. Je predsa úžasné ak niekto sa rozhodne mať deti, a dnes to nie je už len otázka morálky, ale aj otázka prežitia spoločenstva, nakoľko na jednu ženu v plodnom období sa rodí 1,3 dieťaťa a to sú tam započítané aj Rómske rodiny. Na zachovanie populácie je potrebných 2,1!!! Podľa ŠÚSR je starnutie obyvateľstva nezvratné a znamená obrovské problémy pre zdravotný i dôchodkový systém, nakoľko funguje priebežne. A viete čo to znamená? Budú sa zvyšovať odvody a dôchodkový vek, pretože sa tým zníži počet ekonomicky závislých občanov od systému. Confused Čo by pomohlo je jednoznačne podpora pôrodnosti, podpora rodiny. Preto pravdupovediac vôbec nerozumiem obmedzenie počtu detí a už vôbec nie obmedzeniu veku… Prečo preboha iby pre prvých niekoľko…? A prečo len do dvoch rokov, napriek tomu že nie je zabezpečená starostlivosť ani o deti vo veku od troch rokov (malý počet štátnych MŠ) o jasliach nemôže byť ani reč. Malo by sa rozmýšlať opačne. Čím viac detí, tým väčšia motivácia. Boja sa rómov? Tak nech dávky a príspevky obmedzia vydokladovaním, že rodina nie je dlžná soc., zdravotnej poisťovni, ani na daniach a pod. Boli by to behačky ale aspoň by sa vyplatili. a okrem toho keďže sme z Európskych peňazí čerpali už v roku 2007 na elektronizáciu verejných služieb, aby sa nemuselo chodiť po úradoch, určite sa peniaze nerozflákali a dali sa tam kam majú a my už nebudeme musieť behať po úradoch, všetko vybavíme prostredníctvom internetu. Rolleyes asi som naivka… Je evidentné, že sa o to nepostará žiadna vláda, vraj nie je z čoho! Viete aké šialené peniaze sa plýtvajú cez verejné obstarávania akýchkoľvek služieb a tovarov pre štátnu správu? Ide o to vylúčiť všetkých ostatných, nájsť chybu v postupe pri uchádzaní sa o dodávku služieb tak, aby vyhral známy. A samozrejme za určitú finančnú odmenu pre obstarávateľa. Robila som na ministerstve životného prostredia a je mi na vracanie. … Mám návrh… Čo tak založiť vlastnú politický stranu? Dostať sa tam kde sa dá rozhodovať? Je ľahké zistiť ako na to! Evil Ja som tiež doma s dvoma deťmi, pričom pri prvom som musela do práce keď on mal 3 mesiace a teraz to tiež vyzerá všeliako, nakoľko manželovi ponúkajú v Bratislave za 27 odpracovaných dní v mesiaci po 10 hodín denne plat 400 Eur!!! Prečo? pretože nemá VŠ, pretože je ,,len´´ automechanik! A to mám šťastie, že mám manžela a že je taký aký je… Každá z nás pozná maminy, ktoré majú šialené problémy, pretože sú same. Frown Je to tu naozaj úbohé. Žiadna podpora rodiny, minimálna pomoc opusteným maminám, žiadna pomoc pri vytvráraní podmienok na prácu pre takéto maminy, napr. dotovaním podnikových jaslí!!! A vízia budúcnoti? Odchod do dôchodku snáď až po smrti, teda žiadna kľudná časť života a užívania si staroby, vnúčať a rodiny. A ak sa aj náhodou dožijeme, bude nás starých taký šialený počet, že sa budeme pozerať ako naše deti padajú na hubu od únavy a nič nemajú, alebo nedostaneme žiadny dôchodok. Je to tu hamba… Nie je z čoho??? Verte mi! Vždy je z čoho! Len nemáme žiadnych zástupcov v legislatívnej ani exekutívnej zložke štátnej moci! Uvedomte si to baby a preboha nevoľte nikoho z dnešnej vlády. Skúste napr. SaS alebo založme naozaj vlastnú organizáciu – stranu, združenie a pomôžme si sami. Je tu niekto odvážny? smile

  1. Váš komentár
   IDEM DO TOHO!
   Je potrebné mať zástupcov , povedzme aj vo vláde, hocikde – všade, lebo ma už unavuje byť stále na chvoste záujmu. Detaily sa mi nechce rozpisovať. Idem do toho. Jana

 3. na jednej stranke je to dobre premyslene,ale co ak zene chyba napr.len tyzden neplatenia si..inak neviem ako to je ak je nezamestnana,ale myslim ze stat za nu odvadza poplatky ak je riadne nahlasena alebo daco take.je to pripad kamaratky pracovala asi 3 roky v kuse potom ju prepustili a bola snad 6 tyzdnoov nezamestnana,tak nevieme ako to je ale nahlasena bola na urade,tak myslim ze nic sa tym nemeni.ale zasa si myslim ze to mohlo byt aj na cele 3 roky materskej,ved tak isto ma dieta potreby aj ten treti rok,ale aspon nieco.

 4. Nedá mi reagovať na článok a niektoré vaše názory a postrehy.. Ja som tiež maminou a neušlo sa mi nič zo zvyšovaných príspevkov. Ale je to super, že sa konečne niečo robí pre matky.. Som rada, že sa v týchto veciach obmedzujú rómky. Nie som rasistka, ale prečo by mali dostávať toľko peňazí a v živote neodrobí jeden deň!? smile

 5. ja uz ani nemam chut piísat nejaky komentar k tomuto.V rakusku maju skoro 400 eur materskej, sice len na jedno dieta to pripada,ale slobodna mamicka ma take vyhody co tu neexistuje ani jedna a existovat urcite ani nebude.V zime si mozu poziadat a prispevok na zimne oblecenie pre deti co je asi 100 eur na dieta.Pekne!!Samozrejme cestovny listok je lacnejsi nakolko zivitel rodiny je len mama.Kedy u nas nieco take bude???A ze zvysuju materske aj to prespekulovali len do dvoch rokov dietata a tvaria sa ako spasiteli sveta.Fakt smutne..to este nespominam dvojite pridavky co maju v septembry lebo sa potrebuju pomocky ci uz do skolky alebo do skoly…bez ohladu na vek dietata!!!!

 6. Váš komentár Evil

  Tak to je ozaj na srd!!!!!!!!!!!!

  Aj nás tieto príspevky obchádzajú kľukatou cestou. Hlavne že čo i len vianočný príspevok, teda ja tomu hovorím „ježiškovský“, niežeby dali detičkom, ale dochodcom!!!!!! Ďalšia vec, dcérku chcem dať do školky, /má 20 mesiacov/, no je januárová a od septembra je problém, nakoľko je plnka a do ďalšieho septembra ju budem asi vodiť do práce so sebou. Nerozumiem, prečo rodičovský je zvýšený len do 2 rokov veku dieťaťa. Tie steršie sú čo? No ozaj kocúrkovo, neviem, podľa koho tieto merítka vznikajú. Zabúdajú na tých ľudí, ktorí čakajú na ten zdrap papiera so smiešnou sumou každý mesiac ako na soľ.

 7. A aby som nezabudla, nárok na materské som nemala, lebo mi chýbalo odpracovaných 27 dní!!!!!!!!!!! pretože do práce som sa vrátila z materskej, a tá sa nerátala!!!!!!!Takže som mala IBA rodičovský, takže ma obišla aj to málo, čo som mohla mať výšší príjem, sú dve, tak by mi materská trvala trištrte roka, a nie pol, a ani toto som nemohla dostávať pre pár dní!!!!!!!!A pracuj a plať dane!!!!!!A potom si ešte zdiskrimitovaný!!!!!!!!!!Hanba tomuto štátu – NECH ŽIJE KOCÚRKOVO!!!!!!!!!!!!!

 8. Tak toto je ĎEEEEEEEEEEEEEEESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS Evil Ani mne sa neušiel jednorazový príspevok vo výške 25 000,- Sk za jedno dieťa, mám tretie dieťa – dvojičky, keď sa narodili bolo iba za prvé! Schválili to tesne po ich narodení! a teraz budú mať dva roky, čiže nič sa nememní!!!!!!!!!!!!!!Zas nemám NÁROK!!!!!!!!!!!!!!!!! Zamyslite sa tam hore už nad sebou aspoň pri viacerčotát!!!!!!!!!!Zostáva mi tá istá suma, lebo budú mať dva roky!!!Ale sú dve preboha, to snáď nie je možné, ja som to vedela, že sa radujem zbytočne, že zas niečo vymyslia, aby sa to mňa netýkalo….ke´d sa bojíte rozmnožovania rómov, dajte podmienku stredoškolské vzdelanie alebo vyúčný list!!!A hne´d bude po probléme!!!Veď nemajú ukončené mnohokrát ani LEN ZÁKLDNÉ vzdelanie, česť vynimkám!!!!!!

  „Drahá!“ pani Tomanová prajem Vám, aby ste svoje idiotské zákony raz pocítili na vlastnej koži, keď tam už nebudete, a budete mudrovať zdola na tých, čo prídu po Vás!!!!!!!!!!!!!!!Kde Vy na tie nápady prosím Vás chodíte??????????????!!!!!!!!!!!!!!To, čo ste poschváľovali Vy, tak „klobúk dolu“!!!

 9. Sú krajiny ktoré pomáhajú, sú krajinzňy ktoré nepomáhajú a sú krajiny ktoré rozčuĺujú….Mám dve deti…neušlo sa mi prvé zvýšenie pôrodného, neušlo sa mi druhé zvýšenie pôrodného, neujde sa mi ani zvýšenie rodičovského a aspoń, že som poberala vzšiu materskú, ke´dže som bola dobre zamestnaná….ale čo aspoń, že sme zdraví…ale toto ma naozaj rozčuluje….bu´d nech nerobia rozdiely a nediskriminujú alebo nech sa nato vykašlú…pýtam sa či dieťa po dovŕšení dvoch rokov toho potrebuje menej? Alebo či mám choré myslenie ak medzi materskými neodpracujem nejaký ten čas a chcem si to „odkrútiť naraz“ kým som vo „švungu“….no, čo už občan plať, plať,pomáhaj štátu, kupuj slovenské výrobky(čo aj robím) ale na oplátku čo dostanem…

 10. Vôbec chcú aby sa deti rodili? Mne sa vidí, že podporujú len rómov, tí rodia jedna radosť. Ako z toho môžu vyžiť. Keď si predstavím koľko peňazí som dala na malého tak hrôza pomyslieť. Tá materská ak sa tomu dá tak povedať vôbec nestačí. Veď aj keď vám predpíšu recept na HA mlieko aj tak to stojí dosť, a to som nespomenula lieky,čaje, plienky, oblečenie. Ešteže sú nejaké tie akcie v HD. A dokonca nie sú ani jasle aby som šla do práce, a ak by som ho chcela dať do súkromných jasiel tak ani tá materská nestačí na poplatky. Tak nech sa zamyslia

 11. Teraz som to citala, nechapem tomu, prevo len do 2 rokov veku dietata?Tak to potom budu mamicky chodit do robotY po 2 rokoch?NECH TAM HORE TROCHA ROZMYSLAJU…Pani tomanova by s toho urcite nevyzila…Hlavna vec, ze dochodcom zvysuju dochodky 2-krat do roka a ked nieco idu robit pre mamicky s detmi, tak nemaju peniaze…Tych smiesnych 5,55 eur co teraz zvysovali rodicovsky prispevok sa mozu za to hanbit…

 12. No co sa tu chvali ze za sucasnej vlady sa zvysil rodicovsky prispevok o 717sk, ved to je jedno balenie pampersiek, ktore vystaci na par dni, s tym nech sa radsej ani nechvalia a nech radsej ukazu, ako by z takeho prijmu vyzili ti, co o tom rozhoduju

 13. Váš komentár Eek Pri prvom dieťati som mala materskú 1800 a rodičovský 800kčs.Ale košielka stála 7,50kčs ,plienka -plátená-7kčs,dupačky 25kčs,sunár 10,50 a keď budem pokračovať tak to mám na celú stranu.Strava ,prášky na pranie,benzín,lieky…. . Nemusíte nám pridávať ani korunu-cent,ale postarajte sa o normálne ceny všetkého čo človek-teda rodina k životu potrebuje.A ozaj -nájomné v tomto byte sme mali 719kčs + asi 100 korún energie -teraz je to 185€-5573sk+1200 energie. Je to veľký nepomer preto že za krabicu 400gr mliečkaHA dám 11,6€-350sk. A to že som sa rozhodla svoje piate dieťa nezabiť ma má postihovať ešte aj na výške rodičovského príspevku??? Maja? však si to nemyslela vážne. Nie každá žena ktorá má viac detí ich má len preto aby nemusela do práce-teda ZAMESTNANIA. Surprised

 14. no hlavne ich treba znovu volit. nechapem, ako mozu mat takmer 40% podpru, ekd prichadzajus takymito……. pip ………… navrhmi Evil

  aj tak na to pracy nebudu a su to iba sluby pred volbami Mad

 15. Váš komentár : Mr. Green

  To snad nie je ani pravda!!!To nie je diskriminacia?Preco teraz nam nechcu zvysit prispevok,len preto,ze som 7rokov odpracovala v zahranici?O com je prosim potom Europske spolocenstvo?Je o tom,ze najprv nas do sveta posielaju a potom mam idu vycitac,ze naco ste tam isli?V zahranici ak si chcete vybavit porodne,tak vas poslu do krajiny kde mate trvaly pobyt a v krajine kde mate trvaly pobyt vas zase posielaju,chodte tam,kde ste platili poistne,co to vlastne znamena?!Ano je to o zhadzovani zodpovednosti.Sak jednym detom dame viacej a druhym menej,lebo ich matky znizili nezamestnanost na Slovensku tym,ze sli za pracou za hranice krajiny a teraz im detom nedame ani to,ako tym co sedeli doma.Ano to je vysledok hospodarenia nasej drahej vlady!Ale ano,treba sa mnozit,lebo populacia vymiera.Hanba tomu,kto to navrhol.

 16. Tak to je fakt úžasné. Som na materskej s 20- mesačnou dcérou, neušiel sa nám ani príspevok pri narodení dieťaťa, nakoľko je naším druhým dieťaťom a teraz sa nám neujde ani zvýšená materská, tak tomu sa povie dobre načasované.Človek si neprilepší aj keby chcel.A že vraj milujte a množte sa!

 17. Jednoznacne by sa rodicovsky prispevok zvysit mal, to je bez pochyb, lebo teraz je to trapna suma… ale pravdupovediac si myslim, ze by to malo byt zvesene iba pre prve 2-3 deti, pretoze niektori ludia u nas…. by toho riadne vyuzili a robit by ich neprinutilo uz ani par volov….

 18. Ja tomuto nerozumiem prečo len do 2 rokov by mal byt príspevok 256 EUR a po 2 roku zivota dieťaťa sa vrátiť na pôvodných 164 EUR. To ako Vazena pani Tomanova myslite že dieťa toho menej potrebuje? Sak si to vyskusaj ty kráska že aké to je žiť zo 164 EUR. Ale vlastne ona sa potrebuje len vo vláde udržať vrecka si napchala dosť!!!!!!!!

 19. tak to je des, ze nam, co ideme z jednej materskej do druhej chcu dat za trest, ze rodime deti mensi rodicovsky…. pani Tomanova, tak to by ani ten vas pes nevymyslel….

Pridaj komentár